1234567

Trochę polityki.

W tej sekcji piszemy o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
backpacker
przyjaciel forum

Re: Trochę polityki.

Nieprzeczytany post autor: backpacker » 14 lip 2010 14:39

Mam wrażenie, że niestety w miejscach o których mówimy rzadko mamy do czynienia z pielgrzymką, a wymieniane są w prawie wszystkich przewodnikach na dany region. Do pewnej dewaluacji prowadzi także odpust, z którym mamy do czynienia w prawie wszystkich tych miejscach - choć faktycznie jak powiedziałeś, charakter wycieczki zależy od uduchowienia i zamysłu osoby która się na nią wybiera.

wracając do Watykanu - pisałem już gdzieś wcześniej, że miałem przyjemność zwiedzać bazylikę i odwiedzić groby Papieży zaraz po ich otwarciu - kiedy nie było tam ludzi. Przeżycie w porównywaniu do zwiedzania z tłumem ludzi kompletnie inne i jako, ze nie przepadam za wczesnym wstawaniem - opłacało się.
byle dalej...

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: admin » 14 lip 2010 15:06

Tym razem to ja czegoś tu nie rozumiem.A tysiące osób które wybierają się do Częstochowy na różnego rodzaju msze,kazania oraz uroczystości traktują to jako wczasy? .A czy te tłumy osób które odwiedziły grób naszego Papierza,przybywając niejako tylko po to aby oddać cześć ( oczywiście nie wszyscy) przyjechali do Watykanu na wakacje ?.Otóż nie.Problem w tym iż większość z nas jest zmuszona skorzystać z ofert biur podróży,a te nie z kolei pakują nas na wycieczkę z główną atrakcją w pakiecie jaką jest "zwiedzanie grobu Papierza" I właśnie to w moim przekonaniu to nic innego jak tylko "Turystyka grobowa" ,co mojej w ocenie jak już wspominałem jest niepojęte.

;) ;)
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
backpacker
przyjaciel forum

Nieprzeczytany post autor: backpacker » 15 lip 2010 10:13

Co do odwiedzin grobu papieża, to myślę, że w sporej części są to własnie wczasy, podczas których ludzie zdecydowali się odwiedzić Rzym i Watykan.

Co do Częstochowy: Może i uczestnictwo w mszach i uroczystościach to inna bajka - choć jak przypomnę sobie pielgrzymki Papieża do PL, to uroczystość na Błoniach przypominała bardziej piknik niż mszę. Uważam jednak, że mamy także do czynienia z czysto turystycznymi odwiedzinami Jasnej Góry w celu zobaczenia bazyliki i słynnego obrazu, co generalnie nie różni się niczym od odwiedzin katedr, świątyń i kościołów podczas zwiedzania różnych miast - można nawet powiedzieć, że jest ich nieoderwaną częścią. W takim przypadku do czynienia mamy z turystyka można powiedzieć sakralną, w czym nic złego nie widzę.
byle dalej...

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: admin » 15 lip 2010 14:16

Widzę że nasza dyskusja nie ma sensu,i każdy z nas ma odmienne zdanie na ten temat .Dla mnie odwiedzanie Katedr a grobu zmarłego Prezydenta to ogromna różna.( Katedry odwiedza się z uwagi na piękno,architekturę lub chcąc się wyciszyć ( ja tak robię :D ) Jeśli chodzi o piknik na Boniach to już nawet w hipermarketach ludzie zamiast zakupów szukają rozrywki,ja nie pisze o tym,czy tak jest,czy nie jest.Ja pisze o tym czy tak powinno być czy nie.Wyobraź sobie siebie na Wawelu kiedy modlisz się na grobem kogoś np znajomego ( oby nie) a tu nagle przyjeżdża wycieczka i robią np zdjęcie z wakacji w Krakowie,a na fotkach zamiast Wawelu w albumie grób Prezydenta.Uważasz ze taki rodzaj ''Turystyki ''jest ok? ,a co najważniejsze czy w twoim przekonaniu powywszy przykład ma cokolwiek wspólnego z turystyką ?? :) :)

Dla mnie w żadnym wypadku to nie Turystyka,a biura tak zaczynają to traktować niestety
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
backpacker
przyjaciel forum

Nieprzeczytany post autor: backpacker » 16 lip 2010 12:09

Może faktycznie dyskusja ta nie zaprowadzi nas do niczego konkretnego. Co więcej, niektóre zawiłości ciężko jest ubrać w słowa.
Dochodzimy także do problemu dotyczącego definicji turystyki, a na pewno pojmowania go. Będąc jednak na wakacjach i mając możliwość odwiedzenia grobu kogoś, dla mnie znaczącego nie widzę nic złego w tym by go odwiedzić. Nie chcąc by wycieczki turystów odwiedzały grób moich znajomych czy rodziny, nie chował bym ich w miejscu jakim jest Wawel - gdzie i tak ciągną masy turystów. określenie odwiedzenia groby Pary Prezydenckiej jako atrakcje turystyczną, czy punkt programu zwiedzania, to może faktycznie niezręczne posunięcie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, z tego, że w katedrze pochowanych jest znacznie więcej osób, których groby ludzie oglądają podczas zwiedzania już od wielu, wielu lat i w moim przekonaniu, po to własnie są tam umieszczone.
Co więcej pielgrzymka, czy "turystyczne" odwiedzenie miejsca, różni się jedynie w nieobserwowalnej sferze motywacji ludzkich - efekt widoczny jest podobny: tu i tu są tłumy. Pewnie, że zazwyczaj podczas pielgrzymki zachowanie jest bardziej odpowiednie (?) ale to juz kwestia osobistej kultury i wychowania.
byle dalej...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”