1234567

Najcenniejsze zabytki Unesco w Polsce

W tej sekcji umieszczamy wszelkiego rodzaju rankingi od najładniejszych miast, plaże, po najwspanialsze restauracje itd.
Awatar użytkownika
globus
Bywalec

Re: Najcenniejsze zabytki Unesco w Polsce

Nieprzeczytany post autor: globus » 27 maja 2014 13:28

Zamek w Malborku to obowiązkowa pozycja na liście miejsc do zobaczenia dla każdego miłośnika historii! Ostatnim razem byłem tam w 2008 r, więc trochę czasu już minęło, dlatego chętnie wybrałbym się ponownie, żeby zobaczyć czy niektóre z turystycznych założeń o których słyszałem podczas zwiedzania Malborka 6 lat temu zostały zrealizowane (np. dostęp do zamkowych podziemi)

eDom
Bardzo aktywny użytkownik

Nieprzeczytany post autor: eDom » 09 lip 2014 08:53

To prawda, po modernizacji i udostępnieniu kolejnych części zamku dla turystów, z pewnością jest to nie lada gratka dla miłośników historii :)

krzychumajewicz

Nieprzeczytany post autor: krzychumajewicz » 17 lip 2014 14:58

To prawda - sam byłem niedawno (po raz pierwszy w życiu, aż wstyd przyznać:) i wywarł na mnie ogromne wrażenie:)

Janosik
Nowicjusz

Nieprzeczytany post autor: Janosik » 20 lip 2014 16:48

eDom pisze:To prawda, po modernizacji i udostępnieniu kolejnych części zamku dla turystów, z pewnością jest to nie lada gratka dla miłośników historii :)
Dla miłośników historii i nie tylko :) Ja miłośnikiem historii nie jestem, a się zainteresowałem tym tematem mocno :)

natalkaw
Nowicjusz

Nieprzeczytany post autor: natalkaw » 06 sie 2014 13:48

Zamek w Malborku faktycznie przepiękny, ale już Książ trochę wieje nudą:-P Kraków, niestety (w mojej opinii) nie jest zbyt pięknym miejscem - ładne jest tylko ścisłe centrum, ale reszta to niestety syf i dziadostwo.

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: admin » 05 sty 2019 18:36

POLSKA - TORUŃ (1902) CD

https://www.torun.pl/pl/

1280px-Toruń_-_Old_Town_by_night_01-1000x600.jpg
1280px-Toruń_-_Old_Town_by_night_01-1000x600.jpg (91.75 KiB) Przejrzano 208 razy

Dokument lokacyjny dla Torunia wydali w 1233 roku Krzyżacy Napływ osadników z różnych krajów sprawił, że już w 1264 r nastąpiła lokacja nowego miasta, z osobnym rynkiem i farą. Stare miasto odgrywało rolą ośrodka handlowego. Na mocy pokoju z 1466 miasto przypadło Polsce. Toruń był członkiem Hanzy, miał prawo bicia monety, uchodził za jedno z bogatszych miast Rzeczypospolitej. Do dziś zachował się układ urbanistyczny i chluba miasta - staromiejski ratusz, jeden ze znakomitszych gmachów miejskich Europy, zbudowany przez mistrza Andrzeja w 1393 roku. Na początku XVII w. gmach podwyższy! i uzupełnił o manierystyczne szczyty i wieżyczki Antoni van Opbergen, znany z realizacji w Gdańsku niderlandzki budowniczy. W sylwecie miasta wyróżnia się fara starego miasta - kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Halowa świątynia gotycka powstała między 1270 a 1330 rokiem i była rozbudowywana w XV* Posiada bogate wyposażenie, m.in. tryptyk św. Wolfganga (XVI *) i krucyfiks z XIV w. W 1500 roku na wieży zawisł dzwon Juta Dei” (tac. Trąba Boża), drugi co do wielkości po krakowskim „Zygmuncie*. Z farą konkuruje gotycki kościół NMP (XIII w., 2 pot XIV). W roku 1636 dostawiono doń barokową kaplicę - mauzoleum Anny Wazówny. Parafialnym kościołem nowego miasta byt kościół św. Jakuba (XIV w., XV w.), w którego wnętrzu uwagę zwraca mistyczny Chrystus Ukrzyżowany na Drzewie Życia. Cennymi zabytkami Torunia są kamienice z XIV—XVIII w., wąskie, wysokie, gotyckie lub z manierystycznymi i barokowymi szczytami. Dobrze prezentują się zachowane fragmenty obwarowań miejskich (XI1I/X! V w.) z bramami i basztami (m.in. słynną Krzywą Wieżą, Basztą Żeglarską i Kocim Łbem, najstarszą Bramą Mostową). Bezpośrednim dowodem niegdysiejszego znaczenia Torunia są gotyckie spichlerze.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: admin » 05 sty 2019 18:49

Kraków CD

http://www.krakow.pl/

krakow-noca_1117085.jpg
krakow-noca_1117085.jpg (44.87 KiB) Przejrzano 204 razy
Oprócz miejsc wspomnianych w 1 poście wart uwagi jest zespól orientalnych trofeów z odsieczy Wiednia (1683). U podnóża Wawelu znajduje się stare miasto otoczone Plantami. Oś szachownicowego układu przestrzennego tworzy trakt królewski łączący Wawel z Bramą Floriańską (XIX w.) i Barbakanem (XV w.). Centralnym punktem miasta jest Rynek Główny, przy którym wznosi się m.in. gotycki kościół Najświętszej Marii Panny (XIV-XV w.) z gotyckim ołtarzem Wita Stwosza (XV w.). Tu również znajdują się Sukiennice - dawna hala targowa (XIV-XVl w.) z piękną renesansową attyką, romański kościół św. Wojciecha oraz wieża (XIV w.) - pozostałość po ratuszu miejskim. Rynek otaczają zabytkowe kamienice (Wierzynka, Bonerowska, Pod Jaszczurami, Pod Ortem) i pałace (Pod Baranami, Pod Krzysztofory, Spiski i Potockich). Cennymi zabytkami są również liczne świątynie miasta, nun. romański kościół św. Andrzeja, gotycki kościół Świętego Krzyża oraz klasztory Dominikanów i Franciszkanów (z witrażami Stanisława Wyspiańskiego), a także barokowe kościoły św.św. Piotra i Pawia (wzorowany na rzymskim Ił Gesu) i św. Anny. W zachodniej części starego miasta usytuowana jest najstarsza krakowska dzielnica akademicka ze słynnym Collegium Maius (XV w.). Interesujące budowle powstały w dawnym królewskim mieście Kazimierzu. Ulokowano tam zespoły klasztorne, gotyckie (Kanoników Regularnych z kościołem Bożego Ciała, Augustianów z kościołem św.św. Katarzyny i Małgorzaty) oraz barokowe (klasztor Paulinów na Skałce), w pobliżu których zachowało się wiele zabytków dawnego miasta żydowskiego (m.in. Stara Synagoga z XV w.). Pod Krakowem znajduje się natomiast zespół klasztorny Kamedułów na Bielanach (1605-42) oraz warowne opactwo Benedyktynów I w Tyńcu (XI-XVIII w.).
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Najlepsze miejsca,miasta,plaże i inne”