1234567


Grecja -objazdówka

W tej sekcji piszemy o wszelkich podróżach i miejscach wartych zobaczenia w Atenach
duzy90
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2013 14:08

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: duzy90 » 10 sie 2013 14:13

Marzy mi się Grecja... I Ateny szczególnie... 8) jakie macie fajne i piękne wspomnienia :) Kiedyś ja pojadę i też będę opowiadać :P

Marghot
Ekspert - podróżnik
Posty: 703
Rejestracja: 03 lip 2013 14:35

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: Marghot » 12 sie 2013 12:20

Zaznaczam, że nei ejstem fanką i zwolenniczką tzw. objazdówek. Nie dają one pogladu na kraj, region. Podczas takiej wycieczki biegniemy i ślizgamy się po zabytkach, miejscach. Nie ma tu miejsca na zgłębienie i poczucie atmosfery odwiedzanego miejsca. Jak dla mnie to wyrzucenie pieniędzy.
Wolę wybrac np. same Ateny i pobyć w mieście kilka dni. Nie wszyscy kochają to zatloczone, pełne smogu miasto. Ciężko się w nim zyje i je odwiedza zwłaszcza w okresie od czerwca do połowy września, gdy upał jest nieznośny. Osobiście chwalę sobie pobyt w stolicy Grecji pod koniec września. Turytów raczej mnie nie ma ;) ale za to pogoda jest bardziej sprzyjająca zwiedzaniu, szwędaniu się po uliczkach.
Polecam zakwaterowanie się w jednym z hoteli z widokiem na Akropol, który wiecozrem/ w nocy podświetlony ma swój niezapomniany urok. Wypicie kawy, drinka czy zjedzenie czegoś w ciepły wieczór z wydokiem na tę antyczną budowlę jest mega doświadczeniem. Dwukrotnei zatrzymałam się w Acropolisview Hotel. Jest stosunkowo niedrogi i naprawdę rewelacyjnie położony, bo zaledwie 300m od stacji metra
Oddzielny rozdzaiał na kilka wieczorów to oczywiście Plaka. Starówka jest miejscem magiczny i za dnia i wieczorami. Grecy także tlumnie odwiedzają zlokalizowane tam tawerny, myzyka gra i tłuczone sa talerze. pamiętam, że przy pierwszej takiej aktakcji, gdy jakiś tańczący chyba już w transie Grek rzucił talerzem, myslałam, ze rozruba się zaczyna i prawie zaczęłam zbeirac manatki. Okazało się jednak, że tluczenie talerzy nalezy do greckiego folkloru :)

mike
Często w podróży
Posty: 22
Rejestracja: 05 sie 2013 16:03
Kontakt:

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: mike » 22 sie 2013 00:09

Byłem na objeździe po Grecji z dziewczyną dwa lata temu i muszę się zgodzić z Marghot, że taki objazd to w dużej mierze bieganina, ale jednak pozwala zobaczyć wiele ciekawych miejsc w całej Grecji, a do tego nie wymaga prawie wcale czasu na planowanie podróży.
Rozbijania talerzy nie widziałem, ale hotel w Atenach mieliśmy z widokiem na Akropol i potwierdzam: niesamowite przeżycie :)

psiak1
Posty: 3
Rejestracja: 01 wrz 2013 13:20

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: psiak1 » 01 wrz 2013 13:27

Grecja jak dla mnie wymaga głębszego zwiedzania, naprawde warto :)

Kultur10
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2014 16:19
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: Kultur10 » 14 kwie 2014 16:39

Prawda. Jeden wypad w roku nie wystarczy. Trzeba wracać co roku, aby zobaczyć te wszystkie ciekawe miejsca. Kontynent, wyspy - jest tego pełno

Awatar użytkownika
anna_bartel
I love traveling
Posty: 153
Rejestracja: 29 kwie 2013 13:15

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: anna_bartel » 29 kwie 2014 11:46

Ja tam Grecję bardzo lubię . Wiadomo, że może i wyższa cena, ktoś powie, że samemu można taniej i większa swoboda, ale jak się ma na głowie na codzień męża i dzieci i dom do ogarnięcia, to przyjemnie kiedy nie trzeba się zajmować organizacją wakacji :)

Awatar użytkownika
funswiata
I love traveling
Posty: 697
Rejestracja: 27 cze 2014 10:32
Lokalizacja: poznań

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: funswiata » 27 cze 2014 14:47

Jeżeli mówimy o starożytnych Atenach, to przede wszystkim mamy przed oczami Akropol, jednak poza nim są jeszcze inne, ciekawe zabytki, położone w okolicy Wzgórza Akropolu. Są to przede wszystkim: Agora, Cmentarz Keramikos, Odeon, Pomnik Izykratesa i Teatr Dionizosa.

Agora to centrum starożytnych Aten, główny plac miasta, miejsce spotkań, handlu czy zgromadzeń politycznych. Przy dawnej Agorze znajdowało się wiele budynków - świątynie, biblioteki czy budynki użytku publicznego. Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Z biegiem czasu Agora została zabudowana, a budowle zruinowane. Prace archeologiczne rozpoczęto dopiero na początku XX w.
Agora Ateńska składa się z Agory Greckiej i Agory Rzymskiej. W budynku zwanym Stoą Attalosa znajduje się Muzeum Agory.

Oprócz muzeum i Kościoła Świętych Apostołów (Solaki) na terenie Agory stoi Tezejon (właściwie Hefajstejon), czyli świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie. Zbudowana w porządku doryckim ok. 425 p.n.e. Znana przede wszystkim jako Tezejon (Thesseion), gdyż pierwotnie myśleno, że była poświęcona Heraklesowi i Tezeuszowi. Główne pomieszczenie świątyni kolumnada złożona z 6 kolumn na krótszym boku i 13 kolumn na dłuższym boku. W czasach starożytnych ściany świątyni zdobił ciągły fryz joński ukazujący walki Lapitów, a wewnątrz znajdował się posąg Ateny i Hefajstosa. W V w. świątynię przekształcono na kościół.

Blisko Akropolu usytuowane jest Wzgórze Aresa (Areopag). Obecnie jest niezabudowane, ale w czasach starożytnych zbierała się tu Rada Areopagu, sprawująca w Atenach najwyższą władzę polityczną i sądowniczą. znajdowało się tu również kilka budowli, m.in. świątynia Eryń i kościół św. Dionizego Areopoagity.W I w. n.e. na Areopagu miał się zjawić św. Paweł, który przemawiał do członków Areopagu i namawiał do przejścia na wiarę chrześcijańską. Na pamiątkę tego wydarzenia ateńczycy umieścili na wzgórzu tabliczkę. Na górę prowadzą schodki.

Obok Areopagu znajduje się Wzgórze Nimf, na którego szczycie stoi obserwatorium astronomiczne, a przy nim kościół św. Mariny i ruiny starożytnego sanktuarium nimf. Tutaj też mieści się Pnyks, gdzie przez pewien czas zbierało się ateńskie Zgromadzenie Ludowe i wytyczony został święty okręg Zeusa Najwyższego.

Inne budowle starożytnych Aten to Keramikos (Keramejkos), Odeon Heroda Attyka, Pomnik Lizykratesa i Teatr Dionizosa.

Keramikos (Keramejkos, Κεραμεικός) to starożytny cmentarz, gdzie do czasów obecnych zachowały się liczne nagrobki. W grobach odnaleziono dzieła sztuki, których część można zobaczyć w muzeum. Dzielnicę Keramejkos w starożytności otaczały mury obronne, tzw. Długie Mury, biegnące aż do portu w Pireusie. Rozpoczynała się tu też święta droga (Hiera Odos), którą zmierzały procesje do Eleuzis oraz procesje związane z kultem Ateny. Do starożytnego Keramejkosu wiodły dwie bramy: Święta Brama i Brama Dipylońska.

Odeon Heroda Attyka (Ωδείο Ηρώδου του Αττικού) zbudowany został w stylu teatrów rzymskich na zboczu Akropolu przez Heroda Attyka. Na jego widowni mogło zasiąść 5-6000 osób, a scena miała trzy kondygnacje. Budynek przykryty był dachem z drewna. Obecnie odbywają się tu wydarzenia w ramach Festiwalu Ateńskiego. Poza koncertami jest niedostępny dla odwiedzających.

Pomnik Lizykratesa to budowla dla upamiętnienia zwycięstwa chóru Lizykratesa w konkursie dramatycznym podczas Wielkich Dionizjów w 335 r. p.n.e.. Mieściła trójnóg będący nagrodą dla zwycięzcy. Pomnik stoi na placu Lizykratesa, niedaleko Akropolu.

Teatr Dionizosa zbudowany jest na zboczu Akropolu. Budowę zakończono w IV w. p.n.e. Do czasów obecnych zachowała się część siedzeń, orchestra, fragmenty skene, a także część fryzu. Udostępniony do zwiedzania.

Awatar użytkownika
funswiata
I love traveling
Posty: 697
Rejestracja: 27 cze 2014 10:32
Lokalizacja: poznań

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: funswiata » 21 lip 2014 13:14

kocham ten kraj :)

eDom
I love traveling
Posty: 478
Rejestracja: 18 sty 2012 01:57

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: eDom » 21 paź 2014 09:54

Czekamy na fotorelację!

kasandra
Posty: 2
Rejestracja: 20 sie 2015 21:41

Re: Grecja -objazdówka

Nieprzeczytany post autor: kasandra » 20 sie 2015 21:47

Moją przygodę z Grecją zaczęłam bardzo niechętnie, zawsze ciągnęło mnie na Zachód. Kocham Hiszpanie, Włochy i Portugalię. Kiedyś znajomi na siłę wyciągneli mnie do Grecji - od tamtej pory jestem nią zachwycona. Piękne krajobrazy, świetna atmosfera i pyszna kuchnia. Za rok mam zamiar zrobić sobie objazdówkę i zajrzec przede wszystki do słynnych Aten :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości