Strona 1 z 1

Trasa Majów, która trzeba przejść

Nieprzeczytany postNapisane: 16 kwi 2018 13:52
przez admin
Trasa Majów, która trzeba przejść

Altun HaAltun Ha jest często pierwszym przystankiem na trasie ruin Majów, dzięki dogodnej lokalizacji, zaledwie trzydzieści mil na północ od Belize City. Obejmujące około trzy mile kwadratowe, w tym dwa centralne place graniczące z klasycznymi przykładami tradycyjnych piramid Majów, jest doskonałym wprowadzeniem do pomysłowości ich architektury.

Xunantunich


Nieco dalej od Belize City, około 70 mil na zachód i blisko granicy z Gwatemalą, znajdziesz Xunantunicha. Centralnym punktem tego byłego centrum ceremonialnego jest wysoki na 133 stopy El Castillo.

Warto wspiąć się na szczyt El Castillo, aby zobaczyć panoramiczne widoki na otaczające krajobrazy, a także sześć głównych placów, świątyń i pałaców, które tworzą pozostałą część strony.


Caracol


Kierując się na południe od Xunantunich, malownicza przejażdżka przez podnóże gór Majów zabierze Was 500 m nad poziomem morza, aby dotrzeć do Caracol, dawniej jednego z najbardziej wpływowych miast świata Majów, a teraz owianego gęstym rezerwatem leśnym Chiquibul.

W swojej świetności Caracol był dwukrotnie większy (i dwa razy bardziej zaludniony) niż współczesny Belize City, a dziś pozostaje 40 mil wewnętrznych grobli łączących się z zewnętrznymi placami. Głównym celem zwiedzających jest Kanaa, największa piramida Majów w Belize na wysokości 140 stóp. Wielkość Caracol i jego archeologiczne znaczenie sprawiają, że jest to niezwykłe miejsce do odkrywania.


Lamanai
Lamanai jest jednym z największych ośrodków Majów na północy Belize i była zamieszkała przez ponad 2000 lat, więc jego 720 mapowanych struktur pozwala odwiedzającym zbadać różne okresy ich cywilizacji w jednym miejscu. Istnieją nawet XVI-wieczne kościoły chrześcijańskie i dziewiętnastowieczna cukrowa młyn, przybliżając jej długą historię do współczesności.

Lubaantun


Znalezione na południu Belize konstrukcje w Lubaantun różnią się znacznie od tych typowo widywanych gdzie indziej, budowane są z czarnych bloków z łupków ułożonych bez zaprawy, a ich zaokrąglone stopnie są zdecydowanie strome. Budynki, które kiedyś znajdowały się na szczycie piramid, są prawdopodobnie wykonane z łatwo psującego się materiału.

Chociaż może nie tak uderzające, jak inne miejsca na północ od Belize, Lubaantan oferuje wgląd w różnorodność cywilizacji Majów w czasach kiedy rządzili tą piękną częścią świata.