1234567

Najpiękniejsze miasta

  
W tej sekcji umieszczamy wszelkiego rodzaju rankingi od najładniejszych miast, plaże, po najwspanialsze restauracje itd.

Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 30 paź 2012 15:54

Witam wszystkich

Zobacz także temat Najpiękniejsze miejsca

Zapraszamy do kolejnego dużego działu w którym opiszemy najciekawsze miasta świata, które miejmy nadzieje przypadną do gustu i wam. Myślę że wiele z miast będziecie mieli okazje zobaczyć po raz pierwszy i być może dzięki temu znajdziecie kolejne miejsca które odwiedzicie w nadchodzącym roku. Zapraszamy zatem do lektury i czekamy na wasze propozycje.


EuropaBergen

ObrazekMiasto posiada jedną z największych kolekcji fauny w całej Europie. Znajduje się tu również wiele muzeów, jednym z najciekawszych jest Hanzeatyckie. Na staromiejskim rynku wart obejrzenia jest zespół dwupiętrowych, drewnianych domów mieszkalnych z wąskimi fasadami. Warto poświęcić czas na zwiedzanie okolicznych kościołów: kościoła Najświętszej Marii Panny z XII wieku pobudowanego w stylu romańskim, renesansowego kościoła św. Krzyża oraz katedry św. Olafa.

Wielką atrakcją jest również Targ Rybny oraz organizowane co roku festiwale folkloru norweskiego. Amatorzy niesamowitych widoków powinni wybrać się na wieżę Rosenkrantz, z której rozciąga się widok na morze.

Warto zwiedzić Bergenhus ze słynną salą Salą Hakona IV, zbudowaną w XIII wieku; wycieczki kolejką linową na szczyt góry Floien (320 m n.p.m.), z której można podziwiać miasto i okolicę; drewnianego kościoła Fantoft -oryginalny obiekt spłonął w 1992, ale po pożarze został odbudowany; wycieczki do pobliskich fiordów.


Trondheim


Obrazek

Trondheim od najdawniejszych czasów było ważnym ośrodkiem kulturalnym w Norwegii. Miasto, nazywane kolebką norweskiej monarchii, leży nad rzeką Nidelva i charakteryzuje się nadmorskim klimatem. Po pożarze w 1681, w wyniku którego miasto praktycznie przestało istnieć, na miejscu starych zabudowań postawiono nowe, i zaprojektowano bardzo szerokie aleje, charakterystyczne dla dzisiejszego Trondheim, którym miasto zawdzięcza swój niepowtarzalny klimat.

Historia widoczna jest tu na każdym rogu. W mieście znajduje się najważniejsza katedra w kraju - Nidaros. To największy kościół w Norwegii, wybudowany w 1152 w stylu gotyckim. Od 1400 do początku XX wieku była miejscem koronacji królów norweskich, obecnie jest miejscem pochówku rodziny królewskiej. Warto wejść na wieżę katedralną, z której rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto. Idąc na nadbrzeże, podziwiać można starówkę Bakklandet i XVII-i XVIII-wieczne domy kupieckie stojące na palach nad rzeką Nidelva. Jedna z licznych atrakcji turystycznych to Munkholmen, dawne miejsce egzekucji. Znajduje się tu również klasztor i więzienie. W Trondheim ma swoją siedzibę jedyne Muzeum Żydowskie w Norwegii, jest tu także nąjdalej na północ wysunięta synagoga na świecie.

Co roku w mieście na skoczni narciarskiej Gran&sen (o punkcie K 120 m) odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Również tutejsze festiwale przyciągają wielu podróżnych. Największy to Międzynarodowy Festiwal Studencki, który organizowany jest co dwa lata. Festiwal Jedzenia - Trgłndersk Matfestival - odbywąjący się na początku sierpnia, pozwala zapoznać się z kuchnią regionu. W ciągu roku odbywa się również wiele festiwali muzycznych.Malmóo


Obrazek

Będąc w tym mieście nie wolno przegapić : Torso, nowoczesnego drapacza chmur, z którego rozciąga się piękny widok na miasto; widoku budynku biblioteki miejskiej nocą I to pięknie oświetlony, strzelisty budynek ze szklanym frontem; najdłuższego w Europie mostu nad cieśniną Sund, łączącego Malmó z Kopenhagą; corocznej tradycyjnej imprezy we wspaniałym renesansowym zamku

Malmóhus Slott (wartym odwiedzenia o każdej porze roku).

Z Malmó jest bliżej do Włoch niż do północnego krańca Szwecji.
Miasto, położone nad morzem na półwyspie Skania, jest jednym ze starszych ośrodków handlowych w Szwecji. Obecnie dostrzec tu można liczne kontrasty, najlepszym przykładem jest „Miasto Jutra" zaprojektowane przez Vastra Hammena, które obecnie jest centrum komercyjnym oraz uniwersyteckim.

W starszej części miasta, datowanej na XIV i XV wiek, znajdują się typowe stare kamieniczki. Obowiązkowym punktem wizyty w Malmo jest XII-wieczny kościół św. Piotra, który mimo połączenia wielu stylów architektonicznych zachował charakterystyczny skandynawski styl.

Idealnymi miejscami na zakupy są deptaki miejskie Lilia Torg i Móllevingstorget. Większość sklepów czynna jest również w niedziele. Niedaleko znajdują się kina, teatry oraz galerie sztuki.

Zachodnie nadbrzeże jest popularnym deptakiem; tu znajdują się również liczne plaże. Jest tu także basen otwarty (pod gołym niebem), z którego Szwedzi korzystają przez cały rok. Liczne parki zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, można również poznać miasto, płynąc łodzią po kanale.


Göteborg

Obrazek

Göteborg jest drugim co do wielkości miastem Szwecji. Jego historia sięga XVII wieku, a swój rozwój zawdzięcza ono głównie dobrze rozwijającemu się handlowi morskiemu - było siedzibą Szwedzkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Z czasem miasto przerodziło się w ważny ośrodek przemysłowy. Pod koniec XIX wieku zostało przebudowane; liczne parki oraz szerokie aleje sprawiają, że ma swój niepowtarzalny styl.

Najciekawszym zabytkiem w mieście jest katedra wzniesiona w 1633, gruntownie przebudowana w XIX wieku, w stylu klasycy-stycznym. Warto również zwrócić uwagę na fontannę z Posejdonem projektu Carla Millesa, stojącą na Götaplatsen.

W mieście znajduje się również największy ogród botaniczny w Szwecji, w którym znąjdują się przepiękny ogród górski oraz dolina rododendronów. Na kawę bądź zakupy należy wybrać się na Kungsportsavenyn - główny bulwar Göteborga, gdzie znajdują się liczne restauracje i ekskluzywne butiki. Inną atrakcją turystyczną jest lunapark Liseberg, największe tego typu centrum rozrywki w całej Skandynawii.

Miasto ma morski klimat, ale należy unikać zim i koniecznie trzeba zobaczyć ukończony w 1914 kościoła Masthugget, który stanowi najbardziej widoczny element miasta; targ rybny Feskekôrka, nazywanego „rybim kościołem" z powodu gotyckiego wyglądu zewnętrznego; Muzeum Sztuki, z ustawioną przed wejściem sławną fontanną z postacią Posejdona stojącego we władczej pozie i spoglądającego w dół na szeroką, główną ulicę; wycieczki statkiem do skalistego południowego archipelagu Göteborga; parku rozrywki Liseberg; Ogrodu Botanicznego, jednego z najbogatszych w Europie.


Rejkiawik

Obrazek

Najdalej wysunięta na północ stolica świata jest mokra i wietrzna, ale dzięki Prądowi Zatokowemu zadziwiająco ciepła. Miasto zostało zbudowane na miejscu najstarszej osady na wyspie założonej jeszcze przez Wikingów w IX wieku. Rejkiawik otrzymał prawa miejskie w XIX wieku i od tej pory jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem.

Rejkiawik położony jest nad Zatoką Faxa wśród niesamowitej nadbrzeżnej scenerii. To małe miasto z niskimi budynkami oraz ogromnym jeziorem w samym centrum jest tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym. W maju i czerwcu odbywa się tu Festiwal Sztuki z licznymi koncertami, przedstawieniami teatralnymi, operowymi i wystawami sztuki. W sierpniu organizowana jest Noc Kulturalna, podczas której całe miasto świętuje, a niebo zdobią niesamowite sztuczne ognie.

Jedną z ciekawszych atrakcji jest skansen Arbaąjarsafn, który pokazuje, jak wyglądało miasto jeszcze za czasów Wikingów. Wartym zobaczenia jest również nowoczesny kościół Hallgrimura. Można wejść na punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto i otaczające je góry.

Rejkiawik jest miastem o dwóch twarzach - świetne sklepy, urokliwe kafejki, dobre restauracje oraz spokojne atmosferą za dnia i.. ożywione życie nocne, które zaczyna się koło północy, a kończy o wczesnych godzinach porannych.

Koniecznie trzeba zobaczyć : Perlan, obrotowej restauracji wybudowanej nad zbiornikiem gorącej wody; modernistycznego ratusza ze szkła, betonu i lawy, w którym zobaczyć można ogromną mapę Islandii
w trzech wymiarach; budynku parlamentu z XIX wieku w stylu klasycystycznym.

Tallinn


Obrazek

Tallinn, stolica i największe miasto Estonii. W swojej długiej historii wielokrotnie najeżdżane i niszczone, najczęściej przez Rosjan. Stare miasto nadal posiada swój średniowieczny urok miasta, którym przyciąga turystów.

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od wzgórza Toosapea. Znajduje się tu gotycka katedra Najświętszej Marii Parmy oraz fortyfikacje z XII-XIV wieku. U stóp wzgórza, na starym mieście znajduje się średniowieczny kościół Św. Mikołaja, zrujnowany podczas II wojnie światowej.Idąc dalej, podziwiać możemy kościół św. Michała na poczatke XVIII wieku zamieniony w cerkiew, a w środku ciekawy ołtarz autorstwa Bernta Notkego. Warto zobaczyć dobrze kościół św. Olafa z gotycką wieżą.

W 1997 stare miasto w Tallinnie zostało wpisane na listę UNESCO. Warto przysiąść na chwilę w jednej z licznych tawern i poczuć niesamowity klimat tego miejsca, bądź wybrać się na spacer oglądając odbudowane po II wojnie światowej baszty i Bramę Morską z XVI wieku. Stare wille, kamienice czynszowe, a nawet budynki użyteczności publicznej na każdym kroku przypominają o historii miasta. Ciekawym zbytkiem jest także pałac Kadriorg projektu Michettiego, otoczony przepięknymi ogrodami.


Lipawa


Obrazek

Miasto, położone między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Lipawskim, jest ważnym, niezamarzającym portem oraz bazą marynarki wojennej - obecnie armii NATO, wcześniej wojsk carskich i sowieckich. Sowieci odizolowali miasto od jakiegokolwiek handlu, zamknęli je i zdominowali. Ponad 25 000 żołnierzy sowieckich stacjonowało w tym miejscu.

Lipawa, podobnie jak większość Łotwy, poniosła ogromne straty podczas II wojny światowej, a potem była okupowana przez Związek Sowiecki aż do roku 1990, kiedy Łotwa uzyskała niepodległość. Jednak ostatnie oddziały wojsk rosyjskich opuściły miasto dopiero w 1994. Obszerną, popadającą w ruinę, bazę sowiecką w dzielnicy Karosta można zwiedzać; jest budzącą grozę pamiątką lat zimnej wojny.

Jak wiele nadbałtyckich miast, Lipawa jest bogata w budynki w stylu secesji. Jednak tutaj różnorodność stylów na tak niewielkim obszarze sprawia, że miasto ma swój niepowtarzalny klimat. Centrum miasta jest zdominowane przez nieduże drewniane oraz kamienne domy.

Lipawa staje się powoli jednym z częściej obieranych kierunków turystycznych, a to z racji pięknej architektury i nieskazitelnych plaz Miasto zyskuje reputację centrum kultury popularnej, z orkiestrą symfoniczną - najstarszą na Łotwie, galeriami rozrzuconymi po całym mieście, regularnie odbywającymi się koncertami (m.m. festiwalem muzyki rockowej) oraz klubami i barami z muzyką na żywo. Ulica Tirgonu to urokliwy zakątek; znajdują się tu ciekawe sklepiki oraz liczne kafejki serwujące wyśmienitą kawę.

Ryga

Obrazek

Warto zwiedzać: w maju lub we wrześniu. Koniecznie trzeba zobaczyć zamek usytuowany na brzegu rzeki Dźwlny - obecnie rezydencja prezydenta Łotwy oraz siedziba licznych muzeów; kościoł św. Piotra - jeden z najznamienitszych przykładów gotyku nad Bałtykiem; kościoł św. Jana z Xli wieku; w przeszłości sławny z najwyższej drewnianej wieży, obecnie drewnianą konstrukcję zastąpioną metalową, z której rozciąga się niesamowity widok na miasto.

Ryga, usytuowana nad brzegiem Morza Bałtyckiego u ujścia Dźwiny, jest największym miastem nadbałtyckim. Została założona w 1201 i od początku była okupowana przez najróżniejsze wojska- niemieckie, szwedzkie i rosyjskie. Lata dominacji sowieckiej skończyły się w 1991, kiedy Łotwa została niepodległym państwem. Ryga szybko stała się najbardziej kosmopolitycznym miastem strefy nadbałtyckiej, a stare miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ryga jest znana z pięknej architektury secesyjnej, a niektóre budynki są najlepszymi przykładami tego stylu na świecie.


Budynki w tym stylu stoją w centrum miasta. Ryga jest również jednym z miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Pięknym przykładem budowli średniowiecznej jest katedra św. Jakuba z XV wieku. Warto poświecić chwilę i wstąpić do kościoła św. Koca. wzniesionego w stylu gotycko-barkowym, wielokrotnie przebudowywanego; to jeden z największych tego typu zabytków w mieście. Ryska katedra, wzniesiona w XII wieku, jest jedną z największych świątyń nadbałtyckich, w środku podziwiać można XIX-wieczne organy. W mieście znajduje się również największa cerkiew prawosławna na Łotwie - cerkiew Narodzenia Pańskiego pobudowana w stylu neobizantyjskim. Podczas okupacji radzieckiej świątynia była 7amknipta a otwarta została dopiero od 1991.

Na dłuższy spacer warto wybrać się na starówkę, można tu podziwiać architektoniczne piękno miasta. Trzej Bracia — zespół średniowiecznych domów mieszkalnych - to jedne z najpiękniejszych kamieniczek w tej części łotewskiej stolicy. Okoliczne kafejki serwują wyśmienitą kawę, a malutkie butiki przyciągają różnorodnością towaru. W centralnym punkcie miasta znajduje się Pomnik Wolności z 1935, symbolizujący niezależność Łotwy. Ciekawą atrakcją jest również ryski zamek z 1330, obecnie siedziba prezydenta kraju

Wilno

Obrazek


Wilno to największe miasto Litwy oraz stolica kraju. Od XIV wieku Wielkie Księstwo Litewskie było liczącym się państwem na arenie I miedzy narodowej. Od roku 1385 pozostawało w unii personalnej z Polską, a od końca XVIII wieku dzieliło z nią los państwa okupowanego, w tym wypadku przez Rosję. Okres II wojny światowej to lata okupacji niemieckiej i sowieckiej. Dopiero upadek ZSRR w 1990 przyniósł Litwie niepodległość. Właśnie dlatego Wilno próbuje w szybkim tempie wykreować własną, niezależną tożsamość.

Te starania zostały docenione w roku 2009, kiedy Wilno stało się Europejską Stolicą Kultury. Wileńska starówka została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Ten stosunkowo duży obszar posiada najróżniejsze style architektoniczne, z których najbardziej znany jest barok. Zwiedzanie miasta warto zacząć od gotyckiej bramy miejskiej, Ostrej Bramy, jedynej pozostałości po znajdujących się tu średniowiecznych fortyfikacjach. W tym miejscu warto zajrzeć do kaplicy, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dalsza droga prowadzi obok ratusza oraz Uniwersytetu Stefana Batorego aż do placu Katedralnego, przy którym stoi klasycystyczna katedra św. Stanisława oraz niedawno odbudowany Zamek Wielkich Książąt Litewskich. W całym mieście znajduje się 40 kościołów oraz 1500 budynków historycznych, sam wybierz, którym z nich warto poświęcić swój czas.

Jednak Wilno nie jest jedynie miastem zabytków, oferuje również szereg rozrywek. Nowoczesna część miasta, sprawnie rozwijająca się sieć hoteli, restauracji, galerii sztuki to wszystko pokazuje, że stolica Litwy aspiruje do bycia nowoczesnym europejskim miastem. Te dwa, ścierające się ze sobą, oblicza miasta sprawiają, że Wilno jest miastem o niespotykanym klimacie, z jednej strony staromodne, z drugiej nowoczesne.

( Zobacz najważniejsze zabytki Wilna)

http://www.podroze-forum.pl/viewforum.php?f=742

Kowno

Obrazek


Założone w XIV wieku, u zbiegu dwóch rzek - Niemna i Wilii -Kowno jest drugim co do wielkości miastem Litwy oraz centrum przemysłowym kraju. Kowno w okresie międzywojennym było stolicą Litwy, co przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju.

Kowno jest najbardziej zwartym etnicznie miastem kraju. Wieki obcej okupacji sprawiły, że w miastach litewskich nie było praktycznie rodowitych Litwinów. Jednak tutaj aż 93% ludności to ludność etnicznie litewska (dla porównania w stolicy kraju w Wilnie Litwini stanowią 58% mieszkańców). By poczuć klimat miasta, przejdź się najdłuższa aleją w Europie - Aleją Wolności z przepięknymi drzewami. Dalej, ulicą Wileńską, dotrzesz na stare miasto.

Jest tu wiele ciekawych budynków do zobaczenia. Nie przegap kościoła (dawniej cerkwi) św. Michała Archanioła z katakumbami. Jednym z ciekawszych zabytków jest klasztor kamedułów w Pożajściu - najlepszy przykład włoskiego baroku we wschodniej części Europy. Odwiedź koniecznie bazylikę archikatedralną św. Piotra i Pawła - okazały gotycki kościół z XV wieku - oraz ratusz miejski, powszechnie zwany „Białym Łabędziem".

W mieście znajdują się liczne muzea, a jednym z ciekawszych jest Muzeum Diabła z tysiącami wizerunków tego upadłego anioła. Warto też wstąpić do Muzeum Farmacji i Muzeum Ceramiki. Prócz tego w Kownie znajduje się mnóstwo galerii sztuki oraz warsztatów promujących lokalne rzemiosło.

Jedną z wielkich zalet tego tętniącego życiem miasta są stosunkowo niskie koszty pobytu i wyżywienia.
ludność:
Nie można przegapić XlX-wiecznych fortyfikacji, otaczających miasto, wzniesionych przez Rosjan; dobrze zachowanych ruin zamku, z galerią, sztuki w okrągłej wieży, ogrodu botanicznego z lokalnymi roślinami i interesującymi wystawami czasowymi.

Salzburg


Obrazek


Salzburg, ze swoją światowej sławy architekturą barokową, ma najlepiej zachowaną starówkę wśród wszystkich krajów niemieckojęzycznych. W 1997 została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Salzburg, czwarte co do wielkości miasto Austrii, u podnóża Alp, czemu zawdzięcza swój malowniczy pejzaż. Góry na południu tworzą niespotykany kontrast z równinnym pejzażem północnej części miasta.

Salzburg był początkowo miastem rzymskim. Pierwsze chrześcijańskie królestwo zostało tu utworzone przez św. Ruperta u schyłku VII wieku. Z biegiem wieków wpływy arcybiskupa Salzburga rozszerzały się, dzięki czemu zaczął on nadawać tytuł cesarski. XVI-wieczna katedra to jeden z wielu przepięknych kościołów w mieście. Poświęcona została św. Rupertowi, a chrzest w niej przyjmował sam Mozart.

Mozart urodził się w Salzburgu. Będąc w mieście, nie da się przegapić tego faktu. W przeszłości Salzburg nie okazywał tyle szacunku Mozartowi, obecnie nadrabia stracony czas. Gdziekolwiek się pójdzie, słychać kompozycje mozartowskie, w mieście są dwa muzea poświęcone wielkiemu kompozytorowi, nawet czekoladki nazywają się Mozart Kugeln.

Twierdza Hohensalzburg wybudowana została dla arcybiskupa Jest to jedna z największych średniowiecznych twierdz w całej Europie. Budowlę można zwiedzać, jednak o wiele ciekawszy jest widok z twierdzy na górski pejzaż i miasto. Po drugiej stronie rzeki Salzach znajduje się Schloss Mirabell, wybudowany w 1606 przez arcybiskupa dla jego kochanki. Do tej pory budowla zachwyca niesamowitą barkową architekturą oraz przepięknymi ogrodami.

Graz

Obrazek

Graz to malownicze miejsce z przepiękną architekturą i drugie co do wielkości miasto Austrii. Tutejsza starówka jest idealnym połączeniem różnych stylów architektonicznych, od gotyku do nowoczesności, dlatego w 1999 została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki swojemu położeniu, między Bałkanami a Włochami, miasto jest mieszanką wpływów tych dwóch regionów, co nadaje mu niepowtarzalny i niespotykany nigdzie indziej klimat.

Miasto pozostaje w cieniu zalesionego wzgórza Schlossberg, na którego szczycie znajdują się ruiny zamku z dwiema zachowanymi wieżami. Należy wybrać się tu na spacer. Na szlaku znajdziemy ławki oraz punkty widokowe, z których można podziwiać widoki miasta. Twierdza przez wieki nie została zdobyta, aż do przybycia Napoleona. Mieszkańcy miasta musieli zapłacić ogromny haracz, by wieże Zegarowa i Dzwonnica nie zostały zburzone. Obecnie są doskonale zachowane i warte zobaczenia.

Jednak największą atrakcją miasta jest jego architektura. W XVI wieku przyjeżdżali tu włoscy architekci i powstawały budynki w stylu renesansowym. Najbardziej znanym budynkiem jest okazały Landhaus, z przepięknym dziedzińcem

Schloss Eggenberg, barkowy pałac wybudowany w XVII wieku, ma nadzwyczajne wnętrze z motywami mitologicznymi i astronomicznymi. W mieście znajduje się również późnogotycka katedra św. Idziego z XV wieku, a niedaleko stoi barkowe mauzoleum Ferdynanda II. Obecnie Graz jest również znany z nowoczesnych budowli. Nad rzeką stoi Kunsthaus, prezentujący sztukę nowoczesną. Równie imponująca jest Murinsel, wyspa na rzece zbudowana w nowoczesnym stylu ze stali i szkła, w której mieści się popularna restauracja.

Graz jest miastem muzeów, prezentujących sztukę ludową, współczesną fotografię, kłódki i klucze, historię kryminologii i lotnictwa, niemiecką literaturę i historyczne uzbrojenie. Liczne galerie sztuki wystawy czasowe sprawiają, że w tym mieście nie można się nudzić.

Linz


Obrazek

Najważniejsza rzeczą, jaką należy zrobić po przyjeździe jest znalezienie kawiarni i zamówienie Linzertorte,

Leżący nad Dunajem, został założony przez Rzymian. W VIII wieku książęta nadali miastu nazwę Linze. Przez długi czas miasto było jednym z najważniejszych ośrodków w państwie. Miasto posiada bogatą tradycję kulturalną, kompozytor Anton Brückner był tu przez jakiś czas organistą. Mozart napisał tu swoją Symfonię C-dur i do tej pory mm zwiedzać dom, w którym ją skomponował. To miasto uważane jest za centrum sztuki.

We wrześniu odbywa się tu festiwal Ars Electronica . W tym mieście jest jeszcze jedenaście muzeów, poczynając od Lentos (sztuki nowoczesnej), kończąc na Muzeum Historii . Linz ma również piękną starówkę oraz zamek. Innym interesującym budynkiem jest kościół św. Mancina . Miasto warto również zwiedzić nocą, kiedy restauracje, bary i puby tętnią życiem.

Wiedeń

Obrazek

Żadna wielka podróż po Europie nie może się odbyć bez odwiedzenia Wiednia, miasta, w którym do tej pory tańczy się walca. Wielkie znaczenie historyczne stolicy Austrii podkreśla fakt, że w 2001 wiedeńskie stare miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wiedeń był sercem średniowiecznego Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a później Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Na każdym kroku spotkasz budynki, które przypominają o świetności miasta za panowania Habsburgów. Są tu liczne piękne pałace: Hofburg - rezydencja cesarska od wieku XIII do początków XX; pałac Schönbrunn -barokowa rezydencja zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku (jedna z komnat, Pokój Milionowy, to jedno z najpiękniejszych wnętrz rokokowych na świecie); Belweder I barkowy pałac składający się z dwóch części połączonych imponującym ogrodem francuskim.

Miasto ma do pokazania wiele ciekawych zabytków. Poczynając od ratusza, projektu Friedricha von Schmidta, czy barokowej Kolumny Morowej, kończąc na budynkach sakralnych, takich jak: gotycka katedra św. Szczepana, stojąca w sercu wiedeńskiej starówki, najstarszy w mieście kościół św. Ruprechta czy neogotycki kościół wotywny z XIX wieku. Wielką atrakcją Wiednia jest także Prater, jeden z nąjwiększych parków publicznych w Europie, z lunaparkiem i mnóstwem atrakcji.


Wiedeń, dzięki dużej liczbie parków i otwartych przestrzeni, nazywany jest jednym z najbardziej zielonych miast kontynentu. Duży nacisk kładzie się tu na kulturę. W mieście znajdują się liczne teatry, jest też opera, a tradycja muzyczna sięga dużo dalej niż walce Straussa, symfonie Beethovena czy sonaty Mozarta.

Zobacz najważniejsze zabytki Wiednia i skomentuj je

http://www.podroze-forum.pl/viewforum.php?f=707

Bruksela

Obrazek

Bruksela nie jest jedynie kosmopolityczną stolicą Belgii, ale również zwarnym ośrodkiem politycznym na świecie, znajduje się tu siedziba NATO i Unii Europejskiej. Tu ma swoją siedzibę belgijski parlament oraz mieści się Pałac Królewski.

Miasto rozwinęło się jako ośrodek tkactwa i ważne centrum handlowe w średniowiecznej Brabancji. W 1695 Bruksela została doszczętnie zniszczona przez Francuzów. W 1830 Belgia została niepodległym państwem. W XIX wieku miasto zostało przebudowane, ocalało jedynie kilka budynków pochodzących z okresu przed modernizacją. Prawdopodobnie właśnie dlatego dla mieszkańców Brukseli tak ważna jest tradycja historyczna. Idealnym przykładem architektury z czasów przed rewolucją francuską jest brukowany Grand Place -płac, wokół którego usytuowane są stare domy kupieckie oraz gotycki ratusz, widowiskowo oświetlany nocą.

Inne ciekawe budynki, które warto zobaczyć, to: dwa pałace królewskie, katedra św. Michała i św. Guduli z organami autorstwa Gerharda Grenziga, wieloma barokowymi rzeźbami i przepięknymi witrażami. Oczywiście żadna wycieka po Brukseli nie może się obyć bez zobaczenia najbardziej znanego na świecie posągu z brązu: Symbolem stolicy Belgii jest Atomium z kryształu żelaza zbudowany na wystawę Expo w 1958.

Mocną stroną miasta jest kultura. Blisko setka muzeów zaspokoi nawet najbardziej wymagających turystów. Fani zakupów powinni odwiedzić elegancką Galerię św. Huberta, poza sklepami znajdują się również liczne bary oraz pijalnie czekolady. Bruksela leży na obszarze dwujęzycznym.

Gandawa

Obrazek

Gandawa jest jednym z kilku belgijskich miast, które przetrwamy obie wojny. Niewiarygodne jest, jak wiele budynków, dróg, brukowanych ulic oraz kanałów ocalało i czasów średniowiecza. Wszystko to sprawia, że miasto jest perełką pośród innych miast Belgii i nie da się tu nie poczuć jego niesamowitej atmosfery Domy kupieckie na nadbrzeżu tworzą nadzwyczajny obrazek. W mieście znajduje się wiele kościołów. Warte uwagi są przede wszystkim: kościół św. Jakuba i gotycki kościół św.Meofaja. Trzy stare wieże dominujące nad miastem to wieża katedralna, wieża z kościoła św. Mikołaja oraz dzwonnica. Widoku z mostu Gnaburg nie można przegapić nocą!

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 01 lis 2012 15:50

Kontynuując temat najpiękniejsze miasta

docieramy do Dublina.

Irlandia


Dublin


Obrazek

W mieście, które w końcu XVIII wieku było uważane za dumę pod względem ważności miasto Imperium Brytyjskiego, znajdują się najwspanialsze przykłady architektury w stylu georgiańskim- Jeśli masz wątpliwości, przejdź się wzdłuż Henrietta Street do znajdującego się nieopodal budynku King's Inns. Jednak by zobaczyć historię rozwoju Dublina, udaj się do St Stephen's Green i spójrz na wspaniały georgiański dom stojący między fantazyjnym budynkiem w Uiu wiktoriańskim i nieciekawym biurowcem z lat 60. XX wieku

Rzeka Liffey dzieli centrum miasta na część północną - Northsade (tradycyjnie zamieszkaną przez klasę robotniczą) i część południową Southside (gdzie mieszka klasa średnia i wyższa); w praktyce podział ten jest od dawna niezbyt wyraźny. Chociaż miasto obfituje w muzea i galerie, obszar wokół rzeki i słynny most O'Connell Bridge są najlepszym podsumowaniem prawdy o współczesnym Dublinie: ponad połowa mieszkańców nie ukończyła 25. roku życia, wszędzie pełno jest miłośników rozrywki przybywających tu z całej Europy, a miasto pulsuje energią i życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. W 2007 Dublin zasłużenie został wybrany „najbardziej przyjaznym miastem Europy"!


Waterford
Panorama Waterford

Obrazek

Od zawsze utożsamiane z produkcją wysokiej jakości szkła, Waterford jest najstarszym irlandzkim miastem, założonym przez Wikingów w 914. Osiedlili się oni w naturalnej przystani, a miasto przez długi czas było ich głównym portem i ośrodkiem handlowym. Stało się bogate w XVIII i XIX wieku dzięki handlowi i przemysłowi. Trzy ważne rzeki, znane jako Trzy Siostry (Suir, Barrow i Nore), łączą się w pobliżu Waterford, zanim dopłyną do morza.

Stare Miasto jest zachwycające. Starożytne serce Waterford to tak zwany Trójkąt Wikingów, znajdujący się wewnątrz ufortyfikowanego obszaru, który obecnie stał się spokojnym miejscem z wąskimi, średniowiecznymi uliczkami i terenami zielonymi. Zachowała się większość imponujących murów z XV wieku. Nie przegap The Mall H szerokiej ulicy, na której znajdują się jedne z najpiękniejszych georgiańskich budynków w Waterford. Zadbaj również o to, by zobaczyć elegancki budynek Izby Handlowej (Chamber of Commerce), ratusz (City Hall) i Pałac Biskupi (Bishop's Palace) 3 czołowe przykłady pięknej XVIII-wiecznej architektury.

Koniecznie zobacz dwie wspaniałe katedry I Christ Church (irlandzka) i Most Holy Trinity (katolicka) i obie zaprojektowane w XVIII wieku przez miejscowego architekta Johna Robertsa. Jeden z miejskich placów nosi imię budowniczego katedr (nieoficjalnie znany jest jako „Plac Czerwony", ze względu na czerwony bruk). Razem z sąsiednim Arundel Square, są to ważne tereny handlowe. Zaraz za miejskimi murami, na wzgórzu Ballybricken Hill, znajduje się teren, na którym niegdyś organizowano targi i handlowano żywym inwentarzem - dziś jest to teren rekreacyjny.

Nie można przegapić Waterford Municipal Art Gallery, od 2001 mieszczącej się w historycznym budynku Greyfriars, prezentującą obrazy artystów irlandzkich i zagranicznych; centrum dla zwiedzających waterford Crystal, gdzie można przyjrzeć się procesowi ręcznego wyrobu słynnego szkła; Manifesto Gallery we wspaniałym budynku Port of waterford przy George Street gdzie można kupić współczesne obrazy i lokalne wyroby rzemieślnicze; muzeum Waterford Treasures mieszczącego się w starym spichlerzu Granary, aby doświadczyć nastrojowej podróży przez tysiąc lat historii miasta; Dyehouse Gallery galerii sztuki i wytwórni ceramiki prowadzonej przez słynną lokalną garncarkę Liz McKay.

Cork

Obrazek

Centrum miasta położone jest na wyspie na rzece Lee. Cork otrzymało akt założycielski z rąk króla Jana bez Ziemi w 1185. Jako że miasto leży po obu stronach rzeki, stało się miastem mostów. Niegdyś było otoczone murami i łatwo napotkać ich znaczne pozostałości. Rzeka wpływa najpierw do Lough Mahoń, a potem do wielkiej zatoki. Takie ukształtowanie pomogło miastu stać się dużym, istotnym portem.

Cork drugie co do wielkości miasto Irlandii od lat jest bierze czynny udział w życiu gospodarczym kraju i stało się centrum przemysłowym południowej Irlandii, gdzie nowoczesny przemysł farmaceutyczny i komputerowy, zastąpił upadający przemysł ciężki. Miasto szczyci się ogromną liczbą nowoczesnych osiągnięć, związanych z udoskonaleniem infrastruktury i przestrzeni handlowej - wybierz się na spacer po odmienionej St Patrick Street. To miejsce tętniące życiem, oferujące specjały, które zadowolą kulinarne gusta każdego turysty.

Warto zobaczyć też niesamowite budynki z przeszłości, począwszy od, Red Abbey, wieży z okresu średniowiecza. Duża część miasta została spalona przez nikczemne oddziały Black and Taris w 1920, podczas irlandzkiej wojny o niepodległość, miasto zostało jednak odbudowane w stylu georgiańskim. Neoklasyczny ratusz, stojący w pobliżu rzeki, jest jedyny w swoim rodzaju; został ufundowany przez Wielką Brytanię w geście pojednania. Ikoną miasta jest wieża kościoła Chandon, z dwiema fasadami pokrytymi czerwonym piaskowcem, a dwiema - białym wapieniem, ogromnym kurkiem w kształcie łososia i czterema zegarami, z których każdy wskazuje inną godzinę. Najdłuższy budynek Irlandii - wiktoriański szpital dla umysłowo chorych -jest kolejnym zabytkiem robiącym duże wrażenie; dziś ma charakter mieszkalny. W Cork znajdują się dwie wspaniałe katedry: NMP (katolicka) i św. Finbarra (należąca do kościoła Irlandii).


Galway

Obrazek

Ta położona na zachodnim wybrzeżu miejscowość jest najbardziej irlandzkim z irlandzkich miast (jeśli nie nazbyt irlandzkim...), gdzie ponad polowa mieszkańców biegle posługuje się językiem irlandzkim, wszędzie znąjdują się dwujęzyczne tablice, a duma ze statusu stolicy tradycyjnej kultury jest wszechobecna.

Duże znaczenie Galway jako międzynarodowego centrum handlu nad rzeką Corrib nagle się skończyło, kiedy miasto wsparło króla Jakuba II przeciw Wilhelmowi Orańskiemu; król został zwyciężony i pojmany w 1691. Od tego czasu miasto długo musiało czekać na swoje pięć minut. I doczekało się pod koniec XX wieku, kiedy nastąpił fenomenalny rozwój i dokonany został ogromny wysiłek odbudowy.

Spacer wzdłuż brukowanej głównej ulicy miasta, sugestywnie nazwanej Shop Street (ulica Zakupów), daje pojęcie o Irlandii w starym stylu, która znika tu równie szybko jak wszędzie indziej. Jedna ze średniowiecznych uliczek została odrestaurowana i urocza Kirwan's Lane. Miasto posiada również specyficzną filię banku Allied Irish Bank I jest to najlepiej w kraju zachowany średniowieczny ratusz, znany jako Zamek Lynchów. Miły dla oka kościół świętego Mikołaja jest największym, ciągle używanym, średniowiecznym kościołem w Irlandii. Eklektyczna katedra katolicka, ukończona w 1965, prezentuje styl mający przypominać starą hiszpańską architekturę. Nieopodal znajduje się, porośnięty bluszczem, XIX-wieczny budynek Państwowego Uniwersytetu Irlandii.

Nie przeoczcie słynnego xvi-wiecznego Spanish Arch (Hiszpańskiego Łuku) na lewym brzegu rzeki Corrib, w miejscu gdzie wpada ona do morza; Galway City Museum, gdzie wystawiane są zarówno eksponaty związane z historią miasta, jak i wyróżniające się dzieła współczesnych irlandzkich artystów: wioski rybackiej Claddagh. znajdującej się tuż poza murami

Francja


Rouen
Obrazek

Pomimo poniesienia szokujących strat podczas alianckiej inwazji w 1944, Rouen zachowało wystarczająco dużo wyjątkowych, starych budynków, by pokazać, jakim średniowiecznym miastem kiedyś było, i podkreślić to, pieczołowicie odbudowując wiele z wojennych strat. Tu mieściła się stolica angielsko-normańskich dynastii, które rządziły Anglią i większością Francji między XI a XV wiekiem. W wiekach średnich było to największe i najlepiej prosperujące europejskie miasto, ze skarbem Normandii umieszczonym w Hotel des Gćneraux de Finances z 1509 (obecnie siedziba biura informacji turystycznej).

Stojące dumnie nad brzegiem Sekwany, centrum miasta w większości składa się z uliczek dla pieszych, niektórych wąskich i brukowanych. Znajduje się tu wiele typowo normańskich domów i kilka wspaniałych kościołów. Palais de Justice jest ważnym przykładem miejskiej architektury późnego średniowiecza, z kolosalną nową halą targową. Katedra w Rouen jest znakomitym gotyckim gmachem ze słynną „Wieżą Maślaną". Świątynia mieści jeden z grobowców Ryszarda Lwie Serce (we Francji są trzy takie grobowce, ale ten zawiera najważniejszą rzecz - serce króla). Monet stworzył słynną scenę obrazów przedstawiających katedrę, niektóre można podziwiać w Musće d Orsay w Paryżu. Gros Horloge to intry-guftry XVI-wieczny zegar astronomiczny, niedawno odnowiony.

Rouen to jednak cos więcej niż ładna powierzchowność. Dla tych, którzy mają przyjemność cieszyć się atmosferą centrum miasta, to może być ważne przypomnienie , że jest do czwarte co do wielkości portowe miasto Francji. To najbliższy Paryżowi punkt, do którego mogą się dostać kontenerowce. Port jest dość ruchliwy, ale wart po przyjemnym spacerze wzdłuż brzegu rzeki.


Awinion

Obrazek

Stolica departamentu Vaucluse leży w południowej Francji. Awinion stał się papieskim miastem papież Klemens V wybrał go na swoją rezydencję i od 1309 właśnie Awinion, a nie Rzym, był siedzibą głowy kościoła. Mury obronne wybudowane przez papieży są dobrze zachowne .Jako że nie były szczególnie mocne, ufortyfikowali oni pałacową fortece Budowę pałacu rozpoczęto za Benedykta XII - a zakończono za czasów jego następcy . Gotycka budowla była budowana bardzo długo co uczyniło ją niezdobytą. Po Wielkiej Rewolucji pałac służył jako więzienie.

Dziś jest to własność miasta i mieści się tu muzeum.

Obok pałacu znajduje się katedra Notre-Dame-òes-Doms. Budowla z XII wieku. Nie przeocz pozłacanej figury Dziewicy która wieńczy zachodnią wieżę.

Na końcu placu, nad którym góruje Pałac Papieży, znajduje sue Petit Palais, gdzie mieszkał papież i jego świta, zanim wybudowano wielki pałac. Dziś znajduje się tam Musée Carnavalet.


Nantes


Obrazek

Najważniejsze miasto w historycznej Bretanii (od której zostało oddzielone w 1941) ma godną pozazdroszczenia reputację jednego z najprzyjemniejszych francuskich miast, w którym każdy chciałby
zamieszkać.

Niesamowity Chateau des Ducs de Bretagne jest wszystkim tym, czym feudalny francuski zamek powinien być. Dobrze odrestaurowana gotycka katedra św. Piotra i Pawła znajduje się niedaleko (wewnątrz nie zapomnij zobaczyć grobowca z białego i czarnego marmuru). Bouffay to średniowieczna dzielnica w pobliżu katedry. Teren wokół Place du Commerce pokazuje XIX-wieczną francuską architekturę w całej okazałości, podczas gdy na półkolistym Place Graslin znajduje się ostatnio odnowiony klasycystyczny budynek opery.

Teren handlowy wokół Rue Crebillon posiada jako główną atrakcję unikatowy Passage Pommeraya - niezwykły, złożony z trzech poziomów, XIX-wiec znany pasaż handlowy.

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 04 lis 2012 20:32

Przenieśmy się z tematem najpiękniejsze miasta do nieco cieplejszych miejsc.

Nimes

Obrazek

Współczesne Nimes jest popularnym celem turystycznym, dzięki wygodnej lokalizacji między wzgórzami Cśvennes na północy a Camargue na południu, i bliskiemu sąsiedztwu Morza Śródziemnego.

Miasto posiada wyjątkowe rzymskie pozostałości. Amfiteatr jest najlepiej zachowaną areną z czasów rzymskich w całej Francji, ciągle używaną przy okazji walk byków. Było to niegdyś miejsce wypełnione średniowiecznymi budynkami, zniszczonymi przez Napoleona. Niesamowity Pont du Gard to akwedukt, który transportował wodę przez małą rzeczną dolinę. Maison Carrśe to jedna z najpiękniejszych małych świątyń, jakie można zobaczyć. Przetrwały dwie bramy miejskie, a obok Mount Cavalier znajdują się ruiny rzymskiego fortu.

Źródło, od którego pochodzi nazwa miasta, nadal istnieje i jest otoczone eleganckimi XVIII-wiecznymi Jardins de la Fontaine, w których zachowało się więcej rzymskich reliktów niż w tak zwanej świątyni Diany. Na starym mieście znajduje się mnóstwo intrygujących wąskich uliczek, pięknych placów i bulwarów (Liberation, Gambetta, Victor-Hugo i Amiral-Courbet). Katedra jest jednym z niewielu nadal używanych średniowiecznych budynków, ale po XLX-wiecznej przebudowie nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wokół katedry znajduje się wiele pięknych domów.

Nimes podejmuje wysiłek, by pozbyć się etykietki miasta ospałego. Robi to za pomocą niesamowitych budynków zaprojektowanych przez prestiżowych architektów. Zobacz odważny Carró d'art Normana Fostera i nowy stadion sportowy Stade de Costifcres.

Co zwiedzić : Musee de Vieux Tmes w dawnym pałacu biskupim, z wystawą renesansowych mebli; robiącego wrażenie wnętrza Hötel de Ville (dzisiejszy ratusz), ostatnio przerobionego przez architekta Jeana-Michela Wilmotte'a; Nemausus - niespotykanego osiedla mieszkaniowego obok stacji, które wygląda raczej jak parowiec rodem z Mississippi; Muzeum Historii Naturalnej, na Boulevard Amiral-Courbet, mieszczącego się w dawnej XVII- wiecznej jezuickiej kaplicy; niezwykłej galloromańskiej mozaiki przedstawiającej zaślubiny Admetusa, w Musee des Beaux-Arts.

Orlean

Orlean

Obrazek

Usytuowany na rozległym łuku rzeki, Orlean jest wysunięty najbardziej na północ spośród historycznych miast Doliny Loary. Mimo poważnych start poniesionych podczas II wojny światowej i ostatnich wysiłków poczynionych, by przyciągnąć do miasta nowy przemysł wraz z nowoczesnym rozwojem (zakończonych sukcesem), ciągle jest to ciche i piękne miasto z atrakcyjnym, starym centrum.

To tutaj Joanna darc zdobyła sławę, gdy w 1429 przybyła z odsieczą miastu obleganemu przez Anglików. Tak zyskała przydomek „Dziewicy Orleańskiej". Był to początek końca trwającej 116 lat wojny stuletniej, w 1453 zakończonej usunięciem Anglików z Francji.

Chociaż nie miała okazji delektować się zwycięstwem, Joanna ciągle króluje w Orleanie. Wielka XIX-wieczna Rue Jeanne d'Arc biegnie do katedry Saint-Croix, gdzie znajduje się monumentalny ołtarz, na którym znajdują się sceny z życia Joanny, a witraże rozszerzają tę historię. Maison de Jeanne d'Arc na Place General de Gaulle (bohaterka spotyka bohatera) powie Ci wszystko, co chcesz wiedzieć .Jej posąg na koniu znajduje się na dużym, centralnym placu, Place du Martroi, a kolejny można znaleźć na Place de 1'Ćtape, tym razem ze śladami po kulach z czasów II wojny światowej.

Warto odkrywać zakamarki Orelanu, szczególnie zachwycają nie Zagospodarowane brzegi Loary. Niedaleko katedry znajduje się, zbudowany z czerwonej cegły, renesansowy Hotel Groslot (Stary Ratusz). Place de la Rćpubliąue posiada wspaniałą XV-wieczną dzwonnicę. Stary obszar przemysłowy przyciąga wąskimi uliczkami ciągnącymi się w kierunku rzeki; znajdują się tam dwa ważne kościoły - St-Aignan

1 St-Pierre-le-Puellier. Tu też stoi Biała Wieża, niegdyś część murów miasta.
Polecamy zwiedzić rozległe Musee des Beaux-Arts; małe muzeum w zachwycającym Hotel Cabu, będącego w posiadaniu wspaniałego skarbu z Neuvy-en-Sullias - kolekcji zwierząt wykonanych z brązu i figur z III wieku; pełnego życia targu w krytych halach Place du Chatelet, nieopodal mostu rzecznego; wyboru kuchni na Rue de Bourgogne, gdzie znajduje się wiele etnicznych restauracji - tam też skupia się życie nocne; ruin xv-wiecznej kaplicy św. Jakuba w małym, ale bardzo ładnym ogrodzie za Hótel Groslot

Cannes

Obrazek

Miasto Riwiery, leżące na Lazurowym Wybrzeżu (Côte d'Azur), gości I najsłynniejszy europejski festiwal filmowymi -przyciąga poszukiwaczy wyrafinowanych rozrywek. Na większości pięknych, piaszczystych plaż Cannes wprowadzono opłatę za wstęp, by nie przebywała na nich „hołota". Miasto nie przypomina już niewielkiej rybackiej wioski, jaką było jeszcze na początku XIX wieku. Wtedy to miejsce odkryli arystokraci, zaczęli budować tu ekskluzywne letnie wille, i przeobrażenie się Cannes w duży, stylowy ośrodek wypoczynkowy było już tylko kwestią czasu.

Dziś na wzgórzach mają swoje siedziby zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa, ale przemysł turystyczny nastawiony na bogatych gości zdaje się być podstawą ekonomicznej aktywności miasta; poza tym Cannes żyje z regularnie organizowanych festiwali i wystaw. Cannes mieści się w starym porcie. Podziwianie portu jest darmowe i zabawne, tak jak oglądanie się za samochodami: wybierz dowolną liczbę (w milionach) i sprawdź, ile czasu zajmie ci dojście do niej przez sumowanie wartości napotkanych drogich aut. Raczej nie będziesz potrzebował zbyt wiele czasu... Warto przejść się słynnym Croisette Boulevard i obejrzeć plaże ciągnące się wzdłuż zatoki.

Najbliżej starego miasta znajduje się Le Suquet, wznoszący się nad zachodnią częścią portu. Za sprawą małych, krętych uliczek panuje tam atmosfera niemalże średniowieczna. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki. Stojąc na murze obronnym przed kościołem, można zobaczyć miasto, port, zatokę i Cap de la Croisette, a po stronie zachodniej Gulf de la Napoule oraz góry Massif de 1'Esterel.

Cannes to raj dla klienteli szukąjącej najbardziej szykownych i modnych produktów (i mogącej sobie pozwolić na ich zakup). Oglądanie witryn sklepowych nic nie kosztuje, a ulice po których należy kroczyć, odczuwając zazdrość, to Rue d'Antibes, Rue Félix Faure i Boulevard de la Croisette.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 05 lis 2012 19:20

Tours jest popularnym miejscem doliny Loary. Współczesne miasto to wspaniała stara dzielnica piękne średniowieczne domki. W okolicy Tours produkuje się świetne wina, a miasto nazywane jest czasem „ogrodem Francji" — nie ustalono, czy z powodu produkcji wina, czy może z powodu dużej liczby wspaniałych miejskich parków.

Atrakcje: Niesamowite bogata w zdobienia gotyckiej katedry w Tours, datowanej na wiek XV (renesansowe sterczyny dodano w 1547); imponującego ratusza Beaux-Arts, zaprojektowanego przez urodzonego w Tours Victora Laloux, odpowiedzialnego również za kamienną fasadę Gare d'Orsay (dziś Musée d'Orsay) w Paryżu; kilku niecodziennych muzeów, łącznie z tymi prezentującymi wina (w xn-wiecznych piwnicach), lokalne wyroby rzemieślnicze (w Xl-wiecznym domu dla gości i średniowiecznym internacie) i witraże dwóch wież pozostałych po królewskim pałacu I przyległej kwatery gubernatora z XV wieku oraz znajdującej się w niej wystawy obrazującej życie Tours na przestrzeni wieków; niesamowitej renesansowej fasady Hdtel Gouin. W ogrodzie Musée des Beaux-Arts (dawniej historyczny Palais des Archeveques) znajduje się wielkie drzewo cedrowe zasadzone przez Napoleona

W okolicy Tours produkuje się świetne wina, a miasto nazywane jest czasem „ogrodem Francji" — nie ustalono, czy z powodu produkcji wina, czy może z powodu dużej liczby wspaniałych miejskich parków.


Marsylia

ObrazekPołożona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Marsylia jest drugim co do wielkości francuskim miastem i najważniejszym portem. Wielu podróżnych uważa miasto za brudne, ale jest to ekscytujące, kolorowe miejsce z długą historią. Po zastoju, dziś doprowadza do porządku swoje budynki poddając je renowacji, pojawił się także pociąg TGV łączący Marsylię z Paryżem.

Marsylia może wydawać się szokująca dla turysty odwiedzającego po raz pierwszy. Hałas, dziwne zapachy, spiekota i bazary mogą przypominać bardziej Afrykę niż Europę, a w powietrzu wisi napięcie. Jest tej najstarsze miasto we Francji. Założone około 2 500 lat temu,było pełną życia, hałaśliwą furtką między Europą a resztą świata. Miasto ma zdecydowanie charakter bardziej śródziemnomorski niż francuski i jest rzadziej odwiedzanym, lecz godnym rywalem Aten, Barcelony om Neapolu.

Główna ulica miasta, La Canebtóre, rozciąga się na wschód od starego portu. Niegdyś obskurna ulica czerwonych latarni, dziś aleja handlowa, otoczona kolorową dzielnicą Maghrebi, pełną bazarów, na których sprzedaje się egzotyczne warzywa, kolorowe afrykańskie tkaniny i przyprawy. Okolica starego portu jest prawdziwym sercem Marsylii, to tutaj znajdują się przystań i targ rybny. Przy wejściu do portu stoją dwa duże forty strzegące przystani: fort św. Mikołaja z południowej strony i św. Jana od północy.

Najbardziej znanym punktem orientacyjnym Marsylii jest bazylika Notre-Dame de la Gardę, wznosząca się nad miastem na południe od portu. Ogromna, pozłacana statua Madonny z Dzieciątkiem, stojąca na szczycie wieży, jest widoczna nawet na morzu.Le Panier, najstarsza część Marsylii, to labirynt wąskich uliczek i kamiennych schodków. W czasie II wojny światowej część tego obszaru została zdemolowana przez nazistów. Mimo to duch dzielnicy i część architektury przetrwała, w tym XVII-wieczny Hdtel de Ville. Jest też fascynujące Musće de Marseille, podsumowujące długą i urozmaiconą historię miasta. Hospice de la VieUe Charite, składający się z trzech kondygnacji klasztor i cudowna barokowa kaplica został wybudowany jako schronienie dla nędzarzy w końcu XVII wieku.


Lyon

Obrazek

Lyon I trzecie co do wielkości francuskie miasto - leży na wschodzie, między Paryżem a Marsylią. Był ważną rzymską osadą, średniowiecznym centrum finansowym, widział masakrę hugenotów w dniu świętego Bartłomieja w 1572, w XIX wieku był też świadkiem powstania pracowników branży jedwabnej. Dziś, w tym energetycznym mieście, życie nabiera szalonego tempa.

Rzeki Rodan i Saona zbiegają się na południe od starego centrum, tworząc półwysep znany jako presqulle. To tu znajduje się jeden z największych francuskich placów - Place Bellecour, rdzeń eleganckiego Lyonu, będący sceną wielu wyjątkowych wydarzeń. Wzgórze na zachodzie jest znane jako Fourvire („wzgórze, które się modli"). Na północy jest Croix-Rousse („wzgórze, które pracuje"), na którym znajduje się wiele zakładów wytwarzających jedwab i najsłynniejszy produkt pochodzący z Lyonu. Historyczne centrum Lyonu, mające wygląd nieco stylizowany na włoski, jest jedną z największych renesansowych dzielnic w Europie; wpisano je na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wspaniałą niespodzianką jest fakt, że stara część tego bezładnego (i raczej zanieczyszczonego), współczesnego miasta jest tak urocza. Na Fourvière znajduje się XIX-wieczna bazylika Notre-Dame. Na wzgórzu jest też klasztor, pałac arcybiskupi, strzelista mini Wieża Eiffla i kolej liniowa. W Croix-Rousse i Vieux Lyon (stare miasto) pozna zobaczyć coś bardzo ciekawego i unikatowego: sieć traboules. Te historyczne korytarze, biegnące przez budynki, które niegdyś służył jako skróty przy transportowaniu dóbr na terenie całego miasta, czemu towary nie mokły. Większość korytarzy należy dziś do osób prywatnych, ale około czterdzieści nadal jest używanych, w tym w Traboule de la cour des Voraces.

Rennes


Obrazek

Stolicą Bretanii jest miasto mieszczące się w głębi lądu,u zbiegu dwóch rzek- Ille i Vilaine. Historyczne centrum Rennes leży na górskim zboczu. Znajduje się tam mnóstwo pamiątek z historycznej przeszłości miasta. Bretania była ostatnią rzymską fortecą w zachodniej Europie i dobitnie udowadniała, że potrafi oprzeć się wrogom - Rennes oparło się kilku oblężeniom, a Bretania stała się częścią Francji dopiero w XVI wieku.

Rennes rozwinęło się po tym, jak w 1857 dotarła tam kolej. Miasto stało się znaczącym ośrodkiem przemysłowym. W czasie II światowej zostało poważnie zniszczone. Odbudowa miała uczynić z miasta obszar szybkiego wzrostu, i działania te zakończyły się sukcesem. Niestety, miasto nie stało się naturalnym celem turystycznym. Jednak w Rennes żyje spora populacja studentów i toczy się ciekawe życie nocne, a na starym mieście można znaleźć przykłady bardzo pięknej architektury (choć większość to po prostu rekonstrukcja budynków zniszczonych w czasie wojny).

Place de la Rćpublique został stworzony zgodnie z francuską tradycją, jest tam też imponujący „pałac handlowy". Chociaż powstanie parlamentu Bretanii datuje się na wiek XVII, miasto osiągnęło zabytkowy charakter dzięki ambicjonalnej odbudowie po pożarze z 1720J który zniszczył większość miasta.

Malowniczy teren Les Lices szczęśliwie przetrwał i jest dziś sercem starego miasta. Przetrwały też rzymskie fortyfikacje z III wiem podobnie jak fragmenty XV-wiecznych murów obronnych z wieża Duchense i Portes Mordelaises i drogą z bliźniaczymi bramami, Uzupełnioną o most zwodzony, który dawniej stanowił główne wejście do miasta. W mieście są brukowane uliczki otoczone domami w bretońskim stylu. Notre-Dame en Saint-Mćlaine to kościół, który zaczął powstawać w XI wieku, a wiekach XIV, XVII I XIX go wzbogacano.

Nicea

Port w Nicei

Obrazek


Miasto położono na Riwierze Francuskiej (Cote d'Azur) zostało ułożone przez Greków około 350 r. p.n.e. i wielokrotnie zmieniało właścicieli, zanim ostatecznie, w 1800 roku stało się częścią Francji. Niegdyś „azyl" bogatych, Nicea pokazała ogromną wolę zbliżenia się do gości z zagranicy i rzesz krajowych wczasowiczów.

Pomimo kilku pamiątek z długiego okresu sprzed najazdu turystów Nicea nie jest na szczycie listy prowadzonej przez miłośników zwiedzania zabytków. Jednak ruchliwe stare miasto położone nad portem to malowniczy labirynt pogmatwanych uliczek i alejek, przy których znajduje się mnóstwo interesujących domów. Inne znakomite obiekty to barokowa Chapelle de la Misóricorde, XVII-wieczna katedra z niespotykaną dzwonnicą i dziwaczny Liscaris Pałace. Prawda na temat racji bytu Nicei jest prosta - daje ona ludziom szanse doświadczenia pikanterii śródziemnomorskiego kurortu. Nie oczekujcie , że uda Ci się doświadczyć nicejskich rozrywek bez uszczerbku kieszeni (wszystko jest drogie) i nie liczcie takze na to, że znajdziecie tu piaszczyste plaże (nie ma żadnych). W mieście można dostrzec pewną dawkę wyrafinowania, są tam wielkie hotele, klasyczne XIX-wieczne, wille, place ogrodowe z fontannami, słynna Promenade des Anglais biegnąca wzdłuż Baie des Anges, tarasowe kafejki i stylowe restauracje. Miasto nie jest już tak ekskluzywne jak kiedyś.

Dla miłośników kultury Nicea przygotowała wiele ofert. Musće Chagall wystawia witraże wykonano ręką artysty. Jest też Muzeum Mutisse a i Muzeum Sztuk Pięknych gdzie znajduje się oryginalny gipsowy „Pocałunek" Rodina. Muzeum Sztuki Współczesnej i Nowoczesnej położone obok dworca autobusowego mieści się w czterech połączonych wieżach.

Warto pamiętać o zobaczeniu : widoku na port z ruin zamku wznoszących się nad miastem (wspinaczka jest trudna, ale efekt wart wysiłku); ruchliwego codziennego targu na Cours Saleya, gdzie jest duży wybór kwiatów i świeżych produktów (w poniedziałki sprzedaje się tam antyki); katedry św. Mikołaja - to imponująca rosyjska cerkiew zbudowana w 1859;
położona na szczycie wzgórza dzielnicy Cimiez, którą uważa się za najbardziej stylowy obszar Nicei; pissaladiere - lokalnego specjału pikantnej tarty z cebulą, anchois i oliwkami; gałki lodów ze słynnej Glacier Fenocchio naprzeciwko katedry (siedemdziesiąt smaków!).
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 13 lis 2012 18:51

Montpellier

Obrazek

Montpellier stolica regionu w południ wej Francji, 10 km od morza Miasto zostało założone w XI wieku i szybko stało sie ważnym ośrodkiem handlowym Przed 1220 powstał tu uniwersytet znany z nauczania medycyny. Miasto znacznie rozrosło się a w wieku XIX rozwinął się tam przemysł.

Ostatnia wielka zmiana miała miejsce w 1960. Wtedy do miasta napłynęło wielu francuskich osadników, którzy zostali odesłani do kraju po tym, jak Algieria odzyskała niepodległość. Od tego czasu Montpellier znacznie się rozrosło i w zasadzie proces ten trwa do dziś, a miasto przekształca się w najszybciej rozwijające się francuskie miasto i potęgę śródziemnomorskiej Francji

W mieście znajduje się XIV-wieczna katedra św. Piotra, labirynt stromych, malowniczych średniowiecznych uliczek, wiele pięknych kościołów, ukrytych placów, prywatnych posiadłości i intrygujących dziedzińców, powstałych między XV a XVII wiekiem. Rue Foch wiedzie do zdobionego łuku triumfalnego (Porte de Peyrou z 1691). Tarasowa Promenade de Peyrou, zaprojektowana w 1689, z której rozciągają się wspaniałe widoki, wiedzie do akweduktu St Clement z XVIII wieku.

Przestronny, wyłączony z ruchu kołowego, Place de la Com&fe i bujna promenada Charlesra de GauUera, leżące niedaleko Ecusson, to miejsca, gdzie mieści się wiele kawiarenek, występują uliczni artyści I znajdują się ruchliwe targi, W Montpellier jest kilka bardzo dobrych muzeów, jak niedawno odnowione Musće Fabre ze wspaniarłą kolekcją obrazów, muzeum Atger znajdujące się wewnątrz budynku wydziału medycyny (w dawnym klasztorze) i Musće du Vieux Montpellier, prezentujące tradycyjne rzemiosło, stroje i meble.Grenoble

Obrazek


Grenoble, leżące u podnóża gór, w miejscu gdzie spotykają się rzeki Drąc i Isère, nazywane jest stolicą Alp. Najsłynniejszym wydarzeniem w historii miasta jest Dzień Dachówek. Otóż 7 czerwca 1788 dachówki stały się bronią mieszkańców, którzy powstali przeciwko oddziałom Ludwika XVI; wydarzenie uważa się za pierwszą zbrojną akcję Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Pamiątkę historycznego Orenoble stanowi wznosząca się nad miastem fortyfikacja La Bastille, która ma średniowieczne korzenie, a w XIX wieku stanowiła największa budowlę obronną we Francji. Można się do niej dostać dziwaczną kolejką liniową poprowadzoną nad rzeką Isère (z wagoników rozciąga się wspaniały widok na miasto i góry).

Orenoble to miasto uniwersyteckie, znane z naukowych dokonań, ale występuje tu również przemysł ciężki. Jak na ironię nie jest to miejsce, gdzie można odetchnąć czystym górskim powietrzem - położenie doliny „przyciąga" zanieczyszczenia. Zimą Orenoble przeistacza się w centrum sportów zimowych, a latem jest punktem wyjścia pieszych wycieczek w góry.

Sercem miasta jest Place-Saint-André, gdzie mieści się dawny budynek parlamentu (historyczny Pulais de Justice) i druga wśród najstarszych w całej Francji kawiarnia - Café de la Table Rond, założona w 1739. Plac, regularnie goszczący targi, jest otoczony siecią wąskich uliczek i mniejszych skwerów. Elegancki Place du Verdun prawdopodobnie wygrałby konkurs na perfekcyjny francuski prowincjonalny plac. Są tam drzewa, okrągła fontanna, od czasu do czasu przejeżdżają tamtędy rowerzyści, stoją duże budynki, z których warta uwagi jest stara miejska biblioteka.

Orenoble to pełne życia nowoczesne miasto kultury. Musée de Orenoble, mieszczące się w imponującym budynku, posiada bogatą kolekcję malarstwa i rzeźby. W dawnym XIX-wiecznym magazynie, znanym jako Le Magazin, współcześni artyści przekraczają granice.


Bordeaux

Obrazek

Historyczne centrum Bordeaux, „Księżycowy Port", zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2007 jako „ miejski i architektoniczny zespół, stworzony w oświeceniu"

To ważne miasto, leżące w południowo-zachodniej Francji z dostępem do Zatoki Biskajskiej, harmonijnie rozkwitł się na przestrzeni wieków. Bordeaux to nie tylko stolica wspaniałego wina, ale , współczesne, pracujące miasto, które zamaszyście się rozrasta jest tu czynny port i przemysł związany z nowoczesnymi technologiami.

Bordeaux, największe skupisko XVIII-wiecznych budynków w Europie, było pierwszym francuskim zwolennikiem idei przebuduj miasto na dużą skalę. Prace transformacyjne nadzorował Jacques Gabriel, a później jego syn - Agne-Jacques, architekci króla Ludwia XV. Przetrwało blisko pięć tysięcy budynków wybudowanych w XI wieku. Pomimo tego dziedzictwa Bordeaux było poważnie zaniedbane. Podjęto wysiłek posprzątania miasta i odnowienia jego zabytków, by uczynić to miejsce bardziej przyjaznym turystom.

Wysiłek się opłacił. By poczuć wspaniały smak architektoniczny uczty starego Bordeaux, wystarczy spacer wzdłuż rzeki po Quai dek Douane. Trzeba zobaczyć zabytkowy Place de la Bourse, znaleźć place du Parliment, a potem zabłądzić w wąskich alejkach i malutkich skwerkach wokół gotyckiego kościoła św. Piotra.

Niemcy

Monachium

Obrazek

To trzecie co do wielkości niemieckie miasto leży nad rzeką Izarą na północ od Alp. Wszystko zaczęło się od klasztoru i przeprawy przez rzekę w XII wieku. Do 1918 rządzili tu nieprzerwanie książęta i królowie bawarscy. Historia Monachium po I wojnie światowej była bardzo burzliwa, poczynając od komunistycznego powstania, a kończąc na dominacji nazistowskiej partii Hitlera, która uważała miasto za swoje centrum. W okolicach Kónigsplatz wybudowano kilka tzw. budynków Fiihrera - tam organizowano zbiórki nazistów (dwa z nich przetrwały). Niedaleko miasta znajdował się obóz koncentracyjny Dachau.

Po II wojnie światowej odbudowa pozwoliła temu zabytkowemu miastu odzyskać przedwojenny wygląd z niewielkim, lecz wspaniałym centrum. W środku miasta znajduje się przestronny Marienplatz, ze Starym i Nowym Ratuszem. Przerwały trzy średniowieczne bramy do miasta. W Monachium są wspaniałe kościoły, jak gotycki kościół św. Piotra, najstarszy w Monachium, czy XV-wieczna katedra Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche). Warto zobaczyć wspaniały pałac królewski Residenz, dziś muzeum.

Od centrum odchodzą cztery wielkie XIX-wieczne aleje. Neoklasyczna Brienner Strasse otwiera się na imponujący Kónigsplatz, dziś dzielnicę galerii i muzeów. Na stylizowanej na włoską Ludwigstrasse znajduje się wiele budynków użytku publicznego. Na neogotyckiej Maximilianstrasse jest kilka najdroższych w Monachium sklepów. Ostatnia, Prizregentstrasse, ciągnie się wzdłuż rzeki, mieści się tu wiele muzeów.

W Monachium jest zbyt wiele atrakcji, by wszystkie je wymienić. Jeśli możesz odwiedzić tylko jedno niemieckie miasto, odwiedź Monachium..i zostań na cały tydzień. Monachium może i jest najdroższym miastem w kraju, ale naprawdę warte jest każdego wydanego centa.


Nie można przeoczyć widoku z południowej wieży katedry, którego nic nie jest w stanie zepsuć -w mieście nie ma prawa powstać żaden wyższy od niej budynek; pałacu Nymphenburg (6 km od centrum miasta) - to otoczona parkiem barokowa letnia rezydencja; najsłynniejszej w Monachium piwiarni Hofbrduhaus am Platz, położonej w centrum miasta ,targu świątecznego na Marienplatz który zaczyna się na początku grudnia i trwa do Wigilii, Oktoberfest, corocznego dwutygodniowego festiwalu, znanego jako „największy ludowa impreza na świecie" - burmistrz Monachium otwiera każdy festiwal, przebijając pierwszą beczkę piwa.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 16 lis 2012 19:36

Poniższe propozycje na najpiękniejsze miasta to miejsca z historią

Poczdam

Obrazek

To miasto, leżące w niewielkiej odległości od Berlina, jest zaledwie w jednej czwartej pokryte budynkami i ulicami - pozostała część to jeziora i tereny zielone. Król pruski Fryderyk Wielki w XVIII wieku wybrał Poczdam na swoją letnią rezydencję. Wspaniały park Sanssouci, jego regularne ogrody, fontanny i zachwycające budynki to wizytówka współczesnego Poczdamu, choć to wszystko wydaje się być zbyt ważne, by zaakceptować dosłowne znaczenie francuskiej nazwy parku; „Bez zmartwień". To miejsce to pomysł Fryderyka na ucieczkę od trosk o państwo.

Poczdam poniósł wiele start podczas II wojny światowej. Później komunistyczny rząd Wschodnich Niemiec zrównał z ziemią wiele zabytków. Od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 podjęto wiele prób odbudowy, ale niektóre ważne plany (na przykład dotyczące okazałego Stadtschloss, dawnej zimowej rezydencji cesarza) zostały zawieszone, i tylko brama Fortunaportal (Brama Losu) zastała odbudowana w 2002.

Stadtschloss znajdował się w centrum starego miasta, obok starego placu targowego, dziś zdominowanego przez klasycystyczny kościół św. Mikołaja. XVIII-wieczny budynek starego ratusza, ukoronowany postacią Atlasa, też się tutaj znajduje. Inne ciekawe zabytki to owalny kościół francuski, XVIII-wieczna holenderska dzielnica z domami z czerwonej cegły, wybudowana by przypominać rzemieślnikom z Holandii ich ojczyznę i poczdamska wersja Bramy Brandenburskiej z Berlina. W mieście jest też rosyjska dzielnica wybudowana przez emigrantów w 1825.

Waga i atrakcyjność Poczdamu może być oceniana na podstawie faktu, że jego pałace i parki zajmują trzy pozycje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Kolonia


Obrazek

Noc 31 maja 1942 nie była dobra dla Kolonii, głównego miasta przemysłowego na rzece Ren. To wtedy nad miastem pojawiły się bombowce RAF i rozpoczęły bombardowanie. W sumie w czasie II wojny światowej Kolonia przeżyła blisko 250 ataków bombowych, w wyniku których centrum miasta zostało kompletnie zniszczone.

To wyjaśnia, dlaczego współczesna Kolonia, chociaż respektuje przedwojenne rozmieszczenie i nazewnictwo ulic, jest wybudowana w niezupełnie zadowalającym stylu lat 50. XX wieku. Starsze budynki zostały całkowicie zrekonstruowane, tak by przypominać historyczne oryginały. Odbudowano liczne romańskie kościoły i ważne budowle, np. Gürzenich Hall. Proces rekonstrukcji został zakończony dopiero w latach 90. XX wieku.

Jakimś cudem wspaniała katedra kolońska - choć trafiona bombami 14 razy - nie zawaliła się. Dziś, w pełni odnowiona, znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budowa tego masywnego kościoła z ogromnymi bliźniaczymi wieżami została rozpoczęta w XIII wieku. Jednak nawet w 1880, kiedy chwilowo była najwyższym budynkiem świata, nie została w pełni zakończona. W środku znajduje się niespotykany XIII-wieczny złoty relikwiarz, w którym ponoć znajdują się szczątki Trzech Króli. Inne skarby to: krucyfiks z X wieku, rzeźbiony dla biskupa Gerona i XIII-wieczna rzeźba Madonny Mediolańskiej.

Oczywiście budynki z lat 50. XX wieku i zrekonstruowane zabytki nie są wszystkim, co najstarsze niemieckie miasto ma do zaoferowania. Jest tam kilka przykładów zachwycającej współczesnej architektury, jak kwadratowy wieżowiec Köln Turm. Kolonia to kulturowa potęga z fascynującą sceną artystyczną, słynnym dorocznym karnawałem, ponad trzydziestoma muzeami i setkami galerii.


Heidelberg

Obrazek

Był czas, kiedy wśród niemieckiej arystokracji panowała moda na posiadanie na policzku blizny po pojedynku odbytym podczas studiów na uniwersytecie w Heidelbergu. Nawet teraz, spoglądając poprze rzekę Neckar i wspaniały most z XVIII wieku, na zamek wznoszący się na zalesionych wzgórzach Odenwaldu, można poczuć ducha minio, nowych czasów.

Heidelberg zawdzięcza swój historyczny wygląd faktowi, że nie było bombardowane podczas II wojny światowej. Amerykanie uznali, że to miasto, leżące na południowym-zachodzie Niemiec, będzie atrakcyjną bazą, kiedy zakończą się działania wojenne (ciągle jeszcze są obecni militarnie w mieście i jego okolicach). Od czasów wojny miasto gwałtownie się rozwinęło i rozrosło, ale to właśnie starówkę wszyscy chcą oglądać.

Stary Heidelberg, „przytulony" do brzegu rzeki, leżący u stóp zamku, za którym nikt nie tęskni (budowę rozpoczęto w XIV wieku i porzucono w XVII), ma barokowy urok dzięki wąskim uliczkom i malowniczym domom. Zwróć uwagę na Klasztor, bramę triumfalną ukończoną w 1781 i piękną Heiliggeistkirche (katedrę św. Ducha). Od XVIII wieku Heidelberg cieszy się opinią centrum niemieckiego romantyzmu. Nieopodal rzeki biegnie Aleja Filozofów, gdzie heidelberscy myśliciele i wykładowcy uniwersyteccy niegdyś przechadzali się i dyskutowali, zerkając na romantyczny zamek Schloss Heidelberg stojący na Konigstuhl.

Dziś gospodarka miasta opiera się na uniwersytecie i turystyce, Bogate dziedzictwo co roku przyciąga miliony gości. By uatrakcyjnić im pobyt, organizuje się liczne festiwale, częste pokazy sztucznych ogni, musicale i targi, a nawet... półmaraton.


Lipsk

Obrazek

Lipsk, zanim został częścią Niemieckiej Republiki Demokratycznej, doświadczył bombardowań alianckich, podobnie jak wiele innych większych miast niemieckich. To tu miały miejsce pokojowe demonstracje na Karl Marx Platz, rozpoczynane po modlitwie w kościele św. Mikołaja, które były sygnałem upadku żelaznej kurtyny

W czasach NRD międzynarodowe targi w Lipsku były ważnym dorocznym wydarzeniem, zapewniającym kontakt między wschodem a zachodem, przy czym stanowiły kontynuację znacznie starszej tradycji - to saksońskie miasto zyskało dwa doroczne targi jeszcze w XII wieku; na przestrzeni wieków przyczyniły się one do osiągnięcia przez Lipsk rangi ważnego ośrodka handlowego.

Można by przypuszczać, że straty wojenne i późniejsze zaniedbania zostawiły miastu wielki i uciążliwy spadek, ale ku zaskoczeniu wszystkich po zjednoczeniu Niemiec Lipsk szybko osiągnął status miejsca wartego odwiedzenia i odzyskał tytuł stylowego regionalnego centrum handlu, edukacji i kultury, w którym są wspaniałe sklepy i energetyczna atmosfera.

Jest tu wiele budynków datowanych zarówno na okres przed, jak i po upadku komunizmu . Są tam piękne kościoły, kryte pasaże handlowe (Mädler-Fassage jest szczególnie dobry), jeden z najstarszych niemieckich uniwersytetów i historyczny renesansowy plac targowy z górującym nad nim starym ratuszem (dziś fascynującym muzeum). Znajdziesz tu także gotycki kościół św. Tomasza (Thomaskirche), gdzie wielki kompozytor Jan Sebastian Bach służył jako kantor i gdzie został pochowany.

Wiesbaden


Obrazek

Wiesbaden, stolica kraju związkowego Hesja, leży na północnym brzegu Renu. Na drugim, południowym brzegu rzeki leży Moguncja (niem. Mainz), stolica Nadrenii-Palatynatu. Wiesbaden jest o wiele mniejsze do Frankfurtu nad Menem, ale to właśnie ono jest stolicą Hesji. Lokalne powiedzenie mówi: „Pracuj we Frankfurcie, a mieszkaj w Wiesbaden" i prawdą jest, że Wiesbaden od dawna cieszy się opinią miejsca, gdzie prowadzi się zdrowy tryb życia. Już Rzymianie doceniali znąjdujące się tu gorące źródła, a od czasów średniowiecza miasto zarabia na leczniczych właściwościach miejscowych wód.

Staromiejski ratusz, wybudowany w 1610, jest najstarszym budynkiem, który przetrwał niszczycielskie pożary. Wiele zabytkowych budynków jest datowanych na okres wojen napoleońskich, kiedy to książę rządzący Nassau przeniósł się do Wiesbaden i miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać. Z tego okresu pochodzi Schlossplatz (Plac Pałacowy), przy którym znajduje się rezydencja książęca, oraz Luisenplatz (nazwany tak od imienia żony księcia), który otoczony jest klasycystycznymi budynkami. Na placu stoi wspaniały kościół, stanowiący architektoniczny punkt kulminacyjny tego miejsca.

Po 1868 miasto rozwijało się pod rządami pruskimi, przyciąga; niemiecką śmietankę towarzyską. Wiesbaden było znane pod nazwą „Nicea Północy", ze względu na piękne wille i źródła mineralne (Quellengebiet). Dziś doszły ośrodki spa, wspaniałe teatry, cudowne parki i szerokie, obsadzone drzewami aleje. Taka kombinacja nadała miastu elegancki charakter, który nadal się utrzymuje, mimo szybkiego wzrostu gospodarczego w XX wieku.

Dzisiejsze Wiesbaden to ważny ośrodek handlowy i przemysłowy oraz wielka amerykańska baza wojskowa. Jednak najważniejsze jest tu dogadzanie turystom. Wiesbaden zaprasza do korzystania ze spa, odwiedzania terenów handlowych i oglądania tuzinów dorocznych wydarzeń, rozsławiających Wiesbaden jako „miasto festiwali". Nie przyjeżdżaj tu dla muzeów i kultury, ale dla relaksu, do jakiego prawdopodobnie bardzo szybko chciałbyś przywyknąć.


Norymberga

Obrazek

Słowo Norymberga już na zawsze związane będzie ze „zbiórkami" i „procesami". Nie bez przyczyny niemiecka era nazistowska rozpoczęła się i zakończyła w tym historycznym bawarskim mieście. Zapewne miało w tym udział duże znaczenie Norymbergi w czasach Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Gotycki kościół św. Wawrzyńca jest jednym z najważniejszych budynków w Norymberdze. Nad miastem wznoszą się trzy zamki, szczególnie wspaniały jest zamek Kaiserburg. Hauptmarkt to malowniczy główny plac targowy, na którym stoi często fotografowana XIV-wieczna Schöner Brunnen (Piękna Fontanna) -a właściwie jej replika (oryginał znajdziesz w Niemieckim Muzeum Narodowym). Są tu kamienne domy kupców i domy rzemieślników z muru pruskiego. Na brzegu rzeki znajduje się XIV-wieczny szpital świętego Ducha, niegdyś kolonia trędowatych. Średniowieczny cmentarz (Johannisfriedhof) mieści wiele interesujących monumentów i grobów, także Albrechta Dürera (zmarłego w 1528). Południowa część starego miasta (Lorenzer Seite) jest ograniczona rzeką Pegnitz i długim murem miejskim z wieloma wieżami. Jest to świetne miejsce na zakupy. Nieopodal murów znajduje się średniowieczny targ, na którym dziś sprzedaje się wyroby rzemieślnicze.

Magdeburg

Obrazek

To ważne średniowieczne miasto, leżące nad Łabą, gdzie w X wieku rezydował pierwszy cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego! powinno stanowić historyczny skarb. Niestety, Magdeburg został zniszczony podczas II wojny światowej. Kilka obiektów zrekonstruowano, ale większość rozebrano lub pozostawiono, by niszczały. ! Miasto jest w dużym stopniu rekonstrukcją; dopiero teraz wychodzą na jaw zaniedbania z czasów reżimu komunistycznego.

Miasto było (i jest) nastawione na przemysł, jest także dużym portem rzecznym i węzłem komunikacyjnym. Przemysł produkcyjny skupia się na wyrobie maszyn, tkanin i leków. Ważną gałęzią przemysłu jest również przetwórstwo spożywcze. Niedaleko znajdują się kopalnie węgla brunatnego.

Po zjednoczeniu Niemiec Magdeburg zyskał tytuł stolicy kraju związkowego Saksonii-Anhalt i rozpoczęła się szybka odbudowa. W sercu miasta przetrwała niezniszczona gotycka katedra św. Katarzyny i Maurycego. Ten najstarszy kościół we wschodnich-Niemczech ma strzeliste bliźniacze wieże, a w środku piękne rzeźby. XII-wieczny klasztor Norbertanów (dziś muzeum i sala koncertowa) to kolejny przykład dawnej świetności miasta, podobnie jak posąg Jeźdźca Magdeburskiego z 1240 (prawdopodobnie przedstawia wspomnianego wcześniej władcę Świętego Cesarstwa Rzymskiego - Otto I).

Od 1990 trwa odbudowa miasta i proces odtwarzania starego Magdeburga. Pięknie odnowiony Hasselbachplatz i otaczające go uliczki są dobrym przykładem tego procesu - wyglądają zupełnie tak jak niegdyś i tętnią życiem. Trójpasmowa Hegelstrasse, wiodąca do katedry, to kolejny przykład - elegancka aleja została zrekonstruowana w latach 90. XX wieku. Magdeburg szybko odrabia straty w wyścigu do tytułu miasta pasującego do XXI wieku.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 16 lis 2012 19:54

Berlin

Obrazek

Pierwsza wzmianka o Berlinie pochodzi z XIII wieku. Miasto zawsze było w centrum wydarzeń. Było stolicą Królestwa Prus (1701-1918), Cesarstwa Niemieckiego (1871-1918), Republiki Weimarskiej (1919-1933) i Trzeciej Rzeszy (1933-1945). Po II wojnie światowej miasto zostało podzielone: Berlin Wschodni stał się stolicą NRD, podczas gdy Berlin Zachodni został otoczony Murem Berlińskim (1961-1989). Po ^jednoczeniu, w 1990, miasto odzyskało status stolicy całych Niemiec. Dziś, uwolnione od ciemnej przeszłości, stało się najbardziej podniecającym, przyszłościowym i nowoczesnym miastem w Europie.

W Berlinie można podziwiać budynki z różnych epok. Pośród obiektów wartych zobaczenia są m.in.: zamek Charlottenburg, Brama Brandenburska i siedziba kanclerza. Reichstag, budynek niemieckiego parlamentu, był przebudowany przez brytyjskiego architekta Normana Fostera w latach 90. XX wieku. Nad salą posiedzeń wznosi się dziś szklana kopuła; można na nią wchodzić i podziwiać niesamowite widoki miasta. Wzdłuż obsadzonej drzewami alei Unter Den Linden, ciągnącej się od Bramy Brandenburskiej do Berliner Stadtschloss, która niegdyś była najważniejszej ulicą Berlina, mieści się wiele ważnych instytucji, w tym Uniwersytet Humboldta.

W mieście są setki galerii. Berlin co roku jest gospodarzem Art Forum, międzynarodowych targów sztuki, skupionych na sztuce współczesnej. Wokół Hackescher Markt mieści się niezliczona liczba modnych sklepów, klubów, barów i galerii. Berlin jak magnes przyciąga młodych ludzi, a jego ekscytujące nocne życie i scena klubowa nie mqją sobie równych. Pośród dorocznych miejskich festiwali warte wspomnienia są: PopKomm, Myfest i Christopher Street Day, największy europejski festiwal homoseksualistów.

Zobacz także Najciekawszezabytki Berlina


Trewir

Obrazek


Spośród wielu miast, przypisujących sobie tytuł najstarszego w Niemczech, Trewir ma lepsze referencje od innych, ponieważ został założony w 16 r. p.n.e., a może nawet wcześniej, i to od razu jako miasto, nie osada czy obóz militarny. Trewir w większości leży na prawym brzegu rzeki Mozeli, nieopodal Luksemburga, pomiędzy niskimi wzgórzami porośniętych winoroślą, z której produkuje się słynne lokalne wino.

Trewir był założony przez Rzymian (mieszkało tu kilku cesarzy) i ciągle jest tu wiele dowodów ich obecności, jak zadziwiająco dobrze zachowana brama do miasta Porta Nigra, most na rzece (ciąflgle w użytku), amfiteatr, fragment muru miejskiego i ruiny rzymskich łaźni. W dwóch wspaniałych kościołach można znaleźć rzymskie elementy: w katedrze św. Piotra (Dom St Peter) i masywnej bazylice Konstantyna, której powstanie datuje się na okolice roku 300. Rzymskie konstrukcje i katedra są wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Trewirze są też inne znaczące kościoły. Kościół NMP (Liebfrauenkirche) jest jednym z najważniejszych wczesnogotyckich kościołów w Niemczech. Kościół św. Gangolfa stoi na jednym z najpiękniejszych rynków w Niemczech. Kościół św. Paulina to piękny barokowy gmach. Opactwo św. Macieja ciągle jest klasztorem, gdzie ponoć pochowany jest ten apostoł. Wielu katolickich pielgrzymów odwiedza Trewir, by uczcić relikwie Świętej Szaty, w której Chrystus przeszedł Drogę Krzyżową, znajdujące się w katedrze.

Trewir jest odpowiednio przygotowany na zaspokajanie potrzeb turystów, są tu kawiarnie ze stolikami pod gołym niebem, szeroki wybór restauracji, a ulice są pełne życia. Odbywa się też kilka festiwali, jak Altstadtfest, kiedy całe miasto się bawi.

Lubeka

Obrazek

Położona nad rzeką Trave, w kraju związkowym Szlezwig-Holsztyn, w północnych Niemczech, Lubeka jest największym niemieckim portem nad Morzem Bałtyckim. Jej stare miasto to uroczy zbiór dobrze zachowanych kościołów, domów kupieckich, wąskich pasaży i magazynów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W XIV wieku Lubeka była „Królową Ligi Hanzeatyckiej", największym i najsilniejszym członkiem przymierza handlowego, które posiadało monopol na obszarze Morza Bałtyckiego i większości Europy Północnej. W 1375 cesarz Karol IV nazwał Lubekę jedna z pięciu „chwał imperium" - pozostałe cztery to: Wenecja, Rzym, Piza i Florencja. W XV i XVI wieku Lubeka i Liga Hanzeatycka miały poważne zatargi z Danią i Norwegią w sprawie praw handlowych, które to spory zakończyły się pomyślnie dla ligi. Jednak miasta Ligi Hanzeatyckiej zostały pokonane, kiedy zaangażowały się w wojnę domowa szalejąca w Danii w latach 1534-1536. Po tej porażce potęga Lubeki zaczęła słabnąć.

Stare miasto jest zdominowane przez kościelne wieże, w tym wieże należące do katedry (Ltlbecker Dom). Świątynia została częściowo zniszczona przez bombardowania w czasie II wojny światowej została jednak zrekonstruowana. Budowany od 1250 do 1350 kościół Mań. i (Marienkirche) jest trzecim co do wielkości kościołem w Niemczech i najwyższym budynkiem starej części Lubeki.

Stare miasto szczyci się też imponującym ratuszem (Rathaus), cii|gle będącym w użytku, a także teatrem Stadttheater w stylu secesji. Przy wąskich uliczkach i pasażach starego miasta stoją gotyckie, renesansowe, barokowe i klasycystyczne domy miejskie z fasadami z czerwonej cegły i trójkątnymi szczytami. Jest tam mnóstwo interesujących muzeów, prezentujących zbiory dotyczące historii sztuki, etnografii, sztuk pięknych, historii miasta, teatru lalek oraz natury i środowiska. Jednym z najlepszych sposobów na czerpanie z tego uroczego miasta jest wycieczka łodzią wokół portu.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 23 lis 2012 15:06

A teraz przenosimy się z tematem najpiękniejsze miasta do naszych zachodnich sąsiadów.

Hanower

Obrazek

Hanower zaczął swoje istnienie jako niewielka wioską przewoźników i rybaków, leżąca nieopodal rzeki Leine w północnych Niemczech. W XIV wieku był już kwitnącym miastem, i z tego okresu pochodzą mury miejskie i liczne kościoły. Elektorzy (władcy) Hanoweru zostali później królami Wielkiej Brytanii, zaczynając od Jerzego I w 1714 roku. Związek ten skończył się po wstąpieniu na tron królowej Wiktorii, jako że jedynie mężczyźni mogli dziedziczyć tron w Hanowerze.

Współczesne miasto słynie z tego, że gości targi i wystawy, a jego centrum wystawowe (EXPO-Park) jest największe na świecie. I Większość Hanoweru obróciła się w gruz w wyniku intensywnych I bombardowań w czasie II wojny światowej, nie szukaj więc zbyt wielu pięknych historycznych budynków.

Jest tu jednak urocze stare miasto pełne malowniczych zaułków i wspaniałych budowli: Stary Ratusz (chyba ładniejszy od swojego wielkiego XIX-wiecznego następcy), Marktkirche (Kościół Targowy), dom Liebniza. Dzielnica wokół kościoła św. Krzyża obfituje w atrakcyjne, wąskie alejki, a nieopodal można znaleźć zrujnowany kościół Aegidien, pozostawiony jako pamiątka wojny. Warto pamiętać, że większość „starego" miasta składa się z historycznych budynków, które przetrwały bombardowanie, i zostały tu przeniesione dla uzyskania efektu starówki, a dodatkowo kilka budynków zostało odrestaurowanych.

W Hanowerze znajdują się piękne parki i ogrody, szczególnie , znany na całym świecie Herrenhäuser Gärten i barokowe arcydzieło z XVII wieku, stworzone na wzór ogrodów w Wersalu. Jest też wiele innych atrakcji: zoo w Hanowerze jest jednym z najlepszych w Europie. Z dwudziestu trzech miejskich muzeów najciekawsze są: Landesmuseum, Muzeum Historyczne i Muzeum Augusta Kestnera (w piątki wstęp darmowy). Są też liczne galerie i teatry, a także żywa scena muzyczna, zarówno klasyczna, jak i współczesna.


Ratyzbona

Obrazek

Ratyzbona to średniowieczny klejnot Bawarii. Inaczej niż inne niemieckie miasta, Ratyzbona została oszczędzona przez alianckie bombardowania i nie trzeba było odbudowywać architektonicznego dziedzictwa. Co prawda miasto straciło romański kościół Obermunster (przetrwała tylko dzwonnica), ale stare miasto (Altstadt) pozostało nienaruszone i jest wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ta historyczna osada leży u zbiegu Dunaju i rzeki Regen, niedaleko Lasu Bawarskiego. Widok przez rzekę na stare miasto na pewno byłby rozpoznawalny dla mieszkańców wracających do miasta po długiej nieobecności: Most Kamienny z XII wieku i mieszanina kolorowych budynków na nabrzeżu są niestarzejącym się obrazkiem - jest tu wszystko, czego potrzeba średniowiecznemu miastu.

Prawdę powiedziawszy, ci długo nieobecni mieszkańcy mogliby być nieco zdezorientowani pojawieniem się katedry. Budowę tego gotyckiego arcydzieła rozpoczęto w 1275 i prowadzono przez następne cztery wieki. Bliźniacze wieże zostały ukończone dopiero w 1869. Wiele historycznych budowli przetrwało, nawet te z czasów Rzymian, jak wschodnia wieża Bramy Pretoriańskiej. Wartość architektury powstałej między XI a XIII wiekiem definiuje charakter starej Ratyzbony. Godne uwagi budynki, jak kościoły, wieże i XIV-wieczny ratusz , stoją dumnie w labiryncie wąskich uliczek, wysokich domów, pozostałości po klasztorach i silnych fortyfikacjach.

Ratyzbona jest także całkowicie współczesnym miastem, które rozciąga się daleko poza starym centrum, ma ruchliwy port rzeczny i autostradę, a także pełni wiele czysto miejskich czynności.

Warto zobaczyć : muzeum żeglugi na północnym brzegu Dunaju, naprzeciwko starego miasta;
podziemnego muzeum prezentującego pozostałości po Rzymianach oraz średniowieczną dzielnicę żydowską
odkrytą w 1990; muzeum golfa z kolekcją zbieraną od pierwszego w historii uderzenia kija aż do lat 30. XX wieku; groteskowych rzeźb na głównym wejściu do xn-wiecznego kościoła św. Jakuba; opactwa św. Emmerama (znanego jako Schloss Thurn und Taxis), z viii wieku przebudowanego na zamek.


Drezno

Obrazek

Niegdyś piękne miasto, znane z wyrobu porcelany, zostało zniszczone w 1945 roku, kiedy brytyjskie i amerykańskie bombowce wznieciły morze ognia, które pochłonęło dziesiątki tysięcy istnień. Była to jedna z najbardziej kontrowersyjnych akcji aliantów, a jej powody są trudno zrozumiałe.

Dzielnice, które przetrwały bombardowanie, były zaniedbane i pozostało wiele powojennych zniszczeń. Miasto zostało silnie zindustrializowane. Wiele ważnych budynków zrekonstruowano, kilka zniszczonych zabytków wyburzono, wiele historycznych budowli pozostało w ruinie. Wygląd miasta został na trwałe wzbogacony budynkami z czasów komunizmu, ich szpetotę łagodzą tereny zielone.

Dzisiejsze Drezno przeżywa te same problemy społeczne co inne miejscowości dawnych Niemiec Wschodnich. Jednak to wielkie miasto położone nad brzegami Łaby przeżywa swój renesans i jest na dużą skalę przebudowywane, a proces ten potrwa prawdopodobnie wiele lat. Zrekonstruowane historyczne budynki, powojenne komunistyczne budowle i nowoczesna architektura składają się na charakterystyczny wygląd miasta, ale proces zmian jeszcze się nie zakończył. Znajdująca się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO 18-kilometrowa dolina rzeki, może cieszyć tą sławą już tylko przez chwilę, gdyż niedługo zostanie tam wybudowany nowoczesny most.

Odwiedzający miasto po raz pierwszy mogą być zaskoczeni ilością zabytków, ale tak naprawdę niemal wszystkie imponujące historyczne budynki to tylko kopie po rekonstrukcji. To interesujące miasto daje wgląd w historię powojennych Niemiec... i z nadzieją wskazuje przyszłość kraju.


Luksemburg


Obrazek

Miasto Luksemburg jest stolicą niewielkiego, lecz zamożnego Wielkiego Księstwa Luksemburga, niezależnego państwa, które ma za sobą burzliwą przeszłość i jakimś cudem uniknęło przejęcia przez Belgię, Francję czy Niemcy. Miasto Luksemburg leży na południu kraju, gdzie krzyżują się rzeki Alzette i Pétrusse.

Był to ważny strategicznie teren już w czasach rzymskich : w XVI wieku stał się jedną z najlepiej ufortyfikować miejsc w Europie. W v wieku mury zostały że i Luksemburg, uważany jest za nie do zdobycia, znany był pod nazwą „Gibraltaru Północy. Ciągle jeszcze można natknąć się na stare fortyfikacje, które zostały zapisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto- siedzi okrakiem na kilku stromych skałach i dolinach dwóch rzek. Jest to miasto mostów, wiaduktów I wspaniałych widoków. Nie jest gęsto zaludnione, jest tam dużo parków i zielonych przestrzeni g w granicach Luksemburga są nawet grunty rolne.

Główne obszary handlowe znajdują się w nowszej części miasta, wokół dworca. Stare miasto, leżące w poprzek doliny rzeki Pétrusse,

Miasto ma także kilka pięknych starych budynków. W ostatnich latach opinia, że w Luksemburg to miasto, w którym nic się nie dzieje po 18, została nieco zmieniona: pojawiło się wiele nowych barów, klubów i restauracji.

Dwa razy w tygodniu (w każdą środę i sobotę) na placu Williama odbywa się targ spożywczy, a w każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca - pchli targ na Place d'Armes. Od końca sierpnia do połowy września na ogromnym placu Glacis odbywa się Schuberberfouer, czyli kontynuowana jest pochodząca z XIV wieku tradycja objazdowego targu ludowego. W okresie Wielkanocy odbywają się festiwale religijne.


Arnhem

Obrazek

Arnhem nie jest ulubionym punktem lądowania spadochroniarzy. Miasto leży nad dolnym Renem, a zdobycie jego strategicznego mostu było celem brytyjskich, amerykańskich i polskich wojsk powietrzno-desantowch we wrześniu 1944. Po intensywnych walkach wysiłki aliantów zakończyły się klęską. Niedługo później most został zniszczony przez amerykańskie bombowce.

Te wydarzenia dawno przeminęły, ale nie odeszły w niepamięć. Pomimo poważnych szkód wojennych Arnhem pozostało atrakcyjnym miastem z wieloma historycznymi budynkami i pięknym centrum, skupionym wokół Korenmarkt (starego rynku zboża) I to miejsce, gdzie można coś zjeść, napić się i posiedzieć w kawiarni, patrząc, jak toczy się miejskie życie. Gwarne centrum handlowe jest klimatyczne, przy bocznych uliczkach mieści się wiele interesujących sklepików. Arnhem ma reputację „zielonego i przyjemnego", znane jest z parków i otwartych przestrzeni. Są tu też, na północ od miasta, zalesione górzyste tereny, co jest dość niecodzienne w płaskim krajobrazie Holandii. W XIX wieku okolicę upodobała sobie holenderska elita, a wielu bogatych kupców miało tu swoje rezydencje.

Pośród wartych uwagi obiektów warto wymienić kościół św. Euzebiusza (częściowo zniszczony podczas wojny, odbudowany), ośmioboczny Koepelchurch, średniowieczny zajazd św. Piotra, Diabelski Dom z XVI wieku (dziś biuro burmistrza) i imponujący Sabelspoort i fragment dawnych fortyfikacji. Inne atrakcje to Muzeum Dziedzictwa Narodowego, tuż za miastem, gdzie na świeżym powietrzu stoją historyczne budynki sprowadzone tu z całej Holandii, oraz Burgers Zoo - największy i najpopularniejszy ogród zoologiczny w krąju.


Lejda


Obrazek

To historyczne miasto mieści się tam, gdzie spotykają się Stary i Nowy Ren. Lejda została splądrowana w 1047 i kilkakrotnie oblegana, zanim rozwinęła się w zamożne miasto słynące z tkanin. W nagrodę za stawienie oporu Hiszpanom w 1574 mieszkańcom proponowano naukę na uniwersytecie lub zwolnienie z płacenia podatków, a oni szlachetnie wybierali pierwszą opcję. Tryumf nad Hiszpanami świętuje się co roku 3 października, organizując paradę, jarmarki i masowo konsumując hutspot (talerz pełen tłuczonych ziemniaków, marchewek i cebuli).

Lejda podupadła, kiedy zanikł wyrób tkanin, co szczęśliwie poskutkowało przetrwaniem starego miasta. Wyjątek stanowi teren, gdzie 220 domów zostało zniszczonych przez wybuch prochu w 1807 (dziś Van der Werff Park) i gdzie zniszczenia zostały spowodowane bombardowaniami w czasie II wojny światowej. Miejsce to ciągle jednak ma nieodparty urok. Z dwiema odnogami rzeki, siecią kanałów i obsadzonymi drzewami nabrzeżami miasto jest zachwycające. Poranne spacery uliczkami wzdłuż kanału żeglugowego (dla leniwych przewidziano wycieczki łodzią!) pozwalają zobaczyć malowniczość miasta i klejnoty jego architektury. Rembrandt, który się tutaj urodził, dziś na pewno też rozpoznałby to miejsce.

Pośród mnóstwa historycznych budynków poszukaj zamku De Burch, dwóch starych bram miejskich (, XIII-wiecznej fortecy Gravensteen, imponującego XV-wiecznego kościoła św. Pankracego, kościoła św. Piotra, starego Waag (domu wagi), Szkoły Łacińskiej z 1599 i XVH-wiecznego Stadstimmerwerf (stoczni stolarzy i estakady). I Lejda to jednak nie tylko fascynujące budynki. Jest tu mnóstwo interesujących sklepów oraz niezliczona ilość miejsc, gdzie można coś zjeść i się napić. Jedno z nich to Oudt, najstarsza na świecie naleśnikarnia, której wizytówką jest fajansowa zastawa.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 23 lis 2012 15:52

W temacie najpiękniejsze miasta nie może zabraknąć Holandii.

Amsterdam

Obrazek


W mieście znajdziemy : średniowieczny kościół Oude Kert. Neuwe Kerk (Nowy Kościół) i Houten Huis (Drewniany Dom), centrum zostało wybudowane w okresie Złotego Wieku stuleciu, kiedy Amsterdam był jednym z najbogatszych miast , a jego statki pływały do Polski, Ameryki Północnej, Afryki, i i Brazylii. To wtedy wybudowano pałac królewski i wiele domów nad kanałem, m.in. Bramjm (Delfin) i De Gercoonde Raep (Ukoronowana Rzepa).

W Amsterdamie znajduje się wiele wspaniałych muzeów: , Stedelijk Museum i Muzeum Domu Rembrandta. W muzeum Van Gogha znajduje się największa na świecie kolekcja artysty. Dom Anny Frank to miejsce, gdzie .

Amsterdam słynie ze swoich kanałów. Każdy z nich ciągnie się wzdłuż murów miejskich i historycznych. Najgłębszy jest Herengracht (Kanał za rum leży Keizersgracht (Kanał Cesarza) i Prinsengracht I Najlepiej zwiedzać je łodzią lub z oglądać z siodełka łodzi. Jest tu prawie 1 300 mostów śródlądowych. Amsetrdam jest też znany z aktywnego życia nocnego, gwarnych klubów, barów, kin i teatrów.

Szwajcaria


Bazylea


Obrazek

Trzecie co do wielkości miasto Szwajcarii, leżące nad brzegiem Renu, blisko granicy z Niemcami i Francją, jest głównym centrum przemysłowym kraju. Jest też ważnym węzłem kolejowym; w mieście są trzy duże stacje po jednej należącej do szwajcarskiej, niemieckiej i francuskiej sieci. Pięć mostów łączy dwie dzielnice miasta (znane jako Większa i Mniejsza Bazylea). Warto też pokonać rzekę staromodnym promem.

Spacerując po mieście, można zobaczyć wiele niesamowitych przykładów współczesnej architektury, np. Masseturm (Wieża Targowa), najwyższy budynek w kraju. Średniowieczne centrum miasta w Większej Bazylei jest zachwycające. Są tam wspaniałe budynki, jak zbudowany z czerwonego piaskowca kościół katedralny przy imponującym Placu Katedralnym. Świątynia została zrekonstruowana po wielkim trzęsieniu ziemi w 1356. Wielki, renesansowy ratusz na Marktplatz (placu, gdzie targ odbywa się nadal) także wart jest uwagi. Obejście labiryntu wąskich, zamkniętych dla ruchu samochodowego, brukowanych ulic wymaga sprawności fizycznej . Musisz wiedzieć, że większość sklepów jest zamknięta w niedziele. Zainteresowani nocnym życiem powinni udać się w pobliże rzeki, do Mniejszej Bazylei.

W Bazylei jest blisko czterdzieści muzeów, tuzin teatrów, regularnie odbywają się koncerty w kościołach i na świeżym powietrzu. Miasto słynie z Fasnacht i karnawału - największego w kraju i jednego z najlepszych na świecie. Zaczyna się dokładnie o 4 rano w poniedziałek po Środzie Popielcowej, na początku Wielkiego Postu, i trwa równo 72 godziny (w końcu to Szwajcaria). Uczestnicy noszą maski i kolorowi* kostiumy, odbywa się wiele parad, występów wędrownych zespołów i koncertów. W całym mieście pada deszcz z confetti. Niesamowite!

Genewa

Obrazek

Jezioro Genewskie, największe jezioro w Europie Zachodniej, leży na rzece Rodan na granicy między Francja a Szwajcarią, między Alpami i Jurą. Na brzegach lazurowego jeziora, w cieniu Alp, leży miasto Genewa - historyczne miasto wypełnione wieloma interesującymi zabytkami.

Najprzyjemniejszym sposobem odkrywania jest wycieczka łodzią lub jednym z wielu parowców, które kursują między rozrzuconymi nad brzegiem miasteczkami i wioskami. Rejsy są zazwyczaj dostępne między Wielkanocą a październikiem. Jednym z atrakcji Genewy jest Jet d'Eau, fontanna, która tryska wodą z jeziora na imponującą wysokość 140 metrów. Niegdyś był to zawór przelewowy elektrowni wodnej, który w 1891 został zamieniony w fontannę.

Ale Genewa to nie tylko wspaniała sceneria. Miasto znane jest z wielu wspaniałych rzeczy, jak wysokiej jakości zegarki, noże i sztućce, świetna czekolada, fondue z sera i fakt bycia jedną z siedmiu siedzib Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest tu też wiele historycznych zabytków, które mogą zainteresować turystów. Zbudowany jako siedziba Ligi Narodów, Palais des Nations, szczyci się swoją, interesującą biblioteką i ogrodem. Mieści się tam również wspaniała kolekcja sztuki. Warto także odwiedzić średniowieczną katedrę St Pierre (św. Piotra).

Genewa szczyci się dużą liczbą muzeów, prezentujących bardzo różnorodne wystawy, na przykład: etnograficzne, zegarmistrzowskie, Czerwonego Krzyża, historii naturalnej, Voltaire a, Reformacji i sztuki współczesnej. Miasto poświęca ok. 20% swoich rocznych dochodów na kulturę, wiec wejście do większości muzeów jest darmowe.

Genewa znana jest ze swoich parków i ogrodów. Parc des Eaux Vives jest uroczym miejscem spacerowym, skąd roztacza się widok na jezioro, kampus ONZ, a także na Palais des Nations. Ci, którzy mają trochę więcej energii, znajdą nad jeziorem się ośrodek plażowy; można tu popływać i spróbować wielu sportów plażowych i wodnych.

United Kingdom


Oksford

Obrazek

Opisywany jako „Miasto Śpiących Wież", co odnosi się do harmonijnych budynków kolegiów, Oksford jest siedzibą najstarszego uniwersytetu w anglojęzycznym świecie. Leży on tam, gdzie Cherwell wpada do Tamizy. Miasto pochodzi z czasów saskich, ale prawa miejskie otrzymało dopiero w XII wieku, kiedy opactwo Augustianów zaczęło przyjmować i kształcić studentów. Wiek później założono pierwsze kolegia, inne powstawały w miarę jak wzrastała populacja studentów.

Większość turystów przyjeżdża do Oksfordu, by oglądać kolegia. Pośród najlepszych znajduje się Magdalen College położony na pięknym terenie, posiadający charakterystyczną wieżę Magdalen Tower. Christ Church jest skupiskiem budynków wokół ogromnego dziedzińca, z wieżą wybudowaną przez Sir Christophera Warena, a jego kaplica jest zarazem katedrą Oksfordu.

Oksford szczyci się też kilkoma znanymi na świecie muzeami. Muzeum Sztuki i Archeologii Ashmolean jest znane z kolekcji prera-faelickich obrazów, ceramiki z majoliki i angielskich sreber. Wydział archeologii posiada wspaniałą kolekcję greckiej i minojskiej ceramiki oraz kilka ważnych zabytków ze starożytnego Egiptu. Muzeum Pitt Rivers jest w posiadaniu niesamowitych zbiorów archeologicznych i antropologicznych.

Okrągła Radciiffe Camera jest jednym z najbardziej charakterystycznym zabytków w Oksfordzie. Wybudowana w XVIII wieku jako biblioteka, jest dziś używana jako główna czytelnia biblioteki Bodlein Library. Teatr Sheldonian także zasługuje na wizytę. Został wybudowany w 1667, jako pierwsze poważne zlecenie Christophera Wrena, profesora astronomii na tutejszym uniwersytecie.

Oksford znany jest z rzek. Można spacerować wzdłuż pięknych brzegów lub wynająć łódź i spędzić leniwe popołudnie na wodzie.

Chester

Obrazek

Stolica hrabstwa Cheshire , w pobliżu granicy z Walią - choć w tradycji nie ma żadnego „romansu" między mieszkańcami Chester a Walijczykami. Miasto jest jednym z najlepiej zachowanych, otoczonych murami, miast Anglii. Mury są niemalże kompletne - wybudowane około roku 120, wyznaczają ścisłe centrum miasta.

Chester było dla Rzymian ważnym miejscem, nadal można napotkać dowody ich bytności tutaj - zwróć uwagę na amfiteatr, a w Ogrodach Rzymskich przyjrzyj się starożytnemu systemowi grzewczemu. Miasto było ważne ze względu na swe strategiczne położenie, było też ważnym portem rzecznym i ośrodkiem handlowym. W okresie dominacji Liverpoolu stało się modnym miejscem z zabudową w stylu georgiańskim, jakże różnym w swoim charakterze od krajobrazu północno-zachodniej przemysłowej Anglii.

Często można usłyszeć w Chester słowo Grosvenor, gdyż jest to nazwisko rodowe książąt Westminsteru, którzy są właścicielami znacznych posiadłości w okolicy. Wygląd budynków z muru pruskiego uległ zmianie po przebudowie w czasach wiktoriańskich. Obecnie ich cechą charakterystyczną są poskręcane kominy i romby z szarej cegły na tle cegły w kolorze czerwonym.

Tak jak wiele brytyjskich miast, również Chester przeżyło szybki rozwój po II wojnie światowej, często kosztem historycznych budynków. Później jednak zostały przeprowadzone prace renowacyjne, Choć dziś miasto jest otoczone rozległymi przedmieściami, gwarne centrum zachowuje przyjemną różnorodność architektury; warto zobaczyć unikatowe Rows - serię budynków z muru pruskiego, połączonych długimi galeriami.


Newcastle upon Tyne


Obrazek

Dobrobyt Newcastle, dawnej rzymskiej osady, opierał się na eksporcie węgla, rozwinął się tu także przemysł, stoczniowy i ciężkich maszyn.

To zwarte, przyjazne i atrakcyjne miasto posiada wspaniałe klasycystyczne centrum, wybudowane w latach 30. XIX wieku i ostatnio odnowione. Jedna z najpiękniejszych ulic, Gray Street, wije się od pomnika Grey's Monument w stronę rzeki Tyne.

Newcastle jest zielonym miastem, ma wspaniałe parki i otwarte przestrzenie. Miejskie wrzosowisko jest ogromne. Park Leazes został założony w czasach wiktoriańskich, a Jesmond Dene (zalesiona dolina Ouseburn) jest popularnym terenem rekreacyjnym. Katedra św. Mikołaja, to piękny budynek pochodzący z XIV wieku, z niespotykanymi wieżami w kształcie latarni. Katolicki katedralny kościół NMP (1844), to arcydzieło Pugina.

Nad rzeką Tyne jest rozpiętych wiele mostów, w tym półkolisty żelazny Tyne Bridge z 1928 oraz High Level Bridge Roberta Stephensona z 1849. Miłym dodatkiem jest Millennium Bridge, łączący Gateshead na południowym brzegu z Newcastle na północy. Podobnie jak wiele innych brytyjskich miast, Newcastle dochodzi do siebie po upadku przemysłu ciężkiego. W wielu miastach to nadbrzeże odegrało ważną rolę w regeneracji, a podniecający, żywy, kosmopolityczny obszar nabrzeżny Newcastle nie stanowi wyjątku.


Canterbury

Obrazek

Położone nad rzeką Great Stour i przy Watling Street, rzymskim szlaku wiodącym od wybrzeża do Londynu, historyczne miasto jest siedzibą arcybiskupa Canterbury, prymasa całej Anglii i przywódcy światowego kościoła anglikańskiego. Wielka katedra była świadkiem wielu ważnych momentów w brytyjskiej historii, na przykład morderstwa arcybiskupa Thomasa Becketa w 1170.

To niesławne wydarzenie uczyniło Canterbury-już wcześniej będące najważniejszym ośrodkiem religijnym Anglii - głównym celem pielgrzymek w średniowieczu, które zainspirowały Geoffrey'a Chaucera do napisania „Opowieści kanterberyjskich" (Canterbury Tales). Christ Church Cathedral, katedra datowana na VII wiek, przebudowywana i powiększana aż do wczesnych czasów normańskich, jest zapierającym dech w piersiach przykładem strzelistej architektury gotyckiej. Świątynia została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i co roku do miasta przybywa około milion turystów, by ją zobaczyć.

Małe miasteczko Canterbury było ofiarą bombardowań podczas II wojny światowej, a w drugiej połowie XX wieku zostało przebudowane. Spacer wokół częściowo zamkniętego dla ruchu kołowego, otoczonego murem, historycznego centrum daje możliwość zobaczenia mikstury starego i nie zawsze satysfakcjonującego nowego. Ogólne wrażenie jest jednak świetne: turysta ma odczucie, że odnalazł architektoniczną perełkę.

XII-wieczny szpital dla pielgrzymów, Eastbridge Hospital, ciągle działa jako chrześcijańska fundacja i przyjmuje gości. Fyndon's Gate to ocalałe główne wejście do ruin opactwa świętego Augustyna, które figuruje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak kościół świętego Marcina z VI wieku, o którym mówi się, że jest najstarszym zachowanym w Anglii kościołem parafialnym. Godne polecenia muzea to: Sidney Cooper Gallery, Królewskie Muzeum i Galeria Sztuki Canterbury (z The Buffs Regimental Museum) i Rzymskie Muzeum Canterbury

Norwich

Obrazek

To miasto w hrabstwie Norfolk, leżące nad rzeką Wensum, reklamuje się jako „Piękne Miasto", chociaż „Starodawne Miasto" byłoby równie odpowiednim przydomkiem. Norwich tętniło życiem nim zostało splądrowane przez Wikinga Swena Widłobrodego w 1004. Normanowie szybko odcisnęli swój ślad, budując katedrę na Tombland (stary saski rynek), wznosząc zamek i ustanawiając własny rynek (będący ciągle w użytku, przez sześć dni w tygodniu).

Norwich rozrosło się już daleko poza swoje oryginalne granice, a były one imponujące - średniowieczne mury, których duży fragment ocalał, otaczały teren większy niż ówczesny Londyn. Wełna przynosiła dochody, pozwalając na budowę wielu pięknych kościołów -w Norwich znajduje się więcej średniowiecznych kościołów niż w gdziekolwiek indziej w Europie Zachodniej na północ od Alp. Handel wełną przyczynił się do pojawienia się tu Walonów i Hugenotów.

Rewolucja Przemysłowa ominęła Norwich, ponieważ było ono położone daleko we wschodniej Anglii. Centrum miasta uległo zniszczeniu w czasach II wojny światowej, ale odzyskał już swój dawny charakter. Na zamku od 1895 roku mieści się muzeum. Katedra, której budowę rozpoczęto w XI wieku, dominuje na tle nieba - jej wieża jest drugą co do wysokości wieżą w Anglii, zaraz po Salisbury. Jest też tam jedyny w Anglii dwupiętrowy klasztor. Wiele średniowiecznych budynków wciąż czeka na turystów; ich odkrywanie będzie fascynującą przygodą. Przespaceruj się w okolice katedry lub przejdź się nastrojową uliczką Elm Hill.

Norwich jest rajem zakupowym, z dwoma głównymi centrami handlowymi (Castle Mail i Chapelfields), tętniącym życiem obszarem Lanes oraz elegancką Art Nouveau Royal Arcade.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Re: Najpiękniejsze miasta

Nieprzeczytany postprzez admin » 23 lis 2012 22:25

Poniżej w temacie najpiękniejsze miasta znajdziemy prawdziwą perełkę jaką jest Londyn.


Londyn

Obrazek

Stolica Wielkiej Brytanii jest jednym z największych miast na świecie. Londyn jest globalnym centrum biznesu, finansów i kultury i ma duży wpływ na sprawy międzynarodowe.

Jest to też ważny ośrodek turystyczny, z czterema zabytkami wpisanymi na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: Tower of London, Maritime Greewich, Royal Botanic Gardens (Królewski Ogród Botaniczny) oraz Westminster Abbey z kolegiatą św. Piotra. Dodatkowo jest tu wiele charakterystycznych zabytków, jak: Pałac Buckingham, Tower Bridge, Big Ben, budynek Parlamentu, London Eye (koniecznie się przejedź!), kolumna Nelsona na Trafalgar Square, katedra św. Pawła, Marble Arch i Piccadilly Circus. Do tego wspaniałe kościoły i niesamowita georgiańska i wiktoriańska architektura.

Miasto zostało zniszczone przez wielki pożar w 1666, który zaczął się na Pudding Lane, więc wiele budynków z wcześniejszego okresu nie przetrwało. Po II wojnie światowej pozostały rozległe zniszczenia wyrządzone przez niemieckie bombowce, a fragmentaryczna powojenna odbudowa zaowocowała mieszanką stylów architektonicznych, które nadały Londynowi jego wyjątkowy charakter. City of London, centrum finansowe, jest skupiskiem niesamowitych współczesnych budynków. Dawniej opuszczone i zaniedbane doki, wśród nich Isle of Dogs (Wyspa Psów), dziś rywalizują ze starym miastem.

Londyn słynie z dużej liczby muzeów na światowym poziomie. Odwiedź: British Museum, Natural History Museum, Science Museum, Victoria and Albert Museum, National Gallery, National Portrait Galleiy, Tate Britain i Tate Modern. Londyn jest także krajową stolicą rozrywki z wieloma teatrami i salami koncertowymi. West End konku-ruje ze stylowym Knightsbridge o to, która dzielnica ma większe doświadczenie handlowe. W Londynie jest nieskończona ilość miejsc, gdzie można spędzić noc, zjeść, napić się i być szczęśliwym.

Zobacz także Najważniejsze zabytki Londynu część 1

Truro

Obrazek

Truro, jedyne miasto w Kornwalii, jest historycznym centrum przemysłu wydobywczego, który egzystuje tu już od czasu prehistorycznych. Miasto prosperowało również jako średniowieczny port śródlądowy, rybacki i handlowy, z dostępem wzdłuż rzeki Truro do szerokiego ujścia rzeki Fal.

W XVIII wieku Truro stało się miastem bogatych kupców i właścicieli kopalni, zyskując przydomek „Londynu w Kornwalii". Wybudowano tu wiele pięknych georgiańskich domów - przejdź się na spacer Lemon Street i Walshingham Place, a zobaczysz ich doskonałe przykłady. Waga miasta wzrosła w drugiej połowie XIX wieku, wraz z pojawieniem się Wielkiej Kolei Zachodniej. W 1876 królowa Wiktoria nadała Truro prawa miejskie. Prace nad katedrą zaczęły się w 1880 roku, i chociaż ten neogotycki budynek został ukończony dopiero na początku XX wieku, warto było czekać!

W obliczu osłabnięcia przemysłu, zarówno wydobywczego, jak i rybnego, Truro odmieniło swoje oblicze, bezproblemowo wchodząc w rolę ośrodek administracyjny Kornwalii, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego rynku służącego jako centrum handlowe dla okolic miasta (część terenów jest położona na terenie parków krajobrazowych). W mieście jest duży wybór sklepów i targów. Truro rozwinęło się także jako miejsce spotkań towarzyskich, z wieloma kawiarniami, barami, bistro, restauracjami i życiem nocnym.

Jest to urocze małe miasto z dobrymi parkami, jak Victoria Gardens (latem koncerty estradowe), Boscaven Park obok rzeki Truro oraz Bosvigo Gardens z kolekcją roślin egzotycznych.

Bath

Obrazek

Miasto zostało założone wokół jedynego gorącego źródła w Wielkiej Brytanii. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 43 r. n.e., chociaż uważa się, że jego początki są wcześniejsze. O wodach ze źródła mówi się, że mają właściwości lecznicze. W starożytności wokół źródeł pobudowano świątynie i kompleksy łaźni, między innymi Wielką Łaźnię. Od XVIII wieku stopniowo odkrywane, stały się główną atrakcją miasta. Roman Baths Muséum (Muzeum Rzymskich Łaźni) daje możliwość wglądu w rzymski kompleks, który się tu znajdował - możesz podziwiać ruiny świątyni sprzed dwóch tysięcy lat i napić się wody z pompy. Część kompleksu została niedawno odnowiona - powstało tam nowoczesne spa.

W X wieku w Bath powstał klasztor, ale opactwo zostało zbudowane nie wcześniej niż w XVI wieku. Średniowieczne Bath było dobrze prosperującym miastem, w którym kwitł handel wełną. W XVIII wieku miasto stało się angielskim centrum modnego życia. W tym czasie powstały: Bath's Royal Theatre (Królewski Teatr Bath), Royal Crescent, Landsdown Crescent, Circus i most Pulteney Bridge. Mistrz ceremonii Beau Nash, który przewodniczył życiu towarzyskiemu miasta od 1705 aż do swojej śmierci w 1761, stworzył kanon zachowania podczas rozrywek publicznych.

Dziś Bath znane jest ze swoich pięknie zachowanych klejnotów architektury. Royal Crescent to wspaniały łuk georgiańskich domów, wybudowany w latach 1767-1775 w niewielkiej odległości od Circus - okręgu z trzydziestoma domami miejskimi. Żyło tu wielu sławnych ludzi, m.in. David Livingstone.


Brighton

Obrazek

Do XVIII wieku miejsce znane było jako wioska Brighthelmstone. Wówczas zmianę nazwy zaaprobował Książę Regent (późniejszy Jerzy IV), który przybył tu, aby odpoczywać. Kurort stał się modny, zaczął się rozrastać, a jego rozwój znacznie przyspieszył po wybudowaniu linii kolejowej w 1841. Miasto zasłużyło sobie na miano „letniej stolicy Anglii". Dziś to podniecąjące miejsce jest centrum rozległych aglomeracji przybrzeżnych.

Miasto jest bardzo lubiane przez młodych ludzi i zawsze jest tu dużo studentów. W mieście jest wiele hoteli, modnych sklepów, restauracji i punktów rozrywki. Nie jest to może miejsce na wakacje je na plaży, chociaż przy ładnej pogodzie kamieniste plaże są zatłoczone. Jest raczej lubiane przez osoby chcące dobrze się bawić nad morzem - fakt ten doceniają londyńczycy, dla których Brighton to najbliższa nadmorska miejscowość.

Symbolem Brighton jest Royal Pavilon, nabyty przez miasto za 53 000 funtów w 1849, po tym jak królowa Wiktoria zadeklarowała, że nie potrzebuje rezydencji nad morzem. Pałac został wybudowany na polecenie Księcia Regenta (późniejszego Jerzego IV), aby mógł do woli korzystać z morskiej wody i cieszyć się romansem I panią Fitzherbert. Niezwykły budynek w stylu indyjskim zaprojektował John Nash. Pałac jest otwarty dla zwiedzających - za darmo.

Jest tu wiele budowli powstałych w czasach regencji, a także dużo wiktoriańskich budynków. Z epoki królowej Wiktorii pochodzi Pier (oficjalnie Pałace Pier) - molo, które mieści restauracje i wesołe miasteczko. Brighton zmieniło się na przestrzeni lat i obecnie miasto przeżywa kolejną fazę intensywnego rozwoju.


Leeds

Obrazek

Leeds, położone nad rzeką Aire, w hrabstwie West Yorkshire, w XXI wieku odniosło sukces. W latach rewolucji przemysłowej rozrosło się i awansowało do roli miasta przemysłowego. W XX wieku przemysł w Leeds zaczął podupadać i gospodarka miasta notowała straty. Obecnie Leeds przemieniło się ważny ośrodek finansowy i handlowy.

Jest to ekscytujące współczesne miasto. Są tu wyższe uczelnie, organizowane są liczne imprezy kulturalne i prestiżowe festiwale. To również wspaniałe miejsce na zakupy i życie nocne. Nie bez powodu Leeds stało się popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów. Jest interesujące samo w sobie i jest też ekscytującą bazą, skąd można udać się do pięknego Yorkshire.

Warto zwiedzać miasto piechotą. Jest wiele atrakcji, np. wspaniały wiktoriański ratusz, symbol dumy miasta. Warto także zwrócić także uwagę na Grand Theatre, niezniszczony City Varieties Musie Hall, niesamowite pasaże handlowe w dzielnicy Victoria, rynek Kirkgate Market, place Park Sąuare i Millennium Square, nadbrzeże i wiele innych atrakcji. Prawdziwe piękno Leeds stanowi urocza mieszanina starej i nowej architektury, reprezentująca żywą historię typowego północnego przemysłowego miasta.

Wybór zajęć podczas deszczowej (a nawet słonecznej) pogody jest duży, bo w Leeds znajdują się wspaniałe muzea. Royal Armories Museum zawiera część narodowej kolekcji broni przeniesionej tu z Tower of London. Galeria Sztuki Leeds została ostatnio całkowicie odnowiona. W Armley Mills Industrial Museum prezentowane są maszyny przemysłowe i lokomotywy. Abbey House Museum to furta opactwa Kirkstall Abbey (dobrze zachowane ruiny), w której pokazywane są wystawy historyczne. Thackray Museum w dawnym warsztacie prezentuje historię medycyny.


Winchester

Obrazek

To miasto w hrabstwie Hampshire w czasach króla Alfreda Wielkiego (X/Xl wiek) szczyciło sie tytułem stolicy Anglii. Obecnie jest to niewielkie, spokojne miasto ze śladami dawnej historii,

Chlubą miasta jest wspaniała katedra, datowana na rok 1079, później rozbudowywana, Znajduje się tu relikwiarz świętego Swihtun. Świątynia była ważnym miejscem pielgrzymek (połączona jest z Canterbury historyczną Drogą Pielgrzymów). W pobliżu katedry znajduje się sporo budynków, w tym XIII-wieczny dziekanat sądu Cheyney Court, (z XV wieku) i Pilgrims' Mail (Sala Pielgrzymów), najstarszy w Anglii budynek z belkową konstrukcją dachu.

Jest wiele innych wartych uwagi budynków. Winchester College z XIV-wieczną wartownią, klasztorem, dziedzińcem i wspaniałą kaplicą, Zamek Winchester (dziś została z niego tylko Wielka Sala) powstał około XII wieku i jest miejscem, gdzie znajduje się odtworzony średniowieczny ogród. Obszerny zamek Wolvesey to zniszczony normandzki pałac biskupi, W przytułkach i wielkiej kaplicy szpitala świętego Krzyża, datowanej na wiek XII, współcześni podróżnicy mogą poprosić o poczęstunek dla wędrowca - chleb i piwo. Zwarte centrum miasta najlepiej zwiedzać piechotą. Jest bardzo nastrojowe
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Avatar użytkownika
admin
Administrator

 • Posty: 4475
 • Dołączył(a): 12 mar 2010 12:22
 • Podziękował : 124 razy
 • Otrzymał podziękowań: 136 razy
Góra

Następna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 • Reklama
Polska Baza noclegowa Spanie.Online Rozliczenie podatku za granicą Apartamenty Hiszpania Baza Noclegowa