1234567


Pałac Drottningholm

W tej sekcji piszemy o wszelkich podróżach i miejscach wartych zobaczenia w Sztokholmie
kzz
Mały podróżnik
Posty: 10
Rejestracja: 13 mar 2010 18:16

Pałac Drottningholm

Nieprzeczytany post autor: kzz » 14 mar 2010 19:48

Zespół pałacowy Drottningholm - obecna rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej - od 1991 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oprócz pałacu królewskiego w jego skład wchodzą Teatr Dworski i Muzeum Teatralne, przypałacowy park oraz Pawilon Chiński. Kompleks położony jest 10 km na zachód od Sztokholmu, nad jeziorem Mälaren, na wyspie Lovön.

Można dotrzeć tu, wykorzystując tradycyjne środki komunikacji (samochód czy autobus). Warto jednak ze Sztokholmu zrobić sobie wycieczkę statkiem, korzystając z 50-minutowego rejsu jednym ze stuletnich parowców, kursujących po wodach jeziora Mälaren.

Przy pięknej pogodzie pod pałacem kłębią się tłumy zwiedzających. Dużym wyzwaniem dla zmotoryzowanych jest na początek znalezienie wolnego miejsca na parkingu - na szczęście bezpłatnym. Potem, lawirując pomiędzy licznymi grupkami wycieczek i indywidualnych turystów, można dotrzeć pod sam pałac. Duża jego część, wraz z przylegającymi ogrodami, jest udostępniona do zwiedzania. W pozostałej części znajdują się prywatne apartamenty rodziny królewskiej. Życie jej członków, na ogół i tak dalekie od normalności, wydaje się jeszcze trudniejsze do zniesienia przy takiej ilości kręcących się po pałacu i pałacowym parku osób.

Pałac Drottningholm uzyskał swój obecny kształt pod koniec XVII wieku i był jedną z najbardziej imponujących budowli swojej epoki, mającą gloryfikować królewską potęgę.

Pierwszym pomieszczeniem po wejściu do pałacu i jednocześnie dominującym elementem jego centralnej części jest imponująca, barokowa klatka schodowa. Stąd wchodzi się w głąb pałacowych apartamentów i ciągu sal reprezentacyjnych. Stąd też roztacza się efektowny widok na trzy przypałacowe ogrody. Każdy z nich ma inny charakter, mimo to tworzą razem spójną całość.

Do ogrodów prowadzi spod pałacu pięknie kuta brama, za którą rozciągają się szerokie, lipowe aleje. Pierwsze 300 z 846 rosnących tu lip posadzono już w 1648 roku. Spacer alejami, wysypanymi drobnym żwirem, nie należy jednak do najłatwiejszych. Zdecydowanie lżej spaceruje się po krótko przystrzyżonych trawnikach.

Na wzniesieniu, na tyłach parku, w dość dużej odległości od samego pałacu, znajduje się Pawilon Chiński - fantazyjna błękitno-złoto-czerwona budowla, będąca jedną z głównych atrakcji Drottningholm. Pawilon otrzymała w 1753 roku królowa Luiza Ulryka, jako prezent urodzinowy od swojego męża, króla Adolfa Fryderyka. Jako że w owym czasie bardzo interesowano się chińszczyzną, pawilon posiada wszelkie cechy, które w momencie jego powstawania uważano za typowo chińskie. Rezultatem tych fascynacji jest nieudolna kopia, a nawet nie tyle kopia, ile wyobrażenia i fantazje na temat chińszczyzny, niewiele mające wspólnego z rzeczywistością.

Usytuowany w pobliżu pałacu Teatr Dworski otwarto w 1766 roku i jest on obecnie najstarszym na świecie czynnym teatrem, zachowanym w oryginalnym stanie. Scena z drewnianą, ręcznie sterowaną maszynerią wciąż nadaje się do użytku, a z pomocą 30 pracowników technicznych można dokonać zmiany dekoracji w ciągu zaledwie kilku sekund. Na wspaniałej, XVIII-wiecznej scenie odbywa się co roku latem wiele przedstawień, zwłaszcza baletowych i operowych.

Tuż obok, w Pawilonie Księcia Karola, mieści się Muzeum Teatralne, poświęcone przede wszystkim historii XVIII-wiecznego teatru.

Drottningholm od momentu swojego powstania nieustannie tętni życiem. W pałacu rodzina królewska ma swoje prywatne apartamenty, w teatrze nadal wystawiane są XVIII-wieczne sztuki, a w pałacowej kaplicy odprawiane są śpiewane msze. Latem odbywa się tu wiele imprez i koncertów.

Awatar użytkownika
Alex
I love traveling
Posty: 435
Rejestracja: 13 mar 2010 17:37

Re: Pałac Drottningholm

Nieprzeczytany post autor: Alex » 14 mar 2010 19:49

Piękny pałac ja osobiście uwielbiam zamki a także wszelkie ruiny.Jak będe w Sztokholmie to napewno pojade odwiedzić to miejsce,a właściwie popłyne,stateczkiem jest tylko 50 minut i jak romantycznie.
http://podroze-forum.pl

krokuska7
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2013 14:09

Re: Pałac Drottningholm

Nieprzeczytany post autor: krokuska7 » 05 paź 2013 14:39

Mieszkalałam blisko zamku przez 3 lata. Tlum ludzi, ale jak sie spojrzy na to cudo to nic dziwnego. Najlepsze miejsce czyli starówka, zamek na niedzielne rodzinne spacery. Jesli szukacie miejsca na przemyslenia, miejsce jak z bajki warto sie wybrac. Po pierwszym mojej podrozy tak sie zakochalam w Szwecji ze po paru miesiacach sie przeprowadzilam. Ehhh jedyne co mi brakuje tutaj w Polsce to tych skał, są doslownie wszedzie, a jakie widoki na wodę...............

nnatalkagierak
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2013 16:28

Re: Pałac Drottningholm

Nieprzeczytany post autor: nnatalkagierak » 28 lis 2013 19:10

Zamek i okolica jest godna uwagi....W Polsce takiego miejsca nie znajdziemy...nawet podobnego.

Awatar użytkownika
SkandynawiaStop
Podróże moją pasją
Posty: 54
Rejestracja: 08 maja 2013 15:38
Kontakt:

Re: Pałac Drottningholm

Nieprzeczytany post autor: SkandynawiaStop » 09 cze 2014 16:15

O tak! Pałac Drottningholm, to niewątpliwie jeden z powodów dla których warto wybrać się za Sztokholm :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sztokholm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości