Nieprzeczytane posty

Najważniejsze zabytki Stolicy

1
Wypadało by popisać troszkę o naszej stolicy,i choć mieszkam od Warszawy dość daleko to jednak bywam w tym mieście co jakiś czas.Do najważniejszych zabytków zaliczyć można a właściwie trzeba zaliczyc Pałac Kultury i Nauki. Został zbudowany w centrum Warszawy w latach 1952-55. Mieści się w nim Prezydium PAN, Sala kongresowa, teatry, księgarnia Muzeum Techniki, i wiele innych instytutów. Co roku odbywają się tam Targi Książki.

Syrenka staromiejska Symbol Warszawy, nawiązujący do legendy o rybaku Warsie i syrenie Sawie, którzy mieli założyć miasto. Znajdowała się na murach Starówki, niedawno przeniesiono ją na rynek Starego Miasta.

Zamek Królewski Główna, obok Wawelu, rezydencja monarsza w Polsce, łącząca cechy gotyku, wczesnego baroku, rokoka i klasycyzmu. Początki warszawskiej rezydencji królewskiej sięgają końca XIII w. kiedy na wysokim brzegu wiślanym powstał gród Piastów Mazowieckich. Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy stał się siedzibą króla. Zamek został całkowicie zniszczony podczas drugiej wojny światowej. Do odbudowy zamku ze środków społecznych przystąpiono dopiero w 1971 r. Zamek Królewski w Warszawie obok funkcji muzealnych pełni także rolę gmachu reprezentacyjnego stolicy i Rzeczypospolitej.


Stare Miasto. Jest to zabytkowy zespół architektoniczny o średniowiecznym ukladzie. Obejmuje między innymi gotycką katedrę św. Jana, kościół Panny Marii, barokowy klasztor i kościół Sakramentek, dwa pierścienie murów miejskich, Barbakan i wiele kamienic. Starówka została prawie całkowicie zburzona podczas powstania warszawskiego, a po wojnie odbudowana. Mieści się na liście UNESCO.

Łazienki Królewskie. Najwspanialszy zespół architektury polskiej doby klasycyzmu stanisławowskiego. Przy projektowaniu rozległego parku krajobrazowego pracowali Jan Christian Szuch i Karol Agricola. W XIX w. Łazienki należały do Romanowów, ale park pozostał ogólnodostępnym. W 1944 r. Niemcy obrabowali i spalili Pałac na Wodzie. Odbudowa według planów Jana Dąbrowskiego zakończyła się w latach sześćdziesiątych. Obecnie zespół parkowo-pałacowy Łazienki Królewskie jest samodzielną placówką muzealną, tętniącą bogatym życiem kulturalnym i wspaniałym miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu dla Warszawiaków.

Pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach. Postawiony dla uczczenia tworczości wybitnego kompozytora. Secesyjny pomnik odsłonięto w 1926 roku, lecz jego model dłuta Wacława Szymanowskiego powstał już w 1908 roku. Usytuowany nad sadzawką, przedstawia kompozytora siedzącego pod wierzbą i szukającego natchnienia w naturze. Podczas okupacji hitlerowcy zniszczyli pomnik. Zrekonstruowany po wojnie, powrócił w 1958 na dawne miejsce. W lecie przy pomniku odbywają się koncerty chopinowskie.

Wilanów. Znakomicie zachowana rezydencja barokowa, wzniesiona przez króla Jana III Sobieskiego, jedno z najstarszych polskich muzeów. W latach 70. XVII w. położona o kilka mil na południe od Warszawy wieś Wilanów przeszła w ręce króla Jana III Sobieskiego, który postanowił tu wznieść wiejską rezydencję. W latach 1733-1945 Wilanów był w posiadaniu największych polskich rodów magnackich i arystokratycznych, kolejno - Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich. Duże zniszczenia, szczególnie w parku przyniosła II wojna światowa. Rozgrabieniu uległy również zbiory wilanowskie - większość z nich odzyskano po 1945 r. Od tego czasu Wilanów jest państwowym muzeum, z jedynym tak dobrze zachowanym zespołem wnętrz z XVII w. i galerią portretu sarmackiego.

Pałac Namiestnikowski. Zbudowany został w latach 1643-45 dla hetmana Koniecpolskiego. Od końca XVII wieku do 1817 był własnością Radziwiłów. Kilkakrotnie rozbudowywany, obecną klasycystyczną formę zawdziecza przebudowie (1818-19), dokonanej po zakupieniu pałacu przez władze Królestwa Kongresowego na rezydencję namiestnika generała Józefa Zajączka. W 1955 roku podpisano tu Układ Warszawski, w 1970 roku układ o normalizacji stosunków z Niemcami, a w 1989 roku prowadzono obrady okrągłego stołu. Obecnie jest siedzibą przezydenta RP. Przed pałacem znajduje się pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.

Belweder. Znakomity przykład późnego klasycyzmu polskiego, gmach reprezentacyjny Rzeczypospolitej Polskiej. W drugiej połowie XVII w. na południowych przedmieściach Warszawy kanclerz wielki litewski Krzysztof Mikołaj Pac wzniósł barokową willę. W drugiej ćwierci następnego w. Józef Fontana zbudował w jej miejsce nowy pałac dla Lubomirskich. W latach 1945-94 Belweder był oficjalną rezydencją głowy państwa. Obecnie jest nadal gmachem reprezentacyjnym RP. Dawny park belwederski, z kilkoma klasycystycznymi pawilonami, włączony został do Łazienek.

Po więcej zapraszam także poniżej

Warszawa zabytki

Oraz

Co zwiedzić w stolicy, atrakcje, informacje praktyczne, zdjęcia
Zobacz nowy wymiar podróży. Podróże,przewodniki,ukryte miejsca.Zapraszam na mój nowy portal podróżniczy

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

5
Wszystko zależy od wieku oraz zainteresowań dzieci. Jeśli chodzi o tradycyjne zwiedzanie to oczywiście zapraszam do poniższych tematów


http://czasdzieci.pl/warszawa/
http://www.warsawtour.pl/warszawa-dla-dzieci.html

Napisz gdzie zamieszasz się zatrzymać, na ile się wybierasz do stolicy.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

6
Dziękuje za ciekawe linki. Chłopcy mają 8 i 11 lat i będę w Warszawie bez noclegu dlatego pytałam co zobaczyć ciekawego. Czytając te strony myśle że im się spodoba Museum Powstania Warszawskiego bo moje dzieci często pytają i chyba dzięki nowoczesnemu systemowi będą mogły poznać lepiej historie.
Może ktoś mi doradzi inne jeszcze miejsca do zwiedzenia?

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

10
Wa-we zawsze miałem za brzydkie miasto. Nie wiem, takie głupie przekonanie. Kiedyś pojechałem na weekend, żeby mieć własne zdanie, a tu zaskoczenie. Nie powiem, że się zakochałem, ale spodobała mi się. Sporo fajnych obiektów, miło, ciekawie i rekreacyjnie. :)
Polecam także Botel, czyli hotel na wodzie na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Bez większych wygód, pokoje (a raczej kajuty :) ) małe z piętrowymi łóżkami, łazienka na korytarzu, ale bardzo ciekawe przeżycie - spać praktycznie pod wodą, obserwować Wisłę przez okno i modlić się czy stare, paredziesiątletnie okna wytrzymają napór wody. :D

Wróć do „Warszawa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

cron