Nieprzeczytane posty

Re: Ciekawe jaskinie

4
1. Jaskinia w Mechowie jest niewielkim systemem niskich korytarzyków o łącznej długości 61 m. Zwiedzanie trwa kilka minut, pod opieką mieszkanki wsi Mechowo opowiadającej np. o legendzie, wg. której jaskinia miała się łączyć podziemnym tunelem z odległym o kilka km. klasztorem w Żarnowcu. Wejście do jaskini otaczają ciekawe, wypreparowane przez wodę kolumny. Jaskinia jest rodzajem ciekawostki, jej dokładny opis znajduje się w części szczegółowej strony.
Otwór jaskini.
fot. J. Kuptz

Ads by Happyy2SaveAd Options
2. Jaskinia Raj znajduje się ok. 11 km na południowy zachód od Kielc przy drodze do Chęcin. Jaskinia ta to znana atrakcja turystyczna. Przez niektórych nazywana jest najładniejszą jaskinią Polski, które to miano należało by przyznać raczej jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, choć i w Raju jest co zobaczyć. Główną atrakcją jaskini jest gąszcz występujących tu bardzo licznie stalaktytów zwanych "makaronami". W jaskini znaleziono szczątki narzędzi z przed 50 000 lat, kiedy to zamieszkiwał ją człowiek. Trasa turystyczna ma długość 180 m, z 240 m długości całej jaskini. Zwiedzanie połączone z wizytą w pawilonie - muzeum trwa 45 minut. Jaskinia czynna jest codziennie od 9.00 do 17.00 oprócz poniedziałków i świat. W lutym i marcu nieczynna. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na naszej Stronie.
Sala Stalaktytowa w Jaskini Raj.
fot. H. Pieczul
3. Jaskinia Ciemna znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Prądnika nieopodal Ojcowa. Składa się ona z obszernej sali o długości 80 metrów, szerokości do 20 i wysokości 10. Z komory prowadzi dalej niski korytarzyk kończący się po ok. 50 metrach. W słoneczne dni snop światła padający przez otwór wejściowy rozświetla sale w bardzo malowniczy sposób. Jaskinia ta od wieków była główną atrakcją Ojcowa (obecnie rolę tą pełni Jaskinia Łokietka). W roku 1787 zwiedzał ją król August Poniatowski dla którego we wnętrzu urządzono koncert muzyczny. Na początku wieku w jaskini znajdowało się oświetlenie elektryczne, dziś zwiedza się ją ze świeczką. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
Oborzysko Wielkie przed jaskinią Ciemną.
fot. D. Bartoszewski
4. Jaskinia Łokietka znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym w Dolinie Prądnika na stokach Chełmowej Góry. Jest oprócz Smoczej Jamy na Wawelu jedną z najbardziej znanych jaskiń Polski. Wg legendy miał ukrywać się w niej przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego. Łokietek miał siedzieć w niej 6 tygodni a życie uratował mu pająk, który pajęczyną zasłonił otwór. Jaskinia ma długość 270 metrów. Składa się ona z dwóch obszernych sal połączonych krótkimi korytarzykami i salki zwanej "Kuchnia". Ściany jaskini są ciemne i okopcone, nacieków niemal brak. Jaskinia czynna jest od 1 maja do 31 października w godzinach 9.00 do 18.00, a w październiku do 17.00. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
W Jaskini Łokietka.
fot. Ch. Parma

Ads by Happyy2SaveAd Options
5. Jaskinia Nietoperzowa znajduje się w górnej części Doliny Będkowskiej nieopodal drogi Kraków - Olkusz, ok. 25 km od Krakowa. Jest to niemal poziomy ciąg obszernych sal zmniejszających się ku końcowi jaskini o łącznej długości ponad 300 metrów. Jaskinia jest oświetlona i posiada przystosowane do odwiedzin scieżki. Całość przygotowania prezentuje się dobrze, a obiekt stanowi konkurencję dla leżącej nieopodal (droższej) Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Jaskinia otrzymała swą nazwę od ogromnych kolonii nietoperzy zimujących we wnętrzu. Pisze o nich W. Taczanowski w roku 1854: "hr. Wodzicki odwiedzając tę miejscowość, znalazł niezliczone massy nietoperzów przyczepione do sklepień. Dla przekonania się jak dalece trudne są do spędzenia trzy razy w jednym kierunku strzelał: wszakże tylko tyle miejsca opróżnionego zostawało, ile nabój zajął, w innych zwierzęta nieporuszone siedziały. Po tej próbie dwa koszyki napełniono zabitemi nietoperzami." Obecnie nietoperze występują tu nielicznie. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
Otwór jaskini Nietoperzowej.
fot. D. Bartoszewski
6. Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w górnej części Doliny Kluczwody nieopodal drogi Krakow - Olkusz ok. 25 od Krakowa. Jaskinia jest długim na kilometr systemem krętych korytarzy salek i studzienek. Zwiedzenie trasy turystycznej długiej na 370 m, zajmuje około godziny. Jaskinie warto odwiedzić ze względu na dość zawiły i urozmaicony układ korytarzy. W środku ustawiono dla turystów makiety przedstawiające prehistoryczne zwierzęta zamieszkujące jaskinie i człowieka pierwotnego. Jaskinia czynna jest od 9 kwietnia do 30 listopada w godzinach 9.00 do 16.00. Dokładny opis jaskini i trasy turystycznej znajduje się na naszej Stronie.
W Jaskini Wierzchowskiej Górnej.
fot. Ch. Parma
7. Smocza Jama jest najbardziej znaną jaskinią Polski. Jej położenie pod siedzibą polskich królów - Wawelem i związana z jaskinią legenda o zamieszkującym w niej smoku powodują, że jaskinię tą zna chyba każde polskie dziecko. Sama jaskinia to 276 metrowej długości system korytarzy, z których do zwiedzania przeznaczona jest cześć sal o długości ok. 50 metrów. Boczne odgałęzienie długie na 180 metrów jest niezwykle ciasne i błotniste. Korytarze te dostępne są tylko dla wytrawnych grotołazów i prowadzą w głąb wzgórza zamkowego. Dokładny opis jaskini znajduje się na naszej Stronie.
cofać się tylko po to by wziąc rozbieg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości