1234567


Najważniejsze zabytki Stolicy

W tej sekcji piszemy o miejscach wartych zobaczenia w Warszawie
kanikul
Często w podróży
Posty: 28
Rejestracja: 08 sie 2013 12:58
Kontakt:

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: kanikul » 04 paź 2013 13:51

trudno powiedzieć, myślę że tydzień powinien wystarczyć.

Daniella2479
Mały podróżnik
Posty: 6
Rejestracja: 28 kwie 2015 04:24

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: Daniella2479 » 12 maja 2015 20:27

Tydzień to będzie za mało na zwiedzenie całej Warszawy..Tyle jest w niej pięknych zabytków. :) dla mnie najpiękniejszy zabytek to jest pałac kultury i nauki. Bardzo wysoki budynek, warto jest go odwiedzić i zobaczyć jak to wygląda tak z bliska a nawet z daleka z wysokości.

Glennie1151
Mały podróżnik
Posty: 6
Rejestracja: 28 kwie 2015 10:24

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: Glennie1151 » 18 maja 2015 11:38

Warszawa ma wiele wspaniałych miejsc do zobaczenia, ale gdyby ją oceniać w kategorii najpiękniejsze miasto, to chyba nie zajęłaby wysokiej pozycji, ma ciekawe obiekty, zabytki, miejsca..., bardzo lubię odwiedzać Łazienki i Stare Miasto, a Pałac Kultury... no coż jednym się podoba, innym nie... uważam, że wyglądałby o wiele lepiej bez otaczających go rzeźb, trochę go szpecą

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5077
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: admin » 07 maja 2017 23:25

Warto kontynuować temat o naszej pięknej stolicy. Pojawił się kilka ciekawych tematów właśnie związanych z Warszawą:

Czyli nowy sezon Koncertów Chopinowskich

warszawa-58-sezon-koncertow-chopinowski ... awa#p41425

Nowa noc muzeów- tego nie można przegapić

warszawa-noc-muzeow-t10637.html?hilit=warszawa#p41369

oraz troszkę informacji odnośnie Parku Fontann

warszawa-multimedialny-park-fontann-t10 ... awa#p41294

hefpares
Posty: 4
Rejestracja: 05 cze 2017 22:58

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: hefpares » 06 cze 2017 10:03

każdy kto wybiera się zwiedzić stolicę obowiązkowo musi zobaczyć Łazienki, ostatnio jak byłem to naprawdę urzekł mnie ten park

Skal-hotel_pl
Mały podróżnik
Posty: 18
Rejestracja: 07 cze 2017 10:32

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: Skal-hotel_pl » 07 cze 2017 10:46

Zgadzam się, dla mnie najważniejszymi zabytkami w stolicy są wspomniane łazienki i pałac na wodzie, stare miasto z zamkiem Królewskim oraz Wilanów z tamtejszym pałacem, uważam że w pierwszej kolejności warto właśnie tam zajrzeć i zobaczyć jak się prezentuje na żywo :)

eDom
I love traveling
Posty: 478
Rejestracja: 18 sty 2012 01:57

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: eDom » 05 lip 2017 09:47

Teraz można również zwiedzać słynne warszawskie Filtry, to jest bardzo ciekawy zabytek który warto zobaczyć poza tym mi głównymi z którym stolica jest kojarzona :)

granetka
Mały podróżnik
Posty: 8
Rejestracja: 23 maja 2015 18:02

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: granetka » 28 mar 2018 00:04

Z pewnością warto również zobaczyć Starą Pragę, stare kamienice, piękne kapliczki, cały ten klimat dawnej Warszawy.

Awatar użytkownika
Alex
I love traveling
Posty: 907
Rejestracja: 13 mar 2010 17:37

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: Alex » 03 wrz 2018 15:46

Ale się super teram rozkręcił , no to jedziemy dalej :)

Po śmierci Józefa Stalina w 1953 r. Blok Wschodni przeszedł tak zwaną Odwilż Chruszczow, która dostrzegła rozluźnienie represji społecznych i kulturowych. W Polsce jedną z konsekwencji tej zmiany była epoka "neonizacji", oficjalnej polityki, która przyniosła blask zachodnich krajobrazów nocnych na ulice polskich miast.

Neon Museum stara się zachować i wyświetlić znaki stworzone w ramach tego dziwnego, czarującego programu państwowego. Kolekcja muzeum składa się z setek neonów, które powstały w całej Polsce od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych.

http://www.neonmuzeum.org/pages/onas.html

Na zlecenie i zainstalowane przez oficjalną państwową agencję reklamową, znaki były często projektowane w celu promowania wydarzeń kulturalnych i nocnych, a także (teoretycznie) rozkwitającej kultury konsumpcyjnej. Ponieważ jednak nie było żadnych marek ani prywatnych sklepów ani firm, znaki często po prostu wskazywały, co można (ponownie teoretycznie) znaleźć w danej lokalizacji (np. "Biżuteria", "Maszyny do szycia", "Taniec", "Teatr" , "Itp.) W płynnych pętlach koloru elektrycznego.

Znaki zaprojektowali niektórzy najwybitniejsi artyści i graficy polscy, często też prezentując całkowicie unikalne, ręcznie pisane czcionki. Było też wiele nieformistycznych, czysto dekoracyjnych znaków, zaprojektowanych do ozdabiania szarych fasad i animowania nocnego nieba. Te neony stały się charakterystyczną cechą polskich ulic miejskich i służyły jako punkty orientacyjne dla osób poniżej.

Ponieważ znaki te zaczęły zanikać w erze postzimnowojennej, fotografka Ilona Karwińska postanowiła udokumentować tę unikalną formę sztuki przemysłowej, która pozostawiła niezatarty ślad w konkretnym okresie polskiego życia miejskiego. Powstała w ten sposób wystawa "Polish Neon" położyła podwaliny pod Muzeum Neonów, które Karwina otworzyła wraz ze swoim partnerem Davidem Hillem w 2012 roku. Jest to największa kolekcja neonów w Europie.


Na przełomie XX i XXI wieku, tuż przed narodzinami kina, pojawił się fotoplastikon. Opierając się na ogromnym sukcesie domowych stereoskopowych widzów z epoki wiktoriańskiej, fotoplastikon był pierwszym w Polsce teatrem trójwymiarowym, rodzajem wznoszonego mistrza widoku. Widzowie siedzieli wokół dużego cylindra patrząc przez okulary, a stereoskopowe slajdy przewijane obok i muzyka odtwarzana w tle.

http://fotoplastikonwarszawski.pl/


Dla mieszkańców Warszawy fotoplastikon był czymś więcej niż tylko frywolną rozrywką. Zbudowany w 1905 roku fotoplastikon przetrwał zarówno nazistowską inwazję, jak i sowiecką kontrolę. Służyło jako przypomnienie lepszych czasów i innych miejsc, w których sprawy wyglądały inaczej. Było to również miejsce spotkań dysydentów i rewolucjonistów, gdzie można było usłyszeć muzykę jazzową i obejrzeć zdjęcia zachodniego życia. Słowem polskiego poety Tadeusza Chudego:

Dziś fotoplastikon jest nadal otwarty, prowadzony przez wnuka pierwotnego właściciela, i nadal popularnym miejscem spotkań w Warszawie.


Podczas swoich ostatnich dni, słynny polski kompozytor Frédéric Chopin, życzył sobie by jego serce zostało zabrane z jego zwłok i odesłane do ojczystego kraju, wiedząc doskonale, że jego ciało nigdy nie opuści Paryża.

Kiedy zmarł, najstarsza siostra Chopina, Ludwika Jędrzejewicz, spełniła jego prośbę, biorąc serce, zanim jego ciało mogło zostać pochowane z powrotem do Polski. Jędrzejewicz ukrył paczkę pod płaszczem, unikając oficerów i agentów, którzy mogli zadawać zbyt wiele pytań na temat części ciała, którą niosła, i był w stanie przemycić ją do kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie został pochowany pod pomnikiem. Biorąc pod uwagę popularność Chopina w jego ojczystej Polsce, pomnik jego serca szybko stał się punktem zbornym dla dumnych nacjonalistów. Podczas II wojny światowej naziści, znając siłę, jaką spuścizna kompozytora przejęła nad ludźmi, ukradli serce (a także zabraniali grania jego muzyki). Jednak po wojnie oddali go.

Pamiętajcie o innych tematach tego forum

warszawa.html

zabytki-warszawy.html

HostelTolek_pl
Mały podróżnik
Posty: 18
Rejestracja: 22 sie 2018 14:04

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

Nieprzeczytany post autor: HostelTolek_pl » 18 gru 2018 12:03

Pałac na Wodzie, Stare Miasto, Stara Praga lub Nowe Miasto- do wyboru do koloru, każdy znajdzie dla siebie wiele ciekawych atrakcji oraz zabytków. W Warszawie warto zatrzymać się na kilka dni aby móc wszystko zwiedzić na spokojnie bez pośpiechu,:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warszawa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości