Nieprzeczytane posty

Porady dla wybierających się na Sri Lanke

1
Update 22/12/17

W związku zaplanowanym wyjazdem na Sri Lankę sukcesywnie odrabiam pracę domową dotyczącą nie tylko miejsc które warto zwiedzić,lecz również wszelkich porad,którymi chciałem się podzielić ze wszystkimi , którzy zamierzają udać się w te niewątpliwie piękne miejsce.

1) Pierwsza kwestia to przelicznik walut.Nie każdy wie że Rupie Lankijskie (waluta obowiązująca na Sri lance) często mylone są z Rupiami Indyjskimi których przelicznik jest inny

Rupie Lankijskie

1 USD - 153.08 LKR
1 PLN - 43.28LKR aktualizacja 22/12/17

Czytałem o wielu przypadkach kradzieży z kart Visa,które użyte były w sklepach,barach a także na lotnisku (w strefie bezcłowej) NIE SPUSZCZAJCIE SWOICH KART KREDYTOWYCH ( debetowych również)z oczu (dużo przypadków klonowania kart)

3) Najlepiej wymieniać pieniądze na Lotnisku w Colombo,gdyż tamtejszy przelicznik jest najkorzystniejszy. ( Pamiętajcie żeby zatrzymać paragon,ponieważ bez niego nie wymienicie Rupii,które wam zostaną).

4) Zdecydowanie nie pić wody z kranu,jak również uważać na wodę butelkowaną czy nie była wcześniej otwierana.

5) Warto skorzystać z miejscowego przewodnika niż przez biuro podróży gdyż wychodzi zdecydowanie taniej ( choć i w tym przypadku trzeba uważać i nie dać się oszukać).Cenę należy uzgadniać zawsze przed wycieczką i warto upewnić się że w cenę wliczone jest również paliwo.

7) Nie róbcie zdjęć na tle posągów Buddy,gdyż według tutejszej religii ( Buddyzm)jest to obraźliwie

8) Szczepienia.Nie są obowiązkowe,warto jednak zaszczepić się gdyż jadąc do tropikalnego kraju możemy być narażeni na wszelkie tropikalne choroby.

Sugerowane szczepienia plus opis chorób. Update ( 22/12/17)

Światowa Organizacja Zdrowia zaświadcza, że Sri Lanka jest krajem wolnym od malarii co zostało nazwane naprawdę niezwykłym osiągnięciem.

Dyrektor regionalny WHO Poonam Khetrapal Singh powiedział w oświadczeniu, że Sri Lanka była jednym z najbardziej dotkniętych malarią krajów w połowie XX wieku.

Ale WHO oświadczyło, że kraj rozpoczął kampanię przeciwko malarii, która skutecznie wyeliminowanie pasożyta przenoszonego przez komary, który wywołuje chorobę, a nie tylko komary. Edukacja zdrowotna i skuteczny nadzór również pomogły w kampanii.

"Zmiana strategii była nieortodoksyjna, ale bardzo skuteczna. Mobilne kliniki malarii w obszarach o wysokim ryzyku zakażenia sprawiły, że szybkie i skuteczne leczenie może zmniejszyć przenoszenie się pasożyta.


Stwierdzono, że w tym kraju nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby a kampania przeciwko malarii polega na współpracy z lokalnymi i międzynarodowymi partnerami w celu utrzymania nadzoru i przeglądu.


Zalecane szczepienia

Jedyną szczepionką wymaganą przez przepisy międzynarodowe jest żółta febra. Dowód szczepień będzie wymagany tylko wtedy, gdy w ciągu sześciu dni przed wjazdem na Sri Lankę odwiedziłeś kraj w strefie żółtej gorączki.



Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) zaleca, aby podróżni na Sri Lankę rozważyli następujące szczepienia (jak również byli na bieżąco ze szczepieniami przeciwko odrze, śwince i różyczce):



Błonica i tężec Pojedynczy wzmacniacz zalecany, jeśli nie był stosowany w ciągu ostatnich 10 lat.


Wirusowe zapalenie wątroby typu A Zapewnia prawie 100% ochronę przez okres do roku.



Wirusowe zapalenie wątroby typu B Obecnie uważane za rutynowe dla większości podróżnych.



Zapalenie mózgu. Zalecane dla osób podróżujących na wieś, osób, które będą spędzać czas na świeżym powietrzu lub dla osób przebywających dłużej niż 30 dni.



Zachorowalność na polio nie została zgłoszona na Sri Lance od kilku lat, ale należy przypuszczać, że jest obecna.



Tyfus Zalecany wszystkim podróżnikom na Sri Lankę, nawet jeśli odwiedzasz tylko tereny miejskie.



Varicella Jeśli nie masz ospy wietrznej, przedyskutuj to ze swoim lekarzem.



Ubezpieczenie zdrowotne

Nawet jeśli jesteś zdrowy nie podróżuj bez ubezpieczenia zdrowotnego: wypadki się zdarzają. Niezbędna jest polisa ubezpieczeniowa na podróż lub ubezpieczenie zdrowotne. Możesz potrzebować dodatkowej osłony na przygody, takie jak nurkowanie. Jeśli Twoje normalne ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje kosztów leczenia za granicą, uzyskaj dodatkowe ubezpieczenie. Jeśli jesteś nieubezpieczony, ewakuacja awaryjna jest droga, a rachunki przekraczające 100 000 USD nie są rzadkością.

Choroba zakaźna

Gorączka denga Ta choroba przenoszona przez komary staje się coraz bardziej problematyczna w całej Azji. Ponieważ nie ma dostępnej szczepionki, można jej zapobiec jedynie przez unikanie ugryzień przez cały czas. Objawy obejmują wysoką gorączkę, silny ból głowy i ból ciała, a czasem wysypkę i biegunkę. Leczenie polega na odpoczynku przy paracetamolu - nie należy zażywać aspiryny lub ibuprofenu, ponieważ zwiększa to ryzyko krwawienia.


Wirusowe zapalenie wątroby typu A Ten przenoszony przez żywność i wodę wirus infekuje wątrobę, powodując żółtaczkę (żółtą skórę i oczy), nudności i ospałość. Nie ma specyficznego leczenia zapalenia wątroby typu A, po prostu trzeba dać czas na wyleczenie wątroby. Wszyscy podróżujący do Sri Lanki powinni zostać zaszczepieni przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.



Wirusowe zapalenie wątroby typu B Choroba przenoszona drogą płciową rozprzestrzenia się na płyny ustrojowe i można temu zaradzić poprzez szczepienie. Długoterminowe konsekwencje mogą obejmować raka wątroby i marskość wątroby.



Wirusowe zapalenie wątroby typu E Przenoszone przez zanieczyszczone pożywienie i wodę wirusowe zapalenie wątroby typu E ma podobne objawy jak zapalenie wątroby typu A, ale jest znacznie mniej powszechne. Jest to poważny problem u kobiet w ciąży i może prowadzić do śmierci zarówno matki, jak i dziecka. Nie ma dostępnej w handlu szczepionki, a zapobieganie odbywa się zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpiecznego jedzenia i picia.



HIV rozprzestrzenia się poprzez zanieczyszczone płyny ustrojowe i występuje na Sri Lance. Unikaj niebezpiecznego seksu, niesterylizowanych igieł (w tym w placówkach medycznych) i procedur takich jak tatuaże.



Grypa Obecność przez cały rok w tropikach, objawy grypy to: gorączka, bóle mięśni, katar, kaszel i ból gardła. Może być ciężki u osób w wieku powyżej 65 lat lub u osób z chorobami takimi jak choroba serca lub cukrzyca - zaleca się szczepienie tych osób. Nie ma specjalnego leczenia, tylko odpoczynek i paracetamol.



Zapalenie mózgu B Choroba wirusowa przenoszona jest przez komary i rzadko występuje u podróżnych. Większość przypadków ma miejsce na obszarach wiejskich i zaleca się szczepienia podróżnym spędzającym ponad miesiąc poza miastami. Nie ma leczenia i może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu lub śmierć. Zapytaj lekarza o dalsze szczegóły.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

2
.Ale w grudniu 2009 można było wchodzić.Kartami płaciłem w hotelu,w sklepach w Colombo i w Nuewara Elyja w barze hotelowym i w sklepie (i to tak jakby troche więcej niż mało) i mija 5 miesięcy od powroty i nie zarejestrowałem żadnego kantu 8-) Woda w hotelu codziennie uzupełniana a w kranówie można myć zęby.Dla mnie rewelacja i zwiedzanie (7 dni) i pobyt (też 7).
W ofercie polskich biur nie ma uroczej miejscowości Unawatuna koło Galle,pensjonaty w szczycie sezonu 40$/dzień pokój 2 osobowy ze śniadaniem ale tylko kontrolnie pytałem bo mieszkaliśmy w Ahungalli.
Sri Lankę zjeździlismy z grupą ale na pobycie korzystaliśmy z beach boysa z którym właśnie pojechaliśmy do Galle i Unawatuny i zwiedzaliśmy okolicę.Wycieczka z BP do Galle chyba 70$ z BB coś ok. 20$ i dodoatkowo rejs po Madu River.Subtelna różnica. :twisted:

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

3
Witaj.Nie pisalem w swoim poscie odnośnie faktu iz nie mozna wchodzic na Sigiriya,napisałem iz to może być niebezpiecznie ,tak samo nie pisalem ze w kazdym miejscu gdzie mozna placic karta kradna ;) .Wiem to nie tylko z opowiadań turystow ,wiem to również o przyjaciela ktory odwiedza Sri Lanka rokrocznie ok przeszło 10 lat.


Jeśli chodzi o wodę to nie wiem czy wiesz ale tamtejsza woda zawiera specyficzna flore bakteryjna, do której nasze organizmy są nie przyzwyczajone.To ze tobie smakowała nie znaczy ze nie może zaszkodzić. ;)
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

4
Wiele razy czytałam twoje relacje, a teraz gdy za 2 tygodnie wsiadam w samolot na sri lankę mam kilka konkretnych pytań
Mam własny plan wycieczki po tym kraju: z negombo do dambulli sigiriya i pollanaruwa a potem kandy i sierociniec z plantacjami po drodze. Czy tylko pozostaje mi van z przewodnikiem ? bo kompletnie nie wiem gdzie go szukać. Jak ty to zrobiłes?
Zamarzyły mi się też malediwy ale zaproponowano mi ceę ok 11 ttys zł na całą rodzinkę i chyba odpusciłam choć twoje zdjęcia są cudne:(

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

5
Gratulacje wyjazdu,to już naprawdę niewiele zostało.W odpowiedzi na twoje pytanie powiem tak.Możesz wynająć auto we własnym zakresie,może wyjść troszkę taniej.Sugerował bym jednak wynająć auto z kierowcą z kilku powodów. Kierowcy na Sri Lance mają swój tzw system drogowy,wymieniając się sygnałami dźwiękowymi za każdym razem podejmując jakikolwiek manewr na drodze.Mało się o tym mówi jednak to fakt a kierowca z Europy może bardzo łatwo spowodować wypadek lub stać się jego uczestnikiem.Kolejna kwestia to bardzo wąskie drogi ( szczególnie podróżując po plantacjach herbaty).Do tego jazda po zmroku szok.Przez pierwsze kilka godzin zamykałem oczy kiedy kierowca wyprzedzał na zakrętach,i choć jestem dobrym kierowcą nie ryzykował bym wynajmu auta i tobie radzę to samo.Co do samego wynajmu aut to nie musisz się niczym martwić.Wielu Lankijczyków żyje z turystyki a co za tym idzie nie musisz ich szukać,to oni znajdą ciebie.Tzw beach boys-i czekają na turystów w pobliżu hoteli przy plażach,i wszędzie tam gdzie turyści mogą przebywać.Zapewniam cię że nie będziesz musiała szukać.Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu nie trafisz na nikogo możesz zaczepić każdego przydrożnego,który na pewno pomoże.Nie musisz się również martwić o to czy ów przewodnik dysponować będzie autem,są oni dla siebie jak bracia,kilka telefonów i samochód jest do twojej dyspozycji.

To na co musisz zwrócić uwagę to ceny.Jadąc na Sri Lankę musisz a przynajmniej powinnaś znać przykładowe ceny.Musisz również umieć się targować gdyż strasznie naciągają,w każdym przypadku.Postaram się napisać ci kilka przykładowych i co najważniejsze aktualnych cen.


Co do cen wycieczek to tutaj możesz zostać najbardziej oszukana.Moja dwudniowa wycieczka ( moje wycieczka powinna trwać trzy dni) kosztowała w całości 27 000 rupi,podczas gdzy cena wyjściowa to 60 000.Jak widzisz mój przykład pokazuje jak można zostać oszukany.Podam ci jeszcze jeden przykład.Dzienne wyżywienie trzy osobowej lankijskiej rodziny to koszt od 700 to 1000 9 rupii .Natomiast obiad z trzech dań w dobrej restauracji "DLA TURYSTÓW" to koszt od 600 rupii do 2500,tak więc sama widzisz jak wygląda rozpiętość cenowa.Oczywiście mieszkałem w okolicach Bentoty gdzie ceny są najdroższe na całej Sri Lance,więc w twojej okolicy może być taniej.Odradzam również jedzenie w typowych najtańszych przydrożnych barach bo choć to nie Indie to na Sri Lance o zatrucie żołądkowe również nie trudno.Nie musisz korzystać z drogich restauracji,jednak można to wypośrodkować.Sa restauracje gdzie jest w przyjemnie i zdrowo.Nie zabraniam oczywiście jeść lokalnych przysmaków,radzę jednak obchodzić się z jedzeniem rozważnie.

Kolejna kwestia to to iż niektórzy doliczają ceny dodatkowego przewodnika ( oprócz kierowcy ),jest on zbędny,my mieliśmy tylko kierowcę i wystarczyło a wyszło taniej (możesz uwzględnić ten fakt targując się o cenę)

Nie daj się oszukać,postaram się napisać troszkę aktualnych cen

Co do Malediwów to możesz spróbować kupić wycieczkę na Male ze Sri lanki,choć i tam ceny są wysokie.To Malediwy szkoda że nie masz możliwości pojechać tam na kilka dni zwłaszcza że jest naprawdę blisko.Wiem również że na Sri Lace organizują kilku dniowe wypady na tańsze atole,może wtedy będziesz miała możliwość zobaczyć rajską wysepkę.Tego oczywiście ci życzę.Napisz w temacie Malediwów poszukamy dla ciebie tańszej wysepki. :D :D

Napisz konkretniej ,skąd jedziesz na Sri Lankę i gdzie zamierzasz się zatrzymać. ;) ;) No i oczywiście fajnie że opisy moich wycieczek mogą się przydać.

Witamy na forum
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

7
Witaj.Kiedy ja byłem,zagrożenia już nie było podejrzewam że teraz jest również ok.Co do wejścia na samą górę to warto przestrzec przed wejściem osoby cierpiące na lęk wysokości.Nie warto także wchodzić w przypadku świąt religijnych,jest to bowiem święte miejsce Lankijczyków.Co do samego wejścia to większa część drogi to strome schody,oczywiście można wejść trzymając się uchwytów,nie mniej jednak w niektórych momentach jest naprawdę stromo.W najbliższym czasie postaram się zobrazować to wszystko na zdjęciach,uczynię to jednak troszkę później.Chciałem cie również zapytać czy przygotowałaś się odpowiednio pod kątem malarii,ponieważ Sigiriya to początek regionu Sri Lanki,w którym ów choroba panuje.Czy jesteś jakoś przygotowana w tej kwestii ? No i napisz koniecznie gdzie zamierzasz się zatrzymać,co jeszcze planujesz zwiedzić.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

8
Wybieram się z koleżanką najpierw na tydzień do hotelu Riverina w Boruwali a potem na objazd Perły Cejlonu z Ecco. Jak widać nie jesteśmy odważne i nie próbujemy zwiedzać na własną rękę. Nie jesteśmy anglojęzyczne, co nas może trochę tłumaczy.Malaria mnie trochę martwi - na południu podobno zagrożenie jest niewielkie. Kupiłam elektrofumigator Raid z płytkami, Muggę do smarowania i Off do spryskiwania i mam nadzieję że przeżyję. Nie wiem, czy truć się lekami? Poza tym doczytałam się, że tam trudno popływać w morzu, bo są straszne fale. A my lubimy popływać i to z fajką - jakieś kolorowe rybki i rafki. Nie ma takich miejsc blisko naszego hotelu, czyli w okolicach Boruwali?

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

9
Co do zagrożenia malarią to reale zagrożenie zaczyna się właśnie od Sigiriya w kierunku północnym.To co masz na komary powinno wystarczyć,w szczególności w dzień kiedy komarów nie ma,lub jest ich mało.W rejonach w których się zatrzymałaś jest bezpiecznie i nie masz się czego obawiać.Mieszkałem w hotelu Eden Resort,który jest usytuowany tuż obok twojego hotelu ( zwiedzałem także i twój hotel,niestety tylko przelotem) ,mam zatem nadzieje że zdasz relację na naszym forum nie tylko z podróży ale napiszesz również o Riwerinie dokładniej.Napisz co konkretnie zamierzacie zwiedzić i jakie koszta zapłaciłaś za zwiedzanie ( tak z ciekawości).Jeśli natomiast nie płaciłaś jeszcze za wycieczkę to mogę ci polecić sprawdzonego przewodnika,który mieszka nie daleko twojego hotelu.Jeśli tylko znajdę chwilkę wstawię zdjęcia tak jak obiecałem. :) :)
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

10
To dosyć skomplikowane. Trzyma nas termin ferii zimowych, dlatego lecimy tu http://eccotravel.pl/hotel,1576.php za 5878, ale tydzień wcześniej i najpierw pobyt. Sprawdziłam, że pobyt 2-tygodniowy w tym samym hotelu też last minute kosztuje 550zł mniej, więc moim zdaniem opłaca się wziąć objazdówkę i mieć wszystko zorganizowane. Tymczasem Hotel Villa Ocean View nie potwierdził naszej rezerwacji i biuro bez dopłaty skierowało nas do droższego hotelu - Riverina. Mam mieszane uczucia, bo ten hotel podobno jest w likwidacji i będzie tam budowany Hilton. Objazd nie uwzględnia Galle, no i Yala ale to już chyba za daleko na jednodniową wyprawę. Raz do miasteczka w lewo, raz w prawo( chcemy pieszo, może plażą), może do Galle i już 3 dni z głowy z tego tygodnia "lenistwa" nad morzem. Nie wiem, co tam jeszcze warto zwiedzić w okolicy? Za kontakt do sprawdzonego przewodnika będę wdzięczna.

Wróć do „Sri lanka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

cron