Nieprzeczytane posty

Most Karola

1
Most-Karola-w-Pradze.jpg
Most-Karola-w-Pradze.jpg (31.11 KiB) Przejrzano 11608 razy
Most Karola do XIX wieku był jedynym mostem, który łączył obydwa brzegi Wełtawy. Jego budowa zaczęła się w 1357 roku na wyraźne polecenie cesarza Karola IV, a zaprojektował go Peter Parlerz. Według istniejącej legendy do murarskiej zaprawy dodawane były białka jajek, gdyż to miało zapewnić stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Podczas rekonstrukcji, która miała miejsce w 2008 roku przeprowadzone zostały dokładne badania chemiczne, które potwierdziły tą legendę. Most po obu stronach ozdobiony jest trzema wieżami. Staromiejska wieża mostowa usadowiona od strony Starego Miasta jest uważana za najpiękniejszą gotycką bramę w Europie. Na drugim brzegu Wełtawy umieszczone są następne dwie wieże: mała wieża i duża małostrańska wieża mostowa. Jednak do najważniejszych zabytków na tym moście należą rzeźby, które tworzą niesamowitą galerię. Te barokowe rzeźby pochodzą z XVIII wieku i w większości przypadków, przedstawiają one postaci świętych. Autorami tych wyjątkowych figur są Matthias Bernard Braun i rodzina Brokoff. Na pewno warta uwagi jest niezwykła rzeźba, która przedstawia czeskiego rycerza Bruncwika. Stoi ona samotnie na mostowym filarze. Większość rzeźb znajdujących się na Moście Karola są kopiami, a ich oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego.


Zapraszam do oceny powyższego zabytku
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Most Karola

2
Most Karola wygląda pięknie o każdej porze dnia i nocy. Szkoda tylko, że jak się do niego dociera, to z oddali widać tylko te tłumy turystów, które podążają w jego stronę. Chciałabym kiedyś mieć możliwość przespacerować się Mostem Karola w ciszy i spokoju... Na spokojnie pozachwycać się panoramą miasta...

Re: Most Karola

8
Mam podobne odczucia jak tuptam. Takie miejsca chciałoby się zwiedzić bez konieczności przeciskania się przez tłumy innych turystów. Z drugiej strony my sami przecież tez ten tłum tworzymy ;) Tak czy inaczej Most Karola pięknie się prezentuje, szczególnie (jak to widać na zdjęciu) nocą. ;)
Strona startowa dla Ciebie
http://www.startbook.com/

Re: Most Karola

9
Miałem przyjemność być na moście Karola kiedy był zatłoczony i kiedy większość turystów jeszcze spało. W mojej ocenie po części ludzie tworzą ten niesamowity klimat i chyba właśnie takim troszkę zatłoczonych ( choć bez przesady ) chciałbym go zapamiętać
DSC_1150.JPG

Re: Most Karola

10
W Pradze byłam jeden jedyny raz - i zamierzam tam wrócić :) Most Karola był niezwykłym przeżyciem dla mnie, mimo tłumów ma nim to było pięknie. Poza tym dotknęłam pomnik św. Wojciecha i pomyślałam życzenie - które już się spełniło :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zabytki Pragi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości