Nieprzeczytane posty

Harbour Bridge

1
Harbour Bridge to most, który jest nieodłączną częścią panoramy miasta Sydney i wznosi się on nad budynkiem Opery House. Jego rozpiętość wynosi 495, 6 metrów, a otwarto go 18 marca 1932 roku. Most Harbour Bridge to największy z mostów łukowych na świecie, a ze względu na swoją formę otrzymał on przezwisko „wieszak”. Odważne osoby, lubiące ekstremalne wyzwania mogą spróbować wejść na szczyt łuku, a taka atrakcja, z której tu można skorzystać cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, ale raczej nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ widok z samego szczytu zapiera dech w piersiach. Spina on północną oraz południową część Sydney w jedną całość, już od 1932 roku i jest on ważnym elementem systemu komunikacyjnego miasta. Kilka lat temu na most zostały założone siatki, żeby uniemożliwić zdesperowanym osobo popełnienie samobójstwa i niestety psują one trochę widok, ale jego urok i tak jest dostrzegalny.


Zobacz także:

Góry Błękitne

Re: Harbour Bridge

2
Dopełniając niejako temat, warto wspomnieć iż ten wyjątkowy most należy do budowli z rodzaju łukowych, jako stalowy most, jest największą tego typu konstrukcją na świecie. Harbour Bridge to jest ikoniczną częścią i chlubą miasta Australii, jakim jest Sydney. Okolica ta jest również punktem orientacyjnym miasta. Oprócz tego tereny okolicznego portu są atrakcją samą w sobie i również wyglądając przepięknie. Budowla ta jest wykorzystywana pod wieloma względami, z punktu widzenia turystyki, można wziąć udział w wycieczce i wspiąć się na sam szczyt, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na całą okolicę. Most pełni również funkcję przeprawy zarówno rowerowej jak i spacerowej. Most ujrzał światło dzienne w 1932 roku, kiedy to oddano go do użytku. Konstrukcja ma rozpiętość 503 m, stal użyta do budowy aż 53 tysięcy ton a wysokość od samej góry do lustra wody wynosi 134 m. Budowniczym mostu był J.J.C. Bradfield. Pomysł mostu nie był nowy, a jednym z pierwszych pomysłodawców był więzień Francisco Greenway, który był także architektem, i który prawdopodobnie chciał, bądź to ukrócić sobie pobyt w więzieniu, bądź to wkupić się łaski naczelnika więzienia. W latach 1879 powstała jedna z propozycji, w której most miał posiadać kratownice. Na uwagę zasługiwały dwa projekty. Norman Selfie zdobył drugą nagrodę w wysokości 500 £ i pomimo tego że pierwsze miejsce przypadło komuś innemu to z uwagi na pewne niejasności dotyczące wybranego projektu postanowiono aby to właśnie Norman Selfie był tym, który wybuduję most. Niestety konstrukcja nie powstała z uwagi na problemy gospodarcze, dodatkowo wybory z 1904 roku zmieniły znacząco istniejący rząd. Budowa mostu pochłonęła życie aż 16 pracowników, którzy zginęli podczas budowy. Nie obeszło się także bez przymusowych wysiedleń, w większości przypadków nie przydzielono nawet odszkodowań, dopiero kiedy budowa ruszyła uległo to zmianie. Wycieczki w których można wziąć udział aby dotrzeć na sam szczyt mostu są organizowane co kilkanaście minut, kiedy to wpuszczane są grupy kilkuosobowe. Most można podziwiać w dzień i wieczorem, kiedy to spektakularny widok na miasto zmienia się diametralnie. 360 stopniowy widok mostu możemy podziwiać po dotarciu na południowo-wschodni skraj konstrukcji. W roku 2003 miała miejsce rewitalizacja obiektu,usunięto farbę zastępując ją taką, która będzie mogła przetrwać długi okres czasu. Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o kilku ciekawostkach związanych z konstrukcją, której długość całkowita wynosi 1149 m. Najbardziej zaawansowaną częścią budowy było podniesienie konstrukcji, która ważyła 589 ton, miało to miejsce w 1929 roku. Aby pomalować most zużyto 272.000 l farby, tworząc trzy warstwy na całej konstrukcji.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sydney”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości