1234567


Olsztyn - Warmia

W tej sekcji piszemy o miejscach wartych zobaczenia w Olsztynie
Awatar użytkownika
nadnami
Podróże moją pasją
Posty: 60
Rejestracja: 19 maja 2010 09:39

Olsztyn - Warmia

Nieprzeczytany post autor: nadnami » 19 maja 2010 10:06

Wbrew pozorom należy uściślić, bo Olsztyn istnieje jeszcze na południowym-zachodzie kraju. Warmiński powstał z pruskiego Allenstein, śląski z Holsztyna, ale efekt taki sam i mylący.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę puszczańską, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną, Alna znaczy "łania", to pruska nazwa Łyny). Prawa miejskie oraz nazwę "Allenstein" (dla Polaków był to Holstin, a później Olstyn, ale wymawiano tę nazwę tak jak dzisiaj – Olsztyn) zostały nadane 31 października 1353 roku przez diecezjalną Kapitułę Warmińską. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem miasta był Jan z Łajs.
Jeszcze przed nadaniem praw miejskich – w 1347 roku – w miejscu strażnicy drewniano-ziemnej rozpoczęto budowę zamku, którą ukończono w 1353. W późniejszych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany. W drugiej połowie XIV wieku (lata 1370-1380) wzniesiono kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, który uchodzi za jeden z najwybitniejszych przykładów gotyku ceglanego w Polsce.

W Olsztynie w XVI w. administrował Mikołaj Kopernik, który przygotował skutecznie olsztyński zamek do obrony przed spodziewanym atakiem Krzyżaków (1521).

3 lutego 1807 w Olsztynie zatrzymał się cesarz Francuzów – Napoleon Bonaparte.

W kwietniu 1886 roku ukazał się pierwszy numer "Gazety Olsztyńskiej", polskiego pisma wydawanego bez przerwy do 1939 roku przez rodziny Liszewskich i Pieniężnych. Obecnie nadal jest wydawane.

Po 1945 roku Olsztyn stał się stolicą województwa, najpierw olsztyńskiego (największego w Polsce), potem warmińsko-mazurskiego.

Najważniejsze zabytki:
- gotycki zamek kapituły warmińskiej z II połowy XIV w.,
- fragmenty murów miejskich z Bramą Wysoką (Górna Brama) z XIV w.,
- XIV-wieczna konkatedra pw. św. Jakuba (bazylika mniejsza),
- Stary Ratusz (wzniesiony w XIV w., po pożarze odbudowany w latach 1623-1624),
- Kościół św. Wawrzyńca z XIV w. (w dzielnicy Gutkowo),
- Kaplica Jerozolimska z 1565 r.,
- secesyjna zabudowa ul. Dąbrowszczaków,
- neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1901-02,
- neogotycki kościół ewangelicko-augsburski z lat 1876-99,
- pseudogotycka kaplica cmentarna, obecnie cerkiew prawosławna z 1904 r.,
- wiadukt kolejowy w przełomie Łyny (XIX w.),
- Dom Polski (XIX w.),
- gmach I LO im. Adama Mickiewicza z II połowy XIX w.,
- cmentarz żydowski z domem pogrzebowym, zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna.

źródłem wydatnie była Wikipedia

Obrazek olsztyński zamek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Olsztyn - Warmia

Nieprzeczytany post autor: admin » 19 maja 2010 13:11

Witaj.Olsztyn to rzeczywiście ciekawe miasto i zasługuje na swoją sekcję.I choć już sporo czasu minęło od mojej wizyty w tym mieście ,to jednak wciąż pamiętam te wąskie uliczki,planetarium,bardzo ładny rynek a także życzliwość napotkanych mieszkańców.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
nadnami
Podróże moją pasją
Posty: 60
Rejestracja: 19 maja 2010 09:39

Re: Olsztyn - Warmia

Nieprzeczytany post autor: nadnami » 20 maja 2010 13:22

rozrosło się, czy też raczej spuchło - ale swojego czasu niesławny Małkowski postarał się i odremontowano wiele obiektów (głównie na Starówce), troszkę posprzątano - miło jest nadal, może odrobinę nawet bardziej ;)

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Olsztyn - Warmia

Nieprzeczytany post autor: admin » 20 maja 2010 15:23

Niestety pierwsza myśl jaka kojarzy mi się z Olsztynem to wystawa egzotycznych i jadowitych pająków,które miałem okazję zwiedzić będąc w tym mieście.A ponieważ nie przepadam za nimi ,nie wiem co mnie podkusiło do tego żeby je oglądać.Co ja sobie wtedy sobie myślałem?.Może że pozbędę się arachnofobii ( jeśli tak-to nie podziałało) :roll:
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
nadnami
Podróże moją pasją
Posty: 60
Rejestracja: 19 maja 2010 09:39

Re: Olsztyn - Warmia

Nieprzeczytany post autor: nadnami » 20 maja 2010 15:32

Tam mnie nie było, bo choć arachnofobii nie mam, to jednak średnia to dla mnie przyjemność obcowanie z jadowitymi żyjątkami. Mamy tu jednak i przyjemniejsze "atrakcje" :mrgreen:

Teges
Posty: 3
Rejestracja: 23 wrz 2012 11:00
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Olsztyn - Warmia

Nieprzeczytany post autor: Teges » 23 wrz 2012 11:08

Pamiętam te wystawy, koło zamku były, ale kiedy to było ho ho :mrgreen: Ja pomału dłubię taką małą stronkę o Olsztynie, osoby planujące tu przyjechać znajdą na niej trochę przydatnych informacji.
Gdyby ktoś się wybierał do Tunezji albo na Rodos to zapraszam do przestudiowania moich stronek :)

BeskidzkiRaj
Mały podróżnik
Posty: 15
Rejestracja: 19 gru 2012 14:07

Re: Olsztyn - Warmia

Nieprzeczytany post autor: BeskidzkiRaj » 19 gru 2012 15:36

Znajoma moja studiowała w tym mieście. Z tego co pamiętam, miasto nawet ładne tylko wszędzie pełno studentów. Zatłoczone autobusy, puby. Ogólnie byłam tam raz z odwiedzinami u koleżanki i dobrze wspominam to miasto.

eDom
I love traveling
Posty: 478
Rejestracja: 18 sty 2012 01:57

Re: Olsztyn - Warmia

Nieprzeczytany post autor: eDom » 15 paź 2013 11:14

Osoby chcące spędzić swoje wymarzone wakacje, czy też kilka dni urlopu w Olsztynie zachęcamy do odwiedzenia Zamku Kapituły Warmińskiej z 1348 roku, w którym znajduje się Muzeum Warmii i Mazur, Bramy Górnej która pełniła funkcję obronną, dziś jednak znajduje się w niej hotel, Starego Ratusza gdzie w czasach teraźniejszych znajduje się biblioteka, Katedry św. Jakuba Starszego w której znajduje się siedziba arcybiskupa warmińskiego oraz wielu innych bardzo ciekawych budowli, które na długo pozostaną w Waszej wyobraźni oraz myślach.
Dla miłośników przyrody idealnym miejscem na spędzenia urlopu w Olsztynie będzie Jezioro Długie, znajdujące się w zachodniej części miasta, otoczone bajecznie pięknymi krajobrazami. To ulubione miejsce spacerowe rdzennych mieszkańców Olsztyna, ale także także wędkarzy, którzy lubią tu spędzać czas łowiąc ryby. Kolejnym jeziorem chętnie uczęszczanym przez turystów jest Jezioro Skanda oraz Tyrsko. W Olsztynie znajduje się także rezerwat przyrody Redykajny oraz Maszar, które są jednymi z ulubionych miejsc osób kochających naturę. W mieście znajduje się także Muzeum Przyrody przy ulicy Metalowej. Znajduje się w nim ponad 189.000 eksponatów ze zbiorów zoologicznych, botanicznych oraz geologicznych.
Olsztyn słynie także z Planetarium oraz Obserwatorium mieszczących się przy ulicy Piłsudskiego (planetarium) oraz Żołnierskiej. Oba punkty są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. W mieście organizowane są także liczne imprezy oraz galerie i wystawy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Olsztyn”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość