1234567


Mieszkańcy Majorki domagają się limitu jednego statku wycieczkowego dziennie w Palmie.

W tej sekcji piszemy o wszelkich ciekawych nowinkach i wydarzeniach związanych z turystyką.
Awatar użytkownika
Alex
I love traveling
Posty: 852
Rejestracja: 13 mar 2010 17:37

Mieszkańcy Majorki domagają się limitu jednego statku wycieczkowego dziennie w Palmie.

Nieprzeczytany post autor: Alex » 27 lip 2019 09:31

Ponad 10.000 osób podpisało petycję wzywającą do wprowadzenia limitu jednego statku wycieczkowego na dzień dokowania w Palma de Mallorca.

Około 500 gigantycznych statków wycieczkowych cumuje w mieście na południowym wybrzeżu popularnego miejsca wypoczynku na Majorce każdego roku, gdzie przyplywa ponad 2 miliony pasażerów.

Obecnie w porcie cumuje często pięć, a nawet osiem statków, z około 15.000 pasażerów na pokładzie.

Manifest - przygotowany przez grupę ponad 30 organizacji pozarządowych, stowarzyszeń mieszkańców i grup społecznych - stwierdza, że "turystyka megastatków wycieczkowych wzrosła w sposób niezrównoważony i niepożądany dla naszego miasta, co doprowadziło do poważnego oddziaływania na środowisko i wzrostu protestów społecznych".

W ostatnim raporcie przygotowanym przez Transport & Environment, europejską organizację pozarządową, Palma znalazła się na drugim miejscu po Barcelonie wśród europejskich portów najbardziej zanieczyszczonych przez statki wycieczkowe.

Manifest mówi dalej, że zacumowany w porcie statek wycieczkowy powoduje 200 razy większe zanieczyszczenie powietrza niż autostrada. Statki wypuszczają również "szarą wodę" - z basenów i pralni - zaledwie cztery mile od wybrzeża. Wykazano również, że wycieki oleju z filtrów przeciwsłonecznych w basenach są szkodliwe dla życia morskiego.


Marta Ferriol, koordynatorka organizacji pozarządowej Tramuntana XXI, jednej z organizacji popierających manifest, mówi: "Jako wyspa mamy ograniczone zasoby, a te statki są jak pływające miasta, które zrzucają swoje odpady do naszych wód.

"Problem polega na tym, że turyści przyjeżdżają tu na raz i nasycają historyczną część miasta" - mówi Ferriol. "Nie wydają pieniędzy w mieście. Ostatnio widzieliśmy raport z Wenecji, który mówi, że ten rodzaj turystyki nie przynosi mieszkańcom żadnych korzyści".

Jaume Garau z Palma XXI, kolejny sygnatariusz manifestu, uważa, że to, co kryje się za tym ruchem, to wybór bardziej postępowego rządu na Majorce i rosnąca świadomość potrzeby walki ze zmianami klimatycznymi.

"Obecnie istnieje wspólny projekt lepszego zarządzania turystyką w kontekście środowiskowym i mamy partie polityczne, które wykazują zainteresowanie doprowadzeniem do tej zmiany" - mówi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje Turystyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości