Nieprzeczytane posty

Re: Macedonia - Kosowo - Czarnogóra - Serbia

1
Jeśli mamy w paszportach wszystkie pieczątki wjazdowe do Serbii, można poprosić celników z Kosova o nie wbijanie kosovskich stempli do paszportów. Kontrola raczej rutynowa typu otwarcie bagażnika,
Gdy nie dostaniemy pieczątek, w to miejsce otrzymamy tzw. Osobny Dokument Wjazdowy (Arrival Form) ; UWAGA - jedynie dla osób dorosłych mimo, iż nieletnie dziecko posiada także własny paszport. Trzeba o nie poprosić tzn. przywołać owy dokument. Wiąże się to z przekazaniem paszportów z budki granicznej innemu celnikowi, poza stanowiska bezpośredniej kontroli, zjechaniem za granicą na bok i poczekaniem, aż wypisujący przyniesie komplet dokumentów (czas ok. kilkanaście minut).
Pieczątki mogą być wbite do paszportu, jeżeli wjeżdżamy do Kosova np. od strony Macedonii, Czarnogóry, Albanii i dalej nie podróżujemy już do Serbii np. trasa Czarnogóra, Kosowo, Macedonia. Brak wjazdowych pieczątek serbskich czyli np. bezpośredni wjazd z Macedonii do Kosova i dalej wyjazd do Serbii, powoduje na granicy serbskiej upomnienie się serbskiego celnika o pieczątki wjazdowe do Serbii, gdy stwierdzi ich brak (w paszporcie będą tylko np. macedońskie i kosowskie) oznajmi nielegalny wjazd z Macedonii na terytorium Serbii - dla służb serbskich nie ma takiego kraju jak Kosowo. Oznaczać to może kłopotliwy kilometrowo powrót do Serbii po owe pieczątki lub opcja nieplanowana ale o wiele dogodniejsza, przykładowo dalsza podróż np. do Czarnogóry i ominięcie terytorium Serbii. Celnik wstawi przy okazji stempel serbski anulowano na pieczęciach kosowskich.

Re: Macedonia - Kosowo - Czarnogóra - Serbia

4
Witam,
mam pytanie w podobnym temacie. W tamtym roku jechałem do Grecji, przejechałem przez Serbię (dostałem pieczątkę wjazdową), później Kosowo (pieczątka wjazd/wyjazd), później przez Macedonię do Grecji. W tym roku jadę do Bułgarii przez Rumunię, wracać chciałem przez Serbię - czy w związku z tymi Kosowskimi pieczątkami mogę mieć problemy? Czy te problemy pojawiają się tylko jak do Serbii chce się wjechać przez Kosowo?

Re: Macedonia - Kosowo - Czarnogóra - Serbia

5
Simon pisze:
hepsonik pisze:Witam,
mam pytanie w podobnym temacie. W tamtym roku jechałem do Grecji, przejechałem przez Serbię (dostałem pieczątkę wjazdową), później Kosowo (pieczątka wjazd/wyjazd), później przez Macedonię do Grecji. W tym roku jadę do Bułgarii przez Rumunię, wracać chciałem przez Serbię - czy w związku z tymi Kosowskimi pieczątkami mogę mieć problemy? Czy te problemy pojawiają się tylko jak do Serbii chce się wjechać przez Kosowo?
A masz pieczątki wjazdowe do Macedonii (albo dowolnego innego kraju), które zostały wbite po opuszczeniu Kosowa? Jak tak, to raczej nie masz się czego bać. Problemy pojawiają się, kiedy chce się wjechać z Kosova do Serbii, a wjazd do KSV nie nastąpił z Serbii.
Dzięki za odpowiedź. Mam pieczątkę wjazdową z Macedonii, czyli mogę spokojnie jechać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o podróżach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 145 gości