1234567

Tatry -polskie czy słowackie

W tej sekcji umieszczamy archiwalne tematy naszego forum.
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontakt:

Tatry -polskie czy słowackie

Nieprzeczytany post autor: admin » 10 lut 2011 13:15

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy polskiej, entuzjaści zimowych sportów bawią się już zupełnie inaczej. W czym tkwi słowacki fenomen i za co tak bardzo kochamy zagraniczne Tatry? Jak się okazało, odpowiedzi jest co najmniej kilka, a powodów należy szukać po obu stronach granicy – zarówno słowackiej, jak i polskiej. Jednocześnie, warto się przyjrzeć, co rzeczywiście nas czeka w najpopularniejszych kurortach Słowacji.

Niczym mlekiem oblane szczyty górskie, na mniejszych wysokościach porośnięte przez strzeliste iglaki. Spiczaste, kostropate skały, miejscami przedzierające się przez bezkresną biel, budzące podziw w umyśle człowieka, który dopiero przyglądając się tej scenerii, zaczyna zdawać sobie sprawę z kruchości i niewielkości pojedynczej, ludzkiej istoty. Ten urokliwy krajobraz, którego stagnacja, od czasu do czasu, przerywana jest biegiem kozicy lub wołaniem świstaka, w niektórych miejscach bywa łagodnie przełamywana działalnością człowieka. Właśnie w ten sposób prezentują się słowackie Tatry - miejsce wyjątkowo wielbione przez turystów, zarówno amatorów turystyki pieszej, rowerowej, miłośników trekkingu czy też entuzjastów jazdy na nartach i snowboardzie. Każdego roku, słowackie Tatry odwiedzane są przez co najmniej kilka milionów wielbicieli zimowego szaleństwa, tym samym, dziennie, w góry udaje się około 25 tys. osób. Wiadomo też, że liczby te stale rosną. Jednak, jak rzeczywiście wygląda kwestia narciarstwa po słowackiej stronie najwyższego pasma Karpat? Na ile jest ono opłacalne oraz – czy wiele różni się od tego, co możemy zastać np. na Kasprowym Wierchu?
Otóż sprawa wygląda bardzo korzystnie i bynajmniej nie jest to optymizm wyłaniający się z porównania słowackich gór do jakże skromnych, polskich stoków. Jak się okazuje, dynamiczny rozwój turystyki na terenie Tatr Słowackich sprzyja entuzjastom, którzy co roku są mile zaskakiwani nowymi kolejkami, parkingami czy też punktami gastronomicznymi. Podstawowym wabikiem dla odwiedzających Słowację jest bogata oferta ośrodków narciarskich, które dzięki rewelacyjnemu przygotowaniu, coraz częściej przypominają alpejskie kurorty. Tutaj natomiast, gołym okiem i ze znacznie pełniejszym portfelem widzimy jedną, podstawową różnicę – ceny. Kwatery w słowackich kurortach wciąż zaskakują niewielkimi stawkami, porównywalnymi do tych w Polsce, a zarazem nawet o połowę niższymi od cen w Alpach. Przyzwoite noclegi dostępne są już za około 50 zł za noc i wartości te już długo utrzymują się na tym samym poziomie. Jedynym wyjątkiem w kwestii wydatków pozostają opłaty za skipassy, których wysokość, niestety, praktycznie już dogania stawki ze stoków w Austrii, Francji czy Szwajcarii. W tym sezonie, ponad 300 ośrodków narciarskich na terenie całej Słowacji, dysponuje łączną liczbą około 950 wyciągów oraz 63 kolejek linowych, których całkowita przepustowość wynosi ponad 500 tys. osób na godzinę. Zdecydowana większość funkcjonuje właśnie w Tatrach. Dla porównania, w Polsce, na terenie całego kraju, ośrodki narciarskie obsługuje 700 wyciągów i 65 gondoli, z czego obiekty w Tatrach to jedynie 42 wyciągi, w tym jedna kolejka linowa.

Źródło trade gazetę

Artykuł opracowany przez Ewelinę Płoskonką
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
sukulent
Moderator

Re: Tatry -polskie czy słowackie

Nieprzeczytany post autor: sukulent » 10 lut 2011 16:38

Słowackich Tatr z naszymi nie ma co porównywać. Oni mają ich więcej. A u nas wystarczy stanąć po przeciwnej stronie na Gubałówce i popatrzeć jak tych gór mamy mało. Uważam, że nasze Tatry należy chronić a nie rozdeptywać czy rozjeżdzać na nartach. Przy dalszej rozbudowie infrastrutury narciarskiej bardzo szybko pożegnamy się ze świstakami, kozicami, niedźwiedziami, czy unikalną szatą roślinną. Budowa kolejnych wyciągów łączy się z wycinką drzew i degradacją naturalnych stanowisk flory i fauny. Zniszczyć wszystko jest bardzo łatwo a na odbudowę ekosystemu trzeba czekać dziesiątki lat. Przykład: Góry Izerskie zniszczone przez przemysł w zagłębiu turoszowskim. Tam odbudowa zniszczonych lasów potrwa jeszcze całe lata. Pewno miłośnicy narciarstwa mnie zaatakują za to co piszę, ale mówi się trudno.

Awatar użytkownika
kanalarz
Expert -Daleki Wschód,Ameryka Północna,Europa

Nieprzeczytany post autor: kanalarz » 11 lut 2011 21:28

Zanim Cię zaatakują, to niech przynajmniej jeden głos Cię poprze, sukulencie. Jestem dokładnie tego samego zdania! Narciarstwa wprawdzie nie uprawiam, ale lubię popatrzeć np. na skoki narciarskie. Lubię… ale czasem aż płakać mi się chce, gdy widzę np. skocznię a obok niezabliźnione jeszcze stoki górskie, które przeryto koparkami i spychaczami po to tylko, by z tej skoczni można było polecieć o 10 lub 20 metrów dalej. To samo dotyczy tras zjazdowych, slalomowych czy innych. A Słowacy rzeczywiście przodują ostatnio w tym ryciu. Za dużo widocznie napatrzyli się na Małego Kreta.
Nie powiedziałem, że przybyłem was ocalić. Przybyłem ocalić Ziemię. (Klaatu w filmie "Dzień w którym Ziemia zatrzymała się")

Awatar użytkownika
sukulent
Moderator

Nieprzeczytany post autor: sukulent » 11 lut 2011 22:00

Dziękuję za poparcie aż mi się raźniej zrobiło. Cieszę się, że są jeszcze ludzie, którym zależy na dobru naszych Tatr.

Awatar użytkownika
BALKANDRIVER
Mały podróżnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: BALKANDRIVER » 13 lut 2011 17:44

Popieram. Uwielbiam narty, ale też uwielbiam góry.
Tyle, że góry nie zdewastowane. Już i tak zagęszczenie rodzaju ludzkiego jest na granicy wytrzymałości.
A co do Słowacji - tam częściej bywam, bo właśnie - pusto.
Ale ich zapędy nartostradowe są również niezdrowe! To, co zrobili pod Łomnicą, to woła o pomstę do nieba.
Niech symbolem będzie poniższe zdjęcie.

BALKANDRIVER
Załączniki
Łomnica.jpg
Będzie nartostrada pod Sedlem w T.Łomnicy
Łomnica.jpg (48.62 KiB) Przejrzano 850 razy
Kocham bezdroża i odludzia, gdyż tak szybko odchodzą.
Moja strona - http://www.fotolandia4x4.com

Awatar użytkownika
sukulent
Moderator

Nieprzeczytany post autor: sukulent » 14 lut 2011 16:11

Aż żal serce ściska jak się patrzy na to zdjęcie.

Awatar użytkownika
BALKANDRIVER
Mały podróżnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: BALKANDRIVER » 14 lut 2011 23:59

Pojechałem tam specjalnie, żeby pofocić tę inwestycję, jak tylko nasza zaprzyjaźniona słowacka rodzina doniosła nam o tym.
Nie dość, że orkan w listopadzie 2004 roku wymiótł im większość drzewostanu (= 80% rocznego pozysku drewna), to jeszcze dokładają do tego.

Może jest to nieczytelne, ale strzałka na moim zdjęciu wskazuje na napis, iż jest to Tatrzański Park Narodowy.
Tak, żal ściska nie tylko serce.

Rząd słowacki długo opierał się tego typu przedsięwzięciom, ale ... kasa w obecnych czasach zwycięża.
Chodzi o przyciągnięcie turystów. Mam podobnych kwiatków trochę, ale i tak po tamtej stronie chodzi się po górach dużo milej i spokojniej.

A dla górskich i "odcywilizowanych" doznań jeżdżę w albańskie góry. Tam ci ich dostatek!

BALKANDRIVER
Kocham bezdroża i odludzia, gdyż tak szybko odchodzą.
Moja strona - http://www.fotolandia4x4.com

Awatar użytkownika
sukulent
Moderator

Nieprzeczytany post autor: sukulent » 15 lut 2011 16:15

No właśnie. W Albanii gór dostatek a u nas na odwrót. Obawiam się, że działania strony słowackiej odbiją się na naszej części Tatr. A dziś wyczytałem, że są plany sprywatyzowania kolei na Kasprowy Wierch. Ekolodzy ostrzegają, że to może być koniec Tatr. Oby do tego nie doszło.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum naszego forum”