Nieprzeczytane posty

Przewiduje się, że liczba turystów przybywających do Europy wzrośnie o 3,6% w 2019 r.

1
BRUKSELA - Najnowszy kwartalny raport "Turystyka europejska - tendencje i perspektywy 2019 r." przygotowany przez Europejską Komisję Turystyki (ETC) pokazuje, że popyt na turystykę w Europie powinien utrzymać tendencję wzrostową w 2019 r. Pomimo niepewnych stosunków handlowych między Chinami i USA oraz spowolnienia popytu na podróże w Chinach, przewiduje się stopę wzrostu na poziomie 3,6%, co jest bardziej zgodne z roczną średnią historyczną z lat 2008-2018, ale niższe niż w 2018 r. (6,1%).

Region bałkański osiągnął najlepsze wyniki pod względem wzrostu liczby przyjazdów z Czarnogórą (+50%), Słowenią i Grecją (oba +8%), wykazując korzyści wynikające z wydłużonego sezonu turystycznego i marketingu niszowego. Czarnogóra odniosła korzyści z poprawy dostępności transportu lotniczego i kilku działań promocyjnych realizowanych przez krajowe organy ds. turystyki. W przypadku Słowenii niedawne zwycięstwo Lublany i Bleda w drugim miejscu na ITB Berlin (największych targach turystycznych na świecie) wskazuje, że kraj ten stara się przyciągnąć popyt na podróże. Z drugiej strony, Islandia (-11%), Rumunia (-7%) i Estonia (-2%) odnotowały spadek do kwietnia. W przypadku Islandii niedawny upadek taniego przewoźnika WOW Air w marcu pogłębił ten spadek, podczas gdy spadek w Estonii można tłumaczyć spadkiem liczby przyjazdów z Rosji - jednego z jej największych rynków źródłowych - które spadły o 8,7% w porównaniu do tego samego okresu rok temu.

Wzrost europejskich linii lotniczych przewyższył światowy wzrost liczby pasażerów linii lotniczych
W ujęciu globalnym Europa osiągnęła lepsze wyniki niż wszystkie inne regiony, odnotowując 7% wzrost przychodów na kilometr (RPK) w pierwszych czterech miesiącach roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dzieje się tak pomimo presji związanej ze zwiększonym popytem i ograniczonymi możliwościami kontroli ruchu lotniczego, co miało wpływ na wzrost ewentualnych opóźnień i odwołań, których szacunkowy koszt dla gospodarki UE w 2018 r. wyniósł już 17,6 mld EUR.

Wśród kluczowych rynków zbytu dla długodystansowych połączeń międzykontynentalnych w Europie, Stany Zjednoczone i Chiny nadal wyróżniają się swoim wkładem we wzrost turystyki europejskiej, którego udział wynosi odpowiednio 11% i 4%. Chińscy turyści koncentrują się głównie w południowo-śródziemnomorskich miejscowościach turystycznych: Czarnogóra (+150 %), Cypr (+62 %) i Chorwacja (+44 %). Innym szybko rozwijającym się celem podróży pod względem liczby przyjazdów z Chin była Litwa (+77 %). Co ciekawe, pomimo możliwego spowolnienia gospodarki amerykańskiej, Grecja (+47%), Turcja (+37%) i Cypr (+33%) odnotowały największy wzrost przyjazdów z USA na początku roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje Turystyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 148 gości