Nieprzeczytane posty

Najcenniejsze zabytki Unesco w Polsce

1
Zobacz także

https://podroze.org.pl/destination/polska/

najpiekniejsze-miejsca-w-europie-t3160.html


Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO powstała z myślą o zachowaniu wyjątkowych zabytków stanowiących wspólne dobro ludzkości. Światowe Dziedzictwo ma przedstawiać różnorodność kulturalną i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Obecnie na Liście znajduje się 936 miejsc w 153 krajach. Zostało na nią wpisanych 13 polskich dóbr, co daje Polsce 9 miejsce w Europie i 15 na świecie. To wysoka lokata zważywszy na powierzchnię naszego kraju, dlatego warto poznać obiekty, które znalazły się w tak zaszczytnym zestawieniu.

Historyczne centrum Krakowa (1978)
880px-Wawel_-_widok_z_Kopca_Kościuszki.jpg
Kraków już od 1978 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wyróżniono w nim Stare Miasto, Wawel i Kazimierz, czyli łącznie około 3 tys. zabytków architektury. Olbrzymi rynek, powstały w chwili lokacji miasta w 1257 roku, należy do największych w Europie. Mnóstwo tu sklepów, antykwariatów i restauracji. Nie brak również ciekawych zabytków, muzeów i galerii. Wzdłuż rynku rozciągają się urocze kamienice i miejskie pałace, będące doskonałymi przykładami architektury renesansu i baroku. W pejzaż rynku wpisane są Sukiennice, gdzie na parterze mieszczą się kawiarnie i kramy z pamiątkami, a na piętrze Galeria Malarstwa Polskiego ze zbiorem XIX-wiecznych obrazów. Ważnym obiektem jest Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza i wygrywanym z wieży hejnałem oraz wieża ratuszowa. Oprócz Starego Miasta na Liście wyszczególniono zamek królewski na Wawelu. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej okazałych rezydencji renesansowych w Europie Środkowej, która powstała dzięki inicjatywie Zygmunta I Starego. Na Wawelu od X do XVI wieku swoją siedzibę mieli polscy władcy, a od końca XVI wieku zgromadzono tu najcenniejszą na świecie kolekcję arrasów. Ostatnią częścią Krakowa umieszczoną na Liście jest Kazimierz, dawniej osobne miasto, a dzisiaj dzielnica Krakowa. Jest to jeden z największych zespołów zabytków judaistycznych złożony z synagog i cmentarza.

Kopalnia soli w Wieliczce (1978)
zdjecie,600,57958,20090621,kopalnia-soli-wieliczka.jpg
zdjecie,600,57958,20090621,kopalnia-soli-wieliczka.jpg (70.23 KiB) Przejrzano 27170 razy
Kopalnia soli w Wieliczce jest unikatem na skalę światową, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO w 1978 roku. Sól jest tu nieprzerwanie wydobywana od XIII wieku. W kopalni chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora i szyby mają około 300 km długości i usytuowane są na 9 poziomach, sięgających do 327 m głębokości. Do zwiedzania udostępniono dwukilometrową trasę, schodzącą aż na głębokość 135 m, gdzie panuje stała temperatura 13-14C. Podczas dwugodzinnego marszu można obejrzeć podziemne zabytkowe komory, jeziora z solanką, drewniane machiny górnicze, a nawet całe budowle podziemne. Wyjątkową atrakcją jest kaplica św. Kingi powstała w 1896 roku. Ma ona 10-12 m wysokości, 54 m długości, 15-18 m szerokości i może pomieścić 500 osób. Ściany kaplicy są ozdobione wspaniałymi płaskorzeźbami wykonanymi przez górników i przedstawiającymi sceny biblijne. Salę oświetlają żyrandole zrobione z soli kryształowej. W kopalni jest też podziemna poczta, restauracja, kino i korty tenisowe, a w komorach odbywają się bale, koncerty i spektakle teatralne. Działa tu również podziemne sanatorium, w którym leczy się głównie chorych na astmę oskrzelową, zapalenie oskrzeli i katar alergiczny.

Obozy zagłady w Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka) (1979)
auschwitz4.jpg
auschwitz4.jpg (69.23 KiB) Przejrzano 27170 razy
W Oświęcimiu i Brzezince w czasie II wojny światowej niemieccy okupanci założyli obozy koncentracyjne. Zamordowano w nich około 1,5 miliona ludzi. Pierwszy z obozów powstał w 1940 roku jako miejsce terroru i eksterminacji Polaków. Niebawem Niemcy zaczęli tu zwozić ludzi z całej Europy, a od 1942 roku Auschwitz-Birkenau stał się największym niemieckim obozem zagłady Żydów. W Bloku Śmierci w zamian za życie współwięźnia zginął zakonnik św. Maksymilian Kolbe, skazany na śmierć głodową. Do obozu w Oświęcimiu wiedzie brama z cynicznym napisem umieszczonym przez Niemców „Arbeit macht frei” – Praca czyni wolnym. W dawnych barakach Auschwitz obecnie urządzono ekspozycję ukazującą dzieje obozu. Prezentowane są tu również wystawy narodowe.
W odległej o 3 km Brzezince przetrwała tylko część z 300 baraków. Przytłaczające wrażenie sprawia rampa, na której z wagonów kolejowych wyładowywano więźniów i dokonywano ich selekcji. Co roku oba kompleksy odwiedza kilkaset tysięcy osób. Zwiedzanie jednego obozu trwa minimum 1,5 godziny. Ponieważ ekspozycje mają drastyczny charakter, nie zaleca się wstępu dzieciom poniżej 14 roku życia.

Puszcza Białowieska z Białowieskim Parkiem Narodowym (1979)
8.jpg
8.jpg (58.2 KiB) Przejrzano 27170 razy
Puszcza Białowieska zajmuje obszar 150 tys. ha. Położona jest po obydwu stronach granicy państwowej między Polską a Białorusią. Część zachodnia (leżąca w Polsce) obejmuje obszar ok. 62,5 tys. ha, z czego 10,5 tys. ha zajmuje Białowieski Park Narodowy. W 1977 roku Białowieski Park Narodowy został włączony do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, natomiast dwa lata później wpisany, jako jedyny polski obiekt przyrodniczy, na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Cały obszar ma charakter równinny. Lasy stanowią około 90% polskiej części Puszczy, w których 40% drzew ma więcej niż 80 lat. Występują tutaj tysiące gatunków roślin i 11 tys. gatunków zwierząt. Najsłynniejszymi mieszkańcami puszczy są żubry, największe europejskie ssaki. Wiele tu gatunków ptaków, między innymi tak rzadko spotykanych jak głuszec, bocian czarny czy orzeł bielik. Miłośnicy przyrody mogą spotkać łosie, sarny, jelenie, dziki, a nawet wilki i rysie. W Białowieży mieści się dyrekcja Parku Narodowego, ale godna uwagi jest również ekspozycja Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, gdzie znajdują się okazy flory i fauny puszczańskiej, w tym duża kolekcja rzadkich już ptaków – batalionów.


Historyczne Centrum Warszawy (1980)
wawa3.jpg
wawa3.jpg (46.89 KiB) Przejrzano 27170 razy
Stare Miasto, częściowo otoczone średniowiecznymi murami, jest najstarszą dzielnicą Warszawy. Założone zostało na przełomie XIII i XIV wieku obok grodu książąt mazowieckich. Ozdobą Starego Miasta jest rynek z kolorowymi kamienicami. Sporo tu malowniczych zaułków, nie brak kafejek, dobrych restauracji i antykwariatów. Koniecznie trzeba też zobaczyć katedrę św. Jana, kolumnę Zygmunta, a także położony w pobliżu Zamek Królewski, wysadzony przez Niemców w powietrze w 1944 roku i odbudowany w latach 1971-1984. Właśnie ta wierna rekonstrukcja Starego Miasta sprawiła, że Starówkę wpisano na Listę UNESCO. Była to pierwsza na świecie tak wielka rekonstrukcja zabytkowego fragmentu miasta.

Stare Miasto w Zamościu (1992)
z7410569X,Zamosc--Stare-Miasto.jpg
z7410569X,Zamosc--Stare-Miasto.jpg (38.8 KiB) Przejrzano 27170 razy
Zamość to najlepiej zachowane renesansowe miasto w Europie. Jako jedne z pierwszych na naszym kontynencie zostało rozplanowane i zbudowane od nowa, zgodnie z włoskimi wizjami „miasta idealnego”. Zamość był budowany od 1581 roku, a jego założycielem i właścicielem był jeden z najpotężniejszych i najświatlejszych magnatów polskiego złotego wieku, kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Założenie zaprojektował Włoch Bernardo Morando. W latach siedemdziesiątych XX wieku podjęto się renowacji miasta, dzięki której wydobyto dawną urodę Zamościa. Obecnie na odnowionym rynku można uczestniczyć w spotkaniach teatralnych i wielu innych imprezach kulturalnych. Najważniejszą budowlę Starego Miasta stanowi ratusz, ozdobiony wyniosłą wieżą i imponującymi wachlarzowymi schodami wiodącymi na reprezentacyjne piętro. Oprócz ratusza warto obejrzeć Kolegiatę Zmartwychwstania Pańskiego, arsenał, portal infułatki, akademię, czy też trzy rynki otoczone kamienicami zdobionymi często niezwykłymi dekoracjami o „orientalnym” przepychu.


Średniowieczny zespół miejski Torunia (1997)
Torun - zespol miejski.jpg
Torun - zespol miejski.jpg (29.49 KiB) Przejrzano 27170 razy
Toruń uznawany jest za miasto urodzenia Mikołaja Kopernika. Słynie z bogactwa zabytków, uniwersytetu i pierników. Został założony przez zakon krzyżacki w 1233 roku i szybko stał się zamożnym miastem kupieckim. W 1454 roku mieszczanie zbuntowali się przeciwko władzy zakonu i miasto przeszło pod panowanie polskich królów. Starówka Torunia, położona nad brzegiem Wisły, zachowała średniowieczny układ ulic, z których większość jest zamknięta dla ruchu kołowego. Znajduje się tu wiele zabytkowych budowli, wśród których największą atrakcją jest Krzywa Wieża. Pośrodku rynku wznosi się jeden z najpiękniejszych i największych gotyckich ratuszy w Europie, powstały w latach 1391-1399, a tuż przy nim stoi pomnik Mikołaja Kopernika. Na uwagę zasługują monumentalne, gotyckie kościoły, które istnieją do dziś: św. Janów, św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Z wielkiego zamku krzyżackiego wzniesionego w XIII wieku ocalała tylko część twierdzy zwana gdaniskiem. Natomiast wyjątkowo dobrze zachowały się gotyckie mury miejskie i cały szereg bram, prowadzących dawniej na nabrzeże portowe. Dzięki licznym zabytkom sztuki i architektury Toruń od 1997 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Zamek krzyżacki w Malborku (1997)
pict0018.jpg
pict0018.jpg (53.12 KiB) Przejrzano 27170 razy
Malbork, założony w XIII wieku, w 1309 roku stał się stolicą państwa zakonnego. Zamek Krzyżacki, jaki tu powstał, to najpotężniejsza warownia gotycka w Europie, odwiedzana co roku przez około pół miliona turystów. Najpierw powstał Zamek Konwentualny, nazwany później Wysokim. Budowę Zamku Średniego rozpoczęto po 1310 roku, a w latach 1382-1399 na zlecenie Konrada ZÖllnera von Rotensteina zaczęto tu wznosić olśniewający Pałac Wielkiego Mistrza. W 1457 roku zamek zajęły polskie wojska i przez 300 lat był on siedzibą starostów malborskich. Dawną świetność przywrócili mu niemieccy restauratorzy w XIX wieku, a po raz drugi polscy specjaliści, odbudowując go ze zniszczeń ostatniej wojny. Szczególnie warto odwiedzić Malborską twierdzę w trzeci weekend lipca, kiedy odbywa się tam inscenizacja ataku wojsk Władysława Jagiełły na krzyżacką stolicę pod nazwą „Oblężenie Malborka”. W czasie widowiska do Malborka zjeżdżają bractwa rycerskie z całej Europy, a turyści mogą przechadzać się po jarmarku pełnym kramów prezentujących średniowieczne rzemiosła. W grudniu 1997 roku zespół zamkowy jako ósmy obiekt w Polsce został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Kalwaria Zebrzydowska (1999)
kalwaria_widok.jpg
kalwaria_widok.jpg (55.26 KiB) Przejrzano 27169 razy
Kalwaria Zebrzydowska to najstarsze w Polsce i jedno z najbardziej niezwykłych założeń kalwaryjskich w Europie. Powstało z inicjatywy gorliwego katolika, Mikołaja Zebrzydowskiego. Już blisko czterysta lat kalwaria przyciąga rokrocznie tysiące pątników. W Wielkim Tygodniu odgrywane jest tu Misterium Męki Pańskiej, a w dniach 13-15 sierpnia świętuje się Wniebowzięcie Matki Bożej. Obok Jasne Góry, Kalwaria jest najważniejszym celem polskich pielgrzymek.
Kaplice powstawały w latach 1605-1632 na wzgórzach wzdłuż drogi kalwaryjskiej, a całość miała przypominać topografię Jerozolimy. Cały teren podzielono na dwie części nazwane „dróżkami”: „Dróżkami Pana Jezusa” i „Dróżkami Matki Boskiej”. Obie przebiegają wzdłuż podobnych tras, a różnią się jedynie kierunkiem marszu. Projektantem najciekawszych kaplic był Paul Baudarth, flamandzki architekt i złotnik, stąd zapewne ich niezwykłe kształty. Dom Matki Boskiej ma plan Róży Mistycznej, natomiast Dom Kajfasza – elipsy. Ich elewacje dopełnia niderlandzka ornamentyka. W skład Kalwarii wchodzi ogromny klasztor z kościołem Bernardynów o wczesnobarokowej architekturze z lat 1603-1667.

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze (2001)
Kościoły Pokoju wzięły swoją nazwę z okoliczności w jakich powstały. Dzięki postanowieniom pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648) cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech kościołów. Jeden z nich, który powstał w Głogowie, spłonął w XVIII wieku. Dwa pozostałe to dzieła wrocławskiego architekta Albrechta von Säbischa. Kościół w Jaworze został wzniesiony w latach 1654-1656, z kolei kościół w Świdnicy powstawał w latach 1656-1657. Wnętrza świątyń ozdobiono bogatymi malowidłami: barokowymi ornamentami, śląskimi herbami, obrazami z życia szlachty oraz scenami biblijnymi. Szara nieatrakcyjna bryła kościoła Świdnickiego kryje niezwykłe wnętrze z dwiema kondygnacjami empor oraz ogromnymi organami, których brzmienie można podziwiać podczas odbywającego się corocznie od 2000 roku „Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego”. Obie świątynie powstałe w województwie dolnośląskim są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie.

Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia (2003)
W Małopolsce na przestrzeni 1500 km rozciąga się Szlak Architektury Drewnianej, w którym na szczególną uwagę zasługuje jedno z najstarszych skupisk drewnianych świątyń w Europie. Wszystkie zabytkowe kościoły mają charakterystyczną cechę - konstrukcję zrębową, według której zostały one zbudowane. W skład świątyń wyróżnionych przez UNESCO wchodzą kościoły: św. Michała Archanioła w Binarowej, Wszystkich Świętych w Bliznem, Wniebowzięcia NMP w Haczowie (największa gotycka i drewniana świątynia w Europie), św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, św. Filipa i Jakuba w Sękowej (nazywany Perłą Beskidu Niskiego) oraz św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. W tym ostatnim wszystkie stropy, ściany, a nawet sprzęty zdobi wielobarwna polichromia z około 1500 roku o motywach geometrycznych, figuralnych i roślinnych, a ponad świątynią góruje izbicowa wieża z hełmem.


Park Mużakowski (2004)
zdjecie,600,62866,20090722,park-muzakowski.jpg
zdjecie,600,62866,20090722,park-muzakowski.jpg (62.33 KiB) Przejrzano 27169 razy


Park Mużakowski powstał w stylu angielskim, to jedno z najwybitniejszych osiągnięć architektury ogrodowej w XIX-wiecznej Europie. Znajduje się na terenie Polski i Niemiec, zajmując łącznie ok. 5,45 km2 po obu stronach Nysy Łużyckiej. Polska część liczy 800 ha i znajduje się w okolicy miasta Łęknica, z kolei po stronie niemieckiej pozostaje 200 ha parku (wraz z centrum parku w niemieckim Bad Muskau). Obie części łączy drewniany mostek poprowadzony przez rzekę. Choć wydaje się, że tutejszy krajobraz ukształtowała natura, jest to ogrodowe dzieło sztuki stworzone przez niemieckiego księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Park miał być harmonijnym połączeniem natury, kultury i techniki. Książę, aby zdobyć fundusze na swoją inwestycję, ożenił się z bogatą kobietą, a nieco później się z nią rozwiódł. Posadził m.in. 800 tys. drzew i 42 tys. krzewów. Niestety po jakimś czasie zbankrutował i zmuszony był sprzedać park. Nowy właściciel poszerzył tereny, a kolejny postarał się o miano rezerwatu przyrody w centralnej części parku. 2 lipca 2004 roku Park Mużakowski został ostatecznie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako 12 obiekt w Polsce.

Hala Stulecia we Wrocławiu (2006)
hala ludowa.jpg
hala ludowa.jpg (51.74 KiB) Przejrzano 27169 razy
Nazywana również Halą Ludową, została zaprojektowana jako wielofunkcyjny budynek, będący głównym elementem założenia wystawowego wznoszonego z myślą o obchodach setnej rocznicy Bitwy Narodów pod Lipskiem. Jej autorem jest Max Berg, a wybudowano ją w latach 1911-1913. Wówczas była to jedna z najnowocześniejszych budowli w Europie. Centralna część hali przykryta jest kopułą z żelbetu o rozpiętości 65 m. Warto również zwrócić uwagę na system oświetlenia kopuły. Jej ażurowa konstrukcja skryta jest pod schodkowym tamburem z rzędami okien, które można zasłonić lub odsłonić w zależności od potrzeb. Zakładano, że Hala Stulecia będzie mogła pomieścić nawet 10 tys. osób jednocześnie, ponieważ dookoła centralnej hali zaplanowano dodatkowo 56 innych pomieszczeń wystawienniczych i obszerne kuluary. Współcześnie zachowała się część pawilonów Wystawy Historycznej, m.in. Pawilon Czterech Kopuł projektu Hansa Poelziga. Warto zwiedzić dawne tereny wystawowe, zobaczyć owalny staw i otaczające go cieniste pergole. Przed wejściem do hali stoi stalowa iglica o wysokości 96 m wzniesiona przez Stanisława Hempla w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Hala pełniła funkcje sali koncertowej i teatralnej, a dziś organizuje się w niej także imprezy sportowe i targi. W roku 2006 jako jedno z najważniejszych osiągnięć dwudziestowiecznej architektury Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO i jak dotąd jest najmłodszym polskim zabytkiem włączonym do tego prestiżowego grona.

Kontynuacja miejsc na 3 podstronie

Re: Najcenniejsze zabytki Unesco w Polsce

2
Na listę UNESCO nadaje się jeszcze wiele obiektów, że wspomnę tylko Kanał Elbląski (wybitne dzieło inżynierii wodno-lądowej), Beskid Niski (bodaj największy w cywilizowanej Europie obszar powtórnie zdziczały) czy niemieckie sztolnie Gór Sowich (ukryte fabryki, mające służyć jako koło zamachowe gospodarki, zmuszonej po przegranej wojnie do płacenia gigantycznych reparacji wojennych). Ale z całą pewnością nie trafi tam Szlak Jagielloński; w Lublinie jest gość, który naciaga na sto tysięcy zł rocznie naiwne samorządy, liczące na to, że wirtualna (bo przecież nie istniejąca) trasa trafi do UNESCO.

Re: Najcenniejsze zabytki Unesco w Polsce

4
Ale faktem jest, ze nasze atrakcje turystyczne w zestawieniu z niektórymi krajami z innych kontynentów, są mało interesujące. Nie mamy zadnych starożytnych ruin, ani takich prawdziwych cudów natury (no, poza Baiłowieskim PN, ale mysle ze duzo ciekawsza przygoda jest np. przejazdzka po sawannie w Afryce, niz szukanie żubra z przewodnikiem po lesie:P)

Re: Najcenniejsze zabytki Unesco w Polsce

8
Też lubie Kraków, ale nie byłam jeszcze we Wrocłąwiu, Poznaniu...trochę jeszcze jest do odkrywania;)
Natomiast to za co lubię Polskę to mazury, ale nie Mikołajki, tylko małe wiejskie miasteczka pomiędzy lasami - nie ma nic lepszego niż wyprawa z przyjaciółmi pod namioty na dziko, własną trasą, z namiotami, korzystając z gościnności mieszkańców małych miejscowości:> a i na takiej trasie można zahaczyć o różne zabytki.

Re: Najcenniejsze zabytki Unesco w Polsce

9
Zgadzam się z tym, że Polska jest atrakcyjna turystycznie również dla obcokrajowców. Problem polega jednak na słabej promocji naszego kraju, a w szczególności niektórych jego regionów. To co dla nas jest codziennością wręcz, dla turystów z innych krajów może być właśnie atrakcyjne - inna kultura, zwyczaje, przyroda, zabytki czy historia. :) Niby prowadzi się różne akcje promocyjne, ale są one raczej krótkotrwałe. A tu potrzeba systematycznej pracy, by wzmocnić wizerunek atrakcyjnej Polski za granicą. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Najlepsze miejsca,miasta,plaże i inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości