1234567


Nowe obiekty kulturalne dodane do listy światowego dziedzictwa UNESCO

W tej sekcji piszemy o wszelkich ciekawych nowinkach i wydarzeniach związanych z turystyką.
Awatar użytkownika
Alex
I love traveling
Posty: 852
Rejestracja: 13 mar 2010 17:37

Nowe obiekty kulturalne dodane do listy światowego dziedzictwa UNESCO

Nieprzeczytany post autor: Alex » 23 lip 2019 22:23

Nowe obiekty kulturalne dodane do listy światowego dziedzictwa UNESCO

Royal Building of Mafra - Palace, Basilica, Convent, Cerco Garden and Hunting Park (Tapada) (Portugalia) - 30 km na północny zachód od Lizbony, miejsce to zostało pomyślane przez króla João V w 1711 roku jako namacalne przedstawienie jego koncepcji monarchii i państwa. Ten imponujący, czworokątny budynek mieści w sobie pałace króla i królowej, kaplicę królewską w kształcie rzymsko-barokowej bazyliki, klasztor franciszkanów i bibliotekę zawierającą 36.000 woluminów. Kompleks uzupełnia ogród Cerco, z jego geometrycznym układem, oraz królewski park myśliwski (Tapada). Royal Mafra Building jest jednym z najbardziej niezwykłych dzieł podjętych przez króla João V, co ilustruje siłę i zasięg imperium portugalskiego. João V przyjął rzymskie i włoskie barokowe modele architektoniczne i artystyczne oraz zamówione dzieła sztuki, które czynią z Mafry wyjątkowy przykład włoskiego baroku.

Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze (Portugalia) - Miejsce to, krajobraz kulturowy położony na zboczach góry Espinho, z widokiem na miasto Braga na północy Portugalii, przywołuje na myśl chrześcijańską Jerozolimę, odtwarzając świętą górę zwieńczoną kościołem. Sanktuarium powstało w okresie ponad 600 lat, głównie w stylu barokowym, i ilustruje europejską tradycję tworzenia Sacri Monti (świętych gór), promowaną przez Kościół katolicki przy Radzie Trydenckiej w XVI wieku, w reakcji na reformację protestancką. Zespół Bom Jesus koncentruje się na Via Crucis, która prowadzi w górę zachodniego zbocza góry. W jego skład wchodzi seria kaplic, w których znajdują się rzeźby przypominające Mękę Pańską, a także fontanny, rzeźby alegoryczne i ogrody formalne. Punktem kulminacyjnym Via Crucis jest kościół, który został zbudowany w latach 1784-1811. Budynki granitowe mają wybielone, tynkowane fasady, obramowane odsłoniętymi kamieniami. Uroczyste Schody Pięciu Zmysłów, z jego ścianami, schodami, fontannami, posągami i innymi elementami dekoracyjnymi, są najbardziej emblematycznym dziełem barokowym na terenie posiadłości.

Kościoły Pskowskiej Szkoły Architektury (Federacja Rosyjska) - kościoły, katedry, klasztory, wieże fortyfikacyjne i budynki administracyjne tworzą obiekt, grupę zabytków znajdujących się w historycznym mieście Pskov, nad brzegiem rzeki Welikaja w północno-zachodniej Rosji. Charakterystyka tych budynków, produkowanych przez Pskowską Szkołę Architektury, obejmuje kubaturę, kopuły, werandy i dzwonnice, z najstarszymi elementami pochodzącymi z XII wieku. Kościoły i katedry są zintegrowane ze środowiskiem naturalnym poprzez ogrody, ściany obwodowe i ogrodzenia. Zainspirowana tradycjami bizantyjskimi i nowogrodzkimi, Pskovska Szkoła Architektury osiągnęła swój szczyt w XV i XVI wieku i była jedną z najważniejszych szkół w kraju. W ciągu pięciu stuleci szkoła informowała o ewolucji rosyjskiej architektury.

Risco Caido i Sacred Mountains of Gran Canaria Cultural Landscape (Hiszpania) - Położony w rozległym górskim obszarze w centrum Gran Canarii, Risco Caído składa się z klifów, wąwozów i formacji wulkanicznych w krajobrazie o bogatej różnorodności biologicznej. Krajobraz obejmuje dużą liczbę osad troglodytów - siedlisk, spichlerzy i cystern - których wiek jest dowodem obecności kultury prehiszpańskiej na wyspie, która rozwinęła się w izolacji, od przybycia Berberów z Afryki Północnej, na początku naszej ery, aż do pierwszych hiszpańskich osadników w XV wieku. Kompleks troglodytów obejmuje również kultowe zagłębienia i dwie święte świątynie, czyli almogareny - Risco Caído i Roque Bentayga - gdzie odbywały się sezonowe ceremonie. Uważa się, że świątynie te są związane z możliwym kultem gwiazd i "Matki Ziemi".

Jodrell Bank Observatory (Wielka Brytania i Irlandia Północna) - Znajdujący się na obszarze wiejskim w północno-zachodniej Anglii, wolny od zakłóceń radiowych, Jodrell Bank jest jednym z wiodących na świecie obserwatoriów radioastronomicznych. Na początku swego istnienia, w 1945 r., w miejscu tym mieściły się badania nad promieniami kosmicznymi wykrywanymi przez echa radaru. Obserwatorium to, które nadal działa, obejmuje kilka teleskopów radiowych i budynków roboczych, w tym szopy inżynieryjne i budynek kontrolny. Jodrell Bank wywarł znaczący wpływ naukowy w dziedzinach takich jak badania meteorów i księżyca, odkrywanie kwazarów, optyka kwantowa i śledzenie statków kosmicznych. Ten wyjątkowy zespół technologiczny ilustruje przejście od tradycyjnej astronomii optycznej do radioastronomii (lata 40. do 60.), co doprowadziło do radykalnych zmian w rozumieniu wszechświata.


Bagan (Myanmar) - Leżąc na zakolu rzeki Ayeyarwady w środkowej części Myanmaru, Bagan to święty krajobraz, charakteryzujący się wyjątkowym zakresem sztuki buddyjskiej i architektury. Obiekt składa się z ośmiu elementów: licznych świątyń, stup, klasztorów i miejsc pielgrzymek, a także pozostałości archeologicznych, fresków i rzeźb. Nieruchomość nosi spektakularne świadectwo szczytu cywilizacji Bagan (11-13 wieku p.n.e.), kiedy to miejsce było stolicą regionalnego imperium. Ten zespół monumentalnej architektury odzwierciedla siłę pobożności religijnej wczesnego imperium buddyjskiego.

Seowon, koreańskie akademie neokonfucjańskie (Republika Korei) - Ta strona, znajdująca się w centralnej i południowej części Republiki Korei, składa się z dziewięciu seowon, reprezentujących rodzaj neokonfucjańskiej akademii dynastii Joseon (15-19 wieku p.n.e.). Nauka, kult uczonych i interakcja ze środowiskiem były podstawowymi funkcjami seowonów, wyrażonymi w ich projekcie. Położone w pobliżu gór i źródeł wody, sprzyjały docenianiu natury i kultywowaniu umysłu i ciała. Budynki w stylu pawilonu miały na celu ułatwienie połączenia z krajobrazem. Sejony ilustrują proces historyczny, w którym neokonfucjanizm z Chin został dostosowany do warunków koreańskich.

Pisanie na kamieniu /Áísínai'pi (Kanada) - Ta strona znajduje się na północnej krawędzi półsuchych Wielkich Równin Ameryki Północnej, na granicy między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Dolina Rzeki Mlecznej dominuje nad topografią tego krajobrazu kulturowego, który charakteryzuje się koncentracją filarów lub hoodoos - kolumn skał wyrzeźbionych przez erozję w spektakularne kształty. Czarna Stopa (Siksikáítsitapi) ludzie zostawili ryciny i obrazy na piaskowcowych ścianach Doliny Mlecznej, świadczące o wiadomościach z Istoty Sakralnej. Pozostałości archeologiczne pochodzą z 1800 r. p.n.e. do początku okresu postkontaktowego. Krajobraz ten jest uważany za święty dla ludzi z Blackfoot, a ich wielowiekowe tradycje są utrwalane poprzez ceremonie i w trwałym szacunku dla miejsc.

Erzgebirge / Region górniczy Krušnohoří (Czechy/Niemcy) - Erzgebirge / Krušnohoří (Góry Rudawe) obejmuje region w południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) i północno-zachodnich Czechach, który zawiera bogactwo kilku metali eksploatowanych w górnictwie od średniowiecza. W latach 1460-1560 region stał się najważniejszym źródłem rudy srebra w Europie i stał się impulsem do innowacji technologicznych. Cyna była historycznie drugim metalem wydobywanym i przetwarzanym w tym miejscu. Pod koniec XIX wieku region stał się głównym światowym producentem uranu. Krajobraz kulturowy Gór Rudawych został głęboko ukształtowany przez 800 lat prawie ciągłego wydobycia, od 12 do 20 wieku, z górnictwa, pionierskie systemy gospodarki wodnej, innowacyjne przetwarzania minerałów i miejsc wytapiania i miast górniczych.

Krajobraz dla hodowli i szkolenia koni do powożenia ceremonialnego w Kladrubach nad Łabą (Czechy) - położony w rejonie Střední Polabí na równinie Łaby, teren składa się z płaskich, piaszczystych gleb i obejmuje pola, ogrodzone pastwiska, obszar leśny i budynki, wszystkie zaprojektowane z głównym celem hodowli i szkolenia koni kladruberowych, rodzaj konia pociągowego wykorzystywanego podczas uroczystości na dworze cesarskim w Habsburgu. Imperialna stadnina koni została założona w 1579 roku i od tego czasu jest poświęcona temu zadaniu. Jest to jedna z wiodących w Europie instytucji hodowli koni, rozwijana w czasie, gdy konie odgrywały istotną rolę w transporcie, rolnictwie, wsparciu wojskowym i reprezentacji arystokratycznej.

System gospodarki wodnej Augsburga (Niemcy) - System gospodarki wodnej miasta Augsburg rozwijał się w kolejnych fazach od XIV wieku do dnia dzisiejszego. W jego skład wchodzi sieć kanałów, wieże wodne z XV-XVII wieku, w których znajdowały się maszyny pompowe, chłodzona wodą rzeźnia, system trzech monumentalnych fontann i elektrowni wodnych, które do dziś zapewniają zrównoważoną energię. Innowacje technologiczne, które powstały dzięki temu systemowi gospodarki wodnej, przyczyniły się do tego, że Augsburg stał się pionierem inżynierii wodnej.

Krzemionki Prehistoryczny Pasiasty Region Górnictwa Flint (Polska) - Położony w regionie górskim Świętokrzyskim, Krzemionki to zespół czterech obiektów górniczych, pochodzących z epoki neolitu do epoki brązu (ok. 3900-1600 p.n.e.), poświęconych wydobywaniu i przetwarzaniu krzemienia pasiastego, który był wykorzystywany głównie do produkcji osi. Dzięki swoim podziemnym strukturom wydobywczym, warsztatom krzemienia oraz około 4000 szybów i wykopów, miejsce to jest jednym z najbardziej wszechstronnych, dotychczas zidentyfikowanych, prehistorycznych, podziemnych systemów wydobywania i przetwarzania krzemienia. Strona zawiera informacje o życiu i pracy w osadach prehistorycznych oraz świadczy o wymarłej tradycji kulturowej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje Turystyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości