Nieprzeczytane posty

Rynek Główny

1
Rynek Główny.jpg
Rynek Główny.jpg (46.16 KiB) Przejrzano 9803 razy
Rynek Główny został wyznaczony w roku 1257 i do tej pory jest on najważniejszym placem w mieście. Jego wymiary
wynoszą około 200 x 200 metrów i na pewno jest to na skalę europejską wyjątkowo spora powierzchnia. Z każdej pierzei tego placu wychodzą trzy ulice, choć na pewno zdecydowanym wyjątkiem jest róg, gdzie zaczyna się ulica Grodzka. W dawnych czasach na rynku znajdował się Targ Solny, Targ Ołowiany, a także handlowano tu żelazem. W środkowej części rynku znajdowała się hala targowa, która nazywana była Sukiennicami, które przetrwały do dziś, a także usadowiony tu był kościół św. Wojciecha oraz wieża ratuszowa. Na tym rynku odbyło się wiele historycznych wydarzeń. Przy ulicy Brackiej w miejscu, które było nazywane „na majestacie” nowo wybrany król odbierał hołd od miasta. Również tu w 1525 roku pruski książę Albert składał hołd królowi Zygmuntowi Staremu. Tadeusz Kościuszko tu na krakowskim rynku składał przysięgę, gdy miał udać się na bitwę pod Racławicami. Obecnie na Rynku Głównym organizowane są różne spotkania, imprezy, festiwale i koncerty. To właśnie tutaj odbyły się najważniejsze i najbardziej znane imprezy takie jak: Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Festiwal Tańców Dworskich pod Wieżą Ratuszową, Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Wojskowych, Konkurs Szopek Krakowskich, Pochód Lajkonika, Targi Staroci, a także coroczna zabawa sylwestrowa.

Ps Zapraszam forumowiczów do oceny a także do wstawiania własnych zdjęć w poniższym temacie.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Rynek Główny

2
Rynek robi wrażenie. Przede wszystkim, kiedy jestem w takim miejscu jak krakowski Rynek Główny, jestem dumna z architektów, którzy kiedyś zajmowali się projektowaniem najważniejszych części miast. To czysta sztuka.

Re: Rynek Główny

6
therage487 pisze:rynek krakowski jest najładniejszy w Polsce, nie ma lepszego według mnie

jestem tego samego zdania, Rynek jest niezwykle klimatyczny, można usiąść w każdym miejscu na Rynku i zawsze klimat jest przecudowny! :)

Re: Rynek Główny

7
Polemizowałabym - moim zdaniem najałdniejszy jest rynek we Wrocławiu. A tak w ogóle to kiedyś dawno temu byłam na rynku w Kolonii a tam na środku rynku stał fortepian a mężczyzna przy nim grał cudowną muzykę na żywo, wspaniałe, cudowne klimaty się czuło Cały rynek wszyscy ludzie stanęli w miejscu - tak tam podobno często jest, takie akcje się organizuje, zastawiałam się potem długo dlaczego u nas w PL nie ma takich akcji- pewnie biurokracja zabija takie akcje.

Re: Rynek Główny

8
Wrocław też ma fajny rynek, ale jednak coś bardziej klimatycznego odczuwam w Krakowie, ale to rzecz gustu, o ktrórych jak wiemy sie nie dyskutuje, a i Kolonia też fajna, zwłaszcza, odcinek wieży, który stoi na kostce brukowej tuż obok katedry, jesli miałabym wskazac naj rynek europejski stawiam na Bruksele...coś pięknego i niezwykle urzekającego... :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atrakcje Krakowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości