1234567


Najpiękniejsze miejsca w Azji

W tej sekcji piszemy o miejscach wartych zobaczenia w Poznaniu
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5068
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: admin » 11 maja 2012 20:36

AZJA
Asia.jpg
Zobacz takze

najlepsze-fotorelacje-z-podrozy-na-nasz ... f1103.html

najciekawsze-tematy-naszego-forum.html


Pałace, świątynie i wysokie góry[/color][/b]


Kontynent ogromny, różnorodny i niezwykle malowniczy podobnie jak npSzkocja w Europie. Począwszy od świętych miejsc Bliskiego Wschodu, gdzie spotykają się trzy religie, poprzez pełne przepychu pałace maharadżów i sułtanów, aż po cuda architektury, takie jak na przykład Burj al-Arab w otwartym na świat Dubaju, są to zakątki piękne niczym marzenia senne. Specjalne miejsce wśród nich zajmują skarby kultury ogromnego Państwa Środka, jak na przykład gliniana armia cesarza Qin Shi Huangdi. Położone w Indiach najwyższe góry świata Himalaje dostarczają nieznanych przeżyć i pozwalają zrozumieć, jak kruchy jest człowiek.


IZRAELPrzez 2000 lat Żydzi żyli w diasporach rozrzuconych po świecie. Od 1948 roku mają własne państwo położone w miejscu, w którym spotykają się trzy wielkie religie. Wiele jest w tym małym kraju miejsc i obiektów świętych, zarówno dla Żydów; chrześcijan, jak i muzułmanów; ale nie zawsze właściwa polityka nie pozwala żyć mieszkańcom obok siebie w zgodzie i pokoju.Góra Syjon
Syjon.JPG
Syjon.JPG (313.79 KiB) Przejrzano 18350 razy

Nie da się nie zauważyć stożkowego dachu i wysokiej dzwonnicy kościoła Zaśnięcia NMP (Dormitio Sanctae Mariae), które obok starego miasta w Jerozolimie wznoszą się ku niebu góry Syjon. Podczas wizyty cesarza niemieckiego w 1898 roku sułtan Turcji podarował wzgórze swemu sojusznikowi, a Wilhelm II przekazał ziemię diecezji kolońskiej. Architekt Heinrich Renard wzniósł tutaj kościół, poświęcony w 1908 roku, w miejscu, w którym zgodnie z chrześcijańskim przekazem Matka Boska zapadła w wieczny sen (dormitio).


Jerozolima, Ściana Płaczu
Jerozolima, Ściana Płaczu.jpg
Jerozolima, Ściana Płaczu.jpg (81.47 KiB) Przejrzano 18350 razy

Ucząca 18 m wysokości i 48 m długości Ściana Płaczu w Jerozolimie to jedyna pozostałość po świątyni, która została zburzona przez Rzymian w 70 roku n.e. W tym świętym miejscu są wydzielone osobne obszary dla mężczyzn i kobiet. Pomiędzy kamieniami ściany zbudowanej bez użycia zaprawy tkwi wiele małych karteczek z prośbami i życzeniami. Ponieważ w tym świętym miejscu można przebywać jedynie z nakrytą głową, u wejścia są wyłożone jarmułki.


Kopuła na Skale


Położona powyżej Ściany Płaczu ośmiokątna, ozdobiona niebieskimi fajansowymi kafelkami budowla o wysokości 55 m — Kub bat as-Sach-ra przykryta złotą kopułą została wzniesiona w latach 687-691. Zgodnie z przekazem żydowskim , na świętej skale Abraham miał złożyć w ofierze swego syna Izaaka, podczas gdy muzułmanie wierzą, iż Mahomet wyruszył stąd na swym rumaku o imieniu Al-Burak w podróż do nieba. Od 1981 roku Kopuła na Skale należy do światowego dziedzictwa kultury.


Bazylika Grobu Świętego
Bazylika Grobu Świętego.jpg
Bazylika Grobu Świętego.jpg (65.24 KiB) Przejrzano 18350 razy


Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie to jedno z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Wewnątrz jej murów położona jest Kalwaria -Golgota, miejsce, w którym Jezus został ukrzyżowany, a także grota, w której został złożony do grobu i zmartwychwstał. W 313 roku Konstantyn Wielki nakazał w tym świętym miejscu wznieść pierwszy kościół, który w kolejnych latach był ciągle niszczony i odbudowywany. Od 1981 roku bazylika wraz z innymi budowlami starego miasta należy do światowego dziedzictwa kultury.

Miasto portowe Akka

Akka.jpg
Akka.jpg (83.64 KiB) Przejrzano 18350 razy
Wyjątkowa atmosfera panuje w starym mieście Akce, którego budowle, potężne mury obronne i bastiony, pamiątki po wyprawach krzyżowych, mały port rybacki ze świetnymi smażalniami ryb, bazar tworzący prawdziwy labirynt oraz rozlegające się nad wąskimi uliczkami nawoływania muezina przywodzą na myśl orientalny styl życia znany z „Baśni z tysiąca i jednej nocy".

Kolumny SalomonaNa południu pustyni Negew wznoszą się na wysokość 60 m połyskujące w słońcu purpurą formacje skalne nazywane Kolumnami Salomona. Dziwaczne skały powstały w wyniku trwającej przez miliony lat erozji piaskowca. Wykute w nich przez starożytnych Egipcjan schody prowadzą wysoko ku płaskorzeźbie, która przedstawia Ramzesa III (1184-1153 p.n.e.) składającego ofiarę bogini Hathor.


Morze Martwe
Morze Martwe.jpeg
Morze Martwe.jpeg (181.32 KiB) Przejrzano 18350 razy

Mające 80 km długości i 18 km szerokości Morze Martwe jest położone w najgłębszej na świecie depresji - niemal 400 m poniżej poziomu morza. Z powodu bardzo dużego zasolenia, wynoszącego 30% (dla porównania zasolenie Morza Północnego wynosi 3,5%), nie ma tu żadnych roślin ani zwierząt. Duża ilość soli utrudnia nurkowanie, dlatego turyści chętnie fotografują się, leżąc na wodzie i czytając gazetę. Wysokie zasolenie utrzymuje się w wyniku parowania wody w pozbawionym odpływów morzu zasilanym przez rzekę Jordan.

Masada

Masada_Israel.jpg
Na niedostępnym, położonym na wysokości 440 m n.p.m., górskim płaskowyżu nad brzegiem Morza Martwego w 30 roku p.n.e. Herod I Wielki kazał wybudować ogromną twierdzę. Rzymianom dopiero po trwającym kilka miesięcy oblężeniu udało się w 73 roku ją zdobyć. Według przekazu krótko przed szturmem wszyscy mieszkańcy Masady odebrali sobie życie, aby nie wpaść w ręce wroga. Ruiny twierdzy są do dziś dla Żydów symbolem heroicznej walki.


Pustynny zamek Kasr Amra

Pustynny zamek Kasr Amra.jpg
Pustynny zamek Kasr Amra.jpg (64.34 KiB) Przejrzano 18350 razy
Na wschód od Ammanu, pośrodku pustyni znajduje się kompleks pałacowy z VIII wieku, a w nim trójnawowa sala audiencyjna z tronem oraz przylegająca do niej łaźnia. Tego typu połączenie nie było nietypowe, w orien-talno-islamskiej tradycji bowiem rozmowy często odbywały się w łaźni. Ten nieduży reprezentacyjny pałacyk słynie z mistrzowsko wykonanych, przedstawiających różne postacie fresków, które właściwie naruszają obowiązujący w islamie zakaz wyobrażania ludzi i zwierząt. Zamek należy do światowego dziedzictwa kultury od 1985 roku.


Petra
Petra.jpg
Droga prowadzi przez Siq, wąski wąwóz otoczony ścianami skalnymi o wysokości 70 m. Po wyjściu z niego w całej okazałości ukazuje się imponujący Chazne - „Skarbiec Faraona". Fasada Chazne, o bogatej strukturze, ma 25 m szerokości i 40 m wysokości i została wykuta bezpośrednio w skale. To Nabatejczycy w I wieku n.e. wznieśli tę fantastyczną budowlę, o której do dzisiaj jeszcze nie wiemy, czy była grobowcem, czy świątynią. Od 1985 roku budowla należy do światowego dziedzictwa kultury.


JORDANIA

„Klasycznym" krajem kultury Jordania nie jest, oczarowuje jednak zwiedzających zacisznymi krajobrazami górskimi i pustyniami, a także mnóstwem miejsc dających możliwość obcowania z kulturą. Powstały one w wyniku dialogu pomiędzy wysoko rozwiniętymi kulturami Mezopotamii / Egiptu, a także pod wpływem wyznawanego przez Arabów islamu. Dzisiejsza Jordania jest najbardziej stabilnym państwem na Bliskim Wschodzie, z którego bez problemu można podróżować do Izraela i Syrii.Wielka Kolumnada pod Palmirą

Kolumny Salomona.jpg
Kolumny Salomona.jpg (97.78 KiB) Przejrzano 18350 razy

Pośrodku Pustyni Syryjskiej jest położone jedno z najbardziej niezwykłych wykopalisk w Syrii: Palmira. Z pobliskiego zamku Qala'at Ibn Maan rozciąga się najpiękniejszy widok na ruiny miasta - na monumentalną świątynię Baala, teatr i naturalnie na legendarną, pełną przepychu ulicę Palmiry, przy której znajduje się Wielka Kolumnada. Kolumny ciągną się na odcinku 1,2 km ze wschodu ku zachodniej stronie miasta.


SYRIA

W Syrii nieczęsto widuje się turystów, którzy ciągle jeszcze unikają krajów Bliskiego Wschodu z powodu panujących w nich kryzysów politycznych. Ten położony pomiędzy Morzem Śródziemnym a Mezopotamią kraj ma jednak do zaoferowania niezmierzone bogactwo świata przyrody i kultury wszystkich epok. W Syrii bowiem panowało wiele różnych kultur, a każda z nich pozostawiła po sobie wyjątkowe pamiątki.


Damaszek


Podczas wyprawy do Syrii koniecznie trzeba zwiedzić stare miasto w Damaszku i znajdujący się tam Meczet Omajjadów. Został on zbudowany około 700 roku na miejscu greckiej świątyni Jowisza i należy do najważniejszych świątyń w świecie islamu. Mozaiki w budynku, w którym odbywają się modlitwy, w skarbcu oraz na dziedzińcu wewnętrznym nie mają sobie równych. W ogromnych halach, w których są odmawiane modlitwy, ciągle czuje się wszechmoc Boga.


PÓŁWYSEP ARABSKI


Dzięki cudom architektury, takim jak na przykład Burj al-Arab w Dubaju czy też spektakularny tor Formuty 1 w Bahrajnie, państwa Półwyspu Arabskiego ściągnęły na siebie uwagę świata. Fakt, iż znajduje się tutaj także najważniejszy cel pielgrzymek świata muzułmańskiego - Mekka, jest świadectwem fascynującego połączenia tradycji i nowoczesności, którego nigdzie indziej nie można doświadczyć w tak dużym stopniu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie
Abu Zabi.jpg
Abu Zabi.jpg (78.55 KiB) Przejrzano 18350 razy
Abu Zabi

Abu Zabi budzi zachwyt jako młode, otwarte na świat miasto. Dawna beduińska wioska rybacka przeżywała od 1960 roku gwałtowny rozwój i dzisiaj pełni rolę stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Symbolem miasta jest wspaniała promenada wzdłuż Zatoki Perskiej. Rozciąga się z niej fantastyczny niepowtarzalny widok.


Arabia Saudyjska

Mekka

Mekka.jpg
Położona 100 km na wschód od Morza Czerwonego Mekka w Arabii Saudyjskiej co roku staje się celem dla ponad miliona pielgrzymujących pobożnych muzułmanów. W centrum odprawianych przez pielgrzymów imponujących ceremonii stoją dwie główne święte wieże islamu - Wielki Meczet z siedmioma minaretami oraz Kaaba, którą wierni modląc się, obchodzą siedem razy.[/color][/b]


JEMEN
Jemen.jpg
Jemen.jpg (51.97 KiB) Przejrzano 18350 razy
Pod względem turystycznym Jemen do dzisiaj pozostaje w dużej mierze nieodkryty. Dziwi to tym bardziej, że Republika Jemenu nie tylko jest najbardziej żyznym krajem na Półwyspie Arabskim, ale będąc miejscem, w którym mieściły się legendarne królestwa, takie jak na przykład Saba, kryje w sobie również niezliczone skarby sztuki i niesamowite zabytki architektury

Sana
Sana.jpg
Osłonięta dwoma stromo wznoszącymi się łańcuchami górskimi Sana robi niesamowite wrażenie. W części starego miasta otoczonej murem wznoszą się liczące 6000 lat gliniane wieżowce. Na zbudowanych z kamienia i cegły fasadach obmalowane na biało okna i wykonane ze stiuku ornamenty tworzą wdzięczny kontrast, przenosząc zwiedzających w sen z „Baśni z tysiąca i jednej nocy".


PAŃSTWA ZATOKI PERSKIEJ


Obydwa państwa Zatoki Perskiej - Irak i Iran - w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wzbudzały zainteresowanie opinii publicznej jako ognisko kryzysów politycznych. Mają one jednak niezwykle bogatą historię, o której świadczą niezliczone pomniki sakralne i budowle starożytne.


Iran

Isfaha

Isfahan.jpg
U stóp wschodnich stoków gór Zagros, w oazie wśród pustynnych piasków, wznosi się bajkowe miasto Isfahan. Krajobraz jest zdominowany przez turkusowobłękitne kopuły i niezliczone minarety, natomiast w centrum znajduje się jeden z najpiękniejszych placów na świecie - otoczony dwukondygnacyjnymi arkadami i meczetem imama plac Imama Chomeiniego.

Irak

Królewskie grobowce z Ur

Królewskie grobowce z Ur.jpg
Odkryte podczas wykopalisk prowadzonych na południu Iraku w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku tak zwane królewskie grobowce z Ur wywołały sensację w historii sztuki i kultury. Kilka ułożonych jedna na drugiej komór grobowych z III wieku p.n.e. kryje wewnątrz bezcenne skarby - złote naczynia, cenne wazy, kość słoniową i srebro.

UZBEKISTANPodróżując po Uzbekistanie, można poczuć się niczym w jednej z „baśni z tysiąca i jednej nocy". Rozlegle pustynie kraju, które wiosną pokrywają się jednak zielonymi trawami i kwiatami, położone pomiędzy nimi oazy, w których rozwijają się § miasta, takie jak na przykład Samarkanda, orientalna żywiołowość tych miast i ogromny przepych ich budowli sprawiają, iż podróż po Uzbekistanie to niezwykle przeżycie.

Samarkanda
Samarkanda.jpg
Samarkanda.jpg (87.24 KiB) Przejrzano 18350 razy
W XIV wieku mongolski władca Timur Lenk uczynił Samarkandę stolicą swego królestwa i z tej okazji zaprosił do miasta najwybitniejszych artystów i najsłynniejszych naukowców. Ich dziełem jest nie tylko meczet Bibi-Chanum, który uchodzi na najpiękniejszy meczet Orientu, ale także założone przez astronoma Uługa Bega obserwatorium, które precyzją do dzisiaj wprawia w zachwyt naukowców.

Nasze Forum Turystyczne łączy zarówno podróżników jak i wakacjowiczów.

Polecamy także temat Szkocja i jej zabytki.

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5068
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: admin » 13 maja 2012 12:04

CHINYPaństwo Środka, kilkadziesiąt lat temu jeszcze zamknięte i tkwiące w narzuconej sobie izolacji, otworzyło się na Zachód. Dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać zdobycze historyczne i kulturalne, które nie mają sobie równych na świecie. Cóż bowiem mogłoby konkurować z Wielkim Murem Chińskim bądź z gigantyczną glinianą armią cesarza Qin ShiHuangdi i który z władców ośmieliłby się nazwać całe Zakazane Miasto własnym?

Hongkong
Hongkong.jpg
W mieście bezwarunkowo panuje zasada, że stare ustępuje miejsca nowemu. Z tego powodu krajobraz Hongkongu zmienia się nieustannie. Do najznamienitszych budynków niezmiennie jednak zalicza się zaprojektowana j przez brytyjskiego architekta Sir Normana Fos- I tera główna siedziba Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC) o spektakularnej, umieszczonej na zewnątrz budynku, opartej na stalowym szkielecie strukturze oraz osiągający wysokość 315 m Bank of China Tower autorstwa I.M. Pei.

Pustynia Gobi

Pustynia Gobi.jpg
Pustynia Gobi.jpg (58.5 KiB) Przejrzano 18350 razy
Pustynia Gobi jest położona w Azji Centralnej, na obszarze Mongolii i Chin, i obejmuje zarówno piaszczystą pustynię, słone bagna i jeziora, jak i stepy, które przemierzają mongolscy nomadzi, pędząc bydło. Na dużo mniej przyjaznym pustkowiu paleontolodzy odkryli Ikzne szczątki wymarłych jaszczurów sprzed 70 min lat.


Wielki Mur Chiński


Jedyną na świecie budowlą, którą astronauci mogą dostrzec gołym okiem z kosmosu, jest Wielki Mur Chiński. Rozciąga się on od Pacyfiku aż po Turkmenistan na odcinku ponad 6250 km. Rozpoczęta w III wieku budowla została ukończona za czasów dynastii Ming (1368-1644). Mur ma wysokość 6-9 m, grubość 5 m i ciągnie się poprzez głębokie doliny i grzbiety górskie. Dawni inżynierowie bowiem nie mieli problemów z pokonaniem trudności związanych z rzeźbą terenu.


Ogrody w Suzhou
Ogrody w Suzhou.jpg
Ogrody w Suzhou.jpg (123.44 KiB) Przejrzano 18350 razy
W Suzhou, niedaleko Szanghaju, znajdują się arcydzieła klasycznej chińskiej sztuki ogrodowej. Spośród 200 ogrodów w dawnym mieście 6000 mostów do dziś zachowało się 69. Do najbardziej reprezentatywnych należą: Ogród Polityki Prostego Człowieka, Ogród Odpoczynku czy Lwi Las. Wśród roślin i drzew znajdują się pokryte liliami wodnymi stawy, pawilony i pagody, gdzie można cieszyć się spokojem w zgodzie z ukształtowaną przez człowieka naturą.

Pekin, Zakazane Miasto
Pekin, Zakazane Miasto.jpg
Pekin, Zakazane Miasto.jpg (53.83 KiB) Przejrzano 18350 razy
Od usytuowanej w północnej części Wieży Bębnów - w której mieszkańców rankiem budziło bicie dzwonów, a wieczorem na spoczynek odsyłał huk kotłów - Zakazane Miastc rozciąga się na odcinku przekraczającym 7,5 km aż po bramę w południowej części. Zajmujący powierzchnię 720 000 m2 i liczący 9900 pomieszczeń kompleks był niedostępny dla zwykłych śmiertelników, dlatego też otoczono go wysokim czerwonym murem i fosą.

Xi'an („Zachodni Pokój")
Xi'an.jpg
Xi'an.jpg (15.8 KiB) Przejrzano 18350 razy
jest jednym z najważniejszych pod względem historycznym miast Chin. Swą siedzibę mieli tu władcy z 11 dynastii, do ich grona należał także pierwszy władca Cesarstwa Chińskiego Qin Shi Huangdi (220-210 p.n.e.). To jemu włożono do grobu fantastyczną Terakotową Armię. Ponad 7000 naturalnej wielkości, indywidualnie wykonanych figur wojowników, od dowódcy wojsk aż po zwykłego żołnierza, wraz z 600 glinianymi końmi, a wszyscy w obowiązującym wówczas szyku bojowym, miało strzec spokoju cesarza po śmierci. Armia należy do światowego dziedzictwa kultury od 1987 roku.


Szanghaj
Shangaj.jpg
Shangaj.jpg (168.5 KiB) Przejrzano 18350 razy
„Miasto ponad morzem" - jak tłumaczy się nazwę Szanghaj - to centrum przemysłowe i handlowe Chin, a także ich największe miasto, położone w delcie rzeki Jangcy. Przez dyplomatów i biznesmenów Szanghaj jest nazywany także „bramą na Zachód". Przed zwiedzającymi miasto roztacza dawną chińską architekturę, a także nowoczesny krajobraz, w którym dominuje osiągająca wysokość 468 m Oriental Pearl Tower.


Park Narodowy Huanglong

Park Narodowy Huanglong.jpg
Park Narodowy Huanglong.jpg (115.2 KiB) Przejrzano 18350 razy
W północnej części prowincji Syczuan na powierzchni 580 km2 rozciąga się region krajobrazu naturalnego, w którym można zobaczyć formacje krasowe o wysokości od 1700 do 5588 m. Swą nazwę („Żółty Smok") park otrzymał od żółtych wapiennych tarasów, na których znajdują się baseny wypełnione połyskującą niebieskozieloną wodą. Obszar, chroniony od 1995 roku przez UNESCO, jest ostoją m.in. dla zagrożonego gatunku pand wielkich.

Park historyczny i krajobrazowy w WulingyuanPonad 3000 szczytów z piaskowca kwarcowego, w tym część o wysokości przekraczającej 200 m, wzbija się ku niebu, 40 grot z naciekami jaskiniowymi ciągnie się wzdłuż rzeki Suoxiya, a dwa naturalne mosty rozciągają się ponad głębokimi wąwozami. Obszar 264 km2 zamieszkuje ponad 700 gatunków roślin, występują 34 różne gatunki ssaków, a w powietrzu ćwierkają 53 gatunki ptaków. W 1992 roku UNESCO uznało Wulingyuan za pomnik przyrody.

Japonia
Japonia.jpg
Japonia to kraj peten kontrastów. W krajobrazie znaleźć je można pod postacią imponujących gór, stromych wulkanów i bujnych lasów, w architekturze, w zestawieniu futurystycznych biurowców i liczących setki lat świątyń, a w życiu społecznym ich wyrazem jest bardzo zróżnicowana populacja, z jednej strony świadoma swej tradycjiz drugiej zorientowana na Zachód i bardzo nowoczesna.


Kioto
Kioto.jpeg
Przez ponad 1000 lat Kioto byto stolicą państwa wyspiarskiego, jakim jest Japonia, a dzięki 1600 zachowanym świątyniom, 270 relikwiarzom shinto oraz uniwersytetowi o dużym znaczeniu do dzisiaj pozostaje kulturalnym i duchowym centrum kraju. Podczas wędrówki po ulicach zabytkowego miasta, w obliczu niezliczonych świątyń, zwiedzający odnoszą wrażenie, iż odbywają podróż do przeszłości.

Tokio
Tokio.jpg
Tokio.jpg (140.3 KiB) Przejrzano 18350 razy
30 mln osób w promieniu 50 km, 800 000 firm, niezliczone sklepy, a także 70 000 lokali tworzą niezwykłą, dynamiczną, pełną życia i ścisku metropolię. Blisko 7000 parków, świątyń i relikwiarzy, a przede wszystkim niezwykle imponujący Pałac Cesarski w samym sercu miasta oferują przepiękną i niezwykle pożądaną oazę spokoju.

Fudżijama
Fudżijama.jpg
Symbol Japonii, a także uważana za siedzibę bogów i czczona jako święta góra - Fudżijama położona jest na głównej japońskiej wyspie ?- Honsiu. Wulkan wznosi się ku niebu na wysokość 3776 m n.p.m. Widok na połyskujący w słońcu, pokryty śniegiem szczyt, u którego podnóża znajdują się liczne relikwiarze i świątynie, stwarza niezapomnianą, egzotyczną i mis-tO- tyczną atmosferę.

Polecamy także podróże po Europie a w szczególności temat Szkocja gdzie odkrywamy najbardziej niedostępne miejsca

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5068
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: admin » 21 maja 2012 20:27

PAŃSTWA

ZŁOTEGO

TRÓJKĄTA


Kraje położone na południowo-wschodnim krańcu Azji: Birma, Kambodża, Wietnam oraz Laos bardzo długo przeżywały niespokojny okres. W dużej mierze należy on już jednak do przeszłości i kto, mimo wszelkich wspomnień o historii, wybiera się do tych krajów, będzie zaskoczony niezwykle bogatą tradycją religijną, której wyrazem są fantastyczne kompleksy świątyń.

Birma/Myanmar

Jezioro lnie


Do buddyjskich rytuałów należą m.in. procesje wodne. Przy takich właśnie okazjach po wodach położonego na wysokości 1000 m n.p.m., na południowy wschód od Mandalaj, jeziora lnie krążą bogato zdobione, zwieńczone baldachimami wspaniałe statki. Z medytującymi mnichami na pokładzie opływają święte miejsca u brzegów lnie.


Świątynie w Paganie
Świątynie w Paganie.jpg
Nad brzegiem rzeki Irawadi, w prowincji Mandalaj znajdują się ogromne ruiny miasta Pa-gan, dawnej stolicy kraju. W XIII wieku miasto najechali Mongołowie, dewastując w dużym stopniu kompleks ponad 5000 świątyń i pagód. To, czego nie nadszarpnął ząb czasu, częściowo zostało zniszczone wskutek trzęsienia ziemi. Mimo to stoją tu jeszcze setki budowli sakralnych, które są chronione przez program ratunkowy UNESCO.

Laos

Wat Xieng Khouang

Laos.jpg

Niezależnie od swej nazwy Wat Xieng Khouang nie jest świątynią, lecz parkiem rzeźb położonym na uboczu stolicy Laosu Wientianu nad rzeką Mekong. Park został otwarty w 1958 roku i prezentuje niezwykłe, ogromne figury buddyjskiego i hinduskiego świata bogów. Dziwna może wydawać się wizyta w trójkondygnacyjnym modelu, który odpowiada panującym w południowo-wschodniej części Azji wyobrażeniom o piekle.

Mekong
Mekong.jpg
Mekong ma źródło na Wyżynie Tybetańskiej, wyznacza granicę Laosu z Birmą, w dolnym biegu między Laosem i Tajlandią wpada, po przepłynięciu Kambodży oraz południowej części Wietnamu do Morza Południowochiń-skiego. Z powodu silnych spadków oraz wielu katarakt statki mogą pływać dopiero w dolnym biegu Mekongu, który w tym miejscu jest głównym szlakiem komunikacyjnym. Rzeka płynie przez urozmaicony krajobraz, pełen rozległych pól ryżowych, a także plantacji kukurydzy, trzciny cukrowej i tytoniu.

Kambodża
Kambodża.jpg
Angkor

Angkor - ta nazwa stała się symbolem najwspanialszych osiągnięć kultury. Angkor oznacza po prostu „miasto", pod tą nazwą kryją się jednak największe kompleksy świątyń na świecie, które pomiędzy IX a XV wiekiem kazali wznieść królowie khmerscy. Gdy francuski badacz Henri Mouhot w połowie XIX wieku na nowo odkrył porośnięte puszczą świątynie, stwierdził z zachwytem: „Większe niż wszystko, co pozostawili nam Rzymianie i Grecy".

Wietnam
Wietnam.jpg

French Quarterf Hanoi[/color][/b]


Gdy chodzi się po ulicach French Quarter -francuskiej dzielnicy Hanoi, nazywanej niegdyś Paryżem Wschodu - odnosi się wrażenie, jak gdyby podążało się śladami Grahama Greene'a, który przed ponad 50 laty zbierał tutaj materiały do swej powieści „Spokojny Amerykanin". Stolica Wietnamu przypomina francuską prowincję z lat 30. ubiegłego wieku.

Zatoka Ha Long/Zatoka Spadających Smoków
Zatoka Ha Long.jpg
Zatoka Ha Long.jpg (90.72 KiB) Przejrzano 18348 razy

Na północno-wschodnim wybrzeżu Wietnamu, wewnątrz Zatoki Tonkińskiej jest położona Zatoka Ha Long, w której na powierzchni 1500 km2 stromo ku górze wznosi się z wody ponad 3000 skał wapiennych. Według legendy pewnego razu spadł tutaj smok, który dla obrony przed inwazją mongolską zniszczył wybrzeże. Tak powstała Zatoka Spadających Smoków.

Delta Mekongu
Mekong.jpg
W ogromnej delcie Mekongu, zwanej też „koszem ryżu", w południowym Wietnamie, na zajmujących powierzchnię 36.000 km2 mokradłach uprawia się warzywa, owoce, trzcinę cukrową i specjalną odmianę tzw. ryżu pływającego. Wietnamczycy nazywają Mekong „Cuu Long", co oznacza „dziewięć smoków" i odnosi się do dziewięciu dużych odnóg, na które rzeka rozdziela się u swego ujścia.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5068
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: admin » 25 maja 2012 12:09

TAJLANDIA
TAJLANDIA.jpg
Królestwo Tajlandii niczym Szkocja w Europie przyciąga większą liczbę turystów niż wszystkie pozostałe kraje w południowo-wschodniej Azji. Dzieje się tak z powodu olśniewającego połączenia piękna krajobrazu, przynoszących natchnienie buddyjskich świątyń, pozbawionej wszelkiego natręctwa gościnności oraz magicznych ruin upadłych królestw. Wśród wzgórz pokrytych stupami, wysp na Morzu Andamańskim, w tętniącym życiem Bangkoku oraz wśród położonych wzdłuż Mekongu wiosek każdy znajdzie coś dla siebie.


Pływające ogrody, Bangkok

Pływające ogrody, Bangkok.jpg
Pływające ogrody, Bangkok.jpg (81.64 KiB) Przejrzano 18348 razy
Nazywany tajlandzką Wenecją Bangkok słusznie otrzymał to określenie, o czym można się przekonać, zwiedzając pływające ogrody czy też targi na wodzie. Po rzece i po klongach setki handlarzy wiosłuje w całkowicie załadowanych łodziach, oferując świeże produkty, takie jak tropikalne owoce czy warzywa. Gdy płynie się na łodzi wśród pochłoniętego handlem tłumu, można sobie doskonale wyobrazić, jak niegdyś wyglądało tutaj życie.

Klasztor Wat Suthat
Klasztor Wat Suthat.png
Wielki, zajmujący powierzchnię 50 000 m2 klasztor leży w samym sercu Bangkoku. Został zbudowany na początku XIX wieku na polecenie króla Ramy I. Budowa tego kompleksu o bogatym wystroju trwała 27 lat. Drzwi okna głównej świątyni ozdabiają piękne drewniane rzeźby, a te na głównych drzwiach wejściowych pochodzą podobno spod dłuta samego króla Ramy II

KO Phi Phi
KO Phi Phi.jpg
Podróże w te rejony to nie lada atrakcja. KO Phi Phi to bajeczne miejsce gdzie obszar jest chroniony na trudno dostępnym przedgórzu, na które można się dostać jedynie łodzią. Dobrze widać stąd wyspy Krabi oraz turkusowoniebieską zatokę Phang Nga. Prywatne plaże to idealne miejsce do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Rafy koralowe u brzegów i wokół Wyspy Bambusowej to główny cel dla tych, którzy chcą ponurkować.


Ajutthaja
Ajutthaja.jpg
Będące niegdyś miejscem rezydowania królów, położone nad rzeką Chao Praya, na północ od Bangkoku miasto służyło 33 tajskim władcom jako siedziba rządów. Dziś pozostały tylko imponująco prezentujące się ruiny, a wśród nich klasztory, pałace i świątynie. Największą budowlą sakralną jest Wat Si San-phet - prywatna świątynia rodziny królewskiej. Ten klejnot architektury buddyjskiej od 1991 roku należy do światowego dziedzictwa kultury.

Cziang Maj
Cziang Maj.jpg
Cziang Maj.jpg (212.17 KiB) Przejrzano 18348 razy
W kolejne podróże udamy się do Cziang Maj. To centrum religijne i kulturalne położone na północy Tajlandii, odwiedzane głównie z powodu świątyń oraz zapierającego dech w piersiach krajobrazu. Porośnięte dżunglą pasma górskie zamieszkuje jeszcze sześć górskich plemion prowadzących tradycyjny tryb życia. Nie można nie odwiedzić nocnego targu, który odbywa się każdego dnia od godziny 1800 do 2300. Miasto zostało założone w 1296 roku przez króla Mengrai i stanowiło stolicę jego królestwa Lanna.


FILIPINY
FILIPINY.jpg
FILIPINY.jpg (122.08 KiB) Przejrzano 18348 razy
Z 7107 filipińskich wysp zamieszkanych jest mniej niż jedna trzecia, a ponad 2500 nie ma nawet jeszcze nazwy. Archipelag jest położony w południowo-wschodniej Azji, w Pierścieniu Ognia i ma 37 wulkanów: 18 aktywnych i 19 w stanie spoczynku. I powodu idealnie stożkowego kształtu góra Mayon na wyspie Luzon jest nazywana najpiękniejszym wulkanem na świecie. Natomiast najniebezpieczniejszą spośród ziejących ogniem gór jest w tej chwili Pinatubo. Filipiny są jedynym schrystianizowanym krajem w Azji.

Ryżowe tarasy
Ryżowe tarasy.jpg
Ryżowe tarasy.jpg (108.06 KiB) Przejrzano 18348 razy
Ryżowe tarasy na górzystym terenie Ifugao w północnej części wyspy Luzon stanowią liczący tysiące lat, wyjątkowo piękny krajobraz kulturowy i rozciągają się na powierzchni 250 km2, osiągając nawet 1500 m wysokości. Tak zwane schody do nieba są zabezpieczone murami oporowymi o wysokości do 10 m i optymalnie nawodnione dzięki znakomicie działającemu systemowi irygacyjnemu. W 1995 roku zostały włączone do światowego dziedzictwa jako pomnik przyrody.

Czekoladowe Wzgórza na Bohol

czekoladowe wzgóza.jpg
Czekoladowe Wzgórza na wyspie Bohol powstały rzekomo z łez olbrzyma. W sumie na 100 km2 wznosi się dokładnie 1268 porośniętych trawą stożkowych wzgórz, których wysokość waha się od 40 do 120 m n.p.m. Ten cud natury sprawia wrażenie poukładanych na powierzchni pralinek. Region jest opustoszały, jedynie na dwóch wzgórzach wybudowano schronisko młodzieżowe i platformę widokową. Rozciągająca się stamtąd panorama na otaczającą przyrodę jest niesamowita.


SINGAPUR
Singapour.jpg
Urządzone w 1860 roku kolonialne serce miasta, z okazałym budynkiem administracyjnym, Padang, a także z zielonymi obszarami - „najlepszą angielską zielenią na wschód od Suezu" - w dużej mierze zachowało się w stanie nienaruszonym. Położone na wyspie niedaleko południowego krańca Malezji państwo-miasto nigdy nie miało problemów z kolonialną przeszłością i dzisiaj pewnie prezentuje swój nowoczesny krajobraz, gdzie na biegnących pomiędzy wysokimi budynkami ulicach Malajowie, Chińczycy i Hindusi ciągle jeszcze pielęgnują swe tradycje w życiu codziennym.

Jeśli nasi forumowicze zawitają do tematów związanych z Europą gorąco polecamy temat Szkocja gdzie znajdziecie najpiękniejsze miejsca, zamki i tradycję.

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5068
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: admin » 25 maja 2012 12:46

MALEZJA
MALEZJA.jpg
„Azja ma wiele twarzy",nieczym Szkocja w Europie a na własne oczy można się o tym przekonać w Malezji. Zróżnicowane grupy etniczne i pełne kontrastów krajobrazy Półwyspu Malajskiego, a także regionów Sarawak i Sabah w północnej części wyspy Borneo codziennie dostarczają zwiedzającym nowych, nieznanych widoków. Dziewicze plaże i mangrowe bagna przeplatają się z nowoczesnymi metropoliami czy tropikalnymi lasami deszczowymi, gdzie nad rzekami, w długich domach ciągle jeszcze mieszkają wspólnoty plemion Dajaków.


Malakka
MalakkaMasada.JPG
MalakkaMasada.JPG (91.56 KiB) Przejrzano 18346 razy
Malakka jest najstarszym miastem Malezji, a jej stare domy handlowe w stylu kolonialnym, owa mieszanka europejskich i chińskich elementów architektury, jak również chińska dzielnica, w której zachowano czystość stylu, i domy na palach na peryferiach metropolii są odbiciem liczącej 600 lat historii. Miasto dawno straciło już znaczenie jako ośrodek handlowy i port, jednak ciągle jeszcze można tu poczuć kupiecką I zapobiegliwość.

Park Narodowy Taman Negara

Położony w zachodniej Malezji las deszczowy należy do najstarszych na świecie. Od 150 min lat dokonuje się tutaj cykl ekologiczny, który ingerencja człowieka łatwo mogłaby zniszczyć. Liczący 2481 km2 Taman Negara stanowi fragment tego dziewiczego świata. Żaden biotop na ziemi nie ma tylu gatunków roślin, co ten położony w południowo-wschodniej Azji las deszczowy. Jednak aby zobaczyć tu tapira czy nawet tygrysa, czy też zagrożonego wymarciem nosorożca sumatrzańskiego, trzeba mieć naprawdę dużo szczęścia.INDONEZJA
INDONEZJA.jpg
Indonezja z 2 mln km2 powierzchni lądowej i 3,3 mln km2 powierzchni wód terytorialnych jest największym archipelagiem na świecie, rozciągającym się na długości 5100 km; jest krajem, o którym można mówić w samych superlatywach. Nazywany również „kontynentem 13 000 wysp", pełen kontrastów archipelag zarówno pod względem krajobrazu, społeczeństwa, jak gospodarki odznacza się ogromną i fascynującą różnorodnością.

Świątynia Pura Besakih, Bali


We wschodniej części Bali, na wysokości 950 m n.p.m., na południowo-wschodnim zboczu uważanej za siedzibę bogów świętej góry Gunung Agung, jest położona najważniejsza budowla sakralna wyspy Bali. Pura Besakih jest czczona przez wszystkich wyznawców hinduizmu jako świątynia matka wszystkich świętych miejsc na Bali. Każdy ze starych rodów książęcych i wszystkie balijskie wspólnoty wiejskie mają tutaj pojedyncze kompleksy lub relikwiarze i ołtarze, dzięki którym utrzymują więź z bogami.

Prambanan

Prambanan.jpg
Prambanan.jpg (9.48 KiB) Przejrzano 18346 razy
Obejmujący w sumie 232 budynki kompleks świątyń został wybudowany jako kamienna pamiątka zwycięstwa hinduistycznej dynastii Mataram nad dynastią Szailendrów oraz jako odpowiedź wyznawców Siwy na buddyjską świątynię Borobudur w drugiej połowie IX wieku. Licząca 47 m wysokości główna świątynia jest poświęcona bogu Siwie, a u jej boków stoją dwie mniejsze budowle ofiarowane Brahmie i Wisznu. Ten największy w Indonezji kompleks od 1991 roku należy do światowego dziedzictwa kultury.


Park Narodowy Komodo

Park Narodowy Komodo.jpg
Park Narodowy Komodo.jpg (34.51 KiB) Przejrzano 18346 razy
Grupa małych wsyp Archipelagu Sundajskiego oraz część wyspy Flores należą do zajmującego powierzchnię 2200 km2 Parku Narodowego Komodo. Na jego terenie żyje niewystępujący poza tym miejscem nigdzie na świecie waran z Komodo, ogromna, osiągająca długość do 3 m drapieżna jaszczurka. Dopiero w 1912 roku trafiono na ślad tego istniejącego od 60 min lat gatunku. Z ogonem, który stanowi niebezpieczną broń, równym połowie długości ciała oraz wysuniętą na długiej szyi głową z głęboko rozszczepionym językiem drapieżnik przypomina prehistorycznego smoka. Od 1991 roku park należy do światowego dziedzictwa kultury.


Jawa. Borobudur

Jawa. Borobudur.jpg
Jawa. Borobudur.jpg (293.54 KiB) Przejrzano 18346 razy
Około 780 roku buddyjscy władcy z dynastii Szailendrów nakazali budowę potężnego kompleksu świątyń, nad którym robotnicy pańszczyźniani harowali przez 80 lat. Wówczas to zakończyli układanie wznoszących się ku niebu 2 min pięknie ociosanych i ozdobionych kamieni o łącznej objętości 57 000 m3. Setki figur Buddy zdobią zbudowaną w kształcie tarasów świątynię o długości 123 m i wysokości 34 m. Została ona odrestaurowana w 1973 roku ze środków UNESCO, a od 1991 roku należy do światowego dziedzictwa kultury.


Pura Tanah Lot


Znajdująca się w południowo-zachodniej części Bali świątynia jest położona na wystającej z morza, obmywanej podczas przypływu falami, skale. Poświęcono ją bogom związanym z morzem. Jako jedna z dziewięciu głównych świątyń Tanah Lot jest celem dla pobożnych Hindusów z całej Bali, którzy podarkami ofiarnymi próbują obłaskawić demony morza. W wyżłobionych przez fale jamach żyją liczne węże morskie czczone jako święte zwierzęta. Podczas zachodu słońca świątynia pięknie odbija się na tle czerwonego wieczornego nieba.

PAPUA-NOWA GWINEA

PAPUA-NOWA GWINEA.jpg
Zachodnia część wyspy Nowa Gwinea należy do Indonezji, wschodnia część wraz z około 600 położonymi obok niej wyspami stanowi teren Papui-Nowej Gwinei, jednego z najbardziej dziewiczych i niezwykłych zakątków na świecie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal 700 plemion tego kraju żyło w strukturach podobnych do panujących w epoce kamienia. Dzisiaj kraj próbuje swoich sił w zachodniej demokracji.


Surowe obszary wyżynne Papui-Nowej Gwinei na wyspie Nowa Gwinea także dzisiaj są zdominowane przez dziką naturę. Podobnie jak Szkocja tak i na wyżynne Papui-Nowej Gwinei w odosobnionych wioskach można obserwować tradycyjny styl życia mieszkańców. Jest najbardziej widoczny podczas Sing Sing - obchodzonego przez kilka wiosek, połączonego z tańcami i świniobiciem święta pokoju, w czasie którego młode dziewczęta są sprzedawane przyszłym małżonkom.

Zapraszam także bardzo serdecznie do Europy. Polecamy temat Szkocja gdzie poznamy ukryte piękno tego miejsca.

Nazron
Mały podróżnik
Posty: 11
Rejestracja: 15 gru 2011 14:16

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: Nazron » 05 cze 2012 10:50

Z tych wszystkich miejsc chyba Indonezja pociąga mnie najbardziej.

Awatar użytkownika
Nicks13
Podróże moją pasją
Posty: 66
Rejestracja: 01 kwie 2012 15:27

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: Nicks13 » 05 cze 2012 15:36

Nie jestem fanem nowoczesnej architektury, lecz uwielbiam trzy takowe miasta. Dwa z nich są umieszczone na powyższej liście. :D Są to Tokio, Dubai i Nowy York.
A tak konkretniej do tych fotek - to bym z chęcią przeszedł się po Wielkim Murze. :)

Awatar użytkownika
ya.tomek
Często w podróży
Posty: 38
Rejestracja: 17 cze 2012 18:05
Lokalizacja: South Glamorgan
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: ya.tomek » 17 cze 2012 19:30

Albo przeoczyłem, albo do tej pory nikt o Bajkale nie wspomniał. A Bajkał to: to jedna piąta słodkiej wody występującej na całej planecie (około 23 tysięcy kilometrów sześciennych). Szacuje się, że jeśli osuszyć basen Bajkału, w celu ponownego jego napełniania wymagany będzie roczny przepływ wszystkich rzek na świecie.
Jest to jedyny na świecie otwarty zbiornik słodkiej wody nadającej się do picia i butelkowania. Woda z jeziora Bajkał jest czysta, przejrzysta i może zastąpić wodę destylowaną. Charakteryzuje się bowiem niskim stopniem zawartości soli mineralnych. Wody Bajkału posiadają duże wartości smakowe, są nasycone tlenem, a zanieczyszczenia organiczne są znikome.
Woda w Bajkale jest zimna. Temperatura warstw powierzchniowych wody na środku jeziora w lecie wynosi 8-9°C, wzdłuż skalistych linii brzegowych: 12-14°C, a tylko w płytkich zatokach osiąga 18-22°C . Temperatura wody na głębokości wynosi nie więcej niż 5°C. Stopień przejrzystości wody jest tak wysoki, że na głębokości 40 metrów widać nawet tak małych obiekty, jak monety.
Wiele rzek i potoków wpada do jeziora (całkowita ich liczba to 336). Główne dopływy to rzeki: Selenga, Górna Angara i Barguzin. Z jeziora wypływa tylko jedna rzeka, Angara. Woda, nim zostanie zabrana przez Angarę, w jeziorze przebywa około 400 lat. W tym okresie wszelkie elementy i substancje organiczne wniesione do jeziora przez napływające wody osadzają się na dnie lub wiążą się z mikroorganizmów żyjącymi w jeziorze. Dlatego bajkalska woda jest tak czysta i przejrzysta.

Można by tu pisać, pisać i pisać na temat tego jeziora, jednego z ciekawszych na Świecie.

Położenie: południowo-wschodnia Syberia
Wiek: 25-30 milionów lat
Wysokość nad poziomem morza: 455,5 m
Długość: 636 km
Największa szerokość: 81 km
Najmniejsza szerokość: 27 km
Powierzchnia: 31 722 km2
Objętość: 23 615 km3
Średnia głębokość: 744 m
Największa głębokość: 1 642 m
Przezroczystość: 40 – 60 m
Długość linii brzegowej: 2 100 km
Powierzchnia zlewiska: 560 000 km2
Rzeki wpływające do jeziora: 336 rzek. Największe to: Selenga, Górna Angara, Barguzin
Rzeka wypływająca: Angara

Obrazek
Zatoka Aja

Obrazek
Wyspa Olchon

Obrazek
Zatoka Piaszczysta

Obrazek
Przylądek Choboj

Obrazek
Przylądek Choboj zimą

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5068
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: admin » 22 cze 2012 12:50

Bardzo trafne dopełnienie tematu ;) ;) ;)
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

BeskidzkiRaj.com_pl
Mały podróżnik
Posty: 13
Rejestracja: 22 sie 2012 19:47

Re: Najpiękniejsze miejsca w Azji

Nieprzeczytany post autor: BeskidzkiRaj.com_pl » 22 sie 2012 20:00

Mur Chiński, to jest to co chciałam bym zobaczyć, dotknąć,i poczuć, żywa historia, tyle osób umarło budując go,ile szczątek znajduję się w tym murze? to jest najciekawsze że nadal mur jest owiany legendą tajemnica, to mnie pociąga w nim.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Poznań”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości