1234567

Porady dla wybierających się na Sri Lanke

W tej sekcji piszemy o wszelkich podróżach i miejscach wartych zobaczenia na Sri Lance
dam_van

Re: Porady dla wybierających się na Sri Lanke

Nieprzeczytany post autor: dam_van » 18 gru 2012 18:06

Bry ponownie,
super, dzięki za wskazówki. Tak myślałam, że z tym kierowaniem na własną rękę może być średnio, choć także w niedzielę nie jeżdżę ;-) (skromnisia ;-))
Żeby było ciekawie to dziś zadzwonili mi z biura, że wycieczka odwołana, bo za mało chętnych i kolejny termin wyjazdu to 14.01.2013 ( i weź tu coś zaplanuj), ale może będę mieć trochę więcej czasu na przygotowania.
Co do mojej trasy to część objazdowa powinna objąć sporo: Colombo, Concept Club w okolicach Pinnawelli, Sigiriya, Park Narodowy Minneri, Mahiyanganaya, Kanda, Gampola, Peradeniya, Nuwara Eliya, Szczyt Adama (tu raczej spasuje 10h up and down), Kithugalla + rafting rzeką Kelani, Ratnapur, Tissamaharamaya, Ella Gap, Park Narodowy Yala, Galle. A potem 7 dni lenistwa w Club Bentota Hotel i wtedy ewentualnie dodatkowe wycieczki i atrakcje.
Zastanawiam się jeszcze co koniecznie trzeba zabrać (oprócz kasy, ciuchów i paszportu). W takich "tropikach" jeszcze nie byłam, to mi nic się "niestandardowego" nie nasuwa. A jakie są Wasze doświadczenia?
A jak z telefonią komórkową i "posiadaniem pola" czyli zasięgiem?

czekam na newsy
pozdrawiam
Wanda

PS. Dzięki za powitanie! Postaram się nie zniknąć i przynajmniej odwdzięczyć :D

migro

Nieprzeczytany post autor: migro » 29 gru 2012 16:52

Co jeszcze wypada wziąć :) to dobry humor i dużo otwartości to jest cywilizowany kraj praktycznie możesz kupić wszystko. Jeżeli lubisz dużo doświadczać to w miejscowościach plażowych wypożycz skuter pełna jazda - uważaj na ciężarówki i autobusy reszta będzie uważać na Ciebie . Można odjechać od hotelu zobaczyć rybaków łowiących ryby w bardzo specyficzny sposób. Spróbować prawdziwej Lankijskiej kuchni, wchodź tam gdzie jest dużo tubylców. Uwaga bardzo ostra ;] W sumie spędziłem na lance trochę czasu i uważam że ludzi tworzą tu mega pozytywny klimat z hotelu możesz tego nie doświadczyć ;]
Masz pytania pisz - piszemy właśnie przewodnik po Lance więc jestem w miarę na bieżąco.

m100cki

Nieprzeczytany post autor: m100cki » 06 sty 2013 00:15

Witam,

przeczytałem cały wątek 1,5 razy i muszę przyznać, że mam pełen mętlik w głowie z zaplanowaniem sobie wycieczki po Sri Lance. Dlatego prosiłbym o pomoc od osób, które były już w tym kraju i wypowiadały się w tym wątku.

Info ogólne: podróżujemy w 4 osoby. 2osoby ok 20lat + mama 45 + ciocia 35
Termin 3-10.02.2013 Lot i Odlot z Colombo.
Chcemy podzielić pobyt na czas zwiedzania + relaksu wiadomo że w tak krótkim czasie nie zobaczy/zrobi się wszystkiego więc chodzi o dobrą ocenę co rzeczywiście warto a co można sobie odpuścić.
Jesteśmy raczej nastawieni na budget-friendly wyjazd a wymagania odnośnie noclegów to jedynie aby było czysto i bezpiecznie.

Plan
Po przylocie udajemy się do Negombo (rezerwacja wcześniejsza hotelu) - odpocząć po trudach podróży wieczorem połazić po okolicy.
Również chciałbym znaleźć odpowiedniego kierowcę/przewodnika na nast. 3 dni.
4.02 Sigiriya + Dambulla
Również przez 3 dni chciałbym zobaczyć Kandy, Wejść na Górę Adama oraz zobaczyć Parku Yala. Chciałbym trochę poobserwować słonie ale nie w reklamowanym wszędzie sierocińcu. Czy w Yala jest to łatwe?
+ Możliwe jakieś safari na słoniach - czy jest to bardzo drogie?
7.02 - dojechać do Unawatuna i tam relaksować się do 9.02 (marzeniem mamy jest domek nad samym oceanem - znacie jakieś dobre lokalizacje nie rujnujące portfela)
9.02 przejazd do Negombo (da radę pociągiem czy jak lepiej dojechać) i nast. dnia wylot.

Co można dodać do tego planu aby był jak najbardziej pełny pod względem doznań i must see?.
Czy podczas objazdówki łatwo będzie można znaleźć bazę wypadową jakie miast polecacie? Czy jesteśmy skazani na codzienne zmiany miejsca noclegowania?
W końcu lepiej na miejscu szukać od beach boysów przewodnika czy skorzystać z polecanych przez innych na forum? Cena Ile powinna wynosić cena przewodnika z samochodem za 3dni tej trasy kończąca się w Unawatuna

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: admin » 06 sty 2013 19:44

Witaj

W odpowiedzi na pytania może zacznę od bazy wypadowej. To oczywiste że jadąc na objazdówkę musisz się liczyć z noclegami w różnych miejscach.

1) Pierwsza baza wypadowa Kandy ( zwiedzanie: Sigiriya, Dambulla , plus przejażdżka na słoniu, Kandy)
2) Okolice Adam s peak (Adam s peak + plantacje herbaty)
3) Unawatuna (park Yala + odpoczynek)

Safari na słoniu ( baza wypadowa w Kandy)

1) Habarana 10 minut samochodem na wschód w parku Minneriya najlepsze na safari od marca do lipca safari znajduje się w okolicy "cultural triangle " ( safari 1)
2) 15 minut samochodem na północ znajduje się Kaudulla National Park ( safari 2)
3) Sigiriya  ( safari 3 )

Hotele w Unawatuna

http://www.surfcity1.net/default.pk?tse ... na&x=0&y=0

http://www.travellerspoint.com/budget-a ... -8988.html

Park Yalla wstęp

Ok Rs 3,000/osoba , dzieci troszkę taniej

4,500/jeep

Safari rusza 6-9.30 am and 2.30-6 pm.

Wynajem przewodnika z samochodem (najtaniej przewodnik -kierowca w jednym )

Auto klimatyzowane od 45 do 60 dolarów plus hotel ok 40 50 dolarów BB .

Co do tego co jeszcze zobaczyć to ciężko powiedzieć ponieważ nie napisałeś co lubisz. Polecił bym ci sierociniec słoni ale widać że Ciebie to nie interesuje.

Na pewno plantacje herbaty, plaże w okolicach Beruweli, wylęgarnie słoni ( jeśli będzie Ci po drodze) lub to o czym wspomniał mój poprzednik

Miejscowych przewodników znajdziesz w okolicach hoteli, na plażach i tam gdzie jest najwięcej turystów. Podejrzewam że to oni znajdą ciebie. Ważne tylko abyś znał ceny i nie dawał pieniędzy przed wycieczką ( poza częściową zaliczką na paliwo. Oni też mają dobre ceny od hoteli. ( załatwili mi taniej hotel kanie lanka w Kandy o wiele taniej niż oferowali mi przez telefon.)

Pamiętaj że chcąc się wdrapać na Adam s peak musisz wyruszyć jeszcze w nocy żeby zobaczyć wschód słońca co wiąże się
z noclegiem w pobliżu.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

m100cki

Nieprzeczytany post autor: m100cki » 06 sty 2013 22:52

dzięki za odpowiedź.

Te bazy noclegowe wyglądają bardzo sensownie i najprawdopodobniej z nich skorzystam.

Z noclegiem na plaży chodziło mi o konkretne miejsce bo często opisy w internecie są mylące. BTW. Pierwszy link nie działa. Chyba jednak zdecyduje się pójść na żywioł i na miejscu walczyć o fajną lokalizacje w dobrej cenie z pomocą wynajętego przewodnika.

A jeszcze dostałem niepokojąco wysoką cenę od kolegi za przewodnika z samochodem. Te ceny 45-60$/dzień to są na 1 osobę podróżującą czy całość za przewodnika dziennie? również mam nadzieję że cena za nocleg 40-50$ jest za wszystkich włącznie z przewodnikiem czy od osoby?

Wyjazd na jeep safarii w parku Yala to łącznie 3000+4500RS. czy albo pieszo 3000rs albo na jeepie 4500?

A które z parków narodowych są najbardziej warte uwagi czy Park Yala mi w zupełności powinien wystarczyć?

ishara

Nieprzeczytany post autor: ishara » 07 sty 2013 15:31

Witam! Mam pytanie do bardziej obeznanych;-) za trzy tygodnie wybieram się z moim chłopakiem na Sri Lankę 02.02.-16.02.2013. Chcemy zwiedzić jak najwięcej czyli zrobić tzw. objazdówkę a ostatnie 3 dni spędzić na plaży. Na razie mamy tylko bilety lotnicze i tu moje pytanie: lepiej już teraz poszukać kierowcy/przewodnika czy lepiej na miejscu? to samo tyczy się noclegów. Przeczytałam cały wątek, znalazłam też parę innych stron poświęconych Sri Lance ale przewodników nie znalazłam, tylko oferty biur podróży (np. wycieczka dla 2 osób na 7 dni 1400$). Jeśli chodzi o hotele to też znalazłam albo hostele za 10$ albo 4-gwiazdkowe pokoje za 100$... Mam jeszcze drugie pytanie odnośnie wysokiego sezonu na Sri Lance - może ktoś się orientuje na jakie miesiące on przypada? Dziękuję z góry za wszelkie sugestie!

filipo

Nieprzeczytany post autor: filipo » 07 sty 2013 18:03

Witam wszystkich,

wylatuje na Sri Lankę 22 stycznia.
Na miejscu będę 15 dni, z czego koło 8-9 chcę poświęcić na naukę surfingu. Z tego co wyczytałem to o tej porze roku najlepiej jechać na południe. Może polecacie jakieś konkretne spoty?
Pozostałą część wyjazdu chcę zwiedzać, poznawać, podróżować... Co polecacie by w te kilka dni zobaczyć (na pewno chce zobaczyć słonie, pola herbaty, adam peak)? Jak się przemieszczać? Czy środkami publicznego transportu czy też z Panem przewodnikiem? Czy połączenie obu opcji (by brać przewodnika już tylko pod konkretne miejsce)?
Szczepień rozumiem lepiej nie lekceważyć, a leki antymalaryczne mogę odpuścić? Na północ, gdzie zresztą jest teraz powódź się nie wybieram.

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: admin » 07 sty 2013 18:35

m100cki pisze:dzięki za odpowiedź.

Te bazy noclegowe wyglądają bardzo sensownie i najprawdopodobniej z nich skorzystam.

Z noclegiem na plaży chodziło mi o konkretne miejsce bo często opisy w internecie są mylące. BTW. Pierwszy link nie działa. Chyba jednak zdecyduje się pójść na żywioł i na miejscu walczyć o fajną lokalizacje w dobrej cenie z pomocą wynajętego przewodnika.

A jeszcze dostałem niepokojąco wysoką cenę od kolegi za przewodnika z samochodem. Te ceny 45-60$/dzień to są na 1 osobę podróżującą czy całość za przewodnika dziennie? również mam nadzieję że cena za nocleg 40-50$ jest za wszystkich włącznie z przewodnikiem czy od osoby?

Wyjazd na jeep safari w parku Yala to łącznie 3000+4500RS. czy albo pieszo 3000rs albo na jeepie 4500?

A które z parków narodowych są najbardziej warte uwagi czy Park Yala mi w zupełności powinien wystarczyć?
Witaj ceny są za samochód a nie za osobe, jest jednak limit na kilometry. Jest to ok 150 do 200 km na dzień czyli ok 4 godziny dziennie.

Park Yalla ma ponad 1000 km2 a będąc drugim co do wielkości parkiem Sri Lanki ciężko mi sobie wyobrazić zwiedzanie na piechotę.

Baza wypadowa samego parku to Tissamaharama lub Kataragama.
Tutaj w przypadku zakwaterowania warto to zrobić przez internet a jeśli na miejscu to przez kogoś stamtąd, no chyba że znasz ceny za noclegi, bowiem właściciele windują ceny.

Park jest niejako podzielony na Bloki od 1 do 5 .Blok 1 jest najatrakcyjniejszy jeśli chodzi o zwierzęta takie jak Lamparty czy słonie (te pierwsze najlepiej zobaczyć z rana)

Safari odbywa się rano i po południu.

Ps link z mojego powyższego postu już działa
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: admin » 07 sty 2013 19:27

ishara pisze:Witam! Mam pytanie do bardziej obeznanych;-) za trzy tygodnie wybieram się z moim chłopakiem na Sri Lankę 02.02.-16.02.2013. Chcemy zwiedzić jak najwięcej czyli zrobić tzw. objazdówkę a ostatnie 3 dni spędzić na plaży. Na razie mamy tylko bilety lotnicze i tu moje pytanie: lepiej już teraz poszukać kierowcy/przewodnika czy lepiej na miejscu? to samo tyczy się noclegów. Przeczytałam cały wątek, znalazłam też parę innych stron poświęconych Sri Lance ale przewodników nie znalazłam, tylko oferty biur podróży (np. wycieczka dla 2 osób na 7 dni 1400$). Jeśli chodzi o hotele to też znalazłam albo hostele za 10$ albo 4-gwiazdkowe pokoje za 100$... Mam jeszcze drugie pytanie odnośnie wysokiego sezonu na Sri Lance - może ktoś się orientuje na jakie miesiące on przypada? Dziękuję z góry za wszelkie sugestie!
Witaj

Pogodę na Sri Lance możemy podzielić na sezony suchy i deszczowy. Mamy także do czynienia z dwoma monsunami.

1) Yala monsun

Od maja do sierpnia w południowo- zachodniej części pada. Natomiast suchy sezon przypada od grudnia do marca.W tej części Sri Lanki odnotowuje się najwięcej opadów.

2) Maha monsun wieje od Października do stycznia psując pogodę na północy i wschodzie. Suchy sezon jest tam od maja do Września.

Oczywiście ja byłem w porze deszczowej, a deszcz widziałem tylko w nocy, choć nigdy nic nie wiadomo. Dobrym miesiącem jest Luty ponieważ ogólnie jest przyjemnie nawet w czasie pory deszczowej, choć pogoda bywa nieprzewidywalna.

Co do wycieczki to czy masz już nocleg?

gdzie zamieszasz się zatrzymać ?

Na pytanie czy wybrać przewodnika na Sri Lance odpowiedź brzmi:

Jeśli wiem gdzie jadę, wiem co chcę zwiedzić i orientuję się cenowo, wówczas tak
Jeśli masz poleconego przewodnika, który zaoferuje podobne ceny do cen na Sri Lance to dlaczego nie.

ishara

Nieprzeczytany post autor: ishara » 08 sty 2013 10:24

Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź! Jeśli chodzi o sezon to chodziło mi raczej o czas kiedy przyjeżdża najwięcej turystów i ciężko o miejsca w hotelach, ale wydaje mi się, że ten czas przypada właśnie na porę suchą tak więc wiem czego się spodziewać.

Jeśli chodzi o noclegi to niczego jeszcze nie rezerwowałam, chociaż chciałabym to zrobić przed wyjazdem, zwłaszcza że będziemy tam 2 tygodnie i nie chcę codziennie wieczorem szukać kwater (mam niemiłe doświadczenia z Bali, gdzie pojechaliśmy bez rezerwacji za namową moich znajomych a na miejscu okazało się, że właśnie skończył się ramadan i pół Indonezji zjechało się na Bali, żeby świętować... Pokój znaleźliśmy jakimś cudem po całodniowym poszukiwaniu. To naprawdę może zepsuć cały urlop więc nie chcę powtórki na Sri Lance.) Jeśli chodzi o kierowcę to na razie nie mam żadnych namiarów ale szukam. I jeszcze pytanie: 1400$ to dużo czy mało za tygodniową objazdówkę z kierowcą i hotelem dla dwojga? oczywiście jak na lankijskie warunki. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sri lanka”