1234567


Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

W tej sekcji umieszczamy wszelkiego rodzaju rankingi od najładniejszych miast, plaże, po najwspanialsze restauracje itd.
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 05 kwie 2019 20:15

Park Narodowy Virunga
HI_287375.jpg
HI_287375.jpg (120.94 KiB) Przejrzano 895 razy
https://virunga.org/

Leży na granicy kilku stref biogeograficznych i składa się z niezrównanej różnorodności siedlisk. Ranga wysokości w parku, który obejmuje powierzchnię 7.900 km2, dodaje do siedlisk różnorodność od bagien i sawann do pól śnieżnych Rwenzori na wysokości ponad 5.000 m n.p.m., od równiny lawowej aż do lasów na stokach wulkanów. Na równinach Rwindi znajdują się gorące źródła, a niektóre wulkany takie jak Nyiragongo (3,470 m), są nadal aktywne. W czasie wpisywania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rzeki Virunga miała ona prawdopodobnie największą koncentrację hipopotamów w Afryce.

Na sawannie znajdują się słonie, bawoły, antylopy, guźce, lwy i różne małpy. Dolina Semiliki i góry Virunga są siedliskiem goryli, szympansów i okapi. Park obejmuje również ważne tereny typu "twetlands", które są rozpoznawane w ramach Konwencji Ramsarskiej na terenach podmokłych i są ważnymi terenami tranzytowymi i zimowymi dla niektórych gatunków ptaków.Zobacz także koniecznie

Najpiękniejsze miejsca w Europie

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t3160.html

Najpiękniejsze miejsca w Azji

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t3567.html

Najpiękniejsze miejsca w Ameryce

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t3899.html

Najpiękniejsze plaże na świecie

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t2330.html

Najpiękniejsze miasta na świecie

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t5289.html

Najpiękniejsze fotorelacje i relacje z podróży

http://podroze-forum.pl/najlepsze-fotor ... f1103.html

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 09 kwie 2019 12:29

Park Narodowy Everglades

Everglades National Park,
listing-641-canoeflamingoanddolce 058.jpg
listing-641-canoeflamingoanddolce 058.jpg (709.5 KiB) Przejrzano 812 razy


https://www.nps.gov/ever/index.htm

Na południowym krańcu Półwyspu Floryda znajduje się Park nazwany "rzeką trawy płynącej niezauważalnie z lądu w głąb morza". Jego wyjątkowa różnorodność siedlisk wodnych spowodowała, że znajdziemy tam dużą liczbę ptaków i gadów, w tym zagrożonych gatunków. Park leży na styku Ameryki umiarkowanej i subtropikalnej, i między wodą słodką i słonawą oraz między płytkimi zatokami i głębszym wybrzeżem.wody. W związku z tym znajduje się tu kompleks siedlisk wspierających dużą różnorodność flory i fauny, w tym wiele obszarów endemicznych Everglades chroni 800 gatunków kręgowców lądowych i wodnych, ponad 4oo gatunków ptaków oraz sześćdziesiąt znanych gatunków gadów, płazów i owadów. Ponad 275 gatunków ryb zamieszkuje głównie wody morskie.

Park Narodowy Jezior Plitwickich Chorwacja
Plitvice-Lakes-croatia.jpg
Plitvice-Lakes-croatia.jpg (80.24 KiB) Przejrzano 812 razy


https://np-plitvicka-jezera.hr/en/

Park Narodowy Plitwickie Jeziora zawierają serię niezwykle pięknych jezior i jaskiń.

Park powstał na przestrzeni tysięcy lat dzięki wodom płynącym nad wapieniem i kredą oraz osadzającym bariery skał trawertynowych, tworząc w ten sposób naturalne zapory, które z kolei tworzyły jeziora, jaskinie i wodospady.

Procesy geologiczne.

Różne wysokości nad poziomem morza i gleby wspierają różne rośliny. Gęste lasy parku są bogate w dziką przyrodę i są domem dla niedźwiedzi brunatnych, wilków i wielu rzadkich gatunków ptaków. Pozostałości archeologiczne świadczą o osiedleniu się człowieka przez plemię pochodzące z przed 1000 lat.

W celu zachowania walorów przyrodniczych jezior, w 2000 r. park został rozbudowany, obejmując w większym stopniu system odwadniania tego terenu.


Pałace i park Wersal Francja

Wersal1.jpg
Wersal1.jpg (192.21 KiB) Przejrzano 812 razyhttp://en.chateauversailles.fr/

Pałac w Wersalu wzniesiony i ozdobiony przez kilka pokoleń czołowych francuskich architektów, rzeźbiarzy, dekoratorów i architektów krajobrazu, był jednym z największych pałaców królewskich na świecie i stanowił wzór ideału rezydencji królewskiej na ponad wiek.Prestiżowy zespół pałacu, Trianonów i Parku Wersal jest wynikiem prac zamówionych przez królów Francji i powierzonych ich największym artystom.Wersal była główną rezydencją królów francuskich z Ludwika XIV do Ludwika XVI (1682-1789) i stała się zarówno źródłem, jak i symbolem absolutnej władzy królewskiej w czasach reżimu antycznego.

Wersal był pierwotnie małą wioską położoną około 20 km na południowy zachód od Paryża, położoną w zalesionym regionie wybranym przez Ludwika XIII. Najsilniejszy odcisk pozostawił syn Ludwika XIII, Ludwik XIV pod kierunkiem Ludwika Levau, królewskiego architekta, który rozpoczął program rozbudowy i budowy.

Wystrój wnętrza pałacu nadzorował malarz Karol Le Brun, który wraz z zespołami malarzy, dekoratorów i rzemieślników stworzył niezwykły kompleks fresków, marmurów, stiuków, złoconych brązów, tkanin, mebli i akcesoriów.

Po 1678 r. Wersal został znacznie powiększony i radykalnie zmodyfikowany przez Jules Hardouin Mansari.

Ogrody, które uzupełniają pałace, rozwinęły się wraz z ogólną konstrukcją. Zaprojektował je Andre Le Nótre, który odpowiadał za stworzenie typologii ogrodu francuskiego, otwartego systemu ścieżek, rozciągających się jak okiem sięgnąć, poprzecinane geometryzowały z parterami kwiatów i niskich żywopłotów, małych strumieni dużych stawów i fontann.

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 13 kwie 2019 12:25

basilique-a-vezelay.jpg
basilique-a-vezelay.jpg (42.61 KiB) Przejrzano 729 razy

Dwunastowieczny kościół klasztorny Madeleine of Vezelay to arcydzieło sztuki i architektury romańskiej i burgundzkiej, miejsce spoczynku relikwii św. Marii Magdaleny, a także ważne miejsce pielgrzymek w czasach średniowiecza. Wzgórze Yezelay było miejscem kultu, gdzie średniowieczna duchowość chrześcijańska wywołała odpływ wyrazu, od modlitwy i poematu epickiego do wypraw krzyżowych, dla których była ważnym tłem. Kościół, założony w IX wieku jako opactwo benedyktynów na wzgórzu Vezelay, zyskał rozgłos w połowie XI wieku, kiedy to rozpowszechniło się przekonanie, że przechowuje on św relikwie.
Z bogactwa pielgrzymów skorzystało miasto, które w XII wieku liczyło 8.000-10.000 mieszkańców, co stanowiło znaczną liczbę ludności w tym okresie. Yezelay stał się ośrodkiem o wielkim znaczeniu na chrześcijańskim zachodzie. W Niedzielę Wielkanocną w 1146 r. gościł on zgromadzenie zwołane dla uczczenia odejścia Drugiej Krucjaty, a św.Ludwik VII, królowa Eleanor i gospodarz, szlachta, Prałatowie i ludzie zebrali się na wzgórzu. W 1190 r. królowie Francji oraz Anglia, Philippe II i Ryszard I, czyli Lionheart, zjednoczyli swoje armie w Yezelay i wyjechali razem na trzecią wyprawę krzyżową. W 1217 r.

https://en.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9zelay_Abbey
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 24 kwie 2019 13:50

Persepolis
Gate_of_All_Nations,_Persepolis.jpg
Gate_of_All_Nations,_Persepolis.jpg (153.51 KiB) Przejrzano 589 razy
Islamska Republika Iranu

Wspaniałe ruiny Persepolis leżą u stóp Kuh-i-Rahmat (Góry Miłosierdzia), około 650 km na południe od obecnej stolicy Teheranu. Założona przez Dariusza I w 518 r. p.n.e., Persepolis była stolicą imperium Achemenidów. Została zbudowana na ogromnym pół sztucznym, pół naturalnym tarasie, na którym powstał imponujący kompleks pałacowy, inspirowany modelami Mezopotamii. Wygląda na to, że Darius zaplanował ten imponujący kompleks nie tylko jako siedziba rządu, ale także, i przede wszystkim, miejsce pokazowe i spektakularne centrum festiwalowe królów Achemenidów i ich imperium. Co pozostało do dziś, dominujące miasto, znajdziemy tu ogromny kamienny taras (530 m na 330 m), wspierany przez góry. Znaczenie i jakość monumentalnych ruin sprawiają, że jest to unikalne stanowisko archeologiczne
World-Heritage-Madara-Rider-Bulgaria.jpg
World-Heritage-Madara-Rider-Bulgaria.jpg (596.28 KiB) Przejrzano 589 razy
Madara Rider jest majestatycznym jeźdźcem wyrzeźbionym na wysokości 23 m nad ziemią w prawie pionowym klifie o wysokości 100 m. Jeźdźca isthrustinga spear do lwa leżącego na nogach swojego konia, podczas gdy pies biegnie za jeźdźcem. Madara była głównym świętym miejscem pierwszego Imperium Bułgarii przed konwersją Bułgarii na chrześcijaństwo w IX wieku.

W ten sposób, na samym początku ósmego wieku, około trzech dekad po założeniu państwa bułgarskiego w ad 681.rzeźba oznacza triumf: Imperium Bizantyjskie uznało nowe państwo. Rzeźba nie jest abstrakcyjną sceną artystyczną, ale symboliczną reprezentacją specyficznej historyczno-kulturowej transformacji.

Kościoły Rock-Hewn Kościoły
b37d83150f458d373e43c4671b9a9a60.jpg
b37d83150f458d373e43c4671b9a9a60.jpg (766.02 KiB) Przejrzano 587 razy
lwanowo

Bułgaria


Ten niezwykły zespół skalnych kościołów, kaplic, klasztorów i cel leży w dolinie rzeki Roussenski Lom, w pobliżu wsi Iwanowo. Pierwsi pustelnicy wykopali drobne komórki i kościoły łukowe w XII wieku. Pierwszym patriarchą był mnich Gioacchino, który podzielił się z carem Lyanem Ansenem II planem rozbudowy bułgarskiego kościoła. Przed objęciem tronu Patriarcha pustelnik w jednej z jaskiń a zarazem zakonnik osiągnął tak wysoki poziom świętości, że car zlecił mu budowę większego klasztoru w tym miejscu, co znacznie poprawiło wizerunek Carów jako miłosiernego monarchy.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 12 maja 2019 13:31

medina3.jpg
medina3.jpg (110.13 KiB) Przejrzano 302 razy
Medina of Tunis wywarła wybitny wpływ na rozwój architektury, rzeźby i planowania urbanistycznego. Ta grupa budynków jest rzadkością, ponieważ większość ośrodków historycznych w Islamie doznało poważnych zniszczeń i rekonstrukcji w ciągu wieków, podczas gdy Tunezja nadal zachowuje swoją jednorodność. Medina of Tunis rozciąga się na ponad 2,7 km2 i obejmuje większość z 700 zabytków historycznych miasta, w tym pałace, meczety, mauzolea i fontanny. Dziś medyna jest nadal zamieszkana, ale tylko przez niewielki odsetek całkowitej populacji miasta.

Antigua Guatemala

Jest wybitnym przykładem kolonialnej architektury, została założona na początku XVI wieku jako Santiago de Guatemala. Była to siedziba hiszpańskiego rządu kolonialnego dla Królestwa Gwatemali, do którego należała większość dzisiejszej Ameryki Środkowej. Zbudowany 1.500 m n.p.m. był również kulturalnym, gospodarczym, religijnym i edukacyjnym pewnikiem dla całego regionu, aż do czasu, gdy stolica została przeniesiona do dzisiejszego miasta Gwatemali. Na przestrzeni trzech wieków miasto, które zostało zbudowane na wzór siatki, inspirowane włoskim renesansem, nabyło wiele wspaniałych zabytków, z których wiele zachowało się do dziś jako ruiny.


Starożytni Thebes ze swoją Nekropolią.


Egipt
egypt-3353966_960_720.jpg
egypt-3353966_960_720.jpg (256.17 KiB) Przejrzano 302 razy
Teby były stolicą Egiptu u szczytu jego największej potęgi i wspaniałości, Środkowego i Nowego Królestwa, które trwało ponad tysiąc lat od około 2134-1070 r. p.n.e. Zawiera on najlepsze relikwie starożytnej historii Egiptu, sztuki i religii. Ze świątyniami w Karnaku i Luksorze oraz, po drugiej stronie rzeki, nekropoliami Doliny Królów i Doliny Królowych, Tebe jest uderzającym świadectwem egipskiej cywilizacji u jej szczytu Setki władców wypełniało miasto architekturą, obeliskami i rzeźbą. Teby na prawym brzegu Nilu, są rozpoznawalne w bajecznym miejscu Luksoru i Karnaka, a zbudowane tu świątynie poświęcone były boskiej triadzie Montu.

Od Państwa Środka do pierwszego wieku n.e. miasto było święte dla boga Amona, najwyższego boga słońca, a świątynie o nieporównywalnej świetności i wielkości były mu dedykowane. Świątynia Luksoru, zbudowana przez Amenophisa III i Ramzesa II, połączona była z ogromnym sanktuarium w Karnaku.

Na przeciwległym brzegu rzeki Teby Umarłych rosły przez prawie piętnaście stuleci. Wielkie świątynie budowano u podnóża z odpowiadającymi im grobowcami, które budowano w górze aby uchronić je przed żółtaczką i rabusiami grobowców. Na północ wzniesiono Tempie Deir el-Bahari, zbudowaną przez królową Hatshepsut, poświęconą Amon-Re (jedna z tożsamości Amona) oraz Tempie poświęconą Hathor, bogini słodyczy i radości.


Rysunki skalne w Valcamonica Włochy

Valcamonica.jpg
Valcamonica.jpg (66.31 KiB) Przejrzano 302 razy
Valcamonica, położona na równinie Lombardii, posiada jedną z największych na świecie kolekcji prehistorycznych petroglifów - ponad 140.000 symboli i figur wyrzeźbionych w skale w okresie 8.000 lat, przedstawiających tematy związane z rolnictwem, nawigacją, wojną i magią. Można zidentyfikować kilka okresów rzeźbienia: Górny paleolit (ok. 8000 lat p.n.e.), ze scenami przedstawiającymi polowanie i wczesną cywilizację; neolit (4000-3000 p.n.e.), w którym znajdują się jodły. Po 1000 r. p.n.e. Cześć dzieł przedstawia obszary i sceny bitewne, są one wyryte na rysunkach przedstawiających chaty, wagony, zbiory i broń.


Stari Ras i Sopoćani Serbia
Serbia-Stari-Ras.jpg
Serbia-Stari-Ras.jpg (124.74 KiB) Przejrzano 302 razy
Na obrzeżach Stan Ras, pierwszej stolicy Serbii, znajduje się grupa średniowiecznych zabytków składających się z twierdz, kościołów i klasztorów.

Położone na granicy między małymi królestwami Raski i Imperium Bizantyjskiego, miasto to czerpało swoją siłę ze swojej strategicznej lokalizacji i swojego wizerunku wpływów wschodnich i zachodnich. Wiele zabytków tworzy jedną architektoniczną kompanię, która świadczy o architekturze i kulturze miasta.

Dziedzictwo regionu Ochrydy Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

Ochrydy.jpg
Ochrydy.jpg (284.16 KiB) Przejrzano 302 razy
Miasto i jego region historyczno-kulturowy położone są w naturalnym otoczeniu, a jego architektura reprezentuje najlepiej zachowany i najbardziej kompletny zespół starożytnej architektury miejskiej na ziemiach słowiańskich. Pantelejmon ma ponad 800 ikon w stylu bizantyjskim z XI-XIV wieku. Po Galerii w Moskwie jest to najważniejsza kolekcja ikon na świecie.


Zobacz także koniecznie


Najpiękniejsze miejsca w Europie

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t3160.html

Najpiękniejsze miejsca w Azji

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t3567.html

Najpiękniejsze miejsca w Ameryce

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t3899.html

Najpiękniejsze plaże na świecie

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t2330.html

Najpiękniejsze miasta na świecie

http://podroze-forum.pl/najpiekniejsze- ... t5289.html

Najpiękniejsze fotorelacje i relacje z podróży

http://podroze-forum.pl/najlepsze-fotor ... f1103.html
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 12 maja 2019 14:16

Najpiękniejsze miejsca na wakacje w Turcji


1. Półwysep Bodrum
bodrum-1255296_1920.jpg
bodrum-1255296_1920.jpg (991.35 KiB) Przejrzano 297 razy
Urodzony w gajach oliwnych i kopulastych białych osmańskich cysternach, piękny skalisty palec Półwyspu Bodrum od dawna jest ulubionym miejscem tureckiej elity . Minusem tej popularności był nieunikniony rozwój turystyki, plusem jest to, że została ona (w przeważającej części) zrobiona ze smakiem. Główne miasto półwyspu, Bodrum, skupione wokół wspaniałego zamku Świętego Piotra, jest niezwykle atrakcyjne. Na półwyspie znajduje się mnóstwo pięknych plaż, w tym Bitez i Türbükü oraz wiele możliwości uprawiania windsurfingu.

Ekskluzywny Mandarin Oriental, Bodrum, znajduje się na północnym brzegu półwyspu. Z dwiema własnymi plażami, kompleksem basenów, nowoczesnym spa, eleganckimi restauracjami i dźwiękami wydobywającymi się z modnego klubu Babylon w Stambule, jest to doskonała, wyrafinowana kryjówka wakacyjna.

3. Ölüdeniz
oludeniz-2519509_1920.jpg
oludeniz-2519509_1920.jpg (785.46 KiB) Przejrzano 297 razy
Biorąc pod uwagę fakt, że przez co najmniej trzy dekady zdobiły one plakaty promocyjne tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki oraz okładki legionów przewodników, nikt nie mógł się oprzeć wrażeniu, że piękna, sosnowa i górzysta laguna Ölüdeniz (Morze Martwe) jest dziewiczym rajem. Jednak mimo intensywnego rozwoju, laguna i jej okolice nadal są spektakularne. Jest też wiele do zrobienia, oprócz pływania w lazurowych wodach laguny lub przylegającej do niej plaży o bardziej prozaicznym charakterze) lub wypłynięcia łodzią na piękną plażę w Butterfly Valley.

4. Kalkan

turkey-1271031_1920.jpg
turkey-1271031_1920.jpg (917.68 KiB) Przejrzano 297 razy
Do lat dwudziestych XX wieku Kalkan był maleńką grecką wioską rybacką; w latach osiemdziesiątych przekształcił się w bohemiczny kurort dla artystów, którzy uciekali z wielkomiejskiego życia. Niektóre z jego przeszłości trzymały się, mimo że zmieniły się w wyrafinowany kurort ulubiony przez Brytyjczyków. Przyciąga ich uwodzicielska sceneria, zejście ze wzgórza do małego portu jachtowego z malowniczą zatoką, ładne domki rybackie, przytulne restauracje i eleganckie kawiarnie. Kalkan jest również ceniony za to, czego tu nie ma - żadnych barów, żadnych klubów, żadnych angielskich śniadań. Plaża w wiosce jest mała, ale piaski Patary są bardzo blisko, podobnie jak oszałamiające Kaputa.

5. Antalya
antalya-928302_1920.jpg
antalya-928302_1920.jpg (664.06 KiB) Przejrzano 297 razy
Antalya jest idealnym miejscem dla odwiedzających, którzy chcą cieszyć się tradycyjną śródziemnomorską plażą i urlopem przy basenie, mając jednocześnie łatwy dostęp do życia nocnego i możliwości zrobienia zakupów w tętniącym życiem mieście liczącym ponad milion osób. Jej stara, murowana dzielnica jest pełna barów, klubów i restauracji, jej przedmieścia pełne są nowych, lśniących centrów handlowych z kinami i wspaniałymi sklepami. Antalya jest również domem dla renomowanych corocznych festiwali filmowych i fortepianowych, a także posiada doskonałe miejsce dla muzyki klasycznej, opery i baletu


7. Alanya
alanya-3758816_1920.jpg
alanya-3758816_1920.jpg (743.81 KiB) Przejrzano 297 razy
Alanya jest spektakularna, skupiona u podnóża masywnej, koronowanej cytadelą skały wznoszącej się wysoko nad Morzem Śródziemnym i wspierana przez surowe góry Taurus. Nawet kilometry rozwoju, które zalewają długie plaże po obu stronach miasta, nie umniejszają jego wyjątkowego uroku.

Zobaczcie także koniecznie

Najpiękniejsze miejsca Europie
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 14 maja 2019 09:09

cairo-477_1920.jpg
cairo-477_1920.jpg (657.65 KiB) Przejrzano 225 razy
W siódmym wieku, po śmierci proroka Muhammada, założyciela islamu, wojska arabskie przemaszerowały z dużą prędkością, aby podbić sąsiednie ziemie. W 640 roku Kalif Omar wraz ze swoją armią dotarł do Nilu i założył własną stolicę, była to pierwsza stolica Egiptu pod rządami arabskimi. W ciągu kolejnych stuleci frakcyjnych bitew o dominację stolica została przeniesiona, najpierw w 870 roku do Al Qatai na północny wschód, gdzie wybudowano Wielki Meczet Ibn-Tulun, który przetrwał i pozostaje jednym z najlepszych zabytków w historii Kairu.

Był to początek wielkiego okresu świetności miasta. Ogromne, kwadratowe wieże murów miejskich i pięć meczetów. Meczet Al-Hakima, zwarty i surowy, jest ostatnim przykładem meczetu wojskowego. Meczet Al-Azhar został zbudowany w latach 970-972 pod rządami Kalifa Muiza, aby służyć jako sanktuarium i miejsce spotkań; mieścił również uniwersytet, który stał się najważniejszym ośrodkiem studiów islamskich.

W kolejnych stuleciach Egipt miał sukcesywne zmiany dynastii i władców, w tym Saladyn, udany przywódca sił islamskich w trzeciej wyprawie krzyżowej w latach 1189-1192, który zbudował Cytadelę, która pozostała sercem Egiptu (rząd do XIX wieku). Kair żył w czasach dynastii Mameluków, władców z lat 1250-1507. Oprócz struktur religijnych, ówcześni sułtani zbudowali wspaniałe mauzoleuma w Mieście Umarłych, ogromny cmentarz na wschód od miasta właściwego oraz jeden z wielu cmentarzy w obrębie tego miejsca Światowego Dziedzictwa.

W 1517 roku Turcy pokonali Mameluków, a podczas ich rządów od XVI do XIX wieku wzniesiono wiele imponujących budynków, takich jak wspaniały meczet Muhammada Alego.

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 14 maja 2019 09:17

Amphitheatre-of-El-Djem.jpg
Amphitheatre-of-El-Djem.jpg (160.71 KiB) Przejrzano 225 razy
Imponujące ruiny największego koloseum w Afryce Północnej znajdują się w małej wiosce El jem, znanej w czasach klasycznych jako Thysdrus, położonej 60 km na południe od Sousse. Jest to jeden z najbardziej udanych przykładów budowy amfiteatru rzymskiego, zbliżający się do statusu Koloseum w Rzymie. Zbudowany w pierwszej połowie trzeciego wieku, mógł pomieścić do 60.000 widzów.
Eliptyczna w formie, zbudowana z bloczków kamiennych budowla prawdopodobnie skomponowana została w strukturze 1 kondygnacyjnej. Teatr nigdy nie został skompletowany, z powodu politycznej rywalizacji. Amfiteatr był używany również jako cytadela i był dwukrotnie atakowany ogniem armatnim.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5008
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: admin » 14 maja 2019 09:21

Urnes_Stave_Church_1.jpg
Urnes_Stave_Church_1.jpg (139.9 KiB) Przejrzano 225 razy
Drewniany kościół w Urnes, zbudowany w XII i XIII wieku, jest doskonałym przykładem tradycyjnej skandynawskiej architektury drewnianej. Katedra pięcioliniowa stanowi jeden z najbardziej wyszukanych rodzajów budownictwa drewnianego w Europie Północnej, zbudowana jest właśnie z drewna - nawet dach pokryty jest I gontem drewnianym. Na zewnątrz, są wybitne panele z jedenastowiecznej rzeźby, rzemiosło wykonane i pochodzące z wcześniejszego kościoła. Insidt jest niesamowitą serią dwunastowiecznych figuratywnych stolic i bogactwem średniowiecznych obiektów liturgicznych.

krasnopani
Patner forum
Posty: 17
Rejestracja: 01 mar 2019 12:38
Kontakt:

Re: Najpiękniejsze miejsca na ziemi -są tajemnicze,mniej znane i wyjątkowe.Te miejsca trzeba zobaczyć.

Nieprzeczytany post autor: krasnopani » 19 maja 2019 14:18

W poszukiwaniu mało znanych, zachwycających miejsc, polecam wybrać się do Iranu. To kraju pełen zabytków rodem z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy, meczetów, od których błękitu i fantastycznych ornamentów zakręci się w głowie. Kraj miast pośrodku pustyni, starożytnych religii "czcicieli ognia" i ruin słynnego Persepolis. Rządzony twardą ręką ajatollachów, gdzie nic nie jest takie, jakby się zdawało. Kraj dla nas tajemniczy, który gości na łamach gazet głównie w kontekście "gniazda terroryzmu", choć prawie nigdzie w trakcie samotnej podróży nie czułam się tak bezpiecznie, jak tam. Przypadkowo spotkani ludzie są gotowi bezinteresownie pomóc podróżującym, bardzo ciekawi są przy tym nas - przybyszy z Zachodu. Mam szczerą nadzieję, że już niebawem rozwieją się chmury, zbierające się nad Iranem i dane mi będzie zobaczyć pozostałe skarby, które kryje w sobie.
Załączniki
20190111_085316[1].jpg
20190111_085316[1].jpg (2.88 MiB) Przejrzano 76 razy
20190113_115900[1].jpg
20190113_115900[1].jpg (3.7 MiB) Przejrzano 76 razy
20190111_211913[1].jpg
20190111_211913[1].jpg (3.22 MiB) Przejrzano 76 razy
20190106_141545[1].jpg
20190106_141545[1].jpg (6.45 MiB) Przejrzano 76 razy
O moich podróżach: http://tamdaleko.pl/ (partner forum)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Najlepsze miejsca,miasta,plaże i inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości