Nieprzeczytane posty

Kastela - Chorwacka przygoda

1
Witam wszystkich,

Od jakiegoś czasu jestem na Chorwacji (na stałe) i chciałabym się z Wami wszystkimi podzielić swoimi wrażeniami z okolicy, w której przebywam. Kaštel Lukšić i 6 innych Kašteli to przepiękny teren pomiędzy Splitem a Trogirem. Większość turystów omija tą okolicę wielkim łukiem, ponieważ "z zewnątrz" - główna droga - nie wygląda ona zachęcająco. A szkoda, bo kryje w sobie wiele bardzo ciekawych miejsc do zobaczenia.

Pozdrawiam,

Aga

Ceny na Chorwacji poza sezonem

2
Ten wpis dedykowany jest tym, którzy uwielbiają historię, architekturę, archeologię, błękitne niebo i słońce, ale niekoniecznie przepadają za tłumem i upałami... A może tym, którzy chcieliby odwiedzić i zwiedzić Chorwację, ale wydaje im się zbyt droga... Otóż, w lutym 2011 odwiedził mnie mój brat ze swoją gromadką i zainspirował mnie, miłośnika cyferek... W linku poniżej możecie Państwo znaleźć kalkulację przygotowaną na podstawie mojej wiedzy na temat cen na Chorwacji w sezonie i poza sezonem. Okres poza sezonem obejmuje miesiące od listopada do końca lutego. Ceny, zarówno zakwaterowania, jak i biletów do atrakcji turystycznych są dużo niższe. Rewelacyjne apartamenty można wynająć już za 40EUR, a wodospady KRKA itp. kosztują w tym okresie grosze.

Aga

ŠPILJA VRANJAČA - Najlepsza jaskinia w Dalmacji

3
ŠPILJA VRANJAČA - Najlepsza jaskinia w Dalmacji

Każdemu, kto odwiedza Dalmację, polecam odwiedzenie Jaskini VRANJAČA. Znajduje się ona na północno-zachodnich zboczach Moser w pobliżu wioski Kotlenice około 24 kilometrów od Splitu. W jaskini możemy podziwiać dwie komnaty. Pierwsza, która była już znana w XIX w oraz druga, odkryta w 1903 roku przez Stipe Punda – 13sto letniego chłopca. W 1929 roku pierwsi zwiedzający mogli podziwiać niesamowite formy skalne – rzeźby wodą tworzone przypominające zwierzęta, osoby i inne mniej lub bardziej fantazyjne kształty. W drugiej komnacie wyróżniono 9 mniejszych sekcji, które mają swoje własne nazwy reprezentujące przeważające formy skalne. Jaskinia oprócz form skalnych zaskakuje również różnorodnością barw.
Całkowita długość jaskini to 360m. Temperatura w jaskini jest stała i wynosi +15*C.
Godziny otwarcia:
15.03-30.04 codziennie, godziny: 10-17
01.05-30.09 codziennie, godziny: 09-19
01.10-31.10 codzienne, godziny: 10-17
01.11-15.03 tylko w weekend, godziny 10-15
W pozostałe dni należy skontaktować się z właścicielem.

Dobra rada: nieważne, w jaki dzień się wybieramy, najlepiej zawsze zadzwonić i sprawdzić czy właściciel jest i czy możemy jaskinię pozwiedzać.

Z życia wzięte:
Latem odwiedzaliśmy jaskinię z przyjaciółmi i ich dziećmi. Dialog tata versus czteroletnia córka:

-Tatusiu, tatusiu, a kto zrobił takie śliczne rzeźby. Te lody truskawkowe, krasnale, sowy, potwory?
-Woda kochanie.
-Tatusiu, to woda ma młoteczek?

Jeziora Imotski

4
Muszę przyznać, że Chorwacja zaskoczyła mnie poraz kolejny. I znów, jeziora polodowcowe w Szwajcarii wydawały mi się nie do pobicia jeżeli chodzi o urodę i orginalność oraz kolor wody... No i proszę. Pobudka wczesnym rankiem w niedzielę, auto, znajomi z dzieciakami i w drogę. 60 minut później (zero ruchu na autostradzie) zjechaliśmy przy znaku - Imostki... Pierwsze jezioro, które zaliczyliśmy to jezioro Czerwone. Niestety można tylko podelektować się jego urodą z góry od strony ulicy. Natomiast jeżeli chodzi o jezioro Niebieskie, to strój kąpielowy jest obowiązkowy. Woda jest tak miękka, słodka i smaczna iż nie ma się ochoty w ogóle z niej wychodzić. Wszystkim Paniom polecam jej cudowne działanie jeżeli chodzi o skórę. Już dawno, moja skóra nie była tak miękka i delikatna jak po owych kąpielach... Polecam wczesne godziny, bo o 10 rano nie było nad jeziorem prawie nikogo. Potem natomiast mieliśmy pokaz skoków ze skał do wody - oczywiście gratis... Muszę przyznać, że widok niesamowity, ale my z koleżanką z przerażeniem patrzyłyśmy na dzieciaki poruszające się po skałach jak małpki bez żadnych zabezpieczeń po to tylko, aby z wysokości 10-15 metrów wykonać pokazowy skok na główkę lub tzw. "bombę"... Niesamowity dzień nad jeziorem, powrót późnym wieczorem. Na pewno jeszcze tam wrócimy, ponieważ odkryliśmy tylko cząstę tej krainy, a uwzględniając idealne połączenie z Kastelą długo nie będziemy się zastanawiać...

Pozdrawiam serdecznie,
Aga

Góry Kozjak...

5
Wschód słońca na Kozjaku i nie tylko...

Góry Kozjak (dla Polaków pagórki) znajdują się zaraz za Kastelą. Zresztą wiele domów z Kasteli zostało wybudowanych na zboczach Kozjaka. Kozjak rozciąga się na długości 16 km od zamku Klis na wschodzie do przełęczy Malacka na zachodzie. Najwyższym punktem jest Veli vrj - 779 m. W górach Kozjak oraz sąsiadujących z nimi innych wzniesieniach istnieje 80 km oznakowanych tras. Skały Kozjak są znane tym, którzy uwielbiają wspinaczkę (niektóre z nich są blisko domu Malacka wspinaczka górska).


Aga

Re: Kastela - Chorwacka przygoda

7
kasia pisze:Zazdroszczę mieszkania w tak pięknym miejscu :)

Galerie super, bardzo pozytywne :)
Hej Kasiu,

bardzo dziękuję :)... Możesz podzielić się ze znajomymi... A miejsce to prawda, jest rewelacyjne... Błękitne niebo prawie każdego dnia, o deszczowych szybko się zapomina :)

Pozdrawiam,
Aga

Re: Kastela - Chorwacka przygoda

8
Dziś zapraszam Was do wysuniętej najbardziej na zachód pierwszej od Trogiru Kasteli, a mianowicie Kaštel Štafilić.

Twierdzę (Kaštel) z dziedzińcem, obecnie znaną jako twierdza Rotondo, wybudował na rafie, trogirski możnowładca - Stjepan Štafileo.

Część mieszkalna twierdzy znajduje się w południowej stronie, gdzie jest również brama wychodząca na morze, przy której, w razie niebezpieczeństwa, mógł zacumować statek. Interesujący jest fakt, że trogirski arystokrata, jako nazwisko i herb rodzinny przyjął winne grono – grecki staphile. Wokół twierdzy, na planie prostokąta, powstała osada, która była otoczona fosą. Ze wsi, od bramy wioski droga wiodła przez most zwodzony. Obszar ten został nazwany Brce. W ten sposób jedynie w Kaštel Štafilić i Kaštel Novi, Brca znajdują się na peryferiach wsi, podczas gdy w pozostałych kasztelach są przy samej twierdzy. Obok murów obronnych został zbudowany zamek rodziny Ferra, obecnie własność rodziny Pera.

W zachodniej części Kaštel Štafilić znajduje się baszta Nehaj, którą w 1548 roku zaczęli budować Ljudevit i Ivan Lodi. Baszta zbudowana jest do górnych części okien pierwszego piętra. Prace przerwano po śmierci braci Lodi, a ponieważ nie mieli oni męskich potomków, córki i zięciowie zrezygnowali z dalszej budowy. Baszta Nehaj, chociaż niedokończona, fascynuje artystów, poetów i turystów. Podczas przypływu, wygląda, jakby płynęła po morzu. Pierwszy kościół w Kaštel Štafilić był wybudowany w 1566 roku, wielokrotnie go przebudowywano aż do obecnego barokowego kształtu. Znajdują się w nim cudowna ikona z XVI wieku, tradycyjne kasztelańskie złote ozdoby oraz rzeźby św. Błażeja i św. Łucji, ręki mistrza Marina Studina.

Kościół św. Jerzego z Žestinja jest staro-chorwackim kościołem z ładną dekoracją nad drzwiami zdobioną stylizowanymi lśćmi i krzyżem.

Wokół znajduje się stary cmentarz z zachowanymi kamieniami nagrobnymi. Na jednym z nich znajduje się półksiężyc.

Na szczycie Velikog Bijaća (208 m n.m.p.) został zbudowany kościółek św. Nofra. Na jego froncie umieszczono napis upamiętniający odbudowę kościoła w 1457 roku, co świadczy o tym, że budowla pochodzi z wcześniejszego okresu. Kościół posiada ładne gotyckie sklepienie.
U stóp góry położone są Bijaći, ważna historyczna osada, która była zamieszkana od czasów antycznych do średniowiecza. Na pozostałościach z czasów antycznych, zbudowano wczesnochrześcijańską bazylikę, a w IX wieku kościół św. Marty. We wczesnym średniowieczu (od IX do końca XI wieku), był to jeden z głównych ośrodków państwa chorwackiego. Tutaj został odkryty jeden z najstarszych staro-chorwackich kościołów – św. Marta, przedromańska trójnawowa budowla z kanciastą apsydą i fundamentami dzwonnicy w części frontalnej. Wokół znajdują pozostałości innych budowli oraz późnoantyczny i staro-chorwacki cmentarz.

Na tym obszarze przeprowadzane są badania archeologiczne, znaleziono kamienne meble starochorwackiego budownictwa ozdobione starochowacką plecionką tzw. pleterem, znajdujące się w Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych w Splicie (wielkie tabernakulum) i w Muzeum Miasta Kaštela.

Dzisiejszy kościółek, obok ruin kościoła św. Marty, wybudował w 1908 roku ojciec Frane Bulić.

Bogate znaleziska stanowią dowód na to, że tutaj rządzili chorwaccy władcy, a w kopii aktu darowizny księcia Trpimira napisanego i ogłoszonego 4 marca 852 roku pisze: «Ja książę Chorwatów» i «Uczyniono we wsi o nazwie Bijaći», co potwierdza wcześniej przytoczone stwierdzenie. Drogą szutrową pomiędzy miejscowościami Trećanice i Opora w kierunku Prosike, można dojść do domu łowieckiego Tikvenjak, znajdującego się na terenach łowieckich, którymi opiekuje się Stowarzyszenie Myśliwych Donja Kasztela.

Na zachodniej granicy kasztelańskiego terytorium znajduje się jaskinia Mujina. Już przez szereg lat, przeprowadzane są tutaj badania archeologiczne. Znaleziono wiele kamiennych narzędzi, obrobionych kości zwierzęcych oraz palenisk. Udowodniono, że znaleziska mają ponad 45 000 lat, co wskazuje na to, że na tych terenach przebywał i polował człowiek – neandertalczyk i to w czasach, kiedy ląd sięgał aż do wyspy Vis.

W Kaštel Štafilić rośnie wyjątkowy pomnik przyrody, drzewo oliwne mające ponad 1500 lat, pochodzące z południowych Włoch lub Grecji. W miejscowym dialekcie, stare drzewo oliwne (Olea Europea), zwane jest Mastrinką.

W 1990 roku zostało ogłoszone pomnikiem przyrody. Co roku płody tego drzewa oliwnego przerabia się na oliwę z oliwek, która w replikach szklanych greckich naczyń zwanych lakrimariami, sprzedawana jest jako pamiątka z Kaszteli.

Kaštel Novi

9
Kaštel Novi

W 1512 roku trogirski możnowładca Pavao Antun Ćipiko, wybudował swój zamek w kształcie czworokątnej wieży. Wokół zamku powstało osiedle, otoczone ze wschodniej, północnej i zachodniej strony murem obronnym, a od strony południowej morzem. Przed wejściem do wioski od strony południowej, w miejscu dawnego mostu zwodzonego, powstało Brce, gdzie w 1775 roku wybudowano klasztor z zegarem dla bractwa zakonnego.

Kościół parafialny św. Piotra od Klobučca (sv. Petar od Klobučca) zbudowany został na fundamentach kościoła z XIII wieku. Posiada bardzo bogaty skarbiec przechowujący srebra i szaty liturgiczne tkane złotymi i srebrnymi nićmi.

W Kasztelu Nowym urodził się rzeźbiarz Marin Studin (1895 – 1960). Był uczniem Ivana Meštrovicia. Wykonana przez niego rzeźba św. Rocha (sv. Rok), zdobi kościółek św. Rocha z XVI wieku. Studin jest autorem pomnika «Zwiastun wolności» («Vjesnik slobode»), znanego również pod nazwą konjanik (jeździec), który oddziela Kasztel Stary od Kasztelu Nowego. Pozostałe dzieła artysty przechowywane są w galerii Studin – chwilowo nie są dostępne dla zwiedzających.

Na polu, powyżej Kasztela Nowego, od niepamiętnych czasów znajdują się winnice, które na początku XIX wieku zostały zdziesiątkowane przez mszyce o nazwie filoksera winiec. Odnowiono uprawy, posadzono nowe odmiany winorośli. Pozostało również niewiele starych odmian, takich jak na przykład Crljenak kasztelański, na świecie, a szczególnie w Kalifornii, znany jako Zifandel. Ojczyzną amerykańskiej winorośli jest Kasztel Nowy, gdzie kilka odmian tej winorośli, rośnie jeszcze w winnicy pana Radunicia. Tą odmianą obsadzono kilka nowych winnic. Winorośl Crljenak kasztelański, rośnie również Ogrodzie biblijnym.

Wróć do „Kastela”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości