1234567


Najcieplejsze miejsce w Polsce

W tej sekcji umieszczamy wszelkiego rodzaju rankingi od najładniejszych miast, plaże, po najwspanialsze restauracje itd.
skrip
Często w podróży
Posty: 30
Rejestracja: 23 mar 2011 14:17
Kontakt:

Najcieplejsze miejsce w Polsce

Nieprzeczytany post autor: skrip » 02 kwie 2011 14:32

Jak twierdzi znany geolog i geograf, regionalista Franciszek Pulit, polski biegun ciepła znajduje się w Tarnowie, przy pałacu Sanguszków w Gumniskach. Z jego wyjaśnień wynika iż jest to wyspa termiczna, która ma uprzywilejowane temperatury i się rozpościera przed Pogórzem Karpackim, pomiędzy Tarnowem, Dębicą, Bochnią, Brzeskiem, Mielcem i Dąbrową Tarnowską. Jest to trójkąt w Kotlinie Sandomierskiej przed czołem nasunięcia karpackiego, który ma najkorzystniejsze warunki termiczne ze wszystkich regionów w Polsce
Okazuje się że Tarnów posiada najwyższą średnią temperatury powietrza (8 - 9ºC w skali rocznej). Tutaj jest najdłuższe w Polsce termiczne lato (114 dni). Jest to liczba dni z temperaturą średniodobową powyżej 15ºC. Okolice Tarnowa mają też najdłuższy w Polsce okres wegetacyjny, (225-230 dni w roku). Jest to liczba dni ze średniodobową temperaturą powyżej 5ºC.
Długoletnie obserwacje meteorologiczne, przeprowadzane w XX wieku, doprowadziły do ustaleń że najwięcej dni bezchmurnych w ciągu roku w Polsce też jest tutaj (55). W następstwie czego Tarnów dostaje największą ilość energii słonecznej w Polsce. Wynosi ona 62,5 kilokalorii na 1cm² powierzchni. Największa cisza termiczna (ilość dni bezwietrznych) też jest tutaj - 30% w skali rocznej.
Oprócz położenia geograficznego o takich warunkach termicznych decydują też przeważające w tym rejonie ciepłe wiatry z kierunków zachodnich i południowych oraz suchy wiatr halny.
W 1930 r. została opublikowana monografia "Tarnów i jego okolica" gdzie były umieszczone charakterystyki klimatu lokalnego. Autorem tej pracy był dr Zdzisław Simce - pierwszy geograf, który udokumentował warunki termiczne okolic Tarnowa i ocharakteryzował je jako najcieplejsze w Polsce. Podając parametry termiczne dotyczące temperatury, kierunków wiatrów, długości okresu wegetacyjnego oraz długości lata - wskazał, że Tarnów wraz z okolicą stanowi „wyspę ciepła”.
O tym, że Tarnów to polski biegun ciepła, informuje także Tarnowskie Centrum Informacji (TCI), powołując się na ustalenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Takim hasłem przedstawia się też na swojej stronie internetowej samo miasto. TCI prezentuje również pamiątkę "ciepło z Tarnowa" - plastikową poduszeczkę z roztworem, który rozgrzewa się po przełamaniu zatopionej w nim blaszki.
Z ustaleń tarnowskiego dziennikarza Zygmunta Szycha wynika, że najcieplejszym miejscem w Tarnowie jest wzgórze w Gumniskach, na którym stoi pałac Sanguszków. Wskutek takich warunków termicznych w ostatnich latach w okolicach Tarnowa rozwija się przydomowa uprawa winnej latorośli, powstają nawet duże winnice. Rozwija się też ogrzewanie solarne. Na dachach pojawiają się kolektory słoneczne, a ich właściciele korzystają z unijnych dotacji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Najlepsze miejsca,miasta,plaże i inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości