Nieprzeczytane posty

Samotna wycieczka po Krakowie :)

1
Witam serdecznie, mam kilka pytań odnośnie wycieczki do Krakowa w końcówce listopada, byłoby mi bardzo miło jak by ktoś podzielił się swoimi doświadczeniami. Byłem w Krakowie kilka razy ale tylko raz tak naprawdę po to by pozwiedzać, było to w maju zeszłego roku, niestety tłum ludzi i ogólnie fakt że byłem z drugą połówką pozwolił jedynie na zobaczenie najważniejszych miejsc typu Wawel czy Sukiennice, teraz moje życie zmieniło się o 180 stopni więc chcę zacząć robić coś dla siebie a podróże były zawsze moim marzeniem, nie chce póki co podróżować ze znajomymi, potrzebuje kilku dni spokoju i jakby refleksji :) Mieszkam na Śląsku więc do Krakowa mam blisko i licze że to będzie początek mojej przygody z samotnym podróżowaniem, jestem młody mam 21 lat, trochę odłożonej gotówki i wolnego czasu nie interesuję mnie jednak clubbing, chcę porządnie zwiedzić Kraków, zjeść coś dobrego i trochę się wyciszyć, daje sobie 4 dni ale zawsze mogę przedłużyć pobyt jeszcze o kilka. Zatem czy może ktoś polecić jakieś ciekawe nietuzinkowe miejsca w Krakowie? Jak wygląda sprawa z tym że już dawno po sezonie, nie ma problemu z ''wchodzeniem'' do różnych zabytków? Nocleg mam na Kazimierzu, podczas ostatniej wizyty w Krakowie byłem tylko ''przejazdem'' w tym fascynującym miejscu więc właściwie nic nie wiem, chciałbym posmakować trochę kultury żydowskiej.
Przepraszam za ten przydługawy opis liczę na kilka rad odnośnie takiego samotnego poznawania Krakowa :)
Pozdrawiam :)

Re: Samotna wycieczka po Krakowie :)

2
Witam,

rzeczywiście, zwiedzanie Krakowa w miesiącach, gdy miast jest pełne turystów może być utrudnione. Ciężko wtedy o spokojny spacer, a jeśli chce się zobaczyć najciekawsze miejsca, to trzeba się liczyć niekiedy z tłumem i kolejkami, jak w każdym interesującym mieście Europy. Pod koniec listopada powinno być już luźno, teraz kolejek już nie ma (ostatnio chodząc z grupami np. po Wzgórzu Wawelskim zauważyłam naprawdę dużą różnicę względem np. października, kiedy jeszcze zdarzały się "intensywne" dni.). Odwiedzając Kraków w listopadzie warto pamiętać o darmowych wejściówkach na Wawel i prezentowane tam wystawy - zwiedzanie Wawelu w listopadzie jest darmowe, trzeba tylko odpowiednio wcześniej odebrać wejściówki, ponieważ na wielu wystawach jest limit wejść. Niemniej jednak jest to duże ułatwienie dla turystów, a szczególnie ich portfela. :) Nawet, jeśli ktoś już był na Wawelu zawsze może znaleźć jakąś nową czy niewidzianą wcześniej wystawę i zwiedzić ją bezpłatnie. Jeżeli chodzi o ciekawe, nietuzinkowe miejsca to ja polecałabym odwiedzenie najpierw wszystkich "tuzinkowych" z racji tego, że, moim zdaniem, trudno szukać czegoś więcej w mieście, którego "standardowy" obraz zna się jednak słabo; mówię zarówno o centrum miasta jak i o Kazimierzu, Nowej Hucie itp. Tak czy inaczej, można zawsze powędrować trochę głębiej uliczkami starego miasta, schodząc z utartych szlaków, zatrzymać się przed fasadami zapomnianych często pałaców (np. przy ul. św. Jana czy św. Marka, św. Krzyża), można dogłębniej poznać właśnie Kazimierz (jest w księgarniach wiele świetnych przewodników za niewielkie pieniądze, które mogą pomóc w zwiedzaniu, zwłaszcza obiektów słabo widocznych z zewnątrz dla kogoś, kto nie wie o ich istnieniu.). Można zdecydować się na zwiedzanie Nowej Huty, o której mało kto pamięta. Można pochodzić śladami getta żydowskiego w Podgórzu, czy nawet pokusić się o spacer po terenie byłego obozu w Płaszowie (w takim wypadku zalecam dobre buty trekkingowe ;). Polecałabym również wizytę w krakowskich muzeach, zwłaszcza w oddziałach Muzeum Narodowego i Muzeum Historycznego - prezentowane tam wystawy dają często nowy, niestandardowy obraz Krakowa, pogłębiają wiedzę na temat ludzi z nim związanych, historii sztuki krakowskiej i kazimierskiej, historii samego miasta, osadnictwa na tym terenie itp. Propozycji jest wiele, tak dotyczących zwiedzania jak i gastronomii. W Krakowie wybór restauracji jest tak wielki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Z tym chyba nigdy, w ostatnich dziesięciu latach nie było kłopotu.
Pozdrawiam i życzę udanego zwiedzania; w razie dodatkowych pytań czy wątpliwości - jestem do dyspozycji!
Karolina_KRK
Licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie
Guida autorizzata di Cracovia
www.kjaneczko.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości