Nieprzeczytane posty

Aleksandrów Kujawski i Bądkowo

1
Aleksandrów Kujawski jest to jedno z większych miast na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Słynie ono nie tylko z filii ciechocińskiego sanatorium, ale również bogatej historii, tradycji kulturowej oraz prężnie rozwijającej się gospodarki. Na stronie internetowej Kujawskie.eu znajdziemy szczegółowy opis tej niezwyklej miejscowości.
Stolica powiatu aleksandrowskiego, zlokalizowanego w województwie kujawsko-pomorskim, jest niezwykle interesującą miejscowością, której początków możemy upatrywać się we wsi Białe Błota. Rozwój miejscowości ściśle powiązany jest z budową linii kolejowych oraz stacji granicznej pomiędzy zaborem pruskim i rosyjskim. Dzięki carowi Aleksandrowi II Romanowowi miejscowość zyskała nie tylko zabytkowy budynek dworca, lecz również nazwę. Prawa miejskie uzyskała ona pod koniec dziewiętnastego wieku.
Wieloletnie inwestycji sprawiły, że na chwilę obecną Aleksandrów kujawski to ośrodek przemysłu spożywczego, metalowego, drzewnego oraz poligraficznego. Jest to również miejscowość, która stawia na rozwój tradycji ludowej oraz promocję produktów regionalnych. Sama miejscowość zaliczana jest również do terenów aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Znajdziemy tutaj wiele zabytków, takich jak Pałac Trojanowskich, zabytkowy dworzec kolejowy, Ukraiński Cmentarz Wojskowy, kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, a także Kolegium Kujawskie Salezjanów. Warto również wspomnieć, że Aleksandrów Kujawski otrzymał w 1998 roku tytuł Miasta Pamięci Narodowej, który świadczy o jego podejściu do dawnych dziejów, historii i zabytków.
Dzisiaj Aleksandrów Kujawski stanowi prężnie rozwijające się miasto, które może poszczycić się prężnym rozwojem na wielu płaszczyznach, a także wielowiekową tradycją kulturową. Ktokolwiek nie miał jeszcze okazji znaleźć się w tym miejscu, koniecznie powinien nadrobić zaległości i zachwycić się współczesnymi Kujawami.

2. Znasz Bądkowo?
Niewielkich rozmiarów gmina Bądkowo w województwie kujawsko-pomorskim stanowi istotny punkt w tożsamości powiatu aleksandrowskiego oraz Kujaw. Prężnie rozwijająca się miejscowość, jest najlepszym dowodem na ekonomiczny oraz kulturowy potencjał tych terenów.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się już w 1222 roku oraz o Bądku, założycielu wsi.
Na chwilę obecną Bądkowo jest to średnich rozmiarów wieś, która stawia przede wszystkim na działalność rolniczą oraz kulturalną. Dosyć istotną rolę zajmuje Gminny Ośrodek Kultury, parafia pod wezwaniem św. Mateusza oraz Spółdzielnia Kółek Rolniczych Bądkowo. Instytucje te w głównej mierze wpływają na kształtowanie dzisiejszego wizerunku miejscowości, a także na jej prężny rozwój. Na tle innych gmin Bądkowo wypada naprawdę korzystnie. Większość terenów, bo aż 96%, zajmują użytki rolne, zaledwie 1% to użytki leśne. Samo Bądkowo zamieszkiwane jest przez ponad 4,5 tysiąca osób na prawie osiemdziesięciu kilometrach kwadratowych. Na tym terenie znajdziemy wiele zabytków, wpisanych do krajowego rejestru zabytków, takich jak kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mateusza z początku czternastego wieku, cmentarz rzymsko-katolicki w Bądkowie, kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Krzyża w Łowiczku z osiemnastego wieku, a także dwór wraz z parkiem w Wysocinie, pochodzące z końca dziewiętnastego wieku.
Warto również wspomnieć, że z Bądkowem graniczą gminy, takie jak Brześć Kujawski, Koneck, Waganiec, Zakrzewo oraz Osięciny.
Zarówno gmina, jak i sama wieś Bądkowo słynie głównie z rolnictwa, którym para się większość miejscowej ludności. Dosyć spore znaczenie odgrywa również turystyka i rekreacja, dzięki której jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe gospodarstwa agroturystyczne oraz pensjonaty, napędzające gospodarkę na tym terenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości