Nieprzeczytane posty

Rezygnazja z wycieczki do Egiptu-co ze zwrotem kosztów

1
Rezygnować z wyjazdu do Egiptu?
W związku z sytuacją w Egipcie turyści zastanawiają się nad tym czy zrezygnować z wyjazdu i czy w takim wypadku można liczyć na zwrot poniesionych kosztów? Zdania w tej sprawie są podzielone.

Jan Ratajski z Polskiej Izby Turystyki powiedział dzisiaj w TVN24, że przedstawiciele branży turystycznej zwracali w tamtym roku uwagę na to aby przy okazji nowelizacji przepisów, uwzględnić sytuacje nadzwyczajne, klęski żywiołowe, w kraju, do którego wyjeżdża polski turysta. Posłowie nie skorzystali z tych rad. Zdaniem Ratajskiego w przypadku rezygnacji z wyjazdu turysta nie odzyska wszystkich pieniędzy, ponieważ aby tak się stało biuro musiałoby ogłosić upadłość. Odzyska zgodnie z prawem, tak jak ma zastrzeżone w umowie. Dziś o godz. 14 - PIT organizuje spotkanie w celu omówienia sytuacji turystów w Egipcie i dalszych działań.

Natomiast zdaniem Aleksandry Frączek, prawnika i wiceprezesa Federacji Konsumentów - w sytuacji kiedy jest zagrożenie zdrowia i życia turysta może odstąpić od umowy i odzyskać pieniądze. Turysta, który zawierał umowę z biurem podróży nie wiedział, że sytuacja może się zmienić. Dlatego podejmował decyzję w nie wiedząc jakie mogą być okoliczności. Jej zdaniem o zwrot pieniędzy można się ubiegać bez względu na to, kiedy wycieczka została wykupiona ponieważ od czasu zawarcia umowy do wyjazdu zmianie uległa sytuacja, co wpłynęło na jakość wycieczki. Stanowisko Polskiej Izby Turystyki, jak wyjaśniła jest takie, że organizacje, które zrzesza, mają rozwiązywać umowy. Co za tym idzie organizatorzy będą proponować inny kierunek wyjazdu. Jeśli jednak ktoś się nie zgodzi, to może zażądać zwrotu pieniędzy.


Turystyka info
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Rezygnazja z wycieczki do Egiptu-co ze zwrotem kosztów

2
Komunikat Ministerstwa Sportu i Turystyki

W związku z aktualną sytuacją w Egipcie część biur podróży czasowo odwołała wycieczki do Egiptu, które miały odbyć się w ciągu najbliższych tygodni, w tym m.in.: Triada i TUI Poland - do 4 lutego, Exim Tours i Ecco Holiday - do 6 lutego br., Neckermann Polska - do 7 lutego br., BP Itaka - do końca lutego br.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi prawa klientów do zwrotu kosztów odwołanej wycieczki Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazuje stanowisko w sprawie zakresu odpowiedzialności organizatora turystyki wobec klienta w związku z odwołaniem imprezy turystycznej lub rezygnacją klienta.

Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, jeżeli organizator przed rozpoczęciem imprezy turystycznej jest zmuszony, z przyczyn od niego niezależnych, zmienić istotne warunki umowy z klientem, klient może przyjąć proponowaną zmianę umowy albo odstąpić od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej.

Zgodnie z art. 14 ust. 6 ww. ustawy, jeżeli klient, zgodnie z powyższym, odstępuje od umowy lub jeżeli organizator odwołuje imprezę turystyczną z przyczyn niezależnych od klienta, klient ma prawo uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie albo żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń.

Ww. przepisy art. 14 ust. 5-6 ustawy o usługach turystycznych uprawniają klienta do zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń lub udziału w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie, chyba że zgodzi się na imprezę o niższym standardzie za zwrotem różnicy w cenie. Przepis ten nie dopuszcza natomiast, aby za imprezę zastępczą biuro podróży mogło żądać jakiejkolwiek dodatkowej dopłaty.

Aktualną sytuację w Egipcie można zakwalifikować zarówno jako działanie siły wyższej (która w świetle ustalonej judykatury Sądu Najwyższego oznacza zdarzenie zewnętrzne i niemożliwe do przewidzenia, któremu nie udało się zapobiec) oraz jako działanie osób trzecich nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, których nie można było przewidzieć ani uniknąć. W obu przypadkach mamy do czynienia z przesłankami wyłączającymi odpowiedzialność organizatora turystyki. Należy jednak podkreślić, że wyłączenie odpowiedzialności organizatora turystyki wobec klienta na mocy art. 14 ust. 7 ustawy o usługach turystycznych, dotyczy jedynie prawa klienta do odszkodowania, którego nie należy mylić z prawem do pełnego zwrotu wniesionych świadczeń.

Organizatorzy turystyki nie mają ustawowego obowiązku dokonywania pełnego zwrotu wpłaconych kwot w sytuacji, w której konsument rezygnuje z udziału w imprezie, która nie została odwołana i nie zostały zmienione istotne warunki umowy. Zastosowanie mają wówczas postanowienia dotyczące rezygnacji z imprezy zawarte w umowie z klientem. W takim wypadku organizator turystyki zgodnie z orzecznictwem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ma jednak prawo zatrzymać tylko rzeczywiste koszty, które poniósł w związku z realizacją umowy.

Turystyka info
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum naszego forum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 192 gości

cron