1234567

Plac Tiananmen

  
Najważniejsze zabytki i atrakcje Pekinu

Plac Tiananmen

Nieprzeczytany postprzez admin » 15 gru 2012 14:55

Obrazek

Plac Tiananmen to największy plac, na którym odbywały się różne zgromadzenia, a jego powierzchnia jest naprawdę imponująca, gdyż wynosi ona, aż pięćdziesiąt hektarów. Dawniej, gdy u władzy byli chińscy imperatorzy to plac ten był znacznie mniejszy i był w kształcie litery T, a na jej szerszym końcu znajdowała się brama wejściowa do Zakazanego Miasta, czyli Wrota Niebiańskiego Spokoju, które nadal pilnują wejścia do Miasta. Wtedy Ministerstwo Wojny znajdowało się na wschód od Tiananmen, a Ministerstwo Spraw Cywilnych na zachód. Każde z tych instytucji administracyjnych posiadało kolumnę ustawioną naprzeciwko siebie. Dawniej, Qianmen, czyli południowe wrota Placu Tiananmen, które znajdują się na tym samym południku, co Wrota Niebiańskiego Spokoju, były połączeniem pomiędzy cesarskim miastem, a obszarem, który zamieszkiwali zwykli mieszkańcy i którzy nie mieli prawa wejścia na Plac. Gdy ostatni chiński cesarz został obalony przez Kuomintang i w ten sposób zakończyła się dynastia Qing, a miało to miejsce w 1911 roku, to Plac Tiananmen został otwarty dla społeczeństwa i odtąd był on miejscem, gdzie Lud Chiński miał prawo do manifestowania oraz wyrażania swoich opinii o rządzie Chin. Najbardziej jednak ten Plac Tiananmen kojarzy się z kilkoma niezwykle ważnymi wydarzeniami, które miały ogromny wpływ na historię tego kraju. Do takich wydarzeń na pewno można zaliczyć demonstrację, która miała miejsce 4 – tego Maja 1919 roku, gdy Chiny straciły prawo do niemieckich kolonii w Shandong na rzecz Japonii po II Wojnie Światowej. Studenci, a także intelektualiści demonstrowali tutaj przeciwko Traktatowi Wersalskiemu i żądali demokratyzacji oraz przyjmowania kultury Zachodu. Ta demonstracja stała początkiem chińskiego ruchu nacjonalistycznego i kulturalnej reorientacji. Po 1949 roku te wielkie, miejskie mury zostały zburzone, aby poszerzyć bulwary i Plac. Powiększanie Placu całkowicie zostało ukończone w 1959 roku, a w 10 rocznicę powstania ChRL, Pekin został ozdobiony przez dziesięć doniosłych gmachów na bazie radzieckiej architektury. Na Placu Tiananmen zostały wybudowane dwa takie budynki. Pierwszym z nich to Muzeum Historii i Rewolucji, który znajduje się na wschodniej stronie, a po zachodniej stronie mieści się Wielka Aula Lud. Teraz w samym środku Placu Tiananmen umieszczony został pomnik w kształcie iglicy, przedstawia on inskrypcje Mao Zedong i Zhou Enlai, jak również historie chińskiej rewolucji. Plac Tiananmen ponownie znalazł się w centrum uwagi, w 1989 roku, ponieważ, ogromna ilość chińskich studentów oraz intelektualistów gromadziło się tutaj przez kilka dni, żeby w ten sposób zademonstrować swoje niezadowolenie, przeciw warunkom, które panowały w Chinach, żądano wtedy demokratyzacji oraz zmiany przywództwa. Demonstracja ta została zakończona przez chiński rząd, który wysłał oddziały armii i czołgi, żeby uwolnić Plac. Wielu ludzi zostało wtedy zmasakrowanych i od tego pamiętnego czasu demonstracje na Placu Tiananmen zostały zabronione.

.............................................................................................................................................

Zapraszam do oceny powyższego zabytku bądź atrakcji wszystkich tych , którzy ów miejsce zwiedzili.

Polecamy także

Najciekawsze tematy forum


oraz inne równie ciekawe zabytki i atrakcje na świecie.

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4562
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 125 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Plac Tiananmen

Nieprzeczytany postprzez BlurMyReality » 03 sty 2013 03:39

Ciężko Plac Niebiańskiego Spokoju nazwać zabytkiem - to po prostu ogromny plac otoczony budynkami rządowymi i muzeami. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się wejście na teren kompleksu Zakazanego Miasta i to właściwie jedyna pozytywna rzecz, jaką mogę o nim powiedzieć. Tłoczno i komunistycznie.

Avatar użytkownika
BlurMyReality
Nowicjusz

 • Posty: 14
 • Dołączył(a): 03 sty 2013 02:49
 • Lokalizacja: Gdańsk
 • Podziękował : 0 raz
 • Otrzymał podziękowań: 0 raz
Góra

Re: Plac Tiananmen

Nieprzeczytany postprzez admin » 03 sty 2013 19:10

Witaj. Sekcja zabytki dotyczy także atrakcji choć w podsekcjach nie jest o tym wspomniane, przyjmijmy więc że jest to atrakcja. ;) ;)
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4562
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 125 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Plac Tiananmen

Nieprzeczytany postprzez zakl2 » 04 wrz 2013 14:41

dzięki za ciekawe informacje

zakl2
Nowicjusz

 • Posty: 5
 • Dołączył(a): 04 wrz 2013 14:30
 • Podziękował : 0 raz
 • Otrzymał podziękowań: 0 raz
Góra

Re: Plac Tiananmen

Nieprzeczytany postprzez startbook.com » 27 sty 2014 17:08

Ten plac to historia sama w sobie, na pewno warto tam spędzić trochę czasu. ;)
Strona startowa dla Ciebie
http://www.startbook.com/

Avatar użytkownika
startbook.com
Bardzo aktywny użytkownik

 • Posty: 354
 • Dołączył(a): 25 wrz 2013 12:31
 • Podziękował : 10 razy
 • Otrzymał podziękowań: 3 razy
Góra

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 • Reklama
Polska Baza noclegowa Spanie.Online Rozliczenie podatku za granicą Apartamenty Hiszpania Baza Noclegowa