1234567

Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

  
Zobacz najważniejsze zabytki Pragi.

Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

Nieprzeczytany postprzez admin » 08 paź 2012 16:56

Najstarszy żydowski cmentarz w Europie.jpg
Najstarszy żydowski cmentarz w Europie.jpg (166.8 KiB) Przeglądane 6941 razy


Niedaleko od Rynku Starego Miasta na Józefowie znajduje się najstarszy żydowski cmentarz w Europie, który powstał na początku XV wieku. Ten cmentarz oraz Staronowa Synagoga są najważniejszymi zabytkami praskiego Żydowskiego Miasta. Ten Żydowski Cmentarz otoczony jest dwoma synagogami: Pinkasowa i Klausowa. Ilość grobów, które znajdują się na tym cmentarzu nie jest do końca znana, ale szacuje się je na 12 tysięcy. Nekropolia ta była kilkakrotnie powiększana, ale i tak jej powierzchnia nie była wystarczająco duża. Dlatego, że żydowska tradycja zakazuje przenoszenia grobów to po pewnym czasie zaczęto grzebać zmarłych w nowych warstwach, gdzie stare groby zarzucane były gliną. Więc na niektórych grobach można zauważyć nawet 12 warstw grobów, które są usadowione na sobie. Płyty nagrobne, które zostały osadzone na najwyższej warstwie utworzyły w ten sposób niezwykle efektowne i nieuporządkowane zgrupowanie kamieni, które pochodzą z różnych, czasem bardzo odległych czasów. Deski nagrobne znajdujące się na cmentarzu są wszystkich rodzajów, od bardzo prostych po deski, które są bardzo bogato zdobione. Można powiedzieć, że ich wygląd po części odzwierciedla historię Pragi. Na Starym Żydowskim Cmentarzu została pochowana znana osobistość rabin Jehuda Liwa Ben Becalel, który znany był, jako rabin Löw. Według legendy stworzył on człowieka z gliny Golema, który miał chronić żydowskie getto, ale wystraszył się on jego siły i możliwości wykorzystania Golema w złym celi i ukrył go na strychu Starej Praskiej Synagogi. Istnieje grupa paru osób, która do tej pory szuka śladów, które mogą potwierdzić prawdziwość tej legendy. Na jego grobie odwiedzający składają małe kamyczki z przyłączonymi do nich prośbami, które rabin mógłby spełnić, gdyż stary żydowski zwyczaj tak właśnie mówi.


Zapraszam do oceny zabytku
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4605
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 125 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

Nieprzeczytany postprzez sagnieszka » 09 paź 2012 06:55

Wygląda tajemniczo. Jednak nie jestem specjalnie przekonana, czemu do końca ma służyć zachowywanie (a w szczególności traktowanie jako zabytków) tego typu... obiektów. Mnie kojarzy się to z marazmem, brakiem rozwoju i przekonaniem, że im dłużej pomnik stoi na swoim miejscu, tym więcej szacunku mamy do zmarłych. To miejsce - ma swoją historię i swoje obecne przeznaczenie. Jednak jest wiele takich, o których już nawet 'opiekunowie' nie do końca mają pojęcie, co znaczyły i dlaczego znalazły się pod opieką konserwatorów zabytków.

Avatar użytkownika
sagnieszka
Podpora forum

 • Posty: 98
 • Dołączył(a): 08 paź 2012 17:21
 • Podziękował : 0 raz
 • Otrzymał podziękowań: 2 razy
Góra

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

Nieprzeczytany postprzez jowiczz23 » 13 wrz 2013 16:00

sagnieszka napisał(a):Wygląda tajemniczo. Jednak nie jestem specjalnie przekonana, czemu do końca ma służyć zachowywanie (a w szczególności traktowanie jako zabytków) tego typu... obiektów. Mnie kojarzy się to z marazmem, brakiem rozwoju i przekonaniem, że im dłużej pomnik stoi na swoim miejscu, tym więcej szacunku mamy do zmarłych. To miejsce - ma swoją historię i swoje obecne przeznaczenie. Jednak jest wiele takich, o których już nawet 'opiekunowie' nie do końca mają pojęcie, co znaczyły i dlaczego znalazły się pod opieką konserwatorów zabytków.


Dobrze powiedziane, podłączam się.

jowiczz23

 • Posty: 3
 • Dołączył(a): 13 wrz 2013 15:44
 • Podziękował : 0 raz
 • Otrzymał podziękowań: 0 raz
Góra

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

Nieprzeczytany postprzez Mayu » 20 wrz 2013 12:07

Takich zabytków w Europie jest naprawdę wiele. Niestety jak to zazwyczaj bywa z architekturą żydowską zostają one zapomniane albo co gorsza zniszczone. W moim rodzinnym mieście znajduje się niewielkich rozmiarów cmentarzyk przy którym (o zgrozo!) wybudowane jest osiedle mieszkalne a mieszkańcy wyprowadzają psy w miejscu pamięci o zmarłych. Każdy z tych zapomnianych cmentarzy powinien zostać objęty ochroną konserwatorów.

Mayu
Bardzo aktywny użytkownik

 • Posty: 103
 • Dołączył(a): 16 wrz 2013 10:52
 • Podziękował : 0 raz
 • Otrzymał podziękowań: 0 raz
Góra

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

Nieprzeczytany postprzez startbook.com » 20 gru 2013 12:32

To zdecydowanie miejsce, które warto uwzględnić jeżeli ktoś do Pragi się wybiera.
Strona startowa dla Ciebie
http://www.startbook.com/

Avatar użytkownika
startbook.com
Bardzo aktywny użytkownik

 • Posty: 354
 • Dołączył(a): 25 wrz 2013 12:31
 • Podziękował : 10 razy
 • Otrzymał podziękowań: 3 razy
Góra

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

Nieprzeczytany postprzez Cave » 21 lut 2014 10:06

sagnieszka napisał(a):Wygląda tajemniczo. Jednak nie jestem specjalnie przekonana, czemu do końca ma służyć zachowywanie (a w szczególności traktowanie jako zabytków) tego typu... obiektów. Mnie kojarzy się to z marazmem, brakiem rozwoju i przekonaniem, że im dłużej pomnik stoi na swoim miejscu, tym więcej szacunku mamy do zmarłych. To miejsce - ma swoją historię i swoje obecne przeznaczenie. Jednak jest wiele takich, o których już nawet 'opiekunowie' nie do końca mają pojęcie, co znaczyły i dlaczego znalazły się pod opieką konserwatorów zabytków.Wręcz przeciwnie! Według mnie tego typu miejsca zasługują na traktowanie jako zabytków (i nie chodzi mi tylko o cmentarze żydowskie, ale w ogóle). Niektóre z pomników są z takim kunsztem przygotowane, że przypominają dzieła sztuki. Tego typu pomniki są zupełnie inne od tych, które sie w chwili obecnej buduje (patrz cmentarz na Rossie). A jeśli chodzi o nagrobki żydowskie, dodatkowo można z nich się wiele dowiedzieć na przykład o historii rodzinnej, zawodzie wykonywanym.

Cave

 • Posty: 1
 • Dołączył(a): 21 lut 2014 09:51
 • Lokalizacja: Zielona Góa
 • Podziękował : 0 raz
 • Otrzymał podziękowań: 0 raz
Góra

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 • Reklama
Polska Baza noclegowa Spanie.Online Rozliczenie podatku za granicą Apartamenty Hiszpania Baza Noclegowa