1234567

Wybrana relacja - Relacja z Czarnobylskiej Strefy i Prypeci

W tej sekcji umieszczamy relacje z podróży, wycieczek lub wakacji na Ukrainie.

Wybrana relacja - Relacja z Czarnobylskiej Strefy i Prypeci

Nieprzeczytany postprzez ccc » 16 sie 2018 15:51

Wizyta w Czarnobylu i Prypeci.

Mialem okazje pojechac w ta sobote, wycieczke zalatwil mi dzien wczesniej hotel, grupa 9-osobowa, oprocz mnie sami Ukraincy i jeden Rosjanin. Ciekawe, ze Rosjanie musza zalatwiac takie pozwolenie z minimum 2-tyg. wyprzedzeniem.
Mila Pani z recepcji dzwonila az do 5 agencji, aby zalatwic mi w tak krotkim okresie czasu.

Przewodnik znal tylko rosyjski, tak ze wszystko po rosyjsku.
BTW nie przeszkadza mi w jakim bedzie jezyku, moze byc nawet w Swahili czy Dzongkha. :D
W NY pojechalem do Filadelfii z Chinczykami, gdzie bylo po chinsku i przynajmniej dowiedzialem sie, jak brzmi Filadelfia po chinsku. Poza tym mlodziutka, bardzo sympatyczna przewodniczka potrafila zaopiekowac sie obcokrajowcem. :)

Nazwa biura to Chernobyl Adventure, wycieczka trwala ok. 12h, tutaj sa koszty z dozymetrem do wlasnej dyspozycji i nawet dobrym obiadem, gdzie serwowano prawdziwa ukrainska kuchnie z pysznym kompotem.
Kod: Zaznacz cały
Ваш заказ  на сумму 134 USD / 115.24 EUR / 3685 UAH успешно оформлен. Ваш однодневный обзорный тур состоится 11.08.2018.

Jeszcze kilka informacji, ktore otrzymalem na maila:
4. Dress code: по правилам радиационной безопасности не допускается посещение Зоны отчуждения в открытой одежде и обуви. ЗАПРЕЩЕНЫ: сандали, шорты, юбки/платья, короткий рукав. РАЗРЕШЕНЫ: брюки, одежда с длинным рукавом, закрытая обувь. Спецодежда для посещения Зоны отчуждения не требуется. Утилизация одежды/личных предметов после тура НЕ ТРЕБУЕТСЯ.

5. В однодневном туре предусмотрен обед за дополнительную оплату. Также мы советуем иметь с собой достаточное количество воды и еды для перекусов.
(Для двухдневного тура предусмотрен ужин в первый день, завтрак и обед во второй день).

6. Лица в состоянии алкогольного и/или наркотического опьянения/похмелья ко въезду в Зону отчуждения НЕ ДОПУСКАЮТСЯ. Употребление алкогольных и наркотических веществ на территории Зоны отчуждения СТРОГО запрещено. Также ЗАПРЕЩЕН въезд с оружием и и/или боеприпасами.

Желаем вам приятной поездки!

Wg. zalecen musialem wyskoczyc do sklepu i kupic koszuke z dlugim rekawem, ale nikt sie nie przejmowal i nie kontrolowal, widzialem turystow w krotkich rekawkach.
Bylo potwornie goraco, slonce palilo w miske, a rekawy mialem caly czas podwiniete.

Pojechalismy busem, podroz trawla ok 2h.
Aby umilic czas puszczano rozne filmiki w j. rosyjskim.
Ukraincy to mili i sympatyczni ludzie, czestowali po drodze goraca herbatka z termosu. :)

Zaczynamy od Prypeci, miejsca ktore nie jest tak słynne, ale to wlasnie tutaj wydarzyla sie najwieksza tragedia.
Miasto zostało zalozone 4 lutego 1970 r. jako osiedle dla pracownikow Czarnobylskiej Elektrowni Jadrowej, polozonej ok. 3 km od samej elektrowni. Bylo to niegdys 50-tys. tetniace zyciem miasto.

Prypec.JPG
Prypec.JPG (253.74 KiB) Przeglądane 1058 razy

Zwiedzamy opustoszale miasto widmo i powoli rzuca sie w oczy skala zniszczen.

Niewyobrazalne, ile zniszczen, spustoszen i dewastacji srodowiska moze dokonac czlowiek na tej wspanialej planecie!

Nie wiem jak na innych wycieczkach, ale wlazilismy z przewodnikiem do hal targowych, mieszkan, a nawet piwnic, gdzie bylo zupelnie ciemno i podobno wchodzic nie mozna. 8-)
Poza tym przewodnik dawal nam kilka razy czas wolny i moglismy chodzic do woli po opuszczonych budynkach i pomieszczeniach.

Czernobyl_1.JPG
Czernobyl_1.JPG (170.3 KiB) Przeglądane 1058 razy

Czernobyl_2.JPG
Czernobyl_2.JPG (241.69 KiB) Przeglądane 1058 razy

Nalezy uwazac, aby nie wpasc w jakas dziure czy stanac na gwozdzia. ;)

Czernobyl_3.JPG
Czernobyl_3.JPG (62.48 KiB) Przeglądane 1058 razy

Czernobyl_4.JPG
Czernobyl_4.JPG (104.15 KiB) Przeglądane 1058 razy

Czernobyl_5.JPG
Czernobyl_5.JPG (158.67 KiB) Przeglądane 1058 razy

Dla mnie nie smieszne, ale wstrzasajace!

Czernobyl_6.JPG
Czernobyl_6.JPG (180.08 KiB) Przeglądane 1058 razy

Czarnobylska elektrownia jadrowa nie znajduje sie w Czarnobylu, ale w polozonej obok Prypeci.
Czarnobyl oddalony jest od reaktorów o ok. 20 km.
Budzacy groze reaktor, pokryty gigantycznym sarkofagiem

Reaktory.JPG
Reaktory.JPG (129.21 KiB) Przeglądane 1058 razy

Moze pojawic sie pytanie, czy taki wyjazd jest bezpieczny?

Dozymetr wyl i pokazywal od ok. 0.87 do 48 µSv.
Pewnie nikt nie zdaje sobie sprawy, ze w samolocie z FRA do USA tankujemy dawke ok. 50 µSv. ;)

Tutaj przewodnik zblizyl dozymetr do jednego z kanalow i pokazal az 503.6 µSv/h = 0.05036 rentgen/h. To dosc powazna dawka, zagrazajaca zdrowiu, teoretycznie odpowiadajaca ok. 10 przelotom transatlantyckim, musialem udokumentowac na zdjeciu.

Czernobyl_7.JPG
Czernobyl_7.JPG (112.97 KiB) Przeglądane 1058 razy

Normalna, naturlna dawka to 0,03-0,08 µSv.
Wg. badan, pierwsze niewielkie, ale negatywne skutki dla zdrowia moga pojawic sie od ok. 200 µSv, czyli po przebyciu w takim miejscu przez pol godziny.
Skoro nie przejmujemy sie promieniowaniem podczas dluzszych przelotow to pewnie nie zdajemy sobie sprawy w jakim stopniu taka wycieczka moze wplynac na nasz organizm. ;)
Na pewno zwiekszamy o jakis % srednia dawke roczna, ktora na Zachodzie wynosi ok. 2 µSv na rok.

Wiki podaje, ze przecietna dawka w PL jest jeszcze wyzsza.
Przeciętny Polak otrzymuje roczną dawkę w wysokości ok. 3 mSv
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dawka_naturalna

Zobaczyc czerwony las i pousychane drzewa na pewno daje sporo do myslenia. Drzewa obumarly z powodu b. silnego skazenia radioaktywnego.
Po katastrofie wiele obumarlych sosen zostalo zlikwidowanych i zakopanych przez grupy likwidacyjne, ale zaczely sie powazne problemy i prace wstrzymano, gdyz poprzez przerzucanie skazonej ziemi wydostawaly sie na powierzchnie b. duze dawki promieniotworcze.
Okolice czerwonego lasu to jeden z najbardziej skazonych obszarow na swiecie! 8-)

Czernobyl_czerwony las.JPG
Czernobyl_czerwony las.JPG (167.91 KiB) Przeglądane 1058 razy

Czernobyl_czerwone drzewo.JPG
Czernobyl_czerwone drzewo.JPG (209.96 KiB) Przeglądane 1058 razy

Przewodnik twierdzil, ze przyjezdza z grupami od ok. 1 roku 2-3 razy na tydzien, badal sie i nie ma problemow. Tylko, ze na efekty promieniowania trzeba czasem dluzej poczekac, niekiedy 10 lat, czyli sredni okres inkubacji nowotworow.

Anyway, takie wycieczki dla biur w Kijowie to niezly business.
Powiadaja, ze promieniowania sie nie czuje, ale wiem na pewno, czulem, ze jest cos niedobrego, dziwny smak powietrza oraz uczucie lekkiego drapania w gardle. Dzieje sie tak, poniewaz mam bardziej wyostrzony wech i smak niz przecietny czlowiek, ale nie jestem z innej planety, jak niektorzy sadza. :D

Znalazlem na temat promieniowania:
zalecenia dla pracowników narażonych na promieniowanie mówią o średniej maksymalnej dawce 50 mSv, ale w ciągu całego roku. Gdy wykonujemy zdjęcie rentgenowskie otrzymujemy w bardzo krótkim czasie od 0,2 do 5 mSv. W Czarnobylu 31 osób straciło życie otrzymując w dawki od 4000 do 16 000 mSv (w czasie od kilku godzin do kilku dni). Około 200 tys. likwidatorów tamtej katastrofy otrzymało w ciągu dwóch lat przeciętnie dawkę 100 mSv.
Wśród uczonych nie zgody co do tego, jakie dawki są na pewno niebezpieczne. W ochronie radiologicznej przyjmuje się, że każdy wzrost dawki promieniowania ponad to pochodzące ze źródeł naturalnych (promieniowanie kosmiczne, substancje promieniotwórcze znajdujące się w organizmie i glebie) i wynoszące (średnio dla Ziemi) niecałe 3 mSv/rok jest szkodliwy dla organizmu. Tyle że np. na stacji kolejowej Grand Central w Nowym Jorku dawka promieniowania wynosi 5,4 mSv/rok (z powodu użycia podczas budowy granitu, w którym są substancje promieniotwórcze). W niektórych rejonach Norwegii i Szwecji promieniowanie ze źródeł naturalnych wynosi od 10 do 35 mSv/rok. W rekordowym pod tym względem Ramsar w Iranie, roczna dawka promieniowania sięga nawet 132 mSv/rok. Choć mieszkającym na tych terenach ludziom bacznie przyglądają się eksperci, nie stwierdzono ani zwiększonej liczby nowotworów, ani przypadków chorób genetycznych.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityk ... i-nie.read

Pamietam, ze podczas wyprawy na Biegun, w Murmansku przewodnik opowiadal o panujacym tam promieniowaniu naturalnym granitu, ale nie pamietam jakie byly dane. Szkoda, ze nie mialem wtedy dozymetra.

De facto, w latach 90-tych doszlo do powaznej awarii, przypuszczam, ze w ktoryms z 4 reaktorow w CH, mierzylem powaznie podwyzszone wartosci promieniowania, szczegolnie wody, ale wtedy wszystko zatuszowano. ;)
Byla tylko mala wzmianka w mediach, ze nagle pojawila sie chmura radioaktywna, prawdopodobnie z Hiszpanii czy Wloch.

Interesujace, ze nie tak dawno dostalem poczta tabletki jodowe, wazne do 2024, na wypadek zagrozenia:

>>Einnahme nur auf Anordnung der Behörden.
Schützt die Schilddrüse vor radioaktivem Jod.<<

Ciekawe, ze zwykle banany sa radioaktywnym produktem, poniewaz zawieraja spore ilosci radiaktywnego potasu. Podobno zjedzenie 1 banana to dawka 0,01 µSv. ;)
Nie sa jednak szkodliwe dla zdrowia w tych ilosciach jakie spozywamy.

BTW najwieksze wrazenie zrobily na mnie nie same reaktory, ale Duga-3 czyli rosyjski dzieciol, gigantyczny radar, spektakularny spadek po sowieckim imperium.
Sklada sie z 50 anten, 150 m wysokich, a caly sytem posiada 750 m szerokosci.
Anteny radarowe zostaly zbudowany w lesie, tak aby nie byly widoczne z pobliskich drog.
W tamtym okresie ludnosc nie miala pojecia o ich istnieniu. 8-)

Dzieciol.JPG
Dzieciol.JPG (126.87 KiB) Przeglądane 1058 razy

Zaciekawil mnie lisek chytrusek, ktory sie nie bal i podchodzil do ludzi, a ja wyjatkowo kocham zwierzeta.
Niestety, nie zauwazylem, aby zdrowo wygladal, w mojej okolicy grasuje sporo lisow i moge porownac.

lisek.JPG
lisek.JPG (197.85 KiB) Przeglądane 1058 razy

Pamiatkowy pomnik strazakow.

Czernobyl_8.JPG
Czernobyl_8.JPG (94.14 KiB) Przeglądane 1058 razy

Oczywiscie w Czarnobylu nie moglo zabraknac pomnika tawarisczcza Lenina.

Czernobyl_9.JPG
Czernobyl_9.JPG (135.35 KiB) Przeglądane 1058 razy

Kilkanascie lat temu bylem na Krymie, kierowca opowiadal, ze zostal oddelegowany do Czarnobyla krotko po katastrofie w celu splukiwania ulic, domow oraz prac porzadkowych.
Podobno kwaterowano ich w namiotach porozbijanych pod golym niebem.
Mowil, ze otrzymuje rente i dorabia jako taxi driver.

Osobiscie mam mieszane odczucia, w kazdym razie nie zamierzam tam wiecej jezdzic i sam nie wiem co mi odbilo. 8-)
Dla mnie podróże maja na celu nie tylko spełnienie marzeń i poznanie innych kultur, ale przede wszystkim poznanie samego siebie.
Relacja z wyprawy na Biegun Pólnocny lodołamaczem atomowym
Relacja z wyprawy na Antarktydę / Polska Stacja Arctowski
Wizyta w Czarnobylu i Prypeci

ccc
Podróżnik

• Podziękował : 7 razy
  • Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Relacja z Czarnobylskiej Strefy i Prypeci

Nieprzeczytany postprzez admin » 16 sie 2018 16:41

Woow wielkie dzięki za twoją relację.

Swoją drogą wiem że tuż po wybuchu nie każdy tak naprawdę wiedział co się stało a pełną ewakuację zarządzono dzień lub dwa później licząc czas od tej feralnej nocy . Ludzie tylko przysłuchiwali się temu że coś się stało w elektrowni. Jakiś czas później właśnie zaczęło się mycie i porządkowanie więc okres był zabójczy dla tysięcy ludzi, którzy wykonywali tę czy inną czynność będąc na miejscu.

Przyłączam się do pytania : ;) '' co Ci odbiło że tam pojechałeś'' ale dzięki tobie mamy tak fantastyczną relację ;) .

Prawdą również jest fakt że '' Czarna turystyka'' przyciąga coraz większą rzeszę turystów. Po co? no cóż badając motywację ludzi na przełomie ostatnich trzech lat ( właśnie od strony czarnej turystyki) uświadomiłem sobie że ciekawość nie jest jedynym decydującym czynnikiem. Wiele ludzi zupełnie inaczej postrzegają własne życie powracając z takich miejsc, tak też było w moim przypadku kiedy badając Auschwitz przez spory czas zrozumiałem co jest na rzeczy. Troszeczkę inaczej sprawa ma się w przypadku miejsc, w których istnieje zagrożenie zdrowia bądź inne niebezpieczeństwo. Tutaj dochodzi czynnik tzw'' znudzenia podróżniczego jeśli tak to można nazwać'' kiedy to wytrawni podróżnicy szukają inności bądź dodatkowych wrażeń ( oczywiście wcale nie musiało tak być w twoim przypadku ) , na pewno tak jest w moim przypadku, przez co prowadzę ciekawy projekt który po trzech latach już niedługo ujrzy światło dzienne.

Tak czy inaczej nie wiem czy sam odważę się tam pojechać, pomimo tego że niebawem będę w Kijowie.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

admin
Administrator

• Podziękował : 125 razy
  • Otrzymał podziękowań: 136 razy

Re: Relacja z Czarnobylskiej Strefy i Prypeci

Nieprzeczytany postprzez ccc » 16 sie 2018 18:01

admin napisał(a):Woow wielkie dzięki za twoją relację.
Przyłączam się do pytania : ;) '' co Ci odbiło że tam pojechałeś'' ale dzięki tobie mamy tak fantastyczną relację ;) .
Tak czy inaczej nie wiem czy sam odważę się tam pojechać, pomimo tego że niebawem będę w Kijowie.

Nie ma sprawy.
Podobne pytanie zadal mi przewodnik na koniec wycieczki.
Odpowiedzialem, ze lepiej pojechac na wycieczke, niz spedzic caly dzien w barze. :D
Mialaem okazje wczesniej 2 x grasowac po Kijowie, a jak mi sie nudzi to staram sie gdzies wyskoczyc.
BTW postaram sie dodac wiecej zdjec do relacji.
Pozdr.
Dla mnie podróże maja na celu nie tylko spełnienie marzeń i poznanie innych kultur, ale przede wszystkim poznanie samego siebie.

ccc
Podróżnik

Re: Wybrana relacja - Relacja z Czarnobylskiej Strefy i Pryp

Nieprzeczytany postprzez aqua » 29 sie 2018 14:36

woow ciekawe miejsce :) na pewno poczytam na ten temat

aqua

• Podziękował : 0 raz
  • Otrzymał podziękowań: 0 raz

Nieprzeczytany postprzez moniakarska » 23 wrz 2018 17:53

ile kosztuje taki wyjazd?

moniakarska

Nieprzeczytany postprzez ccc » 24 wrz 2018 00:01

@moniakarska, w relacji powyzej sa koszty z prywatnym dozymetrem i obiadem.

ccc
Podróżnik

Nieprzeczytany postprzez Lukas-B » 05 lis 2018 12:57

Świetna relacja!!! Czekam z niecierpliwością na kolejną :)

Lukas-B

Nieprzeczytany postprzez ccc » 06 lis 2018 03:38

@Lukas-B dzieki za Feedback i nie ma sprawy, jesli jest zainteresowanie bede pisal kolejne relacje. :)

ccc
Podróżnik