1234567


Kraków podstawowe informacje

Najpiękniejsze zabytki Krakowa
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 4931
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Kraków podstawowe informacje

Nieprzeczytany post autor: admin » 14 kwie 2018 17:48

Kościół Świętego Krzyża
Warto także odwiedzić Kościół Św KrzyżaŚwiątynia była częścią nieistniejącego już kompleksu szpitalnego Zakonu Ducha Świętego założonego w 1244 r. Na miejscu dawnych zabudowań szpitala powstał rozległy pl. Ducha Świętego, którego (wschodnią pierzeję zamyka bryła kościoła Świętego Krzyża. Na obrzeżach południowej strony placu zachował się jeszcze Dom pod Krzyżem (oddział M11K z wystawą „Dzieje Teatru [Krakowskiego”), kiedyś część szpitala Duchaków. Najstarszą częścią kościoła jest zbudowane z wapienia na początku XIV w. prezbiterium opięte masywnymi skarpami. Kwadratową nawę z częścią przyziemia z wapienia, a wyżej z cegły ukończono w 1. połowie XIV w. Do nawy przylega od zachodu XV-wieczna gotycka masywna wieża z gotyckim portalem i dwoma kaplicami po bokach. Dwunawowe wnętrze ozdobione renesansowymi polichromiami przykryte jest palmowym sklepieniem wspartym centralnie na smukłej kolumnie; odbudowano je po pożarze w 1528 r. Do cennego wyposażenia zaliczana jest XV- -wieczna wykonana z brązu chrzcielnica. Po lewej stronie nawy znajduje się epitafijna płyta Heleny Modrzejewskiej. Po południowej stronie kościoła w narożniku ul. św. Krzyża znajduje się dom parafialny kościoła Świętego Krzyża. Budynek o grubych murach z wapienia i cegły z otworami strzelnic w ścianach pełnił - oprócz mieszkalnych -także funkcje obronne.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 4931
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Kraków podstawowe informacje

Nieprzeczytany post autor: admin » 14 kwie 2018 18:04

Kolejna propozycja to kościół św AndrzejaKościół św. Andrzeja i klasztor Klarysek należą do najstarszych XI-wiecznych murowanych budowli Krakowa, która pamięta czasy najazdów tatarskich. Jego architektura - grube mury, wieże z otworami strzelniczymi - wskazują, że pierwotnie miał charakter obronny. Pełnił funkcję strażnicy broniącej dostępu do wzgórza wawelskiego. Znajdował się w centrum Okołu, najstarszego przedkolacyjnego podgrodzia Krakowa. W XIV w., gdy osiadły tu siostry klaryski, przekształcono go w kościół klasztorny. W bryle zachował się surowy romański charakter, który podkreślają grube mury z wapienia. Zachowały się romańskie okna w formie biforiów w wieżach oraz triforium na fasadzie. Wnętrze zaskakuje bogatą późnobarokową dekoracją ze stiukami Baltazara Fontany i malowidłami Karola Dankwarta. Zwracają uwagę ołtarz z czarnego marmuru Franciszka Placidiego oraz ambona w kształcie łodzi. Siostry klaryski posiadają w swoich zbiorach cenne figurki jasełkowe, wśród których XIV-wieczni rzeźby Matki Boskiej i św. Józefa uchodzą za najstarsze tego typu dzieła sztuki w Europie


Więcej atrakcji w temacie poniżej


zabytki-krakowa-f693.html
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Alex
I love traveling
Posty: 418
Rejestracja: 13 mar 2010 17:37

Re: Kraków podstawowe informacje

Nieprzeczytany post autor: Alex » 10 lut 2019 12:27

Pozwólcie że napisze kilka moich perełek w mieście. Choć kilka się powtórzy wszystkie one są na swój sposób wyjątkowe

1. Krakowska Manufaktura Czekolady

https://www.facebook.com/KrakowskaManufakturaCzekolady
krakowska-manufaktura.jpg
krakowska-manufaktura.jpg (76.03 KiB) Przejrzano 932 razy
Najbardziej znany i lubiany przez miejscowych Producent Czekolady i kawiarnia, położony w centrum miasta. Produkują wszelkiego rodzaju przysmaki czekoladowe: ciasteczka, ciastka, białe, mleczne lub ciemne czekoladki w płynie, praliny itp., według oryginalnych i tradycyjnych receptur z całego regionu Galicji. Można tam nie tylko spróbować ich słodyczy, ale można je zabrać do domu. Kup ręcznie robione czekoladowe batoniki lub figurki, doskonałe prezenty dla przyjaciół i rodziny oraz obserwuj jak mistrzowie czekolady pracują bezpośrednio przed tobą. Krakowska Manufaktura Czekolady organizuje warsztaty, podczas których można dowiedzieć się wszystkiego o produkcji czekolady i samemu ją przygotować.

2. Zakrzówek i Skałki Twardowskiego
Zakrzówek.JPG
Zakrzówek.JPG (360.75 KiB) Przejrzano 932 razy
Małe jezioro w starym kamieniołomie, otoczone pięknymi wapiennymi skałami, w dzielnicy Ruczaj, około 20 minut od centrum miasta. Ulubione miejsce na lato dla wszystkich studentów i mieszkańców. Na pikniki, pływanie, wspinaczkę i.... nurkowanie! Na dnie jeziora ukryte są prawdziwe skarby: mały samolot z lat sześćdziesiątych, stary samochód, autobus, a nawet biurko z komputerem. Woda jest bardzo czysta, więc wszystko jest wyraźnie widoczne. Jezioro ma głębokość od 15 do 30 metrów. Można łatwo wypożyczyć sprzęt do nurkowania lub wspinaczki i wybrać się na zwiedzanie!

3. Plac Izaaka
Plac Izaka.jpg
Plac Izaka.jpg (150.43 KiB) Przejrzano 932 razy
Przystanek ciężarówki z jedzeniem, ukryty pomiędzy krętymi uliczkami dzielnicy żydowskiej i bardzo popularny wśród mieszkańców. Sześć wózków gastronomicznych serwuje słodkie i pikantne posiłki, odhai lodów w Mrożonych Rolkach, polskiego ciasta kominkowego w Tredelniku, po zdrowe misy acai i koktajle w Acai Barze, smażone ryby w "Zacna Ryba Milordzie", kuchnię meksykańską w "Compadre", wszelkiego rodzaju grillowane mięso w ciężarówce "Walenty Kania" czy wegańskie owijacze w "Vege To Tu". Jest to dobre miejsce, aby położyć się w hamaku i spróbować pysznego jedzenia w ładnej scenerii.


Kraków Haunted House
Haunted house.jpg
Haunted house.jpg (91.2 KiB) Przejrzano 931 razy

Jedną z najbardziej znanych miejskich legend Krakowa jest legenda o nawiedzonym domu przy ulicy Kosocickiej. Został wybudowany na starym cmentarzu przez dwóch braci, ale nigdy nie został ukończony, ponieważ jeden z nich zabił drugiego, a wkrótce potem też się zabił. Było wiele osób, które próbowały dokończyć i sprzedać dom, ale wszystkie one nie powiodły się. Teraz miejsce jest pełne przerażającego zapalenia graffiti jak "Będzie więcej ofiar! Jest też opuszczona kaplica cmentarna, tuż obok domu.

5. Zalew Bagry
bagry_2.jpg
bagry_2.jpg (121.58 KiB) Przejrzano 931 razy

Małe jezioro z jedyną piaszczystą plażą w Krakowie. Idealne miejsce na grillowanie, pływanie, kajakarstwo, żeglarstwo i surfing, tylko 30 minut od centrum. Można wypożyczyć cały potrzebny sprzęt, zjeść świeże ryby w pobliskiej restauracji, wybrać się na spacer przy promenadzie, zagrać w siatkówkę lub obserwować ptaki. Miejsce nie jest bardzo zatłoczone, nawet w lecie, bo nie znajdziesz go w żadnym zwykłym przewodniku turystycznym.

6. Kopiec Kraka
kopiec_kraka.jpg
kopiec_kraka.jpg (84.65 KiB) Przejrzano 932 razy
W Krakowie nie ma zbyt wielu dobrych punktów widokowych, ale jeśli chcesz obejrzeć zachód słońca i panoramę miasta, wybierz się na spacer po Kopcu Kraka w dzielnicy Podgórze. Ma zaledwie szesnaście metrów wysokości, ale widok jest naprawdę oszałamiający. Legendy mówią, że kopiec jest grobem założyciela Krakowa i kiedyś był miejscem kultu. Teraz jest to najlepsze miejsce, aby odpocząć od zgiełku miasta.

Pchli targ na Hali Targowej
Pchli targ.jpg
Pchli targ.jpg (171 KiB) Przejrzano 932 razy
Nie ma miejsca, gdzie nie można znaleźć informacje o tym miejscu, dlatego zdecydowanie warto je odwiedzić. Największy pchli targ w mieście odbywa się w każdą niedzielę, w hali targowej w dzielnicy Grzegórzki, od 7.00 do 18.00. Miłośnicy zabytkowych skarbów znajdą tu wiele oryginalnych mebli, starych książek i czasopism, pamiątek z czasów II wojny światowej, oldschoolowych ubrań, gier planszowych i aparatów fotograficznych, antyków, monet, lamp i obrazów w przystępnych i negocjowanych cenach. Można też spróbować "kumpiru" - pieczonego ziemniaczanego dania wypełnionego mięsem, warzywami i sosami, serwowanego tylko w tym miejscu.


8. TYTANO Dolne Młyny

dolne-mlyny-tytano-krakow-recenzja-2.jpg
dolne-mlyny-tytano-krakow-recenzja-2.jpg (421.14 KiB) Przejrzano 932 razy
To miejsce ma zaledwie rok, ale zostało już uznane za najbardziej "modne" w Krakowie. Niestety, nie jest zbyt dobrze znane przez odwiedzających miasto. Zbiorowisko małych lokalnych barów, restauracji, concept stores, pracowni artystycznych i fotograficznych, założone na terenach poprzemysłowych w centrum miasta. "Weźże Krafta" - ponad trzydzieści różnych rodzajów piw rzemieślniczych, "Bonjour Cava" - kawiarnia z najlepszymi deserami, "Veganic" - restauracja serwująca wegańskie i wegetariańskie posiłki, Mane tapas bar, winiarnia Kondrat, Forum Mody - sklep z ręcznie robionymi ubraniami i dodatkami, i wiele innych miejsc.

Kamieniołom Libanu
kamieniołom-liban-kraków-1.jpg
kamieniołom-liban-kraków-1.jpg (197.43 KiB) Przejrzano 932 razy
Opuszczony kamieniołom z 1873 roku, w powiecie podgórskim. Miejsce to jest naprawdę nostalgiczne i pełne znaków historii, bo kiedyś był to obóz pracy.

Adin
Mały podróżnik
Posty: 5
Rejestracja: 21 cze 2018 19:16

Re: Kraków podstawowe informacje

Nieprzeczytany post autor: Adin » 12 mar 2019 21:08

Będąc w Krakowie zakochałem się w Wawelu.

https://wawel.krakow.pl/

Poświęciliśmy jeden pełny dzień na zwiedzanie terenu Katedry Wawel. Pałac i jego liczne atrakcje również były wspaniałe. Jednym z moich marzeń było obejrzenie wszystkich zachowanych dzieł Leonarda DaVinci,

Katedrę można zwiedzać całkowicie samodzielnie i można robić zdjęcia, z wyjątkiem krypty, gdzie spoczywa wielu polskich królów i prezydentów, ale miejsca na Zamku można zobaczyć tylko podczas zwiedzania z przewodnikiem. Należy również pamiętać, że we wnętrzach Zamku nie wolno fotografować.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Fabryki Schindlera,Aptekę Orła i jego przejmującą historię.


To co polecam to poszwendać się po okolicy. Bardzo ciekawym miejscem w okolicy Wawelu jest Pałac Erazma Ciołka.

http://mnk.pl/oddzial/palac-biskupa-erazma-ciolka

W środku znajdują się prawdziwe skarby a tuż obok jest mały plac i nie każdy o tym wie że to właśnie tu znajdował się pierwszy rynek Krakowa. Dopiero później został przeniesiony na jego dotychczasowe miejsce.


Korzystając dzięjuje za polecanie eksperta, który udzielił mi masę wskazówek odnośnie Krakowa


http://podroze-forum.pl/krakow.html ( podsekcja zapytaj ekperta) polecam

perek
Mały podróżnik
Posty: 12
Rejestracja: 13 mar 2010 18:42

Re: Kraków podstawowe informacje

Nieprzeczytany post autor: perek » 29 mar 2019 20:14

Dla mnie Kraków to imponujący zamek i katedra pod wezwaniem świętych Wacława i Stanisława, miejsce koronacji królów i nekropolia władców. Wśród kaplic otaczających katedrę najcenniejsza jest Kaplica Zygmuntowska, mauzoleum króla Zygmunta 1 starego i jego rodziny . To właśnie ostatni Jagiellonowie uczynili z Wawelu jedną z najwspanialszych renesansowych rezydencji w Europie. Zamek gotycki rozbudowano w 1536r pod kierunkiem wybitnych Architektów włoskich Franciszka florentczyka i Bartłomieja Berrecciego .Wawel i historyczna zabudowa miasta od 1994 roku wpisane są na prestiżową listę pomników historii Krakowa. Samo miasto przestaję się już rozwijać sposób spontaniczny.

Kolejnym niezwykłym miejscem jest rynek, jest on jednym z największych placów średniowiecznej Europy, kościół świętego Andrzeja który zachował swoją romańską strukturę z przełomu wieku 11 i 12 oraz kościoły franciszkanów i dominikanów. Najbardziej spektakularnym przykładem perełek Krakowa jest oczywiście Kościół Mariacki który łamie wielką symetrię rynku. On istniał już wcześniej jako budowla Romańska, która była zwrócona na wschód. To są często mniejsze kościoły takie jak Świętego Krzyża czy Świętego Marka czy wreszcie najstarszy Świętego Wojciecha .

Więcej o kościołach krakowskich:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obiekty_s ... w_Krakowie

We wnętrzu świątynia mariacka zachwyca między innymi dziełen Wita Stwosza, wielkim ołtarzem wykonanym w latach 1474r. Można również zwrócić uwagę na maszkarony, dwa z nich przedstawiają prezydentów Miasta Krakowa Józefa Dietla i Mikołaja Zyblikiewicza. Maszkarony zostały wykonane na podstawie rysunków Jana Matejki, którego dzieła możemy podziwiać w galerii sztuki polskiej.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Maszkaron

Warto wspomnieć również o murach obronnych, to bardzo podniosło obronność miasta. Oblężenia najsilniej rozwijały się pomiędzy 15 a 17 wiekiem, ostatecznie Kraków otaczała podwójna linia murów obronnych, duża liczba baszt i siedem bram . Najpotężniejszym bastionem był Barbakan, jedyny który zresztą dochował się do dnia dzisiejszego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Barbakan

Na koniec polecam bardzo Kazimierz założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku, kiedyś było to oddzielne miasta o czym przypomina renesansowy budynek ratusza. Średniowiecznymi akcentami zespołu są dwa monumentalne kościoły klasztorne pod wezwaniem Świętej Katarzyny i kościół pod wezwaniem Bożego Ciała. Nad brzegiem Wisły wznosi się kościół i klasztor na Skałce , który również polecam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zabytki Krakowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości