Nieprzeczytane posty

Wędrówki po górach.

1
Witam,

Szukam informacji o miejscach wartych obejrzenia w górach. Interesują mnie Bieszczady i Tatry. Jestem zwolennikiem pieszych wycieczek "na dziko" czyli bez wcześniejszego organizowania sobie np. noclegów. Zadowala mnie również noc pod namiotem, lub nawet pod zupełnie gołym niebem.
Już od wielu wielu lat nie obserwowałem czystego nieba nocą, tam gdzie widać wszystkie gwiazdy i można w spokoju dumać nad sensem życia.
Nie mam dostatecznych informacji o tym, dokąd i po co można iść w góry. Chciałbym prosić o podpowiedź, dokąd warto się wybrać i gdzie urządzić sobie "bazę wypadową" do takich wędrówek. Nie będę wybrzydzał jeżeli bazą będzie jakiś pensjonat lub hotel, choć bardziej odpowiadała by mi wycieczka typu: plecak, namiot trochę żarcia, gitara, mapa, kompas, woda i dokąd oczy poniosą !
Niestety nie orientuje się też w topologii tych miejsc. Warto byłoby poczytać jakieś przewodniki i pooglądać mapy. Jestem otwarty na propozycję jakie przewodniki poczytać.
Zaznaczam też że interesują mnie przed wszystkim wycieczki wymagające wysiłku fizycznego. Wędrówki bezdrożami po lasach, lub ścieżkami, w górę w dół. Nie chciałbym być prowadzony "za rączkę" po Krupówkach i sklepach na nich.
Raz że nie mam na to pieniędzy, dwa że mnie to wcale nie interesuje.
Wycieczka taka z konieczności, musi być wycieczką samotną. Niestety nie mam dość wytrwałych przyjaciół, którzy dotrzymali by mi kroku i towarzystwa w takiej wyprawie, a z nieznajomymi to gorzej niż z dzikimi stworzeniami : )
Nie jestem Alpinistą, ani grotołazem! Nie potrafię się wspinać przy pomocy specjalistycznego sprzętu i nawet nie sądzę żebym mógł kiedykolwiek się tego podjąć, ze względu na lęk wysokości. Wobec czego taka wycieczka musi być zorganizowana, tak abym nie musiał uprawiać zbyt ekstremalnych wspinaczek po pionowych ścianach.
Tak więc Tatry mogę zwiedzić tylko z perspektywy szlaków. Bieszczady natomiast chętnie zwiedziłbym bardziej dogłębnie. Marzy mi się marsz w górę rzeki, np Sanu. Nie musiałbym wówczas wciąż orientować się w terenie, bo z grubsza wiadomo dokąd San zmierza : )
Nie mam też doświadczenia w takich wyprawach, jakie sobie wymarzyłem. Boje się że ten brak doświadczenia może mnie zgubić. Chciałbym zapytać pasjonatów podobnych wycieczek o ich doświadczenia i jakie np. podróżując "za rzeką" niebezpieczeństwa mogą się czaić na podróżnika. Mnie przychodzą do głowy bagna i dzikie zwierzęta. Nie chciałbym na swojej drodze spotkać niedźwiedzia. Nie chciałbym też przepaść bez wieści w odmętach jakiegoś bajora. Dlatego powinienem przestudiować mapy takich terenów, tylko skąd takie mapy wziąć ?
Nie chce też wchodzić w konflikt z prawem i bez pozwolenia wkraczać na tereny parków narodowych lub innych miejsc w których nie powinno mnie być. Dlatego pytam też czy taka podróż "z marzeń" jest wykonalna z prawnego punktu widzenia.
Jeżeli nie Tatry, ani Bieszczady, bo mogłoby to przekroczyć moje możliwości to może góry Świętokrzyskie? Mimo że całe życie mieszkam w Kielcach to tak naprawdę nie wiele w nich widziałem. Byłem w Ojcowie, na Świętej Katarzynie, Łysej górze, ale to było wieki temu. Chętnie przypomniałbym sobie te miejsca, ale też nie wiem czego w nich szukać. Tu podpowiedzi przewodników też były by bardzo pomocne.
Bardzo chciałbym po obcować z naturą, bliżej niż do tej pory. Dlatego zależy mi na miejscach pięknych, zielonych i nietkniętych ludzką ręką. Zapewniam też że nie jestem typem śmieciarza i umiem zadbać o swoje otoczenie, tak żeby nie było śladu na nim po mnie.

Tyle na ten czas przychodzi mi do głowy. Proszę o podpowiedzi od czego zacząć swoją przygodę z podróżnictwem. Z góry dziękuje : )
Pozdrawiam.

Re: Wędrówki po górach.

2
Jeżeli chodzi o Tatry świetną bazą wypadową jest schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Polecam jednak zdecydowanie wybrać się w Tatry poza sezonem, gdyż w lipcu i sierpniu po szlakach snują się dzikie hordy turystów. Najciekawszym, a zarazem najtrudniejszym technicznie szlakiem górskim w Polsce jest Orla Perć, możesz też Wybrać się na Świnicę i oczywiście powinieneś też zdobyć Rysy (wejście od polskiej strony jest na prawdę ciekawe).

Re: Wędrówki po górach.

3
Ja uwielbiam góry, szczególnie takie dzikie ich tereny. Moimi ulubionymi górami, w Polsce, są Bieszczady. Nie spotyka się tam zbyt wielu turystów, ponieważ każdy dąży do tego, żeby być wśród ludzi, knajpek, restauracji i życie towarzyskiego i kulturalnego. Bieszczady są tego zaprzeczeniem, jest w nich cicho, spokojnie i nie spotyka się całej masy wędrujących ludzi, więc zawsze, gdy tylko mam kilka wolnych dni i pogoda jest sprzyjająca wycieczkom, wyruszam właśnie w te góry. Czasem potrafią być niebezpieczne i w razie kłopotów nie jest łatwo zdobyć pomoc, ale takie atrakcje tylko dodają adrenaliny i sprawiają, że mam większą chęć na spacery po Bieszczadach.

Re: Wędrówki po górach.

4
A może Beskidy? Beskidy to również genialne rozwiązanie dla miłośników sportów zimowych, śnieg pojawia się zwykle już w listopadzie utrzymuje średnio do kwietnia, więc bez przeszkód można zaszaleć na nartach czy skuterach śnieżnych, są to najmłodsze góry w Polsce, dlatego są dość łagodne, więc idealne dla rodzin z dziećmi zarówno wiosną, kiedy możemy wybrać się z pociechą na szlak jak i zimą gdzie są świetnym miejscem np. do nauki jazdy na nartach. Pasma Beskidzkie posiadają także piękną faunę i florę. Nie ma, na co czekać, trzeba spakować plecaki i wyruszać z pełnego chaosu miasta chociażby na weekend a niewątpliwie będziemy wracać w Beskidy jeszcze nie jeden raz.

Re: Wędrówki po górach.

5
Beskidy polecam jak najbardziej, jak napisał przedmówca - pełno w nich pięknych i niezbyt trudnych szlaków, które po zdobyciu szczytu zachwycają widokami i panoramami, jest też sporo innych atrakcji - jak chociażby druga co do wielkości w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar na górze Żar (nad Jeziorem Międzybrodzkim), udostępniona do zwiedzania z zewnątrz (cała maszyneria znajduje się w wydrążonym zboczu góry), naprawdę warto zobaczyć.

Re: Wędrówki po górach.

6
O, tak - Żar polecam jak najbardziej, w tym roku znowu tam bylam, ciesząc się widokami z Żaru, uśmiałam się jak zawsze ze zdumienia znajomych, że w pewnym miejscu na wjeździe na Żar można zgasić silnik w samochodzie - a on i tak jedzie pod górę... ;-)
Pogodę tym razem mieliśmy nie bardzo, trochę mała widoczność - ale pokażę Wam zdjęcie... a, nie, nie pokażę na razie, bo mam za mało postów. :( No cóż, będzie później.

Re: Wędrówki po górach.

8
Beskidy są bardzo ładne, szczególnie jesienią. Żar jest tylko jedna z gór, na które można się wybrać, aczkolwiek jeździ tam gondola (taka jak na gubałówkę), przez co w słoneczne dni roi się tam od turystów.
Dobrym rozwiązaniem jest wejście z Bielska na Szyndzielnią (jest kilka tras, w najgorszym razie można wjechać kolejką), stamtąd proponuję spacer na Klimczok, a z Klimczoka dróg jest wiele.... Malownicze szlaki w kierunku Jaworza, Szczyrku itd... Rozwiązań jest na prawdę wiele :)
www.smakowaniepodrozy.pl

Re: Wędrówki po górach.

10
Osobiście nie przepadam za górami... Jest do dla mnie męczące no i zawsze jak jeździłam jeszcze za czasów szkolnych to spotykałam się ze straszną drożyzną. Jednak w ubiegłym roku mój luby zabrał mnie do Bystrej Śląskiej. Jego rodzice mają tam domek po dziadkach. Jak tylko postawiłam tam stopę zakochałam się w tamtym miejscu! I jeszcze nocne puszczanie lampionów... Magiczne miejsce i magiczne przeżycia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości