Strona 1 z 1

Praca pilota wycieczek

Nieprzeczytany postNapisane: 17 maja 2016 16:04
przez hotelier715
Witam, mam zapytanie w związku z pilotem wycieczek. Czy mógłby mi ktoś opisać mniej więcej jak zostać takim pilotem, czy potrzeba jakiś konkretnych licencji i jak wygląda praca takiego pilota?
Z góry dziękuje za pomoc!

Re: Praca pilota wycieczek

Nieprzeczytany postNapisane: 18 maja 2016 08:51
przez Marghot
Pilot rezydent - to najczęściej oferta skierowana do osób mieszkających za granicą, znających lokalne realia lub można zaliczyć kurs organizowany prze biura dla swoich przyszłych potencjalnych pracowników.

Jeśli mowa o pilocie wycieczek w Polsce lub jeżdżacym z grupą do miejsc wakacyjnych to procedura wygląda tak:
Do pracy w charakterze pilota wycieczek uprawnione są osoby, które m.in. odbyły szkolenia na pilota wycieczek oraz zdały egzamin zawodowy
Kursy na pilotów wycieczek obejmują zagadnienia związane z przemysłem turystycznym w Polsce i na świecie, organizacją turystyki, programowaniem imprez turystycznych, organizowaniem wycieczek o różnym charakterze (biznesowe, turystyczne, pielgrzymkowe) i dla różnych grup (niepełnosprawni), zasady rozliczeń, przepisy prawne itd.

Szkolenie kończy się egzaminem na pilota wycieczek. Przystępując do niego należy złożyć zaświadczenie o zakończeniu szkolenia i przedstawić dowód wniesienia opłaty za egzamin. Egzamin składa się z części teoretycznej, mającej dwa etapy oraz części praktycznej. Etap pierwszy, pisemny, stanowi test składający się z 30 pytań. Etap drugi, w formie ustnej, polega na udzieleniu odpowiedzi na trzy pytania z wylosowanego zestawu pytań. W części praktycznej, kandydaci na pilotów mają do rozwiązania trzy zadania.
W przypadku zdawania egzaminu językowego, kandydaci muszą rozwiązać test składający się z 30 pytań, na co mają 90 minut czasu, następnie w formie ustnej muszą udzielić odpowiedzi na trzy wylosowane pytania.
Ubiegając się o przyznanie uprawnień na pilota, należy złożyć do wojewody wniosek.


Inną możliwością jest ukończenie wyższej szkoły na kierunku "turystyka", która oferuje certyfikat ukończenia kursu pilota wycieczek. Nauka trwa 3 lata, kończy się uzyskaniem tytułu licencjata i umożliwia podjęcie pracy również w innych zawodach związanych z turystyką.