1234567


Cuda natury w Polsce

W tej sekcji poruszamy tematy ogólne związane z turystką
kasiaaz
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2011 18:00

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: kasiaaz » 02 sie 2011 23:12

A mówią, że w Polsce nie ma pięknych miejsc... :x :x :x

Awatar użytkownika
max
I love traveling
Posty: 113
Rejestracja: 13 mar 2010 17:45

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: max » 07 sie 2011 19:51

Myślę że takich miejsc jest mnóstwo.
Max

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5022
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: admin » 18 paź 2011 18:04

pilsko0.jpg
pilsko0.jpg (26.02 KiB) Przejrzano 10746 razy
Kontynuując temat pięknych miejsc w Polsce docieramy do królowej Beskidów. Przepiękna Babia góra i jej diabelski szczyt Diablak. To najwyżej położone pasmo polskich Beskidów zachwyca swym pięknem oraz różnorodnością fauny i flory. Góra dodatkowo budzi respekt z uwagi na bardzo częstą zmienność aury. Osobliwością Babiej są także polodowcowe lub osuwiskowe jeziorka, podziemnie wody i liczne źródła. Dla ochrony wyjątkowych walorów naturalnych w tej części Beskidów w 1954 roku powołano do życia Białogóra park narodowy, który w 1978 wpisany został na listę rezerwatów biosfery UNESCO
diablak_400x400.jpg
diablak_400x400.jpg (17.83 KiB) Przejrzano 10746 razy
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5022
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: admin » 18 paź 2011 18:36

371.jpg
Kolejna propozycja, której nie może zabraknąć w naszym temacie to Pieniny. Ten przecudny skrawek Polski na obszarze 50 kilometrów gromadzi tyle cudów natury że można by nim obdarzyć wiele pasm górskich. Białe wapienne skały Trzech Koron , kontrastujące ze zmieniającymi się od zielenili do czerwieni barwami lasów. Nic zatem dziwnego że nawet w powstaniu Pienin ludzie dopatrywali się cudu. Jak głosi legenda, święta Kinga, uciekając przed Tatarami, rzuciła za siebie wstążkę i stąd wziął się Dunajec, potem rzuciła grzebień, który zmienił się w skalne ostre grzbiety. Ale Pieniny to nie tylko malownicze krajobrazy ale także niezwykła różnorodność środowisk i ostoja wielu niespotykanych nigdzie indziej w Polsce roślin i zwierząt. Słynne z bogactwa są pienińskie łąki, na których rośnie ponad połowa pobliskich gatunków storczyków. Także tu można znaleźć wiele niespotykanych gatunków motyli.Równie ciekawe są murawy naskalne, gdzie występują obok siebie rośliny górskie i ciepłolubne. Urwiste skały stanowią siedlisko bardzo rzadkich ptaków: puchacza, nagórnika i pomurnika.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5022
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: admin » 23 paź 2011 18:47

Przadki_6.jpg
W temacie cudów natury przyszedł czas na widoczne z oddali stojące na szczycie wzgórza kamienne bloki, które przywodzą na myśl postacie mitologiczne olbrzymów. Ale nie trzeba daleko sięgać by poznać ich historię. Potężne kręgi otacza rodzima legenda.Podobno są to zaklęte w kamień dwórki z zamku w Odrzykoniu, ukarane w ten sposób za to że w świąteczny dzień przędły nici na ślubne suknie.

Położony siedem km na północ od Krosna rezerwat geologiczny Prządki obejmujących imponujące skupisko wysokich na 20 metrów piaskowych ostańców, powstał w 1957 roku. Pośród poskręcanych sosen stoją pojedynczo i grupami wyrzeźbione przez wiatr skały o ciekawych kształtach,przypominających pochylonych przy pracy ludzi.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5022
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: admin » 23 paź 2011 19:04

03205x.jpg
03205x.jpg (26.07 KiB) Przejrzano 10753 razy
Kolejne miejsce to jezioro, którego na próżno jest szukać gdziekolwiek indziej. Zielone wzgórza opadające pionowymi skalistymi urwiskami wprost w połyskującą toń nadając krajobrazowi iście śródziemnomorski charakter. Zalew Soliński powstał ponad trzydzieści lat temu gdy spiętrzone potężną zaporą Sanu wypełniły doliny Sanu i Solinki,tworząc dziś dwa główne odgałęzienia tego największego pod względem wielkości sztucznego zbiornika w naszym kraju.Doskonale wtopił się on w naturalny pejzaż i stanowi jedną z najpiękniejszych atrakcji Bieszczad. Aby w pełni odczuć urok jeziora ,warto wspiąć się na okoliczne wzgórza skąd widać wijące się długie i wąskie ramiona zalewu, ozdobione kilkoma zalesionym wyspami, półwyspami i niewielkimi zatoczkami. W ciągle jeszcze czystych wodach żyją dorodne szczupaki ,sandacze i pstrągi,brzany i głowacze. Na brzegu spotkać można czaple, bociany, zimorodki a ostatnio pokazały się także Bobry.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5022
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: admin » 26 gru 2011 12:32

Pięknych miejsc w Polsce jest o wiele więcej. Oczywiście nie wszystkie z nich określane są mianem Cuda natury. Dlatego kontynuując temat zapraszam do obejrzenia

Najpiękniejszych miejsc w Polsce

Arkadia
arkadia.jpg
arkadia.jpg (223.96 KiB) Przejrzano 10705 razy
XVIlI-wieczni podróżnicy uważali Arkadię za jeden z najpiękniejszych ogrodów w Europie. Opisywali go z niekłamanym zachwytem jako „czarodziejskie dzieło wróżki" i „baśń w obrazie".
Założyła go w 1778 roku Helena Radziwiłłowa, właścicielka pobliskiego Nieborowa, konkurująca na polu smaku artystycznego z twórczynią rezydencji puławskiej, Izabelą Czartoryską. Arkadia - mityczna kraina szczęścia i sielskiej prostoty - przybrała tutaj formę fantazyjnego ogrodu z malowniczymi skupiskami drzew, rozległymi łąkami i stawem z Wyspą Uczuć. Zgodnie z modą przełomu XVIII i XIX wieku ten starannie ukształtowany krajobraz urozmaicały budowle nawiązujące do sztuki antycznej i gotyckiej. Do najciekawszych należą: Świątynia Diany z plafonem Jutrzenka pędzla Jana Piotra Norblina oraz „starożytne" ruiny - Łuk Grecki i Akwedukt. Na sztucznym wzgórzu z Jaskinią Sybilli wznosi się ceglany Domek Gotycki, zwany tez Przybytkiem Nieszczęścia i Melancholii. Stanowi on interesujący przykład architektury prero-mantycznej. W ściany niektórych pawilonów księżna Radziwiłłowa poleciła wmurować blisko 200 fragmentów oryginalnych nagrobków z różnych epok - od starożytności po wiek XVIII. Są wśród mch bardzo cenne rzeźby renesansowe, pochodzące m.in. z przebudowywanej w owym czasie kolegiaty w Łowiczu.

.........................................................................................................................
Barnów Sandomierski
zamek.jpg
zamek.jpg (235.29 KiB) Przejrzano 10705 razy


Nazywany „małym Wawelem", należy do najciekawszych późnorenesansowych rezydencji w Polsce Jest najprawdopodobniej dziełem wybitnego włoskiego architekta. Santiago Gucciego. Przyjechał on do Krakowa około 1550 roku i przez wiele lat propagował głównie dla króla Stefana Batorego oraz jego zony. Anny Jagiellonki. Do największych osiągnięć rzeźbiarskich florenckiego artysty, ważnych dla dalszego rozwoju sztuki w Polsce, należą nagrobki pary królewskiej w katedrze na Wawelu. Zamek w Baranowie, wzniesiony w latach 1691-1606 dla Rafała i Andrzeja Leszczyńskich, bardzo przypominają inne budowle projektowane przez Gucciego. Prostokątny dziedziniec otaczają krużganki połączone w elegancki, wręcz wyrafinowany sposób z zewnętrzną klatką schodową. Wywodzące się z włoskiego renesansu fantazyjne detale, min rozety i łby wyimaginowanych zwierząt, wykonano w rodzimych warsztatach kamieniarskich na Kielecczyzna.

Pod koniec XVII wieku kolejni właściciele Baranowa Lubomirscy postanowili przebudować rezydencję, powierzając to zadanie znakomitemu architektowi, z pochodzenia Holendrowi. Przy zachodnim skrzydle, od jego zewnętrznej strony. stanął rząd kolumn, na których wsparto galerię biegnącą na wysokości pierwszego piętra. Niestety, bogate wnętrza ozdobione sztukateriami Giovanniego Battisty Falconicgo zostały zniszczone przez dwa pożary - w 1849 i 1898.

............................................................................................................................
Brzeg Zamek piastów Śląskich
Brzeg_zamek_Muzeum_Piastow_Slaskich.JPG
Brzeg_zamek_Muzeum_Piastow_Slaskich.JPG (315.66 KiB) Przejrzano 10704 razy

Stojący tu od XIII wieku dwór w następnym stuleciu stał się rezydencją Piastów śląskich. Najpiękniejszy wygląd uzyskał w połowie XVI wieku, za panowania księcia Jerzego II, który kontynuując dzieło swego ojca Fryderyka dokonał kolejnej przebudowy. Autorami projektu i kierownikami prac byli bracia Jakub i Franciszek , pochodzący z Włoch .Później byli zatrudnieni min przy wznoszeniu zamków w Warszawie . Do dziś z gotyckiej części rezydencji w Brzegu zachowały się fragmenty zachodniego skrzydła oraz kaplica św Jadwigi. Z renesansowej budowli pozostał jedynie budynek bramy. Nad wejściem widnieją naturalnej wielkości posągi księcia oraz jego żony, wyżej umieszczono dwa rzędy popiersi Piastów: w górnym - władców Polski, poczynając od czasów legendarnych aż do rozbicia dzielnicowego. W dolnym natomiast- samodzielnych książąt dzielnicy śląskiej, przodków Jerzego II. Obecnie w części zamku znajduje się Muzeum Piastów Śląskich

............................................................................................................
Czarnolas

Muzeum J Kochanowskiego

images.jpeg
images.jpeg (13.34 KiB) Przejrzano 10704 razy


Muzeum mieści się w murowanym dworze Jabłonowskich, pochodzącym z XIX wieku. W latach międzywojennych ostatni właściciel Czarnolasu Stanisław Zawadzki, zgromadził sporo pamiątek związanych z poetą. Uległy one jednak rozproszeniu w czasie okupacji przez wiele lat budynek zajmował Uniwersytet Ludowy. Pierwszą ekspozycję otwarto dopiero w 1961 roku, a w 1980 dokonano w niej poważnych zmian. Obecnie ukazuje ona życie i twórczość Jana Kochanowskiego na tle epoki. Tylko dwa przedmioty tradycja wiąże bezpośrednio z jego osobą - wyściełany kurdybanem fotel oraz metalowe drzwi z herbem Korwin i inicjałami JK pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w 1720 roku.

..................................................................................................................

Kaplica czaszek w Czermnej
kaplica_czaszek_w_czermn_c18b33534e.jpg
kaplica_czaszek_w_czermn_c18b33534e.jpg (109.04 KiB) Przejrzano 10704 razy
Bardzo ciekawa budowla - jedyna lego typu w Polsce, jedna z trzech w Europie (obok Rzymu i Kutnej Hory w Cze-chach) - została ufundowana w 1776 roku przez proboszcza miejscowej parafii św. Bartłomieja, Wacława Tomaszka Po osiedleniu się w Czermnej postanowił on odbyć pielgrzymkę do Rzymu. Tam przy kościele Santa Maria delia Conzezione natknął się na tzw cmentarz kapucynów - pięć kaplic wyłożonych ornamentami wykonanymi z czaszek i kości mnichów, którzy opiekowali się świątynią.

Ksiądz Tomaszek wrócił do Czermnej przepełniony refleksją nad przemijaniem i śmiercią. Pewnego razu zauważył ze psy rozdrapujące ziemię obok dzwonnicy odkopały ludzkie szczątki . Przy pomocy grabarza i kościelnego Jana Szmidta zaczął wydobywać czaszki i kości należące - jak się okazało -do ofiar XVII-wiecznych wojen religijnych, wojen śląskich oraz epidemii cholery wybuchających na tym terenie. Wkrótce proboszcz polecił wybudować kaplicę, w której umieścił swe znalezisko. Odtąd przez 18 lat zbierał w rejonie Kudowy. Dusznik i Polanicy ludzkie szczątki i gromadził je w niezwykłej budowli. Wśród czaszek ułożonych przy ścianach znajdują się figury dwóch aniołów . W gablotach umieszczono m.in. czaszkę zmarłego w 1804 roku proboszcza (zgodnie z jego ostatnią wolą), a także grabarza oraz wójta Czernino i jego żony.


..............................................................................................

Czocha- Zamek tajemnic
Zamek_czocha.jpg
Zamek_czocha.jpg (62.45 KiB) Przejrzano 10704 razy
Wzniesiony w latach 40. XIII wieku jako twierdza obronna, sprawia imponujące wrażenie. Podobnie jak inne położone na granicy Śląsko-czeskiej zamki, w ciągu następnych stuleci często zmieniał właścicieli. W początkach XVIII wieku niemal doszczętnie spłonął, dokonano więc jego gruntownej przebudowy . Pod koniec następnego stulecia zakupił go za olbrzymią sumę baron Ernst von Gütschow i zamienił w luksusową rezydencję, w której zgromadził kolekcję dzieł sztuki, broni, mebli i obrazów.

Podczas II wojny światowej zamek Czocha był silnie bronioną twierdzą. Jakich tajemnic strzegli tutaj Niemcy? Podpowiedzią mogą być odnalezione po wojnie w kominie szklane mini kryształki, zawierające zdjęcia i plany szwajcarskich kurortów. Amerykanie podejrzewali, że prowadzono tu badania nad bronią rakietową .W podziemiach, na które składają się kilometry niezbadanych korytarzy i lochów Niemcy mieli ukryć skarby zrabowane w Polsce w czasie okupacji.

Obecnie zamek udostępniony jest do zwiedzania - można w nim zobaczyć m.in. Salę Rycerską z tajnym przejściem i komnatę książęcą z garderobą, w której znajdują się ogromne lustra i oryginalna łazienka . Podczas organizowanych corocznie na początku czerwca Dni Czochy odbywają się walki rycerstwa wybory zamkowej królewny.

..............................................................................................................................

Frombork - Warowna Katedra
images.jpeg
images.jpeg (11.57 KiB) Przejrzano 10701 razy

Narożna wieża wchodząca w skład murów od XVII w nosi nazwę Wieży Kopernika. Powszechnie uważa się, że była mieszkaniem i pracownią wielkiego astronoma.


Jest jednym z najwspanialszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w tej części Europy. Wznoszono ją blisko 60 lat (1329-1388) - jak na owe czasy bardzo krótko. Usytuowana na wysokim wzgórzu budowla wraz z otoczeniem pełniła również funkcje obronne . Wejścia przez wieki strzegły bramy, fosy, zwodzone mosty oraz ceglane mury z wysokimi basztami, z których można było strzelać z broni palnej. Niewiele z pierwotnego wyposażenia świątyni zachowało się do dziś. Większość dziel sztuki wraz z biblioteką należącą do Mikołaja Kopernika wywieziono w czasie „potopu" szwedzkiego. Jednym z najcenniejszych zabytków jest późnogotycki pięciu-skrzydłowy ołtarz z 1504 roku, wykonany na zlecenie wuja słynnego astronoma - Łukasza . Dawniej pełnił on funkcję ołtarza głównego, obecnie stoi w nawie bocznej . W katedrze spoczywają doczesne szczątki Mikołaja Kopernika. Niestety nie wiadomo, w którym miejscu zostały złożone. W chwili jego śmierci tylko grono najbliższych osób wiedziało, czym się zajmował gdy po latach sława uczonego wciąż rosła, ufundowano mu tablicę pamiątkową, ale nikt już nie potrafił wskazać miejsca jego pochówku .Przypuszcza się, że spoczął obok ołtarza, którym opiekował się jako zakonnik .


.................................................................................................................................

Nasze Forum Turystyczne -Wszystko o podróżach w jednym miejscu

Zobacz nasze inne serwisy
Katalog turystyczny - Twój turystyczny katalog stron
Relacje z podróży - relacje z podróży bez rejestracji

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5022
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: admin » 26 gru 2011 19:40

Gdańsk Kościół Mariacki
images.jpeg
images.jpeg (11.11 KiB) Przejrzano 10701 razy
Masywna wieża kościoła góruje nad Gdańskiem. Warto wspiąć się na nią pokonując ponad 400 schodów, żeby zobaczyć z góry cale miasto.

Może pomieścić 25 tysięcy osób, a warto pamiętać, ze kiedy powstała Gdańsk liczył około 30 tysięcy mieszkańców Wspaniałe jasne wnętrze wypełniają rzędy oszałamiająco wysokich filarów, na których wspiera się sklepienie o skomplikowanych układach, gwiaździstym, sieciowym i kryształowym. Z bogatego wyposażenia zachowały się bardzo nieliczne, ale wyjątkowo cenne dzieła sztuki, m.in. tryptyk Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku, niebawem ma jednak wrócić na swoje pierwotne miejsce) i Piękna Madonna - kamienna rzeźba gotycka. Niestety, wiele arcydzieł przepadło bezpowrotnie, gdy w 1945 roku podczas zdobywania Gdańska przez wojska radzieckie kościół został straszliwie zniszczony W XV wieku do tutejszej parafii przypisanych było az 124 księży. Proboszczów kościoła Mariackiego - nawet w czasach, gdy pieczę nad nim sprawowali protestanci - mianowali polscy królowie. Również stanowisko kapelmistrza było bardzo zaszczytne i dobrze płatne. Zachował się list Jana Sebastiana Bacha z 1730 roku. w którym genialny kompozytor prosił swego przyjaciela, by ten zorientował się w szansach zdobycia owej posady.


.........................................................................................................................

Gdańsk Trakt królewski

Przy Długim Targu, tworzącym wraz z ulicą Długą Trakt Królewski, stoją obok siebie dwie najważniejsze świeckie budowle Głównego Miasta w Gdańsku: ratusz i Dwór Artusa. Wznoszenie pierwszej z nich rozpoczęto )już w XIV wieku, potem była ona wielokrotnie przebudowywana. Jej wnętrza należały do najwspanialszych w północnej Europie i świadczyły o potędze miasta .Korzystne położenie Gdańska - u ujścia Wisły do morza i na szlaku bursztynowym wiodącym z północy na południe Europy - ułatwiało rozwój handlu. Kupcy i mieszczanie bogacili się także dzięki licznym królewskim przywilejom. Najpiękniejszym pomieszczeniem ratusza jest Sala Rady, nazywana też od koloru obić ścian Salą Czerwoną. Na stropie widnieje 25 obrazów a najstarszym elementem wyposażenia jest dochodzący z 1593 roku kominek. W dobudowanej na przełomie XV i XVI wieku wieży mieści się zegar z carillonem złożonym z 14 dzwonów. Początki Dworu Artusa również sięgają średniowiecza. Wówczas w miastach (szczególnie portowych) wznoszono domy, w których spotykali się bogaci mieszczanie. Chcieli oni naśladować obyczaje i tryb życia rycerstwa a wzorem dla nich był król Artur (Aitus) i jego rycerze gromadzący się przy Okrągłym Stole. Niewiele ponad sto lat po wybudowaniu Dwór Artusa stal się własnością kupców gdańskich i znanym ośrodkiem życia towarzyskiego.

..............................................................................................................................

Golub Dobrzyń zamek Anny Wazówny
48161109.jpg
Oprócz zamku wielką atrakcją Goluchowa jest hodowla żubrów prowadzona od 1977 r. Mieści się ona na terenie przylegającym do rozległego, największego w Wielkopolsce parku krajobrazowego.
Zamek w rzadkim na naszych ziemiach stylu renesansu francuskiego, jakby żywcem przeniesiony znad Loary. Swój dzisiejszy kształt zawdzięcza przebudowie dokonanej w latach 1872-1885. Poprzednia rezydencja, pierwotnie własność Leszczyńskich, przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu popadła w ruinę . W 1853 roku nabył ją Tytus Działyński, kilka lat później w niewielkiej, odrestaurowanej części zamku zamieszkał jego jedyny syn Jan Kanty, który ożenił się z księżniczka Izabelą Czartoryską, córką wielkiego polityka i dyplomaty, Adama Jerzego. Gdy w 1863 roku młody Działyński przyłączył się do powstania, a po jego upadku musiał wyemigrować, Gołuchów przeszedł na własność jego żony. Izabela Działyńska, osoba o rozległych zainteresowaniach artystycznych, sprowadziła z Francji znakomitych architektów, rzeźbiarzy i dekoratorów. Pod jej czujnym okiem odnawiali om zamek, uzupełniając fragmenty pochodzące jeszcze z czasów Leszczyńskich (m in kominki) oryginalnymi detalami renesansowymi zakupionymi przez właścicielkę we francuskich i włoskich antykwariatach. Wytworne wnętrza stanowiły wspaniałe tło dla kolekcji dzieł sztuki z niezwykle cennym zbiorem 259 antycznych waz.

Powołane przez Działyńską prywatne, lecz ogólnie dostępne muzeum przetrwało do roku 1939. Podczas okupacji większość eksponatów została rozgrabiona, a wnętrza zniszczone. W 1951 roku zamek przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu, które po przeprowadzeniu niezbędnych remontów wyposażyło go na nowo i w roku 1962 otworzyło dla zwiedzających. W 1956 roku Związek Radziecki zwrócił część zbiorów bezprawnie przejętych na terenie Niemiec, w tym słynne wazy. które jednak trafiły nie do Gołuchowa lecz do Muzeum Narodowego w Warszawie. Dopiero od niedawna 56 z nich można podziwiać tam gdzie umieściła je ręka Izabeli Działyńskiej

...................................................................................................................................


Nasze Forum Turystyczne -Wszystko o podróżach w jednym miejscu

Zobacz nasze inne serwisy
Katalog turystyczny - Twój turystyczny katalog stron
Relacje z podróży - relacje z podróży bez rejestracji

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5022
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: admin » 26 gru 2011 20:02

Góry Stołowe - Skalny labirynt
park3.jpg
park3.jpg (42.53 KiB) Przejrzano 10701 razy


Przez wąskie, kręte korytarze prowadzące wśród pięknie wymodelowanych form niekiedy trudno przecisnąć się z plecakiem. Przeważnie panuje tu półmrok, a po deszczach dość długo utrzymuje się woda.

Są jedynymi w Polsce górami płytowymi zbudowanymi z ułożonych na przemian warstw margli i piaskowców. Utworzony w 1993 roku Park Narodowy Gór Stołowych chroni przede wszystkim niezwykle formy skalne powstałe w wyniku działania czynników erozyjnych. Według tradycji nazwa pasma nawiązuje do wielkiego biesiadnego stołu, jaki ustawiono tu na początku XIX wieku podczas uczty wydanej dla pruskiego ministra Śląska, hrabiego von Hoyma.

Na terenie Gór Stołowych utworzono kilka rezerwatów przyrody. Najbardziej znany znajduje się na Szczelińcu Wielkim - najwyższym szczycie masywu położonym w granicach Polski (919 m n.p.m ). Jego charakterystyczną płaską sylwetkę widoczną z oddali trudno pomylić z jakimkolwiek innym wzniesieniem. Błędne Skały (852 m n p.m.) tworzą labirynt korytarzy i wąskich przejść, co stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Niezwykle cennym przyrodniczo obszarem jest również rezerwat Wielkie Torfowisko Batorowskie z zespołami roślinności bagiennej.

Na terenie Sawanny Łężyckiej (zwanej tez Sawanną Kłodzką lub - ze względu na podobieństwo krajobrazu - Afrykańską), na obszarze około 2 km , wśród bujnej roślinności łąkowej i parasolowatych sosen rozrzucone są pojedyncze skałki Warto zobaczyć tez Skalne Grzyby zawdzięczające swój wygląd i nazwę szybszemu niszczeniu dolnych partii piaskowca; wskutek tego na skalnym słupku powstaje kapelusz.

..............................................................................................................
Kazimierz Dolny
kazimierz_panorama_abazur[1].jpg
kazimierz_panorama_abazur[1].jpg (84.13 KiB) Przejrzano 10701 razy
Miejsce magiczne, przyciągające coraz większe rzesze turystów Malownicze położenie i wspaniałe zabytki Kazimierza Dolnego doceniono już w XIX wieku . Często gościli w nim wybitni malarze, min: Leon Wyczółkowski i Józef Pankiewicz, którego obrazy powstałe w Kazimierzu uważa się za pierwsze przejawy impresjonizmu w Polsce. W okresie międzywojennym regularnie przyjeżdżali tu na plenery studenci warszawskiej ASP. Również dziś można spotkać, zwłaszcza na rynku, młodych ludzi szkicujących piękne renesansowe kamienice czy okoliczne wzgórza. Usytuowanie nad rzeką - niegdyś główną arterią komunikacyjną, którą spławiano zboże - stanowiło źródło zamożności miasta. Jej widomym znakiem są bogato zdobione kamienice mieszczańskie z przełomu XVI i XVII wieku. Do najcenniejszych w Polsce zalicza się stojące przy rynku bliźniacze domy Krzysztofa i Mikołaja Przybyłów wyjątkowej klasy zabytkiem jest także kościół farny. Jego sklepienie zdobi misterna, przypominająca koronkę sztukateria, typowa dla renesansu lubelskiego. We wnętrzu znajdują się organy z 1620 roku najstarsze z zachowanych w całości w Polsce (wymieniono w nich jedynie miechy). Nad samą Wisłą wznosi się kilkadziesiąt murowanych spichlerzy z XVI i XVII wieku, które w większości zaadaptowano na pensjonaty i restauracje. Ich ozdobne, zazwyczaj tynkowane na biało szczyty są charakterystycznym elementem tutejszej zabudowy, nie zeszpeconej na szczęście pseudo architekturą z czasów PRL-u.
Nasze forum turystyczne http://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Posty: 5022
Rejestracja: 12 mar 2010 11:22
Kontakt:

Re: Cuda natury w Polsce

Nieprzeczytany post autor: admin » 27 gru 2011 13:06

Krasiczyn perła renesansu

Na przełomie XVI i XVII wieku kasztelan przeworski Stanisław Krasicki i jego syn Marcin wznieśli wspaniałą rezydencję. Bogactwem wystroju przewyższała ona inne magnackie siedziby. Umieszczone na zewnętrznych ścianach sceny biblijne i przedstawiające polowania, a także medaliony z popiersiami starożytnych władców i portrety królów polskich zajmują powierzchnię około 7000 m2 .Wykonano je techniką grafitową - na mury kładziono kilka warstw tynku, każdą innego koloru, a następnie według wzoru częściowo zeskrobywano W XVII wieku bezpotomnie zmarł ostatni z rodu Krasickich. Posiadłość kilkakrotnie zmieniała właścicieli, a pod koniec pierwszej potowy XIX stulecia trafiła w ręce Sapiehów. Im zawdzięcza przywrócenie dawne) świetności. Niestety, w połowie XIX wieku budowlę strawił ogromny pożar, z którego ocalała jedynie kaplica. Na przełomie XIX i XX wieku rezydencję odbudowano. Większość zamków ma swoje duchy. W Krasiczynie od czasu do czasu w upalne lipcowe noce pojawia się Bielica - zjawa dziewczyny, która me chcąc wyjść za niekochanego mężczyznę. Wyskoczyła przez okno Wieży Zegarowej, wieńczącej bramę wjazdową.

................................................................................................

Zamek Książ


20.jpg
20.jpg (22.32 KiB) Przejrzano 10696 razy
Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Malborku i Wawelu). Kilkakrotnie przebudowywany, nosi cechy różnych stylów. Został wzniesiony w latach 1288-1292 przez Bolka I księcia świdnicko-jaworskiego, prawdopodobnie w miejscu starego grodu. Później wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż w 1509 roku trafił w ręce Hochbergów - rodu osiadłego w XIV wieku na ziemi jeleniogórskiej. W latach 1548-1555 dokonali oni gruntownej przebudowy zamku w stylu renesansowym, a w 1718 roku rozpoczęli kolejną -w stylu barokowym. Prace trwały z niewielkimi przerwami az do drugiej połowy XVIII wieku wówczas nadano budowli inny charakter -usunięto stare fortyfikacje i założono wspaniałe ogrody, powiększono główny budynek, postawiono reprezentacyjne bramy wjazdowe.

...................................................................................................................

Lancut palac Lubomirskich i Potockich

59922374.jpg

Zabytek najwyższej klasy, przyciągający rzesze turystów, również z zagranicy. W pierwotnym drewnianym zamku należącym do Pileckich kilkakrotnie gościł król Władysław Jagiełło, który w 1417 roku poślubił ich jedyną córkę, temperamentną wdówkę, Elżbietę Granowską. Pod koniec XVI wieku majątek znalazł się w rękach osławionego warchoła i okrutnika Stanisława Stadnickiego, zwanego „diabłem łańcuckim". Prowadził on ciągłe spory z sąsiadami, min. z Opalińskimi. Skutkiem tej prywatnej wojny było zburzenie zamku przez Łukasza Opalińskiego. Podźwignął go z ruin nowy właściciel, jeden z najbogatszych magnatów, Stanisław Lubomirski Wzniesiona przez niego w latach 1629-1641 rezydencja typu palazzo łączyła funkcje mieszkalne z obronnymi i była jedną z nielicznych warowni, które zdołały obronić się przed Szwedami.

Największe zmiany zaszły w Łańcucie na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy należał on do Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Trwająca wiele lat przebudowa zaowocowała powstaniem iście królewskiej siedziby i chociaż ostatni właściciel, przerażony nadciągającą roku armią radziecką, wywiózł na zachód 11 wagonów najcenniejszych dzieł sztuki/Wciąż jednak jest tu co podziwiać. Warto zwrócić uwagę na Apartament Hirecki w modnym pod koniec XVIII stulecia stylu orientalnym oraz obejrzeć Gabinet Zwierciadlany wyłożony drewnianą rokokową boazerią w pastelowych kolorach.

...................................................................................................................................

Lidzbark
Lidzbark 2c.jpg
Lidzbark 2c.jpg (97.59 KiB) Przejrzano 10696 razy
To obok Malborka jeden z najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Polsce. Został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku (1348-1400) na miejscu wcześniejszej budowli krzyżackiej na planie kwadratu, z wewnętrznym dziedzińcem. W podziemiach kryją się dwupoziomowe piwnice, część nadziemna ,ma aż cztery kondygnacje: tzw przyziemie z pomieszczeniami gospodarczymi, pierwsze i drugie piętro o charakterze mieszkalno-reprezentacyjnym oraz poddasze z magazynami zboża i stanowiskami obronnymi.

Znaczenie Lidzbarka wzrosło ogromnie po zakończeniu wojny trzynastoletniej, gdy na mocy drugiego pokoju toruńskiego (1466) Warmia została przyłączona do Rzeczypospolitej. Biskupi warmińscy sprawowali również władzę świecką, w związku z czym przysługiwał im tytuł książęcy. Wielu z nich należało do elity umysłowej i kulturalnej kraju. W latach 1503-1510 przebywał tu jako sekretarz i lekarz swego wuja, biskupa Mikołaj Kopernik. Prawie 30 lat spędził na zamku lidzbarskim Ignacy Krasicki, który wiele swych utworów podpisywał kryptonimem KBW. czyli Książę Biskup Warmiński. Swoją rezydencję otoczył przepięknym ogrodem, kolekcjonował tez dzieła sztuki. W 1772 roku, po pierwszym rozbiorze Warmię włączono do Prus Dopiero w 1945 roku Lidzbark ponownie znalazł się w granicach Polski

.............................................................................................................................

Nasze Forum Turystyczne -Wszystko o podróżach w jednym miejscu

Zobacz nasze inne serwisy
Katalog turystyczny - Twój turystyczny katalog stron
Relacje z podróży - relacje z podróży bez rejestracji

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o podróżach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości