1234567


Ślub na Sri Lance

W tej sekcji piszemy o wszelkich podróżach i miejscach wartych zobaczenia na Sri Lance
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5026
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Ślub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: admin » 12 cze 2010 18:20

Śluby za granicami naszego kraju od pewnego czasu stają się coraz bardziej popularne,warto więc przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej.

Coraz więcej par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego poza Polską z wielu powodów.

Jedną z głównych przyczyn to chęć przeżycia przygody,inni szukają pewnej odmienności,oryginalności chcąc żeby to właśnie ten dzień był niezapomniany do końca życia.Kolejną kwestią to cena,która bardzo często bywa niższa od ślubu połączonego z weselem w kraju.Ostatni ważny powód dla którego wiele młodych par decyduje się na ślub za granicą to niechęć do wesel i hucznych zabaw.

Krajów organizujących śluby jest wiele,minęły czasy gdzie to Las Vegas trzymało monopol i mało kto miał jakiekolwiek pole manewru.Dzisiaj firmy aż prześcigają się się w ofertach ślubów,proponując Sri lankę,Indie,Hawaje Dominikanę i wiele innych pięknych miejsc.

Chciałbym jednak skupić się na Sri Lance gdyż temat ślubu właśnie tam nie jest mi obcy.Pomyślałem więc że być może poniższe informacje pomogą a może wręcz nakłonią do tego typu ceremonii.


Zanim jednak zaplanujemy co i gdzie,warto dowiedzieć się czy ślub w Kraju który mamy w planach jest respektowany z punku widzenia prawa w Polsce.Najlepiej zasięgnąć porady w Urzędzie Stanu Cywilnego naszego rodzinnego miasta,gdzie otrzymacie wszelkie potrzebne informacje.Możecie również pytać w biurze, w którym wykupujecie wycieczkę,oni także są zobligowani do poinformowania co i jak.


Będąc cały czas w temacie Sri lanki ślub w tym kraju jest jest respektowany
Kiedy wybraliśmy już miejsce ślubu przyszła pora na dokumenty.Oczywiście w każdym kraju wygląda to inaczej,lecz w gruncie rzeczy procedura wygląda podobnie.

ABY ZAWRZEĆ ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI NA SRI-LANCE WYMAGANE DOKUMENTY TO ;


1) Odpisy skróconego aktu urodzenia
2) Zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego
Oba powyższe dokumenty wystawia Urząd Stanu Cywilnego miasta w którym jesteśmy zameldowani
Koszt dokumentów to ok 140 zł w zależności od miasta
3) Kolejny dokument do deklaracja napisana własnoręcznie przez nas na której muszą być przedstawione poniższe informacje :
a) Imię i nazwisko
b) data urodzenia + adres zamieszkania
c) informacja iż nie jestem i nigdy nie byłem/am zamężna (Jeśli jesteście po rozwodzie wówczas przedstawiamy inny dokument,który stwierdza że jesteśmy po rozwodzie -również wystawia USC )
d)własnoręczny podpis (Należy podpisać się w obecności Notariusza ale o tym za chwilę )

Z deklaracją ( punk c) udajemy się do notariusza który musi podbić pieczątkę pod deklarację.Owa pieczątka nie jest dowodem wiarygodności danych,stwierdza ona że to my podpisaliśmy się pod owym dokumentem ( stąd właśnie podpis w obecności notariusza)
Koszt pieczątek na dwóch dokumentach ok 50 zł


Z całą dokumentacją udajemy się do tłumacza przysięgłego który tłumaczy wszystkie dokumenty na język obowiązujący w kraju w którym zamierzamy wziąć ślub.
Tłumaczenie na język angielski to koszt ok 200-300 zł.


Tak przygotowane dokumenty przysyłamy to biura lub bezpośrednio do Hotelu,który zajmuje się naszym ślubem.Powinno to nastąpić nie mniej niż 3 mc przed ślubem.

(I tutaj pewna niezgodność ponieważ zaświadczenie ( Punkt 2) ważne jest 3 mc,w związku z tym teoretycznie w dniu ślubu owy dokument nie będzie ważny.W biurze jednak twierdzą ze ni ma to większego znaczenia,na wszelki wypadek ów dokument można wyrobić dwa razy.

Wybierając Kraj w którym zamierzamy powiedzieć swojej polówce TAK powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz.Niektóre kraje podpisały tzw konwencję Haską http://www.apostille.com.pl/index.html .
W związku z tym jeśli zamierzamy wziąć ślub w Kraju w którym owa konwencja obowiązuje wówczas deklaracja o której wspomniałem w punkcie 3 musi być podpisana przez adwokata,sądu rejonowego,a następnie trzeba starać się o zgodę w ambasadzie w Warszawie( konwencja apostille) .(Wspomniana konwencja miała być pomocna,niestety chyba nie w tym przypadku)
WAŻNE


Sri Lanka nie podpisała konwencji Haskiej ,natomiast Indie oraz poniższe kraje tak
http://www.apostille.com.pl/strony.html [/color]
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
backpacker
przyjaciel forum
Posty: 567
Rejestracja: 13 mar 2010 18:26

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: backpacker » 14 cze 2010 09:55

świetna paczka informacji dla osób, który taki pomysł chodzi po głowie. Skądinąd nie dziwi fakt, ze jesteś ekspertem w tym temacie :)

Rozumiem, że to para młoda ma być najbardziej zadowolona ze ślubu - to w końcu ich dzień i jak napisałeś to oni mają pamiętać go do końca życia. nie wyobrażam sobie jednak, żeby taki dzień spędzić bez najbliższych. Też nie jestem fanem wesel i takich hucznych imprez, gdzie zaprasza się ludzi, tylko dlatego, że podobno jest się rodziną, a których w życiu na oczy nie widzieliśmy, ale najbliżsi, przyjaciele - bez nich nie wyobrażam sobie własnego ślubu. Wesele ? myślę że przy odpowiedniej strategii procentowej jest zupełnie do przeżycia. Przygoda ? pewnie! Ale osobiście dla mnie ślub bardziej tradycyjnie a przygoda w podróży poślubnej.

Nie jest to żadna krytyka, Twojego wyboru - po prostu piszę o jakiś swoich odczuciach w tym temacie.
byle dalej...

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5026
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: admin » 14 cze 2010 12:42

Oczywiście każdy z nas ma swoje upodobania,to zrozumiałe.Jeśli chodzi o nas to od kilku lat będąc za granicą mamy tylko siebie,dlatego właśnie nie ubolewamy zbytnio z powodu braku rodziny.Choć ta najbliższa rodzina a także serdeczni przyjaciele nie mogli nie być z nami.W związku z powyższym (oczywiście po ślubie) jedziemy na objazdówkę niezłą paczką.

I choć loty na Sri Lankę są naprawdę drogie,dobrą rekompensatą są koszty utrzymania i cały pobyt tam.

A poza tym dla kogoś kto kocha podróże taki wyjazd w połączeniu ze ślubem to jest nie lada przygoda która warto przeżyć. :D :D :D
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
backpacker
przyjaciel forum
Posty: 567
Rejestracja: 13 mar 2010 18:26

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: backpacker » 15 cze 2010 08:58

Naturalnie. w 100% się z Tobą zgadzam. Z jednej strony doskonale Cie rozumiem, ale z drugiej strony chyba bym się osobiście na coś takiego nie zdecydował. Choć długi pobyt za granicą zmienia oczywiście perspektywę.

tak czy siak, życzę jak najlepiej!
byle dalej...

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5026
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: admin » 04 lip 2010 13:46

Poniżej przedstawiam informacje ile mamy czasu na zgłoszenie faktu naszego małżeństwa organom w Polsce.

Od 1 stycznia 2009 roku wchodza w życie nowe przepisy odnośnie wymiany dowodów osobistych. I tak:

Art. 40. 1. Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić ten dokument w razie:

1) zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym;

2. O wymianę dowodu osobistego należy wystąpić:

1) w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 – w terminie do 14 dni od dnia doręczenia osobie obowiązanej do posiadania dowodu osobistego ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzających zmianę danych albo od dnia sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym – od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa;

3. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wynosi 3 miesiące.”;

Art. 43. 1. Dowód osobisty podlega unieważnieniu:

5) po upływie 3 miesięcy od zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1, w przypadku niezłożenia przez posiadacza dowodu osobistego wniosku o jego wymianę;


2. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, wynosi 4 miesiące.

Bardziej zainteresowanych odsylam do dziennika ustaw: Dz. U. z 31.10.2008r. Nr 195, poz. 1198

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok, ... -oraz.html
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

kasiunia
Posty: 1
Rejestracja: 02 sie 2010 13:09

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: kasiunia » 02 sie 2010 13:23

DO ADMIN
Witam

We wrześniu tego roku planuję ślub na Sri Lance, cały problem polega na tym, że będziemy mieli anglojęzycznego opiekuna,a z angielskim słabo u nas. W związku z tym mam porśbę, mógłbyś/mogłabyś napisać coś wiecęj na temat samej ceremonii ślubu, jak ona wyglada?, co pokolei będziemy musieli zrobić?, wiem też że mamy miec jakieś zabiegi masażysty, weisz może co to będą za zabiegi. Bedę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5026
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: admin » 03 sie 2010 10:53

Witaj.Na początek gratulacje.Napisz kiedy dokładnie bierzecie ślub i w jakim hotelu.Sri Lanka to idealne miejsce na ślub.Jeśli chodzi o masaż to wiem tylko że będzie dzień przed ślubem i będzie trwał 30 minut.Co do ceremonii ślubnej to już po przyjeździe spotka się z wami organizator po czym wyjaśni co i jak.Jeśli masz problem z językiem to możesz poprosić organizatora aby ten porozmawiał osobą która będzie prowadzić ślub aby mówił pomału w trakcie ceremonii. ;)

Sama ceremonia wygląda następująco.

1) Na początek panna młoda,później pan młody są prowadzeni z hotelu do miejsca ślubu przez tancerzy i bębniarzy.

2)Mistrz ceremonii zaprasza parę na specjalną platformę

3) Para młoda wymienia się przysięgami,a także tradycyjnymi liśćmi siedmiokrotnie,co symbolizuje więź,jedność i miłość przez kolejne 7 generacji.

4) Następnie młodej parze obwiązuje się razem najmniejsze palce u dłoni złotym łańcuszkiem i polewane są wodą przez mistrza ceremonii.

5) Po wymianie obrączek przez parę młodą, karmią się oni wzajemnie ryżem,co symbolizuje ślubowanie wzajemnej opieki przez resztę życia.

6)Chór dziewcząt śpiewa ślubne pieśni i wręczają symboliczny podarunek.

7)Świeżo poślubiona para jest poproszona o zejście ze specjalnej platformy a następnie rozbijany zostaje kokos co oznacza błogosławieństwo odnośnie przyszłego potomstwa.

8)Para młoda zapala tradycyjne lampy oliwne co z kolei oznacza sukces.

9)Szczęśliwa para i świadkowie ( jeden z nich powinien być obywatelem Sri Lanki),podpisują certyfikat ślubu.

10) Na koniec państwo młodzi wybierają się na przejażdżkę po plaży specjalnie ubranym słoniem
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

mzawka3
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2010 19:17

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: mzawka3 » 21 lis 2010 19:20

Witam,
My również chcielibyśmy się pobrać na tej zachwycającej wyspie, ale chcielibyśmy to zrobić w czerwcu. W związku z tym, czy naprawdę powinniśmy się nastawić na spędzenie pobytu pod parasolem i w płaszczach? Czy rzeczywiście jest to prawdziwa pora deszczowa i na romantyczną ceremonię na plaży nie ma co się nastawiać?

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5026
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: admin » 22 lis 2010 12:56

Witaj,niestety w porze deszczowej pogoda bywa nieprzewidywalna,my będąc we Wrześniu mieliśmy deszcz wieczorami,i chyba dwa dni gdzie padało większość dnia.Jeśli chodzi o ślub chyba najlepiej rano,jest największe prawdopodobieństwo że wyjdzie słońce.Jednak musicie brać pod uwagę iż to pora deszczowa a Czerwiec i Lipiec to prawdopodobnie najbardziej mokre miesiące.Mam nadzieje że będę się mylił,tego oczywiście życzę.

Napiszcie gdzie dokładnie zamierzacie wziąć ślub,jeśli macie jakiekolwiek pytania to piszcie śmiało
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

amargaretka
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2011 12:51

Re: Slub na Sri Lance

Nieprzeczytany post autor: amargaretka » 23 sty 2011 12:57

Witam serdecznie
W grudniu zamierzam wziąć ślub na SRILANCE, w związku z tym mam pytanie czy może Pan powiedzieć jakie biuro podrózy pośredniczyło w organizacji Waszego ślubu? I czy tekst przysięgi jest długi bo być może będę musiała nauczyć się go w jezyku angielkim i juz sie boje :)
pozdrawiam Beata

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sri lanka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości